Official results for Pittwater - 'Sand Dunes 3 Day' - Day 2 OST 2 Long Distance

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: Pittwater - 'Sand Dunes 3 Day' - Day 2 OST 2 Long Distance
Organiser: Orienteering Tasmania
Date: Sunday 12 March 2017

W12

1 425 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Sophie BestEsk Valley31:4922:19

W14

1 425 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Zali McCombAustralopers22:3415:50

W16

3 900 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Zoe MelhuishParawanga Orienteers40:2710:22
2Ellen CurrieGaringal Orienteers44:4211:27
3Arabella PhillipsEsk Valley45:2511:38
4Mikaela GrayUgly Gully Orienteers46:0611:49
5Mikayla CooperAustralopers46:2911:55
6Eleanor McLeanEsk Valley1:08:2117:31
7Amy EnkelaarAustralopers1:20:2120:36

W16+B

1 425 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Serena DoyleUringa Orienteers21:3715:10

W21

5 800 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Clare BrownridgeBendigo Orienteers1:21:4314:05

W40

3 900 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Meredith GrayUgly Gully Orienteers41:0510:32
2Sussan BestEsk Valley47:4112:13
Kim EnkelaarAustralopersmispunched

W45

3 900 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Cathy McCombAustralopers40:2210:21
2Alison InglisBushflyers41:4010:41
3Jenny BourneEureka Orienteers54:4014:01
4Kirrily MooreAustralopers1:05:4216:50
5Karen Wild-AllenAustralopers1:05:5216:53
6Hermione Powell-DaviesAustralopers2:07:3632:43

W50

3 900 m, 9 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Sue HancockWellington Ranges43:2911:08
2Ana HercegParawanga Orienteers47:0412:04
3Christine MarshallAustralopers49:3512:42
4Chris BrownEsk Valley58:3215:00
5Nicola DalheimMelbourne Forest Racers1:07:1417:14
6Su Yan TayUgly Gully Orienteers1:07:5617:25
7Liz CanningWellington Ranges1:09:4817:53
8Gayle WestAustralopers1:13:4818:55
9Donelda NilesEsk Valley1:33:1523:54

W55

2 850 m, 9 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Julie FlynnBendigo Orienteers36:4212:52
2Jane CusickAustralopers37:0112:59
3Andrea SchiwyAustralopers38:3713:32
4Sally WayteAustralopers44:4715:42
5Prue DobbinBayside Kangaroos Orienteers45:3015:57
6Judy DavisAustralopers48:5017:08
7Maureen FitzpatrickWestern and Hills Orienteers1:07:5023:48
8Jo-Anne BissettPathfinders1:10:2224:41
9Liz ButlerAustralopers1:12:0125:16

W60

2 850 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Robin UppillOnkaparinga Hills Orienteering Club35:1112:20
2Jan HardyAustralopers39:4413:56
3Debbie ByersBig Foot Orienteers40:1914:08
4Margi FreemantleYarra Valley Orienteering Club44:3015:36
5Jane CalderAustralopers1:12:1725:21

W65

2 850 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Robyn ChapmanAustralopers41:4514:38
2Hilary CaneAustralopers44:1715:32
3Janet BushAustralopers45:4516:03
4Jenny HawkinsNorthern Tablelands Orienteering Club51:5018:11
5Debbie GaleEsk Valley52:4218:29
6Barbara TassellAustralopers1:15:1026:22

W70

2 075 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Helena GriggsAustralopers36:0217:21
2Valerie BrammallEVT40:1519:23
3Janet TarrYarra Valley Orienteering Club48:2423:19

W Open AS

3 900 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Quinn BissettPathfinders2:16:4935:04

M10

1 350 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Will EnkelaarAustralopers16:5312:30

M12

1 425 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Jett McCombAustralopers20:1514:12

M14

1 425 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Torren ArthurMelbourne Forest Racers12:398:52
2Ben PoortenaarAustralopers12:468:57

M16

4 900 m, 8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Alvin CraigNewcastle Orienteering Club45:359:18
2Alex BattagliaWellington Ranges54:1111:03
3Jensen KeyMelbourne Forest Racers56:2411:30
4Ewan ShinglerBig Foot Orienteers1:00:3312:21 Download route in GPX format
5Ryan GrayUgly Gully Orienteers1:03:0112:51
6Mason ArthurMelbourne Forest Racers1:06:4113:36
7Tom PoortenaarAustralopers1:16:3115:36
8Thomas Powell-DaviesAustralopers2:09:2626:24

