Orienteering Australia

Official results for State Series Jim Crow

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: State Series Jim Crow
Organiser: Dandenong Ranges Orienteering Club
Date: Sunday 4 August 2013

Classes: Show all | N | W10A | W12A | W12B | W14A | W14B | W16A | W16B | W17A | W21A | W21AS | W35A | W35AS | W45A | W45AS | W55A | W55+AS | W60A | W65A | W70A | W75A | W80A | M10A | M12A | M12B | M14A | M14B | M16A | M16B | M17A | M21A | M21AS | M35A | M35AS | M45A | M45AS | M55A | M55+AS | M60A | M65A | M70A | M75A | M80A | M85A | PWA | PWAS | Long Open B | Short Open B | M15-20AS | W15-20AS | Course 7

Novice

2 250 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
Ryan CarberryNillumbik Emus Orienteering Cldid not finish

W10A

2 250 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Serryn EenjesBendigo Orienteers22:039:48
2Sophie ArthurMelbourne Forest Racers38:58+16:5517:19
3Molly OvendenEureka Orienteers1:09:32+47:2930:54

W12A

2 375 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Sarah DaviesDandenong Ranges Orienteering48:1020:16
2Caitlyn SteerBendigo Orienteers49:50+1:4020:58

W14A

3 250 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Karolina CzajkowskiMelbourne Forest Racers42:1412:59
2Alice BillsCentral Highlands Orienteering53:57+11:4316:36

W16A

5 450 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Leisha MaggsBendigo Orienteers1:02:4811:31
2Sequoia WeitmanCentral Highlands Orienteering1:32:24+29:3616:57

W17-20A

7 025 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Lanita SteerDandenong Ranges Orienteering1:13:4810:30
2Asha SteerDandenong Ranges Orienteering1:19:03+5:1511:15
3Lucy FlemingCentral Highlands Orienteering1:42:05+28:1714:31
Rosie DalheimMelbourne Forest Racersmispunched

W21A

7 025 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Jasmine NeveMelbourne Forest Racers59:528:31
2Aislinn PrendergastEureka Orienteers1:00:10+0:188:33
3Laurina NeumannBendigo Orienteers1:10:33+10:4110:02
4Clare BakerMelbourne Forest Racers1:13:10+13:1810:24
5Clare BrownridgeBendigo Orienteers1:20:31+20:3911:27

W21AS

5 450 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Lian PerryOrienteering Victoria1:23:4715:22
2Lucy MarkwellBendigo Orienteers3:47:06+2:23:1941:40

W35A

7 025 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Nicola DalheimMelbourne Forest Racers1:14:4810:38
2Niina KauttoMelbourne Forest Racers1:21:38+6:5011:37
3Anitra DowlingEureka Orienteers1:36:58+22:1013:48

W35AS

4 025 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
Natasha KeyMelbourne Forest Racersmispunched

W45A

5 450 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Janine SteerDandenong Ranges Orienteering1:35:5517:35
2Louise HallBendigo Orienteers1:50:30+14:3520:16
3Suzanne O'CallaghanBayside Kangaroos Orienteers2:02:24+26:2922:27

W45AS

4 025 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Anne RobinsonBayside Kangaroos Orienteers1:14:2818:30
2Paula DoyleCentral Highlands Orienteering1:17:23+2:5519:13
3Debbie DoddDandenong Ranges Orienteering2:00:18+45:5029:53
Nicola StevensCentral Highlands Orienteeringdid not finish

W55A

5 450 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Carolyn JacksonMelbourne Forest Racers58:4910:47
3Philippa Lohmeyer-CollinsBayside Kangaroos Orienteers2:05:31+1:06:4223:01

W55+AS

3 000 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Jenny BallBendigo Orienteers50:4116:53
2Judy PrendergastEureka Orienteers54:26+3:4518:08
3Elizabeth HatleyBayside Kangaroos Orienteers1:01:16+10:3520:25
4Anna SkarbekMelbourne Forest Racers1:12:11+21:3024:03
5Laurie NivenNillumbik Emus Orienteering Cl1:14:09+23:2824:43

W60A

4 025 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Pamela KingDandenong Ranges Orienteering1:28:3321:59
2Fiona FellNillumbik Emus Orienteering Cl1:32:06+3:3322:52
3Jenelle TempletonNillumbik Emus Orienteering Cl2:19:57+51:2434:46

W65A

4 025 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Heather BiceEureka Orienteers1:18:2319:28
2Belinda DaleYarra Valley Orienteering Club1:20:40+2:1720:02
3Ruth GoddardYarra Valley Orienteering Club1:26:50+8:2721:34
4Pam PrimeTuckonie Orienteering Club1:37:28+19:0524:12
5Janet KingBayside Kangaroos Orienteers1:57:20+38:5729:09
Jackie DempsterYarra Valley Orienteering Clubmispunched

