Official results for 2017 Vic Relays - Darebin Parklands

Event informationShow result list by organisationHide team lineupsPress result listPrint

Name: 2017 Vic Relays - Darebin Parklands
Organiser: Melbourne Forest Racers
Date: Sunday 5 March 2017

1

6 starting competitors
PlacNameLeg timeLeg plLeg diffTimeCo placDiff
1Dandenong Ranges Orienteering 12:11:31
1. Simon Rouse42:1142:11
2. Asha Steer48:201:30:31
3. Peter Hobbs41:002:11:31
2Bendigo Orienteers 12:11:38+0:07
1. Craig Feuerherdt44:2044:20
2. Christopher Naunton50:471:35:07
3. Leon Keely36:312:11:38+0:07
3Bendigo Orienteers 22:18:05+6:34
1. Jim Russell42:5342:53
2. Jimmy Cameron44:401:27:33
3. James Robertson50:322:18:05+6:34
4Bayside Kangaroos Orienteers 12:36:38+25:07
1. Matt van der Peet46:4046:40
2. Nicholas Collins54:291:41:09
3. Peter Collins55:292:36:38+25:07
5Yarra Valley Orienteering Club 12:55:27+43:56
1. Melissa Gangemi56:5356:53
2. Glen White1:09:192:06:12
3. Ted van Geldermalsen49:152:55:27+43:56
Melbourne Forest Racers 1mispunched
1. Warren Keymispunchedmispunched
2. Liis Johanson41:54mispunched
3. Kerrin Rattraymispunchedmispunched

2

17 starting competitors
PlacNameLeg timeLeg plLeg diffTimeCo placDiff
1Yarra Valley Orienteering Club 11:49:43
1. Brody McCarthy34:1134:11
2. Callum White40:161:14:27
3. Cormac McCarthy35:161:49:43
2Melbourne Forest Racers 11:51:20+1:37
1. Glen Charlton32:3132:31
2. Hadyn Tang46:231:18:54
3. Fredrik Johansson32:261:51:20+1:37
3Bendigo Orienteers 31:56:39+6:56
1. Glenn James32:5532:55
2. Andrew Cameron44:511:17:46
3. Lachlan Cherry38:531:56:39+6:56
4Eureka Orienteers 12:06:31+16:48
1. Chris Norwood35:0035:00
2. Roch Prendergast45:231:20:23
3. James Gray46:082:06:31+16:48
5Melbourne Forest Racers 22:08:36+18:53
1. Carl Dalheim37:4637:46
2. Jayne Sales49:031:26:49
3. David Jaffe41:472:08:36+18:53
6Bendigo Orienteers 12:20:41+30:58
1. Clare Brownridge41:1141:11
2. Julie Flynn56:151:37:26
3. Ilka Barr43:152:20:41+30:58
7Yarra Valley Orienteering Club 22:25:38+35:55
1. Ron Scholes43:1543:15
2. Alex Tarr57:111:40:26
3. Tim Wardrop45:122:25:38+35:55
8Bendigo Orienteers 22:28:32+38:49
1. Brett Houlden42:0142:01
2. Tony Radford45:521:27:53
3. Mark Hennessy1:00:392:28:32+38:49
9Bayside Kangaroos Orienteers 32:28:39+38:56
1. Stephen Bird42:3242:32
2. Stephen Collins46:521:29:24
3. Greg Tamblyn59:152:28:39+38:56
10Dandenong Ranges Orienteering 22:32:38+42:55
1. Ian Greenwood45:5345:53
2. Peter Dalwood48:271:34:20
3. Stuart McWilliam58:182:32:38+42:55
11Nillumbik Emus Orienteering Cl 12:44:56+55:13
1. Jim Glaspole46:0946:09
2. Josie Yeatman59:001:45:09
3. Geoff Hudson59:472:44:56+55:13
12Dandenong Ranges Orienteering 42:46:26+56:43
1. Damian Spencer49:4449:44
2. Helen Walpole52:051:41:49
3. Karen Strachan1:04:372:46:26+56:43
13Dandenong Ranges Orienteering 32:59:10+1:09:27
1. Ryan Davies1:26:371:26:37
2. Cassandra Dutton52:372:19:14
3. Nick Maddock39:562:59:10+1:09:27
14Bayside Kangaroos Orienteers 23:00:41+1:10:58
1. Matthew King55:0755:07
2. Philippa Lohmeyer-Collins1:01:061:56:13
3. Prue Dobbin1:04:283:00:41+1:10:58
Bayside Kangaroos Orienteers 1mispunched
1. Liliia Glushchenko39:0439:04
2. Tim Hatley35:391:14:43
3. Erin van der Peetmispunchedmispunched
Dandenong Ranges Orienteering 1mispunched
1. Martin Steermispunchedmispunched
2. Ian Dodd42:34mispunched
3. Ian Davies43:16mispunched
Melbourne Forest Racers 3mispunched
1. William Daveymispunchedmispunched
2. Mason Arthur37:12mispunched
3. Jensen Key33:57mispunched

