Orienteering Australia

Official results for 2017 MelBushO 1 Wellington Chase

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: 2017 MelBushO 1 Wellington Chase
Organiser: Dandenong Ranges Orienteering Club
Date: Sunday 26 March 2017

1 - Long Hard

5 000 m, 33 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Dion KeechMelbourne Forest Racers43:388:43
2Glenn JamesBendigo Orienteers47:16+3:389:27
3Ted van GeldermalsenYarra Valley Orienteering Club47:40+4:029:32
4Lucy McGarvaOrienteering Victoria49:07+5:299:49
5Glen WhiteYarra Valley Orienteering Club49:30+5:529:54
6Ian DoddDandenong Ranges Orienteering49:46+6:089:57
7Andrew BakerBayside Kangaroos Orienteers54:35+10:5710:55
8Liliia GlushchenkoBayside Kangaroos Orienteers54:57+11:1910:59
9Tim HatleyBayside Kangaroos Orienteers55:20+11:4211:04
10Stephen BirdBayside Kangaroos Orienteers57:24+13:4611:28
11Alex IkinBayside Kangaroos Orienteers1:00:22+16:4412:04
12Martin KozmaBayside Kangaroos Orienteers1:03:21+19:4312:40
13Andras BogdanovitsDandenong Ranges Orienteering1:03:55+20:1712:47 Download route in GPX format
14Geoff ArmstrongNillumbik Emus Orienteering Cl1:04:31+20:5312:54
15Sylvain ClementOrienteering Victoria1:06:54+23:1613:22
16Dennis MewsBayside Kangaroos Orienteers1:10:10+26:3214:02
17Nick EddyOrienteering Victoria1:10:46+27:0814:09
18Andreas StrasserYarra Valley Orienteering Club1:11:18+27:4014:15
19Stuart McWilliamDandenong Ranges Orienteering1:12:19+28:4114:27
20Peter LadaYarra Valley Orienteering Club1:12:35+28:5714:31
21Matthew KingBayside Kangaroos Orienteers1:13:30+29:5214:42
22Emma MorrisDandenong Ranges Orienteering1:13:43+30:0514:44
23Rowan BrookesOrienteering Victoria1:13:44+30:0614:44
24Vic SedunaryBayside Kangaroos Orienteers1:14:15+30:3714:51
25James CattonOrienteering Victoria1:14:59+31:2114:59
26Andrew HunterBayside Kangaroos Orienteers1:16:12+32:3415:14
27Kelly BarrettOrienteering Victoria1:34:04+50:2618:48
28Mike WhittonOrienteering Victoria1:35:32+51:5419:06
29Mary EnterBayside Kangaroos Orienteers1:47:31+1:03:5321:30
30Peter TippingOrienteering Victoria1:48:21+1:04:4321:40
Judi HerkesBayside Kangaroos Orienteersmispunched
Peter ChenDandenong Ranges Orienteeringmispunched
Sebastian TippingOrienteering Victoriadid not finish

2 - Short Hard

3 375 m, 43 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Carolyn JacksonMelbourne Forest Racers35:2610:29
2Callum WhiteYarra Valley Orienteering Club36:38+1:1210:51
3Bill VandendoolMelbourne Forest Racers37:31+2:0511:06
4Andrew TurnerOrienteering Victoria38:01+2:3511:15
5Hadyn TangMelbourne Forest Racers39:14+3:4811:37 Download route in GPX format
6Ewen TempletonBayside Kangaroos Orienteers39:46+4:2011:46
7Janine SteerDandenong Ranges Orienteering42:46+7:2012:40
8Graham WallisDandenong Ranges Orienteering44:28+9:0213:10
9Campbell JamesBendigo Orienteers46:19+10:5313:43
10James LoveDandenong Ranges Orienteering47:16+11:5014:00
11Murray HannaBayside Kangaroos Orienteers47:29+12:0314:04
12John RussellOrienteering Victoria48:01+12:3514:13
13Mark KorvinDandenong Ranges Orienteering48:30+13:0414:22
14Margi FreemantleYarra Valley Orienteering Club49:21+13:5514:37
15Ruth GoddardYarra Valley Orienteering Club49:52+14:2614:46
16Heather O`DonnellYarra Valley Orienteering Club50:22+14:5614:55
17Greg TamblynBayside Kangaroos Orienteers51:33+16:0715:16
18Jenelle TempletonNillumbik Emus Orienteering Cl52:37+17:1115:35
19Wayne LoveDandenong Ranges Orienteering52:44+17:1815:37
20David GoddardYarra Valley Orienteering Club52:55+17:2915:40
21Peter KempsterNillumbik Emus Orienteering Cl52:56+17:3015:41
22Eric DavidsonBayside Kangaroos Orienteers57:14+21:4816:57
23Katherine TurnerOrienteering Victoria57:32+22:0617:02
24Ian MathiesonOrienteering Victoria57:45+22:1917:06
25Peter MaloneyNillumbik Emus Orienteering Cl59:37+24:1117:39
26Anne RobinsonBayside Kangaroos Orienteers59:45+24:1917:42
27Peter YeatesDandenong Ranges Orienteering1:00:27+25:0117:54
28Elizabeth HatleyBayside Kangaroos Orienteers1:00:39+25:1317:58
29Eloise MorrisDandenong Ranges Orienteering1:04:05+28:3918:59
30Mattias PrestonCentral Highlands1:06:10+30:4419:36
31Karen StrachanDandenong Ranges Orienteering1:07:12+31:4619:54
32Janet KingBayside Kangaroos Orienteers1:07:14+31:4819:55
33Susanne StrasserYarra Valley Orienteering Club1:08:18+32:5220:14
34Debbie DoddDandenong Ranges Orienteering1:08:33+33:0720:18
35Leone CarberryNillumbik Emus Orienteering Cl1:09:42+34:1620:39
36Kathy LileyYarra Valley Orienteering Club1:11:01+35:3521:02
37Pat MewsBayside Kangaroos Orienteers1:12:06+36:4021:21
38Dorothy AdrianNillumbik Emus Orienteering Cl1:21:43+46:1724:12
39James EdwardsOrienteering Victoria1:31:01+55:3526:58
40Dianne ShaldersVictorian ARDF Group1:31:49+56:2327:12
41Henk DeJongVictorian ARDF Group1:31:52+56:2627:13
42Ayako ClementOrienteering Victoria1:32:09+56:4327:18
Deb SutherlandBayside Kangaroos Orienteersmispunched

