Official results for 2017 Vic Championships (middle) - Petticoat Gully, Creswick

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: 2017 Vic Championships (middle) - Petticoat Gully, Creswick
Organisers: Eureka Orienteers / Orienteering Victoria
Date: Saturday 16 September 2017

W12A

2 175 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Milla KeyMF V26:2912:10

W14A

2 475 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Serryn EenjesBG V26:2510:40
2Sophie TavernaCH V43:51+17:2617:43
3Amber LouwDR V1:11:44+45:1928:58
4Luca BogdanovitsDR V1:15:36+49:1130:32

W16A

2 650 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Sarah DaviesDR V41:1315:33
2Karina CherryBG V52:09+10:5619:40

W21A

4 350 m, 10 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Belinda LawfordAO A35:548:15
2Krystal NeumannEN Q36:02+0:088:17
3Liis JohansonMF V39:39+3:459:06
4Natasha KeyMF V40:49+4:559:22
5Lanita SteerDR V44:07+8:1310:08
6Clare BrownridgeBG V46:18+10:2410:38
7Lucy McGarvaWR N58:36+22:4213:28
8Moira KufferAO A1:07:46+31:5215:34
9Cassandra DuttonDR V2:07:38+1:31:4429:20
Ilka BarrVICmispunched

W35A

3 100 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Jayne SalesMF V46:5615:08
2Lian PerryEU V1:13:17+26:2123:38

W40A

3 100 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Liliia GlushchenkoBK V45:5314:48
2Hania LadaYV V49:06+3:1315:50

W45A

3 100 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Jenny BourneEU V36:3211:47
2Sheralee DorlingDFOK41:42+5:1013:27

W50A

2 650 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Nicola DalheimMF V45:3017:10
2Janine SteerDR V51:41+6:1119:30

W55A

2 650 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Prue DobbinBK V57:4621:47
2Anne RobinsonBK V1:08:44+10:5825:56
3Laurie NivenNE V1:11:22+13:3626:55
4Suzanne OCallaghanBK V1:30:02+32:1633:58
Debbie DoddDR Vdid not finish
Geraldine ChatfieldUG Qdid not start

W60A

2 150 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Carolyn JacksonBK V26:1912:14
2Sue KeyMF V31:08+4:4914:28
3Margi FreemantleYV V39:01+12:4218:08
4Judy PrendergastEU V1:07:38+41:1931:27
Julie FlynnBG Vdid not start

W65A

2 150 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Lynda RapkinsEN Q30:4614:18
2Pam PrimeTK V1:00:34+29:4828:10
3Janet KingBK V1:06:02+35:1630:42
4Pamela KingDR V1:09:35+38:4932:21
BJ JohnsonEU Vdid not start

W70A

1 850 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Ruth GoddardYV V32:1817:27
2Libby MeekingYV V38:24+6:0620:45
3Dianne SearleBG V40:30+8:1221:53
4Kathy LileyYV V40:40+8:2221:58
5Judi HerkesBK V41:10+8:5222:15
6Heather BiceEU V45:39+13:2124:40

W75A

1 850 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Dale Ann GordonEU V43:4723:40
2Janet TarrYV V48:46+4:5926:21
3Helen AlexanderBK V58:25+14:3831:34
4Jan ThomasTK V1:40:50+57:0354:30

W80A

1 850 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
Joyce RowlandsNE Vdid not finish

M10A

1 600 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Ashley WhiteYV V13:118:14

M14A

2 975 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Torren ArthurMF V26:499:00
2Hadyn TangMF V31:07+4:1810:27
Callum WhiteYV Vdid not finish
Solomon CameronBG Vdid not start

M16A

3 100 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Brody McCarthyYV V34:0811:00
2Mason ArthurMF V34:34+0:2611:09
3Jensen KeyMF V36:17+2:0911:42
4Archie NeylonBG V55:33+21:2517:55
William DaveyMF Vdid not start

M17-20A

5 025 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Aston KeyMF V36:537:20
2Glenn JamesBG V45:29+8:369:03
3Jimmy CameronBG V51:34+14:4110:15
4Michael LoughnanBG V51:35+14:4210:15
5Lachlan CherryBG V56:51+19:5811:18
Max DalheimMF Vdid not start

M21A

5 400 m, 14 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Brodie NankervisEV T35:486:37
2Kerrin RattrayMF V38:30+2:427:07
3Andrew BarnettBS A41:05+5:177:36
4Bruce ArthurMF V41:49+6:017:44
5Matthew SchepisiBG V44:10+8:228:10
6Mikkel Kaae-NielsenMF V44:38+8:508:15
7Simon RouseDR V45:50+10:028:29
8Richard GoonanBG V50:08+14:209:17
9David BrownridgeBG V51:24+15:369:31
10Peter HobbsDR V52:46+16:589:46
11Blair TrewinYV V54:55+19:0710:10
12Matt van der PeetBK V1:05:12+29:2412:04
James GrayEU Vdid not finish
Ben GoonanBG Vdid not finish
Rob PrestonNC Ndid not start

