Orienteering Australia

Official results for Snap Sprint Series Event 3 Adelaide University presented by the Southern Arrows

Event informationShow result list by classPress result listUpload routePrint

Name: Snap Sprint Series Event 3 Adelaide University presented by the Southern Arrows
Organiser: SA Arrows
Date: Friday 17 February 2017

No club membership

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
3Alex HUYNHM Jun Short (2)did not finish

No club membership

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Craig 0Group Long (2)41:3611:53

Onkaparinga Hills Orienteering Club

23 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Angus HAINESM Open Long (8)18:375:19
1Zara SODENW Vet Long (4)30:328:43
1Ben CAZZOLATOM Vet Long (14)23:576:50
1Leith SODENM Jun Short (2)29:2514:42
2Robin UPPILLW Vet Long (4)32:11+1:399:11
2Adrian UPPILLM Vet Long (14)26:32+2:357:34
2Keren FAULKNERW Open Short (2)26:37+1:1013:18
2Carol SUCHW Vet Short (4)41:41+2:2920:50
2Daniel BURDENM Jun Short (2)37:06+7:4118:33
3Andrew MOGRIDGEM Open Long (8)24:07+5:306:53
3Kimberley BURDENGroup Short (6)55:18+27:0127:39
3Rachel BURDENGroup Short (6)55:18+27:0127:39
4Evelyn COLWELLW Vet Long (4)39:04+8:3211:09
4David GEORGEM Vet Long (14)27:56+3:597:58
5Bridget ANDERSON N/CW Open Long (5)22:456:30
5Cameron GREENM Open Long (8)37:51+19:1410:48
5James LLOYDM Vet Short (10)28:41+7:3614:20
6Finn FOGARTYM Jun Long (6)36:59+11:3310:34
10Greg ROWBERRYM Vet Long (14)33:44+9:479:38
10Ken THOMPSONM Vet Short (10)36:31+15:2618:15
2Abbie FAULKNERW Jun Short (1)did not finish
4Lucas BURDENM Jun Short (2)did not finish
7Simon GILBIEM Open Long (8)did not finish

Tintookies Orienteers

19 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Joanna GEORGEW Jun Long (2)23:116:37
1Jemima LLOYDW Jun Short (1)28:5714:28
1Eliza GRIVELLGroup Short (6)28:1714:08
1Ian GRIVELLGroup Short (6)28:1714:08
2Abigail GEORGEW Jun Long (2)26:43+3:327:38
2Jack MARSCHALLM Jun Long (6)25:29+0:037:16
2Lewis CARTERM Vet Short (10)22:20+1:1511:10
3Erica DIMENTW Vet Long (4)39:02+8:3011:09
3Simon BURDENM Vet Long (14)26:47+2:507:39
3Jennifer KENNEDYW Vet Short (4)42:27+3:1521:13
4Max GRIVELLM Jun Long (6)29:19+3:538:22
4Gerhard VELAITISM Vet Short (10)25:32+4:2712:46
4Annabel LLOYD. Easy (8)39:33+16:5926:22
7Desmond NORMANM Vet Long (14)30:06+6:098:36
8Nicholas CONGEDI N/CM Open Long (8)20:47+2:105:56
8Phil HAZELLM Vet Long (14)30:21+6:248:40
9John NIEUWENHOVEN N/CM Open Long (8)21:47+3:106:13
9Stephen CAVANAGHM Vet Short (10)34:31+13:2617:15
11Frank BURDENM Vet Long (14)35:45+11:4810:12

Tjuringa Orienteers

9 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Morris ALLENM Vet Short (10)21:0510:32
2Meredith NORMANW Open Long (5)24:54+0:097:06
2Marcus CAZZOLATO. Easy (8)29:34+7:0019:42
3Toby CAZZOLATOM Jun Long (6)26:15+0:497:30
6Simon UPPILL N/CM Open Long (8)17:214:57
6Ron SMERNIKM Vet Long (14)29:33+5:368:26
6David TILBROOKM Vet Short (10)28:55+7:5014:27
2Robert DUFFIELDM Open Short (1)did not finish
3Zoe CARTERW Jun Short (1)did not finish

Wallaringa Orienteers

17 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Amber TOMASW Open Long (5)24:457:04
1Lexie ASHFORTHW Open Short (2)25:2712:43
1Tristan BETTERMANM Open Short (1)33:5916:59
2Stefano RAUSM Open Long (8)22:08+3:316:19
2David DUFFIELDGroup Short (6)30:19+2:0215:09
2Pam DUFFIELDGroup Short (6)30:19+2:0215:09
3Dorothy CASANOVA. Easy (8)31:06+8:3220:44
3Jim CASANOVA. Easy (8)31:06+8:3220:44
4Robyn CUTTENW Vet Short (4)53:30+14:1826:45
5Scarlett ASHFORTH. Easy (8)1:18:37+56:0352:24
5Hugo WESTOVER. Easy (8)1:18:37+56:0352:24
5Michael WESTOVER. Easy (8)1:18:37+56:0352:24
7Aylwin LIMM Vet Short (10)29:15+8:1014:37
8Frank TOMASM Vet Short (10)30:13+9:0815:06
9Trevor DIMENTM Vet Long (14)30:57+7:008:50
12George REEVESM Vet Long (14)40:47+16:5011:39
13Peter KREMINSKIM Vet Long (14)42:47+18:5012:13

Yalanga Orienteers

12 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Ethan PENCKM Jun Long (6)25:267:16
1Ruth NICOLSONW Vet Short (4)39:1219:36
1Wendy HEAPGroup Long (2)41:3611:53
1Kara SMERNIK. Easy (8)22:3415:02
3Alyce HEAPW Open Long (5)28:22+3:378:06
3Robert SMITHM Vet Short (10)22:55+1:5011:27
4Shannon NICOLSONW Open Long (5)36:39+11:5410:28
4Rhys FOGARTYM Open Long (8)25:09+6:327:11
5Craig COLWELLM Vet Long (14)28:13+4:168:03
5Finlay TWININGM Jun Long (6)30:28+5:028:42
14Peter CUTTENM Vet Long (14)44:05+20:0812:35
15Steve COOPERM Vet Long (14)did not finish

Please report errors in the result list to the organiser.