Orienteering Australia

Official results for Snap Sprint Series Event 3 Adelaide University presented by the Southern Arrows

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: Snap Sprint Series Event 3 Adelaide University presented by the Southern Arrows
Organiser: SA Arrows
Date: Friday 17 February 2017

W Open Long

3 500 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Amber TOMASWallaringa Orienteers24:457:04
2Meredith NORMANTjuringa Orienteers24:54+0:097:06
3Alyce HEAPYalanga Orienteers28:22+3:378:06
4Shannon NICOLSONYalanga Orienteers36:39+11:5410:28
5Bridget ANDERSON N/COnkaparinga Hills Orienteering Club22:456:30

M Open Long

3 500 m, 9 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Angus HAINESOnkaparinga Hills Orienteering Club18:375:19
2Stefano RAUSWallaringa Orienteers22:08+3:316:19
3Andrew MOGRIDGEOnkaparinga Hills Orienteering Club24:07+5:306:53
4Rhys FOGARTYYalanga Orienteers25:09+6:327:11
5Cameron GREENOnkaparinga Hills Orienteering Club37:51+19:1410:48
6Simon UPPILL N/CTjuringa Orienteers17:214:57
8Nicholas CONGEDI N/CTintookies Orienteers20:47+2:105:56
9John NIEUWENHOVEN N/CTintookies Orienteers21:47+3:106:13
7Simon GILBIEOnkaparinga Hills Orienteering Clubdid not finish

W Vet Long

3 500 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Zara SODENOnkaparinga Hills Orienteering Club30:328:43
2Robin UPPILLOnkaparinga Hills Orienteering Club32:11+1:399:11
3Erica DIMENTTintookies Orienteers39:02+8:3011:09
4Evelyn COLWELLOnkaparinga Hills Orienteering Club39:04+8:3211:09

M Vet Long

3 500 m, 15 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Ben CAZZOLATOOnkaparinga Hills Orienteering Club23:576:50
2Adrian UPPILLOnkaparinga Hills Orienteering Club26:32+2:357:34
3Simon BURDENTintookies Orienteers26:47+2:507:39
4David GEORGEOnkaparinga Hills Orienteering Club27:56+3:597:58
5Craig COLWELLYalanga Orienteers28:13+4:168:03
6Ron SMERNIKTjuringa Orienteers29:33+5:368:26
7Desmond NORMANTintookies Orienteers30:06+6:098:36
8Phil HAZELLTintookies Orienteers30:21+6:248:40
9Trevor DIMENTWallaringa Orienteers30:57+7:008:50
10Greg ROWBERRYOnkaparinga Hills Orienteering Club33:44+9:479:38
11Frank BURDENTintookies Orienteers35:45+11:4810:12
12George REEVESWallaringa Orienteers40:47+16:5011:39
13Peter KREMINSKIWallaringa Orienteers42:47+18:5012:13
14Peter CUTTENYalanga Orienteers44:05+20:0812:35
15Steve COOPERYalanga Orienteersdid not finish

W Jun Long

3 500 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Joanna GEORGETintookies Orienteers23:116:37
2Abigail GEORGETintookies Orienteers26:43+3:327:38

M Jun Long

3 500 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Ethan PENCKYalanga Orienteers25:267:16
2Jack MARSCHALLTintookies Orienteers25:29+0:037:16
3Toby CAZZOLATOTjuringa Orienteers26:15+0:497:30
4Max GRIVELLTintookies Orienteers29:19+3:538:22
5Finlay TWININGYalanga Orienteers30:28+5:028:42
6Finn FOGARTYOnkaparinga Hills Orienteering Club36:59+11:3310:34

W Open Short

2 000 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Lexie ASHFORTHWallaringa Orienteers25:2712:43
2Keren FAULKNEROnkaparinga Hills Orienteering Club26:37+1:1013:18

M Open Short

2 000 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Tristan BETTERMANWallaringa Orienteers33:5916:59
2Robert DUFFIELDTjuringa Orienteersdid not finish

W Vet Short

2 000 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Ruth NICOLSONYalanga Orienteers39:1219:36
2Carol SUCHOnkaparinga Hills Orienteering Club41:41+2:2920:50
3Jennifer KENNEDYTintookies Orienteers42:27+3:1521:13
4Robyn CUTTENWallaringa Orienteers53:30+14:1826:45

M Vet Short

2 000 m, 10 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Morris ALLENTjuringa Orienteers21:0510:32
2Lewis CARTERTintookies Orienteers22:20+1:1511:10
3Robert SMITHYalanga Orienteers22:55+1:5011:27
4Gerhard VELAITISTintookies Orienteers25:32+4:2712:46
5James LLOYDOnkaparinga Hills Orienteering Club28:41+7:3614:20
6David TILBROOKTjuringa Orienteers28:55+7:5014:27
7Aylwin LIMWallaringa Orienteers29:15+8:1014:37
8Frank TOMASWallaringa Orienteers30:13+9:0815:06
9Stephen CAVANAGHTintookies Orienteers34:31+13:2617:15
10Ken THOMPSONOnkaparinga Hills Orienteering Club36:31+15:2618:15

W Jun Short

2 000 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Jemima LLOYDTintookies Orienteers28:5714:28
2Abbie FAULKNEROnkaparinga Hills Orienteering Clubdid not finish
3Zoe CARTERTjuringa Orienteersdid not finish

M Jun Short

2 000 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Leith SODENOnkaparinga Hills Orienteering Club29:2514:42
2Daniel BURDENOnkaparinga Hills Orienteering Club37:06+7:4118:33
3Alex HUYNHNo club membershipdid not finish
4Lucas BURDENOnkaparinga Hills Orienteering Clubdid not finish

Group Long

3 500 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Craig 0No club membership41:3611:53
1Wendy HEAPYalanga Orienteers41:3611:53

Group Short

2 000 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Eliza GRIVELLTintookies Orienteers28:1714:08
1Ian GRIVELLTintookies Orienteers28:1714:08
2David DUFFIELDWallaringa Orienteers30:19+2:0215:09
2Pam DUFFIELDWallaringa Orienteers30:19+2:0215:09
3Kimberley BURDENOnkaparinga Hills Orienteering Club55:18+27:0127:39
3Rachel BURDENOnkaparinga Hills Orienteering Club55:18+27:0127:39

. Easy

1 500 m, 8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Kara SMERNIKYalanga Orienteers22:3415:02
2Marcus CAZZOLATOTjuringa Orienteers29:34+7:0019:42
3Dorothy CASANOVAWallaringa Orienteers31:06+8:3220:44
3Jim CASANOVAWallaringa Orienteers31:06+8:3220:44
4Annabel LLOYDTintookies Orienteers39:33+16:5926:22
5Scarlett ASHFORTHWallaringa Orienteers1:18:37+56:0352:24
5Hugo WESTOVERWallaringa Orienteers1:18:37+56:0352:24
5Michael WESTOVERWallaringa Orienteers1:18:37+56:0352:24

Please report errors in the result list to the organiser.