W70A

3 000 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Dale Ann GordonEureka Orienteers58:0419:21
2Jan ThomasTuckonie Orienteering Club1:38:20+40:1632:46

W75A

3 000 m, 0 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
Jill KingNillumbik Emus Orienteering Cldid not start

W80A

3 000 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Joyce RowlandsNillumbik Emus Orienteering Cl2:03:4341:14

M12A

2 375 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Mason ArthurMelbourne Forest Racers31:0913:06
2Seth HanrahanEureka Orienteers55:09+24:0023:13

M14A

3 250 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Glenn JamesBendigo Orienteers37:0011:23
2Jimmy CameronBendigo Orienteers40:19+3:1912:24
3Michael LoughnanBendigo Orienteers43:31+6:3113:23
Connor OvendenEureka Orienteersmispunched
Max DalheimMelbourne Forest Racersdid not start
Nicholas HanlonCentral Highlands Orienteeringdid not start

M16A

7 025 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Lachlan CherryBendigo Orienteers1:09:299:53
2Peter CollinsBayside Kangaroos Orienteers1:14:36+5:0710:37
3Louis CameronBendigo Orienteers1:15:07+5:3810:41
4Tavish EenjesBendigo Orienteers1:24:05+14:3611:58

M16B

3 250 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
Ryan DaviesDandenong Ranges Orienteeringmispunched

M17-20A

7 875 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Matt DoyleCentral Highlands Orienteering1:01:487:50
2Patrick JaffeMelbourne Forest Racers1:02:11+0:237:53
3Nicholas CollinsBayside Kangaroos Orienteers1:13:45+11:579:21
4Nic CherryBendigo Orienteers1:22:41+20:5310:29
5Timothy JacksonMelbourne Forest Racers1:43:24+41:3613:07

M21A

7 875 m, 14 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Bryan KeelyBendigo Orienteers47:186:00
2Leon KeelyBendigo Orienteers50:46+3:286:26
3Frederik JohanssonMelbourne Forest Racers54:14+6:566:53
4Brodie NankervisEureka Orienteers57:07+9:497:15
5Bruce ArthurMelbourne Forest Racers58:46+11:287:27
6Ian MeyerMelbourne Forest Racers59:29+12:117:33
7Piotr CzajkowskiMelbourne Forest Racers1:02:39+15:217:57
8David BrownridgeBendigo Orienteers1:05:04+17:468:15
9Simon RouseDandenong Ranges Orienteering1:09:23+22:058:48
10Richard GoonanBendigo Orienteers1:11:56+24:389:08
11Morten NeveMelbourne Forest Racers1:12:14+24:569:10
12Peter HobbsDandenong Ranges Orienteering1:20:33+33:1510:13
Ben GoonanBendigo Orienteersmispunched
Matt van der PeetBayside Kangaroos Orienteersdid not finish
Sam CottonBendigo Orienteersdid not start

M21AS

7 025 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
2Steve LeicesterBayside Kangaroos Orienteers1:36:25+1:5813:43
3Chris Godfred-SpenningBayside Kangaroos Orienteers1:36:38+2:1113:45
Adrian PerryOrienteering Victoriamispunched

M35A

7 875 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Jim RussellBendigo Orienteers1:00:567:44
3Andrew CameronBendigo Orienteers1:28:18+27:2211:12
4Peter LadaYarra Valley Orienteering Club1:51:50+50:5414:12

M35AS

5 450 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Rob BakerMelbourne Forest Racers1:01:5811:22

M45A

7 025 m, 10 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Rob LewisBayside Kangaroos Orienteers59:008:23
2Fergus FitzwaterMelbourne Forest Racers59:21+0:218:26
3Martin SteerDandenong Ranges Orienteering1:07:38+8:389:37
4Bruce PatersonVictorian ARDF Group1:14:53+15:5310:39
5Carl DalheimMelbourne Forest Racers1:17:37+18:3711:02
6Don CherryBendigo Orienteers1:22:09+23:0911:41
7Stephen HanlonCentral Highlands Orienteering1:24:24+25:2412:00
8Chalky ThomasBayside Kangaroos Orienteers1:25:09+26:0912:07
9Steve DoyleCentral Highlands Orienteering1:32:58+33:5813:14
10Peter ForbesBendigo Orienteers1:36:48+37:4813:46
Chris CreelyBendigo Orienteersdid not start

