Official results for Seven Mile Beach - Tas Schools Championships

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: Seven Mile Beach - Tas Schools Championships
Organiser: Wellington Ranges
Date: Sunday 9 April 2017

Boys 10

1 500 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Eddie StonerWaimea Heights Primary11:197:32
2Will EnkelaarFriends13:599:19

Boys 12

2 000 m, 8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Riley KerrSummerdale Primary12:156:07
2Charlie CooperGoulburn St Primary16:328:16
3Ashton ShadySummerdale Primary23:3911:49
4Ayden RobardsSummerdale Primary26:1113:05
5Rydar KelbSummerdale Primary40:3920:19
6Sam TraceyWaimea Heights Primary42:1921:09
Nicholas CarmichaelSouth Hobart Primarydid not finish
Angus McMillanHomedid not finish

Boys 13

3 900 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Max TraceyTaroona High39:4310:11
2Niko StonerTaroona High43:1111:04
3William ThorpeHutchins43:3811:11
4Hamish McMillanHome52:1813:24
5Jefferson Roy-ChowdhuryHutchins1:32:4623:47
6Dom BrierleyLCGS1:56:1429:48

Boys 14

3 900 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Ben PoortenarTarremah37:319:37
2William WhittingtonHutchins39:2110:05
3Jack WickhamLCGS1:10:2018:02
4Jake MaumillHutchins1:12:4118:38

Boys 15

3 900 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Trent StephensHutchins1:18:0720:01

Boys 16

4 925 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Alex BattagliaTaroona High43:338:50
2Joshua AllenFriends45:059:09
3Tom PoortenaarTarremah48:409:52
4Jaidyn GluskieSt Virgils College55:4511:19
5Alexander MackayHutchins1:45:0321:19
Thomas Powell-DaviesFriendsmispunched

Boys Open

4 925 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Jed FlemingLaunceston College38:347:49
2Luke WestHutchins47:199:36
3Sebastian OHalloranFriends49:2610:02
4Johann BurgessHobart College50:3810:16
Koh KawaguchiHutchinsmispunched

Boys Primary B

1 500 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Cooper ShadySummerdale Primary12:168:10
2Kent CooperSummerdale Primary17:1511:30

Girls 12

2 000 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Sophie MithenSummerdale Primary19:289:44

Girls 13

3 600 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Julia Powell-DaviesFriends1:01:5117:10
2Lily RedburnLCGS1:04:2817:54
3Siena FellLCGS1:07:4618:49

Girls 14

3 600 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Mena McCloudCollegiate34:129:30
2Phoebe DavisCollegiate40:2011:12

Girls 15

3 600 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Mikayla CooperCollegiate35:409:54

Girls 16

4 125 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Arabella PhillipsSt Patricks College56:2413:40
2Ashley WatsonTaroona High59:0514:19
3Jessica StephensCollegiate1:04:5215:43
4Amy EnkelaarFriends1:08:1316:32
Edwina PageCollegiatemispunched

Girls Junior B

2 000 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Chelsea HillLCGS21:4110:50
2Bridie McDonaldLCGS34:0917:04

Girls Open

4 125 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Rachel AllenFriends41:2210:01

Girls Primary B

1 500 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Ashlee CherrySummerdale Primary17:0711:24
2Zoe  CaseySummerdale Primary23:1315:28
3Jada FitzgeraldSummerdale Primary24:0216:01

Please report errors in the result list to the organiser.