Official results for Pittwater - 'Sand Dunes 3 Day' - Day 1 OST 1 Middle Distance

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: Pittwater - 'Sand Dunes 3 Day' - Day 1 OST 1 Middle Distance
Organiser: Orienteering Tasmania
Date: Saturday 11 March 2017

W12

1 300 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Milla KeyMelbourne Forest Racers19:2914:59
2Sophie BestEsk Valley43:1133:13

W14

1 275 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Zali McCombAustralopers28:5322:39

W16

2 475 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Mikayla CooperAustralopers33:1613:26
2Zoe MelhuishParawanga Orienteers36:2414:42
3Mikaela GrayUgly Gully Orienteers37:4315:14
4Arabella PhillipsEsk Valley38:2515:31
5Eleanor McLeanEsk Valley1:06:5727:03
6Ellen CurrieGaringal Orienteers1:07:0127:04
Amy EnkelaarAustralopersmispunched

W16+B

1 275 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Serena DoyleUringa Orienteers19:1515:05

W17-20

2 950 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Jacinta MackayAustralopers1:12:1424:29

W21

3 475 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Jess Fuller-SmithWellington Ranges1:11:2620:33

W35

2 950 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Leida WilliamsAustralopers47:1816:02

W35-50AS

1 925 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Lucy HawthorneAustralopers1:13:4138:16

W40

2 475 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Sussan BestEsk Valley34:2213:53
2Meredith GrayUgly Gully Orienteers35:3014:20
3Kim EnkelaarAustralopers1:16:3030:54

W45

2 475 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Cathy McCombAustralopers31:4812:50
2Jenny BourneEureka Orienteers40:0716:12
3Alison InglisBushflyers50:0720:14
4Kirrily MooreAustralopers1:06:2726:50
5Karen Wild-AllenAustralopers1:09:2528:02
6Hermione Powell-DaviesAustralopers1:37:2839:22

W50

2 475 m, 9 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Su Yan TayUgly Gully Orienteers31:0612:33
2Sue HancockWellington Ranges32:1113:00
3Chris BrownEsk Valley35:4714:27
4Ana HercegParawanga Orienteers37:4215:13
5Liz CanningWellington Ranges48:4319:41
6Jenny HawkinsNorthern Tablelands Orienteering Club1:02:5725:26
7Gayle WestAustralopers1:06:4326:57
8Donelda NilesEsk Valley1:21:3332:56
Nicola DalheimMelbourne Forest Racersmispunched

W55

1 925 m, 10 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Jane CusickAustralopers32:2816:51
2Andrea SchiwyAustralopers34:3417:57
3Julie FlynnBendigo Orienteers41:0721:21
4Liz ButlerAustralopers44:2923:06
5Sally WayteAustralopers45:1923:32
6Judy DavisAustralopers50:3926:18
7Prue DobbinBayside Kangaroos Orienteers53:2927:47
8Jo-Anne BissettPathfinders1:17:1740:08
9Maureen FitzpatrickWestern and Hills Orienteers1:24:1643:46
Julie MannIllawarra Kareelah Orienteersdid not finish

W60

1 925 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Robin UppillOnkaparinga Hills Orienteering Club29:5915:34
2Jan HardyAustralopers43:4622:44
3Margi FreemantleYarra Valley Orienteering Club44:1923:01
4Debbie ByersBig Foot Orienteers47:3024:40
5Wendy AndrewarthaAustralopers1:00:2031:20
6Jane CalderAustralopers1:02:4732:36

W65

1 925 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Debbie GaleEsk Valley36:5419:10
2Janet BushAustralopers41:5021:43
3Barbara TassellAustralopers44:0322:52
4Robyn ChapmanAustralopers51:5126:56
5Hilary CaneAustralopers53:5127:58

W70

1 300 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Valerie BrammallEVT34:5226:49
2Helena GriggsAustralopers35:3327:20
3Janet TarrYarra Valley Orienteering Club48:0837:01

W75

1 300 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Patricia McGuireWellington Ranges1:01:5647:38

W80+

1 300 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
Sue HealyNillumbik Emus Orienteering Clubmispunched

W Open AS

2 475 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Quinn BissettPathfinders1:15:3530:32
2Coreen MaynardBibbulmun Orienteers1:23:1733:38

M10

975 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Will EnkelaarAustralopers14:3514:57

M12

1 300 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Jett McCombAustralopers14:4611:21

M14

1 275 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Ben PoortenaarAustralopers14:4411:33
2Torren ArthurMelbourne Forest Racers14:5211:39
3Riley KerrEsk Valley22:0517:19

M16

2 950 m, 9 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Alvin CraigNewcastle Orienteering Club32:2410:58
2Ryan GrayUgly Gully Orienteers36:0112:12
3Alex BattagliaWellington Ranges40:2913:43
4Mason ArthurMelbourne Forest Racers45:3015:25
5Jensen KeyMelbourne Forest Racers48:5516:34
6Ewan ShinglerBig Foot Orienteers52:3517:49
7Joshua AllenAustralopers54:4918:34
8Tom PoortenaarAustralopers1:19:3626:58
9Thomas Powell-DaviesAustralopers2:00:5540:59