M21

7 575 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Daniel Del DotBushflyers2:09:3217:06

M35

5 800 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Stephen CraigNewcastle Orienteering Club40:447:01
2Jock DavisBig Foot Orienteers49:098:28
3Dion McKenzieAustralopers58:0910:01
4Jonathan McCombAustralopers1:01:0810:32
5Paul PacqueEsk Valley1:09:1711:56

M35-50AS

3 900 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Brett SpauldingWellington Ranges1:00:2915:30
2Robert BradleyWestern and Hills Orienteers1:21:3020:53

M40

5 800 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Kenneth McLeanEsk Valley1:13:4312:42

M45

4 900 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Ted van GeldermalsenYarra Valley Orienteering Club48:099:49
2Andrew StocksOrienteering Tasmania58:2011:54
3Shane DoyleUringa Orienteers1:05:1913:19
4Rick InglisNo club membership1:09:4214:13
5Brenton GrayUgly Gully Orienteers1:12:4514:50
6Ruhi AfnanYalanga Orienteers1:17:5215:53
7Paul EnkelaarAustralopers1:26:4417:42

M50

4 900 m, 8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Bernard WalkerWellington Ranges43:288:52
2Mark WestAustralopers51:5010:34
3Hugh FitzgeraldWellington Ranges1:00:4412:23
4Darryl SmithWellington Ranges1:04:2013:07
5Jeff DunnAustralopers1:06:5813:39
6Andy SimpsonBig Foot Orienteers1:13:2314:58
7Mick CooperAustralopers1:17:3215:49
8Charles DragarAustralopers1:45:3121:32

M55

3 900 m, 13 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Ian ProsserAbominable O-Men41:4810:43
2David PolandBushflyers43:5211:14
3Bill ButlerAustralopers44:1211:20
4Gary CarrollAustralopers46:2411:53
5Sebastian BurgessAustralopers50:2712:56
6Simon GeorgeBig Foot Orienteers54:5114:03
7Michael BurtRed Roos55:3114:14
8Dirk NankervisEsk Valley56:5014:34
9Michael DowlingWellington Ranges1:00:2815:30
10Nick MelhuishParawanga Orienteers1:02:3416:02
11Michael BattagliaWellington Ranges1:09:2117:46
12Colin CurrieGaringal Orienteers1:13:3918:53
13Scott AshtonWellington Ranges1:15:0119:14
Carl DalheimMelbourne Forest Racersdid not start

M60

3 900 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Warwick DavisTuckonie Orienteering Club50:5013:02
2Neil BarrBendigo Orienteers53:5913:50
3Mark BuckerfieldAustralopers1:01:4315:49
4Bob HawkinsNorthern Tablelands Orienteering Club1:05:2016:45
5Andrew LumsdenBig Foot Orienteers1:11:0718:14
David MarshallAustralopersmispunched
Peter CusickAustralopersmispunched

M65

2 850 m, 11 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Peter ShepherdIllawarra Kareelah Orienteers26:319:18
2Hugh MooreRed Roos32:3911:27
3Ian RathboneWellington Ranges34:1011:59
4Graham SargisonAustralopers36:5712:57
5Martin BicevskisAustralopers38:5713:40
6Randall HopeNo club membership39:1113:44
7Mike CalderAustralopers39:4513:56
8Eric WainwrightRed Roos41:0714:25
9Rod BissettPathfinders46:1716:14
10Ron FrederickNillumbik Emus Orienteering Club51:1317:58
11Roger HarlowEsk Valley55:4719:34

M70

2 850 m, 9 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Alex TarrYarra Valley Orienteering Club31:1210:56
2Peter ShawAustralopers36:3012:48
3Warwick MooreOrienteering Tasmania43:5815:25
4Terry CavanaghAustralopers46:1616:14
5Wayne GriggsAustralopers51:5318:12
6Dave LottyUringa Orienteers54:4919:14
7Ross KellyAustralopers59:4120:56
8David HancockWellington Ranges1:00:0821:05
James LaverAustralopersmispunched

M Open AS

4 900 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Tom MarshallAustralopers55:1611:16

M/W Open A

2 075 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Beverley MillerAustralopers51:0624:37

M/W Open B

1 425 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Shey BissettPathfinders42:5930:09
2Rodney MillerAustralopers43:4330:40

M/W Open C

1 425 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Harry JamesALT1:12:3450:55

Please report errors in the result list to the organiser.