Official results for 2017 Vic State Series 3 (middle) - Deadman's Flat, Fryerstown

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: 2017 Vic State Series 3 (middle) - Deadman's Flat, Fryerstown
Organiser: Bayside Kangaroos Orienteers
Date: Sunday 4 June 2017

OV Course 1

5 300 m, 26 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Brodie NankervisEV T36:446:55
2Bruce ArthurMF V41:03+4:197:44
3Ashton KeyMF V43:54+7:108:16
4Ben GoonanBG V46:31+9:478:46
5Belinda LawfordAO A46:50+10:068:50
5Mikkel Kaae-NielsenMF V46:50+10:068:50
7James RobertsonBG V50:42+13:589:33
8Jim RussellBG V50:50+14:069:35
9Natasha KeyMF V50:59+14:159:37
10Lachlan CherryBG V52:05+15:219:49
11Richard GoonanBG V54:37+17:5310:18
12Peter CollinsBK V57:48+21:0410:54
13Nicholas CollinsBK V58:13+21:2910:59
14Peter HobbsDR V58:45+22:0111:05
15David BrownridgeBG V59:09+22:2511:09
16Max DalheimMF V1:07:57+31:1312:49
17Geoff LawfordEU V1:12:56+36:1213:45
18Thorlene EgertonBK V1:17:43+40:5914:39
19Scott GavensBK V1:18:57+42:1314:53
20Jonathan SutcliffeBK V1:19:00+42:1614:54
21Alex SinickasYV V1:34:28+57:4417:49
22Martin KozmaBK V1:38:28+1:01:4418:34
23Peter LadaYV V1:45:21+1:08:3719:52
24Alan KufferAO A1:54:06+1:17:2221:31
25Ian PhillipsCH V2:02:06+1:25:2223:02
Simon RouseDR Vdid not finish

OV Course M2

4 000 m, 32 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Jock DavisBF N33:228:20
2Jimmy CameronBG V36:25+3:039:06
3Glenn JamesBG V40:14+6:5210:03
4Michael LoughnanBG V45:08+11:4611:17
5Warwick DavisTK V50:17+16:5512:34
6Martin SteerDR V51:56+18:3412:59
7Don CherryBG V53:17+19:5513:19
8Andrew CameronBG V55:35+22:1313:53
9Ted van GeldermalsenYV V56:30+23:0814:07
10Tim HatleyBK V56:31+23:0914:07
11David RowlandsBK V1:00:07+26:4515:01
12Brody McCarthyYV V1:02:24+29:0215:36
13Cormac McCarthyYV V1:03:11+29:4915:47
14Ian DoddDR V1:03:47+30:2515:56
15Stephen BirdBK V1:11:02+37:4017:45
16David JaffeMF V1:12:13+38:5118:03
17Gary BuchanEU V1:12:59+39:3718:14
18Ian DaviesDR V1:13:21+39:5918:20
19Peter ForbesBG V1:20:01+46:3920:00 Download route in GPX format
20John CarberryNE V1:21:25+48:0320:21
21Stephen DelwigEU V1:23:34+50:1220:53
22Tim WardropYV V1:24:35+51:1321:08
23John ErwinEU V1:29:58+56:3622:29
24Toby CooperEU V1:34:22+1:01:0023:35
25James GrayEU V1:40:14+1:06:5225:03
26Andreas StrasserYV V1:40:26+1:07:0425:06
27Ken DowlingEU V1:55:58+1:22:3628:59 Download route in GPX format
28Andrew HunterBK V2:13:15+1:39:5333:18
Andy BlackDR Vdid not finish
Andras BogdanovitsDR Vdid not finish
Campbell JamesBG Vdid not finish
Eric LouwDR Vdid not finish
Michael BurtBK Vdid not start
Rod GrayEU Vdid not start

OV Course W2

4 000 m, 13 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Lanita SteerDR V52:2013:05
2Hania LadaYV V53:20+1:0013:20
3Clare BrownridgeBG V57:59+5:3914:29
4Asha SteerDR V58:38+6:1814:39
5Jenny BourneEU V58:51+6:3114:42
6Jayne SalesMF V1:01:58+9:3815:29
7Su Yan TayUG Q1:02:43+10:2315:40
8Moira KufferAO A1:08:03+15:4317:00
9Liliia GlushchenkoBK V1:14:25+22:0518:36
10Rebecca ShawBK V1:20:09+27:4920:02
11Melissa GangemiYV V1:22:33+30:1320:38
12Anitra DowlingEU V1:51:12+58:5227:48
Christine SinickasYV Vmispunched

OV Course M3

4 000 m, 16 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Roch PrendergastEU V49:0912:17
2Vic SedunaryBK V56:15+7:0614:03
3Tony RadfordBG V1:01:41+12:3215:25
4Russell BulmanYV V1:03:52+14:4315:58
5Bruce PatersonAR V1:04:13+15:0416:03
6Geoff ArmstrongNE V1:05:56+16:4716:29
7Neil BarrBG V1:06:22+17:1316:35
8Geoff HudsonNE V1:12:52+23:4318:13 Download route in GPX format
9David KnightBK V1:13:01+23:5218:15
10Damien SpencerDR V1:19:35+30:2619:53
11Stuart McWilliamDR V1:25:27+36:1821:21
12Tim DentYV V1:32:18+43:0923:04
13Stephen CollinsBK V1:35:26+46:1723:51
14Mark BesleyDR V1:51:18+1:02:0927:49
15John ChellewBG V1:58:07+1:08:5829:31
Ryan DaviesDR Vdid not finish

