Orienteering Australia

Official results for State Series 1 (middle) - Little Forest, Ballan

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: State Series 1 (middle) - Little Forest, Ballan
Organiser: Nillumbik Emus Orienteering Club
Date: Sunday 2 April 2017

OV Course 1

8 325 m, 28 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Kerrin RattrayMF V48:005:45
2Florian Attinger- -51:14+3:146:09
3Aston KeyMF V51:41+3:416:12
4Andrew Barnett- -53:32+5:326:25
5Bruce ArthurMF V55:08+7:086:37
6Simon RouseDR V58:51+10:517:04
7Ben GoonanBG V1:00:10+12:107:13
8Mikkel Kaae-NielsenNil1:02:30+14:307:30
9Richard GoonanBG V1:03:22+15:227:36
10Belinda LawfordEU V1:04:38+16:387:45
11Sten Gustafsson- -1:05:21+17:217:50
12Geoff LawfordEU V1:05:23+17:237:51
13Liis JohansonMF V1:06:53+18:538:02
14Jim RussellBG V1:08:18+20:188:12 Download route in GPX format
15Peter HobbsDR V1:10:35+22:358:28
16Blair TrewinYV V1:13:47+25:478:51
17Craig FeuerherdtBG V1:14:10+26:108:54
18Lachlan CherryBG V1:16:42+28:429:12
19Warwick DavisTK V1:18:10+30:109:23
20Peter CollinsBK V1:18:16+30:169:24
21Matt van der PeetBK V1:18:54+30:549:28
22Glenn JamesBG V1:19:30+31:309:32
23Jonathan SutcliffeBK V1:20:39+32:399:41
24Ian DaviesDR V1:28:26+40:2610:37
25Thorlene EgertonBK V1:30:38+42:3810:53
26Martin KozmaBK V1:51:17+1:03:1713:22
27Glen WhiteYV V2:33:50+1:45:5018:28
James RobertsonBG Vdid not finish
Nicholas CollinsBK Vdid not start

OV Course M2

5 975 m, 21 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Warren KeyMF V41:026:52
2Natasha KeyMF V42:27+1:257:06
3David CollsYV V46:05+5:037:42
4Dion KeechMF V46:32+5:307:47
5Chris NorwoodEU V48:18+7:168:05
6Anders BjörklundSävedalens AIK51:13+10:118:34
7Ted van GeldermalsenYV V51:41+10:398:38
8Martin SteerDR V53:13+12:118:54
9Russell BulmanYV V58:24+17:229:46
10Don CherryBG V1:02:53+21:5110:31
11Warwick WilliamsEU V1:04:08+23:0610:44
12Carl DalheimMF V1:04:35+23:3310:48
13Toby CooperEU V1:06:40+25:3811:09
14Andreas StrasserYV V1:07:22+26:2011:16
15Andras BogdanovitsDR V1:12:49+31:4712:11 Download route in GPX format
16Chris Godfred-SpenningBK V1:16:39+35:3712:49
17James GrayEU V1:30:38+49:3615:10
18Ian CollinsTK V1:50:20+1:09:1818:27
Max DalheimMF Vmispunched
Fredrik JohanssonMF Vmispunched
Eric LouwDR Vdid not finish
Ryan DaviesDR Vdid not start

OV Course W2

5 975 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Lanita SteerDR V48:518:10
2Asha SteerDR V1:00:34+11:4310:08
3Jayne SalesMF V1:20:25+31:3413:27
4Nicola PeatEU V1:33:11+44:2015:35

OV Course M3

5 850 m, 11 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Roch PrendergastEU V1:00:2410:19
2Geoff ArmstrongNE V1:01:31+1:0710:30
3David KnightBK V1:09:44+9:2011:55
4Bruce PatersonARDF1:10:02+9:3811:58
5Geoff HudsonNE V1:11:08+10:4412:09
6Ian ChennellEU V1:19:53+19:2913:39
7Stephen CollinsBK V1:23:46+23:2214:19
8Stuart McWilliamDR V1:24:43+24:1914:28
9John CarberryNE V1:33:10+32:4615:55
10Mark BesleyDR V1:41:28+41:0417:20
John GavensBK Vdid not finish

OV Course W3

5 850 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Carolyn JacksonBK V54:279:18
2Jenny BourneEU V55:58+1:319:34
3Nicola DalheimMF V58:31+4:0410:00
4Karina CherryBG V1:12:53+18:2612:27
5Janine SteerDR V1:20:49+26:2213:48
6Sarah DaviesDR V2:15:46+1:21:1923:12

OV Course M4

4 950 m, 11 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Steve PeacockBK V59:5512:06
2Robert EdmondsNE V1:01:38+1:4312:27
3Ron FrederickNE V1:04:34+4:3913:02
4Mark HennessyCH V1:07:23+7:2813:36
5Ken DowlingEU V1:12:36+12:4114:40
6Ian PhillipsCH V1:18:24+18:2915:50
7Mark KorvinDR V1:18:40+18:4515:53
8John ChellewBG V1:18:56+19:0115:56
9Peter MaloneyNE V1:48:46+48:5121:58
Bill VandendoolBK Vmispunched
Robert FellNE Vmispunched

