Orienteering Australia

Official results for Middle Distance Champs -OY6 - Wivenhoe Common

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: Middle Distance Champs -OY6 - Wivenhoe Common
Organiser: Ugly Gully Orienteers
Date: Saturday 22 July 2017

M/W10

1 900 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Elin SchulzBrisbane30:3316:04
2Cate NemethTF.Q32:00+1:2716:50

W10A

1 900 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Alara WilliamsRR.Q26:3614:00

W12A

2 200 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Mali BrennanRR.Q16:047:18

W14A

2 400 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Sara GarbelliniEN.Q37:5615:48
Mikaela GrayUG.Qdid not start

W16A

3 200 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Laura de JongRR.Q58:4218:20
Kasey LaneRR.Qdid not start

W17-20A

3 400 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Caroline PigerreUG.Q32:269:32
2Winnie OakhillUG.Q34:43+2:1710:12
3Ellie de JongRR.Q37:31+5:0511:02
4Zazi BrennanRR.Q48:30+16:0414:15
Chloe MillsRR.Qdid not start

W21A

3 600 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Isabelle FeerGolda30:308:28
2Anna SheldonUG.Q34:45+4:159:39
3Laurina NeumannBG.V37:43+7:1310:28
4Helen BreslinUG.Q1:01:11+30:4116:59

W35A

3 400 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Meredith GrayUG.Q38:2411:17
2Michelle SchulzAshgrove1:17:46+39:2222:52

W45A

3 200 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Su Yan TayUG.Q39:0512:12
2Wendy ReadUG.Q42:43+3:3813:20
3Ann WhitehouseUG.Q55:25+16:2017:19

W55A

2 800 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Kathy PetrieSO.Q42:5415:19
2Leanne OSheaEN.Q45:53+2:5916:23
3Juliana de NooyUG.Q46:45+3:5116:41
4Frances PowellUG.Q56:24+13:3020:08
5Johanna Tavner-CornerTF.Q57:14+14:2020:26
6Fiona McIntyreUG.Q1:23:52+40:5829:57

W65A

2 400 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Jacquie RandUG.Q36:3115:12
2Lynda RapkinsEN.Q36:53+0:2215:22
3Jennifer SchulzTF.Q1:30:21+53:5037:38

W75A

2 300 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Jennifer BrettTF.Q1:41:1944:03

M10A

1 900 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Adrian GarbelliniEN.Q12:596:50
2Lachlan FergusonUG.Q13:55+0:567:19
3Caelan WilliamsRR.Q15:03+2:047:55

M12A

2 200 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Paul GarbelliniEN.Q12:135:33
2Chris NemethTF.Q14:55+2:426:46
3James FergusonUG.Q16:26+4:137:28

M14A

2 400 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Dylan BryantEN.Q36:2415:10

M16A

3 400 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Ryan GrayUG.Q27:328:05
2Samuel GarbelliniEN.Q39:51+12:1911:43
Kynan OMalley-JonesTF.Qmispunched

M17-20A

3 600 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Daniel GrayUG.Q37:1410:20
2Thomas GarbelliniEN.Q38:50+1:3610:47
3Nicholas BurridgeUG.Q45:56+8:4212:45
4Murray PowellUG.Q1:38:59+1:01:4527:29

M21A

4 300 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
2Kurt NeumannEN.Q35:42+2:108:18
4Riley de JongRR.Q39:14+5:429:07
5Lachlan HowardEN.Q41:13+7:419:35
6Jack NeumannEN.Q41:18+7:469:36
7Ben SchulzAshgrove44:34+11:0210:21
Aaron BreedMoorookamispunched

M35A

3 600 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Francis BreslinTaringa48:2613:27
2Ross McGinnisSO.Q1:00:32+12:0616:48
3Tony BryantEN.Q1:03:25+14:5917:36
4Martin ColeBundaberg1:05:36+17:1018:13

M45A

3 400 m, 8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Mark NemethTF.Q30:369:00
2Brenton GrayUG.Q33:27+2:519:50
3Lance ReadUG.Q39:19+8:4311:33
4Neil SimsonTF.Q41:22+10:4612:10
5Andrew BrennanRR.Q42:01+11:2512:21
6Brendan HenrySO.Q1:04:15+33:3918:53
7Cameron WilliamsRR.Q1:30:45+1:00:0926:41
8Joseph GarbelliniEN.Q1:34:56+1:04:2027:55
James ShulmeisterUG.Qdid not start
Wim de JongRR.Qdid not start
Richard LaneRR.Qdid not start

M55A

3 200 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Owen RichmondEN.Q43:4213:39
2Stephen MorrisTF.Q43:46+0:0413:40
3Mark PetrieSO.Q45:30+1:4814:13
4Murray HainesSO.Q52:15+8:3316:19
5David MorrisUG.Q1:26:36+42:5427:03
6Jeffrey RowlandUG.Q1:34:07+50:2529:24
Robert RapkinsEN.Qmispunched

M65A

2 800 m, 9 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Reid MoranTF.Q36:4813:08
2David SchulzTF.Q41:24+4:3614:47
3Peter RussellSO.Q45:25+8:3716:13
4Trevor SauerSO.Q46:55+10:0716:45
5James MitchellUG.Q50:03+13:1517:52
6Tom SchultsUG.Q1:02:47+25:5922:25
7Tony Tavner-CornerTF.Q1:08:44+31:5624:32
8Keith GraysonBU.Q1:15:06+38:1826:49
9David FloodBB.Q1:26:51+50:0331:01

M75A

2 400 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Robin SimsonTF.Q59:0724:37
2Neville CobboldUG.Q1:24:39+25:3235:16

Open Easy

2 200 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Linda BurridgeUG.Q17:197:52
2Jan KwakUG.Q22:49+5:3010:22
4Jen WoodsTF.Q44:35+27:1620:15
Lisa de JongRR.Qdid not start

Open Moderate

2 400 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Nicole WilliamsRR.Q34:0814:13
2Scott FergusonUG.Q55:02+20:5422:55
3Elizabeth FergusonUG.Q59:07+24:5924:37
4Noelene AndersonUG.Q1:21:53+47:4534:07
5Josephine GarbelliniEN.Q1:28:42+54:3436:57

Please report errors in the result list to the organiser.