3 - Moderate

3 925 m, 26 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Martin SteerDandenong Ranges Orienteering32:198:14
2Eric LouwDandenong Ranges Orienteering41:28+9:0910:33
3Maya BennetteYarra Valley Orienteering Club55:14+22:5514:04
4Laura JeffersonOrienteering Victoria55:53+23:3414:14
5Gavin ThomasOrienteering Victoria56:43+24:2414:27
6Charles HillOrienteering Victoria57:57+25:3814:45
7Kim BaileyOrienteering Victoria1:01:42+29:2315:43
8Matthew LaytonOrienteering Victoria1:03:31+31:1216:10
9Colin MorgansYarra Valley Orienteering Club1:04:00+31:4116:18
10Sylvia MurphyTuckonie Orienteering Club1:06:13+33:5416:52
11Ainslie CumminsDandenong Ranges Orienteering1:07:00+34:4117:04
12Ian BakerBayside Kangaroos Orienteers1:13:10+40:5118:38
13Graeme NewtonOrienteering Victoria1:17:02+44:4319:37
14Lauren JacksonDandenong Ranges Orienteering1:17:12+44:5319:40
15Andrea JacksonDandenong Ranges Orienteering1:17:13+44:5419:40
16Peter BlackYarra Valley Orienteering Club1:18:05+45:4619:53
17Rosie SalvarisBayside Kangaroos Orienteers1:20:10+47:5120:25
18Jack GilbertOrienteering Victoria1:21:07+48:4820:40
19Des GregoryOrienteering Victoria1:21:22+49:0320:43
20Gus GilbertBayside Kangaroos Orienteers1:23:13+50:5421:12
21Will Ava MeyerMelbourne Forest Racers1:34:09+1:01:5023:59
22Healesville 2Orienteering Victoria1:42:43+1:10:2426:10
23Healesville 1Orienteering Victoria1:42:50+1:10:3126:11
24Rosemarie TippingOrienteering Victoria1:45:56+1:13:3726:59
Robyn HillierOrienteering Victoriamispunched
Nick MathewsOrienteering Victoriamispunched

4 - Easy

2 975 m, 33 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Ashley WhiteYarra Valley Orienteering Club31:2810:34
2Daniel KamanOrienteering Victoria33:08+1:4011:08
3Phoebe BiggsOrienteering Victoria36:08+4:4012:08
4Tom CroweOrienteering Victoria36:47+5:1912:21
5Amber LouwDandenong Ranges Orienteering38:38+7:1012:59
6Zak AndersonOrienteering Victoria41:01+9:3313:47
7Jasmine CroweOrienteering Victoria41:52+10:2414:04
8Antony MorrisOrienteering Victoria42:06+10:3814:09
9Christine FoleyOrienteering Victoria42:40+11:1214:20
10Michael HaywardOrienteering Victoria42:41+11:1314:20
11Mitchell JenkinsOrienteering Victoria44:05+12:3714:49
12Luca BogdanovitsDandenong Ranges Orienteering44:42+13:1415:01
13Heni KamanDandenong Ranges Orienteering46:36+15:0815:39
14Adele TangMelbourne Forest Racers46:49+15:2115:44
15Mick MagharOrienteering Victoria46:57+15:2915:46
16Arika BogdanovitsDandenong Ranges Orienteering47:09+15:4115:50
17Milla AndersonOrienteering Victoria47:38+16:1016:00
18Lindsay ThomasTuckonie Orienteering Club48:30+17:0216:18
19Samantha LoveDandenong Ranges Orienteering49:28+18:0016:37
20Finn De PuryOrienteering Victoria53:26+21:5817:57
21Seb VuatOrienteering Victoria55:34+24:0618:40
22Newbury NavigatorsDandenong Ranges Orienteering58:36+27:0819:41
23Eloise LockOrienteering Victoria58:41+27:1319:43
24Celine BoiteuxOrienteering Victoria1:01:27+29:5920:39
25Jan ThomasTuckonie Orienteering Club1:01:32+30:0420:41
26Jessica HallidayOrienteering Victoria1:03:40+32:1221:24
27Luka HalbertYarra Valley Orienteering Club1:07:10+35:4222:34
28Michael HubbertBayside Kangaroos Orienteers1:09:12+37:4423:15
29Ian DiasOrienteering Victoria1:12:41+41:1324:25
30Alan LipshutOrienteering Victoria1:15:54+44:2625:30
31Lachlan RobertsonOrienteering Victoria1:23:42+52:1428:08
32Charlie RobertsonOrienteering Victoria1:23:52+52:2428:11
33William ThurlowOrienteering Victoria1:31:11+59:4330:38

Please report errors in the result list to the organiser.