M21

3 975 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Dion McKenzieAustralopers55:0713:51
2Daniel Del DotBushflyers1:37:2324:29
Nic PittmanAustralopersmispunched

M35

3 475 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Jonathan McCombAustralopers32:379:23
2Stephen CraigNewcastle Orienteering Club34:329:56
3Jock DavisBig Foot Orienteers36:1710:26
4Justin WoolfordWRT42:0712:07
5Andrew BarberALT1:07:4419:29
Paul PacqueEsk Valleymispunched

M35-50AS

2 475 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Robert BradleyWestern and Hills Orienteers49:5620:10
2Brett SpauldingWellington Ranges52:1921:08

M40

3 475 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Kenneth McLeanEsk Valley53:2615:22
2James SugdenAustralopers1:03:5218:22

M45

2 950 m, 8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Ted van GeldermalsenYarra Valley Orienteering Club41:3614:06
2Paul EnkelaarAustralopers45:0315:16
3Brenton GrayUgly Gully Orienteers45:2515:23
4Andrew StocksOrienteering Tasmania45:4615:30
5Ruhi AfnanYalanga Orienteers53:3318:09
6Shane DoyleUringa Orienteers55:4118:52
7Rick InglisNo club membership1:17:5126:23
8Peter SmartAustralopers1:48:5336:54

M50

2 950 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Mark WestAustralopers35:1811:57
2Darryl SmithWellington Ranges38:4313:07
3Jeff DunnAustralopers42:4214:28
4Hugh FitzgeraldWellington Ranges50:1017:00
5Andy SimpsonBig Foot Orienteers52:0017:37
6Charles DragarAustralopers1:02:5321:18
7Mick CooperAustralopers1:09:1323:27

M55

2 475 m, 13 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Ian ProsserAbominable O-Men32:1012:59
2Simon GeorgeBig Foot Orienteers33:5513:42
3Carl DalheimMelbourne Forest Racers34:3413:57
4Bill ButlerAustralopers36:1814:40
5Sebastian BurgessAustralopers36:3514:46
6Nick MelhuishParawanga Orienteers36:4814:52
7Gary CarrollAustralopers37:4415:14
8Dirk NankervisEsk Valley48:4819:43
9Michael BattagliaWellington Ranges50:3920:27
10Scott AshtonWellington Ranges54:2021:57
11Michael BurtRed Roos1:00:5624:37
12Colin CurrieGaringal Orienteers1:13:5629:52
Michael DowlingWellington Rangesmispunched

M60

2 475 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1David MarshallAustralopers29:2311:52
2Neil BarrBendigo Orienteers39:5016:05
3Warwick DavisTuckonie Orienteering Club40:4016:25
4Mark BuckerfieldAustralopers45:0418:12
5Andrew LumsdenBig Foot Orienteers1:10:3828:32
6Peter CusickAustralopers1:13:4629:48
7Bob HawkinsNorthern Tablelands Orienteering Club1:23:0633:34

M65

1 925 m, 10 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Peter ShepherdIllawarra Kareelah Orienteers27:0314:03
2Mike CalderAustralopers32:0316:38
3Graham SargisonAustralopers32:1016:42
4Eric WainwrightRed Roos35:5218:37
5Ron FrederickNillumbik Emus Orienteering Club36:1018:47
6Ian RathboneWellington Ranges38:2719:58
7Hugh MooreRed Roos39:3120:31
8Rod BissettPathfinders44:3223:08
9Martin BicevskisAustralopers46:1224:00
10Roger HarlowEsk Valley47:1224:31

M70

1 925 m, 9 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1James LaverAustralopers28:2514:45
2Alex TarrYarra Valley Orienteering Club30:5116:01
3Peter ShawAustralopers32:3616:56
4Warwick MooreOrienteering Tasmania39:0820:19
5Wayne GriggsAustralopers40:2721:00
6Ross KellyAustralopers41:3221:34
7David HancockWellington Ranges48:3725:15
8Terry CavanaghAustralopers50:4926:23
9Dave LottyUringa Orienteers1:13:0737:58

M Open AS

2 950 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Tom MarshallAustralopers43:0014:34

M/W Open A

1 300 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Zoe ButlerAustralopers41:4832:09
2Beverley MillerAustralopers49:2037:56

M/W Open B

1 275 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Andrew KoerbinWellington Ranges27:5921:56
2Bronwyn FullerWellington Ranges34:4727:16
3Shey BissettPathfinders37:5529:44
4Sam CherubinNo club membership52:2641:07
5Rodney MillerAustralopers52:2841:09

M/W Open C

1 300 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Harry JamesALT17:4313:37
2David JamesNo club membership17:4713:40
3Tasman InglisNo club membership47:2836:30

Please report errors in the result list to the organiser.