M45AS

5 450 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Ian ChennellEureka Orienteers1:11:5213:11
2Mark KorvinDandenong Ranges Orienteering1:32:23+20:3116:57
3David JaffeMelbourne Forest Racers1:34:37+22:4517:21
4Martin KozmaOrienteering Victoria1:36:54+25:0217:46
5John CarberryNillumbik Emus Orienteering Cl1:37:35+25:4317:54
Andrew SteerBendigo Orienteersdid not finish

M55A

7 025 m, 8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Chris NorwoodEureka Orienteers1:12:0210:15
2Nigel McGuckianBendigo Orienteers1:15:29+3:2710:44
3Warwick DavisTuckonie Orienteering Club1:23:31+11:2911:53
4Roch PrendergastEureka Orienteers1:34:15+22:1313:24
5Don FellNillumbik Emus Orienteering Cl1:45:58+33:5615:05
6Stephen CollinsBayside Kangaroos Orienteers1:47:35+35:3315:18
7Mark ValentineEureka Orienteers1:50:33+38:3115:44
8Matthew KingBayside Kangaroos Orienteers2:02:17+50:1517:24
Neil BarrBendigo Orienteersdid not start

M55+AS

4 025 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Peter YeatesDandenong Ranges Orienteering1:13:4718:19
2Charles ZerafaBayside Kangaroos Orienteers1:25:36+11:4921:16
3Ian DaviesDandenong Ranges Orienteering1:41:02+27:1525:06
4Kevin MorrisBayside Kangaroos Orienteers2:28:01+1:14:1436:46
Barry McCraeYarra Valley Orienteering Clubdid not start

M60A

5 450 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1John WilkinsonBendigo Orienteers1:00:5911:11
2Geoff ArmstrongNillumbik Emus Orienteering Cl1:07:58+6:5912:28
3Mark HennessyCentral Highlands Orienteering1:15:39+14:4013:52
4Charles BrownridgeBendigo Orienteers1:19:46+18:4714:38
5Jeff HughesNillumbik Emus Orienteering Cl1:56:52+55:5321:26
Robert EdmondsNillumbik Emus Orienteering Cldid not start
John ErwinEureka Orienteersdid not start

M65A

5 450 m, 10 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Tim DentYarra Valley Orienteering Club1:00:4711:09
2Paul ElamTuckonie Orienteering Club1:07:28+6:4112:22
3Peter GalvinBendigo Orienteers1:23:31+22:4415:19
4Ken DowlingEureka Orienteers1:23:40+22:5315:21
5Ewen TempletonBayside Kangaroos Orienteers1:28:24+27:3716:13
6Murray HannaBayside Kangaroos Orienteers1:32:32+31:4516:58
7Ron FrederickNillumbik Emus Orienteering Cl1:34:22+33:3517:18
8David GoddardYarra Valley Orienteering Club1:56:26+55:3921:21
9Peter JonesEureka Orienteers1:58:29+57:4221:44
10Richard BiceEureka Orienteers2:33:29+1:32:4228:09
Dennis MewsBayside Kangaroos Orienteersdid not start

M70A

4 025 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Peter PrimeTuckonie Orienteering Club54:0013:24
2Blake GordonEureka Orienteers54:27+0:2713:31
3Lindsay ThomasTuckonie Orienteering Club1:45:48+51:4826:17
4Kevin MaloneyNillumbik Emus Orienteering Cl1:48:13+54:1326:53

M75A

3 000 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Barry SampsonYarra Valley Orienteering Club1:07:1022:23
2John DempsterYarra Valley Orienteering Club1:18:36+11:2626:12

PWAS

4 025 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Jason CarterBendigo Orienteers1:20:3520:01
Rex NivenNillumbik Emus Orienteering Cldid not start

Long Open B

3 250 m, 11 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Andrew HunterBayside Kangaroos Orienteers47:3314:37
2Tim HatleyBayside Kangaroos Orienteers49:37+2:0415:16
3Jayant BaligaOrienteering Victoria54:47+7:1416:51
4Raelee EenjesBendigo Orienteers56:00+8:2717:13
5Campbell JamesBendigo Orienteers59:32+11:5918:19
6Gosia CzajkowskiMelbourne Forest Racers1:01:46+14:1319:00
7Ilze YeatesDandenong Ranges Orienteering1:28:19+40:4627:10
8Leone CarberryNillumbik Emus Orienteering Cl1:57:33+1:10:0036:10
9Colin SteerNillumbik Emus Orienteering Cl2:30:27+1:42:5446:17
Sunhi LeeNillumbik Emus Orienteering Clmispunched
Jeanette NevillOrienteering Victoriamispunched

Short Open B

2 375 m, 0 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
Pat MewsBayside Kangaroos Orienteersdid not start

Course 7

3 000 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
Aston KeyMelbourne Forest Racersnot competing

Please report errors in the result list to the organiser.