M35A

4 350 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Jim RussellBG V41:249:31
2Toby CooperEU V1:04:43+23:1914:52
3Alan KufferAO A1:05:17+23:5315:00
4Gary BuchanEU V1:06:11+24:4715:12
Adrian PerryEU Vmispunched
Geoff LawfordEU Vdid not start

M40A

4 350 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Glen WhiteYV V45:5010:32
2Peter LadaYV V1:19:06+33:1618:11

M45A

3 800 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Ed SteenbergenCH V41:4310:58
2Andrew CameronBG V45:28+3:4511:57
3Shane DoyleUR N49:15+7:3212:57
4Andras BogdanovitsDR V55:14+13:3114:32
Dion KeechMF Vdid not start

M50A

3 800 m, 10 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Don CherryBG V45:1911:55
2Martin SteerDR V49:34+4:1513:02
3Bruce PatersonAR V55:33+10:1414:37
4Stephen DunbarBK V57:16+11:5715:04
5John CarberryNE V59:58+14:3915:46
6David JaffeMF V1:06:24+21:0517:28
7Ian ChennellEU V1:10:15+24:5618:29
8Peter ForbesBG V1:18:19+33:0020:36 Download route in GPX format
9Ian CollinsTK V1:42:36+57:1727:00
Eric LouwDR Vmispunched

M55A

3 100 m, 8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Warren KeyMF V28:139:06
2Ian DoddDR V37:40+9:2712:09
3Ian DaviesDR V39:33+11:2012:45
4Cormac McCarthyYV V45:21+17:0814:37
5Stephen BirdBK V46:57+18:4415:08
6Mark BaxterNE V54:22+26:0917:32
7Martin KozmaBK V54:50+26:3717:41
8Campbell JamesBG V57:22+29:0918:30
Nigel McGuckianBG Vdid not start
Carl DalheimMF Vdid not start

M60A

3 100 m, 9 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Ted van GeldermalsenYV V38:1612:20
2Rod GrayEU V39:23+1:0712:42
3Warwick DavisTK V40:08+1:5212:56
4Neil BarrBG V46:03+7:4714:51
5Geoff ArmstrongNE V48:20+10:0415:35
6James LithgowGO N52:46+14:3017:01
7Ross RunnallsBG V53:09+14:5317:08
8David KnightBK V54:52+16:3617:41
9Mark BesleyDR V1:35:25+57:0930:46
Rex NivenNE Vdid not start
Stuart McWilliamDR Vdid not start

M65A

2 650 m, 11 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Tony RadfordBG V32:4012:19
2Gordon WilsonBN N36:26+3:4613:44
3Charles BrownridgeBG V40:04+7:2415:07
4Vic SedunaryBK V40:18+7:3815:12
5Robert RapkinsEN Q41:14+8:3415:33
6Peter HillBG V42:12+9:3215:55
7Mark HennessyCH V48:48+16:0818:24
8Matthew KingBK V54:37+21:5720:36
9Murray HannaBK V58:26+25:4622:03
10John ErwinEU V1:03:05+30:2523:48
11Jeff HughesNE V1:49:45+1:17:0541:24

M70A

2 150 m, 13 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Ross BarrGO N27:3312:48
2Blake GordonEU V31:31+3:5814:39
3Peter DalwoodDR V33:25+5:5215:32
4Leigh PrivettAW V36:32+8:5916:59
5Barry McCraeYV V37:12+9:3917:18
6Peter SearleBG V39:36+12:0318:25
7Ralph KochYV V41:03+13:3019:05
8Peter YeatesDR V43:38+16:0520:17
9Dave LottyUR N47:39+20:0622:09
10David GoddardYV V49:40+22:0723:06
11Peter JonesEU V50:18+22:4523:23
12John MeekingYV V1:13:56+46:2334:23
13Richard BiceEU V1:36:16+1:08:4344:46
Greg ChatfieldUG Qdid not start

M75A

2 150 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Alex TarrYV V29:3613:46
2Peter PrimeTK V31:24+1:4814:36
3Tim DentYV V45:12+15:3621:01
4Hugh CameronAW V48:15+18:3922:26
5Peter GalvinBG V1:07:36+38:0031:26
6Lindsay ThomasTK V1:37:48+1:08:1245:29
Barry SampsonYV Vdid not finish

M85A

1 850 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Graeme CadmanYV V1:26:3646:48

Long Open B

2 975 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Aidan MayallBK V34:1111:29
2Ian DiasDR V41:45+7:3414:02
3Heather ODonnellYV V45:52+11:4115:25
4Kathryn KnightBK V59:40+25:2920:03
5Wendy TavernaCH V1:04:11+30:0021:34
6Leone CarberryNE V1:07:41+33:3022:45

Short Open B

2 175 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Arika BogdanovitsDR V44:3920:31
Sue HealyNE Vmispunched

Junior Open B

1 600 m, 0 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
Serena DoyleUR Ndid not start

Please report errors in the result list to the organiser.