OV Course W3

4 000 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Carolyn JacksonBK V1:01:0215:15
2Sarah DaviesDR V1:08:13+7:1117:03
3Janine SteerDR V1:21:55+20:5320:28
4Karina CherryBG V1:37:59+36:5724:29

OV Course M4

3 200 m, 8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Alex TarrYV V41:4513:02
2John WilkinsonBG V49:20+7:3515:25
3Paul ElamTK V49:55+8:1015:35
4Charles BrownridgeBG V54:46+13:0117:06
5Mark HennesseyCH V1:13:02+31:1722:49
6Murray HannaBK V1:15:58+34:1323:44
7Geoff AdamsBK V1:16:42+34:5723:58
8Ewen TempletonBK V1:33:37+51:5229:15

OV Course W4

3 200 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Margi FreemantleYV V1:05:3620:30
2Prue DobbinBK V1:35:29+29:5329:50
3Jenny BallBG V1:45:18+39:4232:54
4Nicola NyghBF N1:51:43+46:0734:54
5Suzanne OCallaghanBK V1:52:56+47:2035:17

OV Course M5

2 600 m, 13 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Ralph KochYV V47:4818:23
2Blake GordonEU V54:54+7:0621:06
3Peter PrimeTK V55:20+7:3221:16
4Peter YeatesDR V59:44+11:5622:58
5Wayne LoveDR V1:03:10+15:2224:17
6Peter DalwoodDR V1:07:11+19:2325:50
7Daryl FleayBG V1:07:22+19:3425:54
8John MeekingYV V1:13:18+25:3028:11
9Peter GalvinBG V1:38:00+50:1237:41
10David GoddardYV V1:38:22+50:3437:50
11Richard BiceEU V1:58:21+1:10:3345:31
Lindsay ThomasTK Vmispunched
Peter JonesEU Vdid not finish

OV Course W5

2 600 m, 21 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Alison RadfordBG V1:11:0827:21
2Libby MeekingYV V1:15:59+4:5129:13
3Ruth GoddardYV V1:16:31+5:2329:25
4Heather BiceEU V1:17:10+6:0229:40
5Philippa Lohmeyer-CollinsBK V1:24:02+12:5432:19
6Anne GarveyTK V1:24:04+12:5632:20
7Sylvia MurphyTK V1:24:05+12:5732:20
8Anne RobinsonBK V1:27:29+16:2133:38
9Kathy LileyYV V1:27:53+16:4533:48
10Janet KingBK V1:29:13+18:0534:18
11Janet TarrYV V1:29:17+18:0934:20
12Pam PrimeTK V1:30:24+19:1634:46
13Susi StrasserYV V1:32:10+21:0235:26
14Judy PrendergastEU V1:38:59+27:5138:04
15BJ JohnsonEU V1:45:22+34:1440:31
16Pamela KingDR V1:54:19+43:1143:58
17Jenelle TempletonAR V2:00:50+49:4246:28
18Sheila CollsYV V2:13:09+1:02:0151:12
Raelee EenjesBG Vmispunched
Rachel BrownYV Vmispunched
Judi HerkesBK Vmispunched
Laurie NivenNE Vdid not start

OV Course M6

2 200 m, 10 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Jensen KeyMF V24:2911:07
2Archie NeylonBG V31:21+6:5214:14
3Mason ArthurMF V34:10+9:4115:31
4Hadyn TangMF V38:10+13:4117:20
5Aidan MaxallBK V43:43+19:1419:52
6William DaveyMF V43:53+19:2419:56
7Callum WhiteYV V50:23+25:5422:54
8James LoveDR V1:44:26+1:19:5747:28
9Graeme CadmanYV V2:02:39+1:38:1055:44
John DempsterYV Vdid not finish

OV Course W6

2 200 m, 10 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Serryn EenjesBG V28:2112:53
2Caitlyn SteerBG V59:16+30:5526:56
3Dale Ann GordonEU V1:08:20+39:5931:03
4Debbie DoddDR V1:41:28+1:13:0746:07
5Jackie DempsterYV V1:59:14+1:30:5354:11
6Ilze YeatesDR V2:09:57+1:41:3659:04
7Schon HudsonNE V2:11:39+1:43:1859:50
Leone CarberryNE Vmispunched
Luca BogdanovitsDR Vdid not finish
Jan ThomasTK Vdid not finish

OV Course W7

3 500 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Heather ODonnellYV V1:18:3222:26
2Amber LouwDR V2:14:24+55:5238:24
Annie GrubyTK Vmispunched
Dorothy AdrianNE Vdid not finish

OV Course M8

2 400 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Ashley WhiteYV V1:01:4125:42

OV Course W8

2 400 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Sophie TavernaCH V27:2111:23
2Wendy TavernaCH V31:05+3:4412:57
3Arika BogdanovitsDR V54:57+27:3622:53
4Joyce RowlandsNE V1:25:45+58:2435:43
Claire AdamsBK Vdid not start

OV Course M9

2 200 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Evan GavensBK V49:4722:37
2Neo KozmaBK V1:43:13+53:2646:54

OV Course W9

2 200 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Clementine NeylonBK V30:3413:53
2Nerrina GoonanBG V47:36+17:0221:38
3Athene GoonanBG V47:46+17:1221:42
4Angelina KozmaBK V1:43:10+1:12:3646:53

Please report errors in the result list to the organiser.