Orienteering Australia

Official results for Queensland Championships, amiens-Event 1

Event informationShow result list by classPress result listUpload routePrint

Name: Queensland Championships
Organisers: Bullecourt Boulder Bounders / Orienteering Queensland / Range Runners Orienteering Club
Date: Saturday 9 September 2017 - Sunday 10 September 2017

Amiens-Event 1Amiens-Event 2Amiens-Event 2 (overall)

AO A

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
1Belinda LawfordW21A (9)59:099:32
1Arnold SimsonM55A (20)1:02:4512:54

Armidale

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
3Andreas TillmannM Open B (8)1:17:59+29:1131:57

BB N

7 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
1Sam WoolfordM14A (9)34:4214:13
2Alex WoolfordM10A (10)15:27+0:277:30
2Jamie WoolfordM14A (9)50:58+16:1620:53
3Oscar WoolfordM16A (11)1:32:58+46:3619:07
4Tony WoolfordM45A (19)1:08:42+7:4311:04
5Helen OCallaghanW45A (11)1:44:52+42:4821:34
Claudia PalmerW45-54AS (3)mispunched

BB Q

10 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
1Simeon BurrillM21A (12)1:16:488:46
1Anne WilsonW55A (14)1:33:1021:55
1Jaiden FidgeM16A (11)46:229:32
2Zach BuckleyM Open B (8)1:16:01+27:1331:09
4Madeline BallochW14A (9)1:00:03+25:0425:13
7Marion BurrillW55A (14)3:08:41+1:35:3144:23
9Philip BurrillM55A (20)2:22:03+1:19:1829:13
14Doug WilsonM65A (30)2:31:32+1:25:5435:39
Alan BallochM45A (19)mispunched
Howard WilmotM55+AS (11)mispunched

BN N

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
1Gordon WilsonM65A (30)1:05:3815:26
8Steve FlickM65A (30)1:18:30+12:5218:28

Bundaberg

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
3Martin ColeM35A (7)3:04:50+1:56:5326:44

Dartford Orienteering Klubb

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
1Dave DorlingM45-54AS (2)1:24:3623:06
2Sheralee DorlingW45A (11)1:13:05+11:0115:02

Deddington

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
1Rebecca PhillipsW21AS (2)1:46:1224:59

EN Q

23 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
1Lisa IsenstromOpen Easy (10)22:079:47
1Henrik IsenstromM Open B (8)48:4820:00
1Lynda RapkinsW65A (12)43:5614:44
1Thomas GarbelliniM20A (3)2:07:2418:26
2Tony BryantM35A (7)2:05:00+57:0318:05
2Sundar RamamurthyOpen Easy (10)28:09+6:0212:27
3Kurt NeumannM21A (12)1:27:09+10:219:56
3Alvin IsenstromM12A (12)20:11+2:018:55
3Krystal NeumannW21A (9)1:07:33+8:2410:53
3Jen RamamurthyW Open B (11)1:10:31+29:1929:37
3David FirmanM65A (30)1:08:07+2:2916:01
4Leanne OSheaW55A (14)1:55:38+22:2827:12
4Esther TownsendW65A (12)1:52:58+1:09:0237:54
4Josephine GarbelliniOpen Easy (10)47:49+25:4221:09
5Jack NeumannM21A (12)1:46:03+29:1512:06
5Robert RapkinsM65A (30)1:13:00+7:2217:10
5Samuel GarbelliniM16A (11)2:25:32+1:39:1029:56
5Sara GarbelliniW14A (9)1:37:09+1:02:1040:49
5Paul GarbelliniM12A (12)24:02+5:5210:38
5Adrian GarbelliniM10A (10)20:32+5:329:58
7Cliff HowardM55A (20)1:48:57+46:1222:25
Klara IsenstromM/W10N (10)completed
Joseph GarbelliniM45A (19)did not finish
Miles BryantM10A (10)did not start
Alison BryantW Open B (11)did not start
Charlotte CoghlanW12Adid not start
Dylan BryantM14A (9)did not start
Callum BryantM/W10N (10)did not start
Freja IsenstromM/W10N (10)did not start

EU V

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
1Jenny BourneW45A (11)1:02:0412:46
4Geoff LawfordM21A (12)1:45:27+28:3912:02

FN Q

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
5Rose CampbellW55+AS (10)1:42:57+40:2036:53
Andrew CampbellM65A (30)did not finish

IK Hakarpspojkarna

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
1Bo GranstedtM45A (19)1:00:599:50

NC N

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
1Carolyn ChalmersW55+AS (10)1:02:3722:26

NT N

5 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
1Peter MayM55+AS (11)44:1014:49
2Eric BakerM65A (30)1:06:10+0:3215:34
5Don BarkerM55A (20)1:34:27+31:4219:26
9Maurice AnkerM65A (30)1:23:12+17:3419:34
10Alec WattM55A (20)2:24:13+1:21:2829:40
Erica SmithW45-54AS (3)did not start
Zoe Barker-SmithOpen Easy (10)did not start

OH S

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
2Bridget AndersonW21A (9)1:01:29+2:209:55

PO A

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
1Darryl ErbacherM75A (8)46:2715:35
8Tony GarrM55A (20)2:09:10+1:06:2526:34
Bill MonaghanM55+AS (11)mispunched

RR A

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
4Michael BurtM55A (20)1:32:04+29:1918:56
Samuel WilsonM21AS (1)did not finish