OV Course W4

4 950 m, 9 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Kerryn SearleBG V1:09:2714:01
2Margi FreemantleYV V1:12:57+3:3014:44
3Caitlyn SteerBG V1:28:18+18:5117:50
4Carolyn LaytonNE V1:36:19+26:5219:27
5Mary EnterBK V1:38:57+29:3019:59
6Suzanne OCallaghanBK V1:57:01+47:3423:38
7Anitra DowlingEU V2:18:29+1:09:0227:58
Prue DobbinBK Vmispunched
Anne RobinsonBK Vmispunched

OV Course M5

4 025 m, 16 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Alex TarrYV V37:159:15
2Dennis MewsBK V48:12+10:5711:58
3Blake GordonEU V51:40+14:2512:50
4Peter PrimeTK V52:49+15:3413:07
5Darren EenjesBG V57:51+20:3614:22
6Peter SearleBG V1:00:20+23:0514:59
7David GoddardYV V1:02:03+24:4815:24
8Peter JonesEU V1:03:24+26:0915:45
9Geoff AdamsBK V1:26:44+49:2921:32
10Frank DixonTK V1:44:41+1:07:2626:00
11Richard BiceEU V1:56:00+1:18:4528:49
12Lindsay ThomasTK V2:01:51+1:24:3630:16
Peter YeatesDR Vmispunched
Campbell JamesBG Vmispunched
Nicki Colls- -mispunched
Bob LeicesterBK Vdid not finish
Hugh CameronAW Vdid not start

OV Course W5

4 025 m, 16 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Helen EdmondsNE V53:4413:20
2Marit Gustafsson- -1:01:48+8:0415:21
3Ruth GoddardYV V1:05:15+11:3116:12
4Kathy LileyYV V1:08:56+15:1217:07
5Judi HerkesBK V1:09:44+16:0017:19
6Sheila CollsYV V1:16:09+22:2518:55
6Philippa Lohmeyer-CollinsBK V1:16:09+22:2518:55
8Elizabeth HatleyBK V1:17:23+23:3919:13
9Raelee EenjesBG V1:18:09+24:2519:24
10Pamela KingDR V1:26:46+33:0221:33
11Heather LeslieBK V1:28:59+35:1522:06
12Pam PrimeTK V1:39:05+45:2124:37
13Laurie NivenNE V1:42:33+48:4925:28
14Jackie DempsterYV V1:51:31+57:4727:42
15Judy PrendergastEU V1:57:28+1:03:4429:11
16Lorraine DixonTK V2:46:54+1:53:1041:27

OV Course M6

3 300 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Jensen KeyMF V29:519:02
2Mason ArthurMF V30:07+0:169:07
3Torren ArthurMF V33:29+3:3810:08
4Hadyn TangMF V44:13+14:2213:23 Download route in GPX format
5Archie NeylonBG V1:00:48+30:5718:25
6John DempsterYV V1:55:27+1:25:3634:59

OV Course W6

3 300 m, 13 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Serryn EenjesBG V32:059:43
2Dale Ann GordonEU V50:45+18:4015:22
3Janet TarrYV V51:11+19:0615:30
4Dianne SearleBG V1:00:59+28:5418:28
5Leone CarberryNE V1:05:52+33:4719:57
6Debbie DoddDR V1:24:16+52:1125:32
7Heather BiceEU V1:36:00+1:03:5529:05
8Sylvia MurphyTK V1:43:02+1:10:5731:13
9Jan ThomasTK V2:00:12+1:28:0736:25
10Schon HudsonNE V2:12:23+1:40:1840:06
Sue HealyNE Vmispunched
Dorothy AdrianNE Vmispunched
Joyce RowlandsNE Vdid not finish
Anne ArthurMF Vdid not start

OV Course M7

3 400 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Lachlan FeuerherdtBG V55:0216:11
2Joshua LaytonNE V1:00:41+5:3917:50
3Jeff HughesNE V1:03:33+8:3118:41
4Ian StirlingNE V1:11:54+16:5221:08
5Callum WhiteYV V1:13:19+18:1721:33
6Graeme CadmanYV V1:48:35+53:3331:56

OV Course W7

3 400 m, 10 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Lauris StirlingNE V1:13:1921:33
2Ilze YeatesDR V1:39:00+25:4129:07
3Sophie TavernaCH V2:03:05+49:4636:12
4Wendy TavernaCH V2:03:17+49:5836:15
5Luca BogdanovitsDR V2:11:52+58:3338:47
6Arika BogdanovitsDR V2:14:41+1:01:2239:36
7Tsegii ChoijinsurenEU V2:21:04+1:07:4541:29
8Amber LouwDR V2:25:19+1:12:0042:44
Heather ODonnellYV Vmispunched
Susanne StrasserYV Vmispunched

OV Course M8

3 525 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Luke FeuerherdtBG V30:408:41
2Reynah Tang- -34:48+4:089:52

OV Course W8

3 525 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Sophie ArthurMF V35:069:57
2Pat MewsBK V41:13+6:0711:41
3Claire AdamsBK V1:01:46+26:4017:31
Milla KeyMF Vdid not start

OV Course M9

2 050 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Ashley WhiteYV V15:237:30
2Joshua FeuerherdtBG V22:38+7:1511:02
3Matthew LaytonNE V28:34+13:1113:56
4Ben Colls- -29:05+13:4214:11
5John SheahanBK V1:03:29+48:0630:58

OV Course W9

2 050 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Hannah AdamsBK V40:5819:59
2Alison Skarbek- -49:44+8:4624:15
3Jenny SheahanBK V1:04:07+23:0931:16

Please report errors in the result list to the organiser.