3

13 starting competitors
PlacNameLeg timeLeg plLeg diffTimeCo placDiff
1Melbourne Forest Racers 12:02:59
1. Julie Francis43:3743:37
2. Kate Francis46:471:30:24
3. Rodney Phillips32:352:02:59
2Bendigo Orienteers 22:10:26+7:27
1. Serryn Eenjes40:4240:42
2. Darren Eenjes52:451:33:27
3. Neil Barr36:592:10:26+7:27
3Yarra Valley Orienteering Club 22:15:40+12:41
1. Russell Bulman34:3234:32
2. Margi Freemantle42:511:17:23
3. John Meeking58:172:15:40+12:41
4Dandenong Ranges Orienteering 12:22:41+19:42
1. Peter Yeates54:0954:09
2. Peter Grover47:451:41:54
3. Jennifer Mitchell40:472:22:41+19:42
5Bendigo Orienteers 12:43:56+40:57
1. Raelee Eenjes54:4654:46
2. Jason Carter1:10:002:04:46
3. Alison Radford39:102:43:56+40:57
6Yarra Valley Orienteering Club 32:45:30+42:31
1. Libby Meeking54:1254:12
2. Kathy Liley57:041:51:16
3. Sheila Colls54:142:45:30+42:31
7Bayside Kangaroos Orienteers 22:48:13+45:14
1. Ewen Templeton43:1343:13
2. Janet King1:19:392:02:52
3. Paul Benson45:212:48:13+45:14
8Melbourne Forest Racers 23:07:55+1:04:56
1. Kirsten Fairfax31:5531:55
2. Alan Daley49:341:21:29
3. Paula Davey1:46:263:07:55+1:04:56
9Yarra Valley Orienteering Club 43:28:31+1:25:32
1. Ralph Koch42:0842:08
2. David Goddard1:07:061:49:14
3. Colin Morgans1:39:173:28:31+1:25:32
10Victorian ARDF Group 13:34:57+1:31:58
1. Henk DeJong1:20:211:20:21
2. Dianne Shalders1:13:482:34:09
3. Suzanne OCallaghan1:00:483:34:57+1:31:58
Bayside Kangaroos Orienteers 1mispunched
1. Michael Hubbertmispunchedmispunched
2. Ian Bakermispunchedmispunched
3. Andrew Hunter45:52mispunched
Dandenong Ranges Orienteering 2mispunched
1. Debbie Dodd54:5454:54
2. Christine Palmer1:20:402:15:34
3. Peter Mitchellmispunchedmispunched
Yarra Valley Orienteering Club 1mispunched
1. Peter Blackmispunchedmispunched
2. John Dempstermispunchedmispunched
3. Jackie Dempster1:25:06mispunched

4

5 starting competitors
PlacNameLeg timeLeg plLeg diffTimeCo placDiff
1Bendigo Orienteers 11:31:52
1. Luke Feuerherdt26:2826:28
2. Harrison Carter47:571:14:25
3. Lachlan Feuerherdt17:271:31:52
2Nillumbik Emus Orienteering Cl 41:39:59+8:07
1. Geoff Hudson44:5044:50
2. Robert Edmonds22:051:06:55
3. Helen Edmonds33:041:39:59+8:07
3Melbourne Forest Racers 11:50:03+18:11
1. Milla Key35:5835:58
2. Angus Hewitt38:341:14:32
3. Zoe Davies35:311:50:03+18:11
4Nillumbik Emus Orienteering Cl 12:11:34+39:42
1. Sue Healy37:4937:49
2. Dorothy Adrian1:01:021:38:51
3. Laurie Niven32:432:11:34+39:42
Dandenong Ranges Orienteering 1mispunched
1. Chris Riddiford45:1645:16
2. Dan Pickeringmispunchedmispunched
3. Miles Calvert44:02mispunched
Bendigo Orienteers 2did not start
1. N.N.did not startdid not start
2. N.N.did not startdid not start
3. N.N.did not startdid not start

5-Mixed

7 starting competitors
PlacNameLeg timeLeg plLeg diffTimeCo placDiff
1Dandenong Ranges Orienteering 21:57:37
1. Pamela King25:4125:41
2. Denise Pike51:381:17:19
3. Sarah Davies40:181:57:37
2Nillumbik Emus Orienteering Cl 22:02:06+4:29
1. Jeff Hughes25:1225:12
2. Ron Frederick52:161:17:28
3. Geoff Armstrong44:382:02:06+4:29
3Bayside Kangaroos Orienteers 22:11:19+13:42
1. Claire Adams25:3625:36
2. Martin Kozma59:581:25:34
3. Geoff Adams45:452:11:19+13:42
4Yarra Valley Orienteering Club 12:14:27+16:50
1. Ashley White26:0326:03
2. Heather ODonnell55:351:21:38
3. Ruth Goddard52:492:14:27+16:50
5Bendigo Orienteers 12:17:07+19:30
1. Eleanor Williams25:0325:03
2. Warwick Williams41:211:06:24
3. Margaret Kertesz1:10:432:17:07+19:30
6Bendigo Orienteers 22:32:38+35:01
1. Joanne Cherry1:04:501:04:50
2. Don Cherry47:361:52:26
3. Karina Cherry40:122:32:38+35:01
7Dandenong Ranges Orienteering 13:13:02+1:15:25
1. Arika Bogdanovits40:4440:44
2. Andras Bogdanovits52:121:32:56
3. Luca Bogdanovits1:40:063:13:02+1:15:25
Bayside Kangaroos Orienteers 3did not start
1. N.N.did not startdid not start
2. N.N.did not startdid not start
3. N.N.did not startdid not start
Nillumbik Emus Orienteering Cldid not start
1. N.N.did not startdid not start
2. N.N.did not startdid not start
3. N.N.did not startdid not start

Please report errors in the result list to the organiser.