RR Q

27 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
1Cassy ReinbottW10A (4)17:218:25
1Laura de JongW14A (9)34:5914:41
1Jack ReinbottM12A (12)18:108:02
1Eric LovellM10A (10)15:007:16
1Nina GannonW16A (5)1:57:3627:40
1Nicole WilliamsW Open B (11)41:1217:18
2Rani BrennanW14A (9)42:53+7:5418:01
2Grant ReinbottM16A (11)1:09:35+23:1314:19
2Alara WilliamsW10A (4)28:58+11:3714:03
3Maxine LovellW14A (9)45:05+10:0618:56
3Oliver SchubertM14A (9)55:23+20:4122:41
3Bronte GannonW20A (7)2:05:52+1:00:1622:28
3Deb ReinbottOpen Easy (10)31:21+9:1413:52
4Blake ReinbottM16A (11)1:38:25+52:0320:15
4Gabriel SchubertM12A (12)20:41+2:319:09
4William CoxM14A (9)1:10:17+35:3528:48
4Caelan WilliamsM10A (10)18:34+3:349:00
6Alex GannonW45A (11)3:28:26+2:26:2242:53
8Andrew BrennanM45A (19)1:44:34+43:3516:51
Julia GannonW16A (5)mispunched
Laurel GannonW20A (7)mispunched
Cameron WilliamsM45A (19)mispunched
Riley de JongM21A (12)did not finish
Lisa de JongOpen Easy (10)did not finish
Ellie de JongW20A (7)did not finish
Wim de JongM45A (19)did not finish
Cam SchubertM45A (19)did not finish

SO Q

9 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
2Iain DuncanM55+AS (11)2:06:47+1:22:3742:32
5Ulla HeikkilaW Open B (11)2:01:32+1:20:2051:03
5Kathy PetrieW55A (14)1:56:36+23:2627:26
6Murray HainesM55A (20)1:34:37+31:5219:28
6Peter RussellM65A (30)1:13:28+7:5017:17
10Trevor SauerM65A (30)1:27:46+22:0820:39
Ross McGinnisM35A (7)did not finish
Mark PetrieM55A (20)did not finish
Anastasia HeikkilaW20A (7)did not finish

Taringa

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
4Francis BreslinM35A (7)3:08:49+2:00:5227:19

TF Q

16 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
2Pam CoxW75+A (6)2:01:50+16:0043:40
2Chris NemethM12A (12)19:48+1:388:45
2Judith HayW55+AS (10)1:08:31+5:5424:33
2Mark NemethM45A (19)1:01:37+0:389:56
3Jennifer BrettW75+A (6)2:08:16+22:2645:58
3Jennifer SchulzW55+AS (10)1:16:31+13:5427:25
4Reid MoranM65A (30)1:11:37+5:5916:51
5Jen WoodsOpen Easy (10)1:09:56+47:4930:56
6Neil SimsonM45A (19)1:27:37+26:3814:07
Johanna Tavner-CornerW45-54AS (3)mispunched
David SchulzM65A (30)mispunched
Alan W CoxM75A (8)mispunched
Robin SimsonM75A (8)mispunched
Roy KalecinskiM55+AS (11)mispunched
Tony Tavner-CornerM55+AS (11)did not finish
Lorenzo CalabroM21A (12)did not start
Cate NemethM/W10N (10)mispunched

UG Q

36 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
1Barbara PopeW75+A (6)1:45:5037:55
1Ben SchulzM35A (7)1:07:579:50
1Winnie OakhillW20A (7)1:05:3611:42
1Michelle SchulzW35-44AS (2)1:41:1627:40
2James SheldonM21A (12)1:25:59+9:119:48
2Geraldine ChatfieldW55A (14)1:39:05+5:5523:18
2Elizabeth FergusonW Open B (11)58:25+17:1324:32
2Jacquie RandW65A (12)54:11+10:1518:10
2Caroline PigerreW20A (7)1:06:16+0:4011:50
2Tony HowesM55A (20)1:09:19+6:3414:15
3Su Yan TayW45A (11)1:16:14+14:1015:41
3Lachlan FergusonM10A (10)17:22+2:228:25
3Juliana de NooyW55A (14)1:48:58+15:4825:38
3Robin SpriggsW65A (12)1:37:57+54:0132:52
3Peter EffeneyM55A (20)1:14:42+11:5715:22
4Wendy ReadW45A (11)1:41:34+39:3020:53
4Fiona McIntyreW55+AS (10)1:26:25+23:4830:58
4Anna SheldonW21A (9)1:14:12+15:0311:58
4Noelene AndersonW Open B (11)1:44:51+1:03:3944:03
4Scott FergusonM Open B (8)1:26:42+37:5435:31
5Helen BreslinW21A (9)2:42:44+1:43:3526:14
5Jay MairW65A (12)2:05:28+1:21:3242:06
5Tim McIntyreM45A (19)1:26:21+25:2213:55
6James FergusonM12A (12)38:05+19:5516:51
6Frances PowellW55A (14)2:42:02+1:08:5238:07Download route in GPX format
7Lance ReadM45A (19)1:41:39+40:4016:23
7Greg ChatfieldM65A (30)1:14:34+8:5617:32
12James MitchellM65A (30)2:15:33+1:09:5531:53
13Christopher SpriggsM65A (30)2:21:17+1:15:3933:14
Elin SchulzM/W10N (10)completed
Luca SchulzM/W10N (10)completed
Murray PowellM20AS (2)mispunched
Clive PopeM75A (8)mispunched
Anatoly KulikovM21A (12)did not finish
Guy PigerreM55+AS (11)did not finish
Tom SchultsM65A (30)did not finish
Angus PowellM16A (11)did not start

UR N

0 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
Serena DoyleW Open B (11)did not start
Shane DoyleM45A (19)did not start

Wellington

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
11Neil KaneM65A (30)2:05:24+59:4629:30
Dorothy KaneW65A (12)mispunched

YV V

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
3Blair TrewinM45A (19)1:05:50+4:5110:37

Please report errors in the result list to the organiser.