Official results for 2017 VicBushO 2 Macedon (MelBushO series)

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: 2017 VicBushO 2 Macedon (MelBushO series)
Organiser: Central Highlands Orienteering Club
Date: Sunday 9 April 2017

1 - Long Hard

6 350 m, 39 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Rob PrestonCH V43:426:52
2Kerrin RattrayMF V45:54+2:127:13
3Fredrik JohanssonMF V48:34+4:527:38
4Simon RouseDR V49:21+5:397:46
5Ben GoonanBG V50:20+6:387:55
6Liis JohansonMF V54:24+10:428:34
7Peter HobbsDR V54:25+10:438:34
8Darren SouthwellOV/No club Orienteering Victoria55:54+12:128:48
9Richard GoonanBG V58:05+14:239:08
10Tim HatleyBK V58:56+15:149:16
11Chris NorwoodEU V1:01:17+17:359:39
12Glen WhiteYV V1:01:45+18:039:43
13Jim RussellBG V1:01:47+18:059:43
14Lachlan CherryBG V1:01:49+18:079:44
15Matt van der PeetBK V1:02:14+18:329:48
16Bruce ArthurMF V1:02:31+18:499:50
17Scott GavensBK V1:03:13+19:319:57
18Ian DaviesDR V1:05:11+21:2910:15
19Roch PrendergastEU V1:09:38+25:5610:57
20Leo TheoharisDR V1:09:46+26:0410:59
21Alex IkinBK V1:10:53+27:1111:09
22Nicola PeatOV/No club Orienteering Victoria1:11:02+27:2011:11
23Warwick DavisTK V1:17:14+33:3212:09
24Geoff ArmstrongNE V1:19:22+35:4012:29
25Asha SteerDR V1:19:37+35:5512:32
26Clare BrownridgeBG V1:20:21+36:3912:39
27Andreas StrasserOV/No club Orienteering Victoria1:23:19+39:3713:07
28Damian SpencerDR V1:36:50+53:0815:14
29John CarberryNE V1:39:55+56:1315:44
30Matthew KingBK V1:46:26+1:02:4416:45
31Daniel TinkerOV/No club Orienteering Victoria1:47:17+1:03:3516:53
32Stuart McWilliamDR V1:57:51+1:14:0918:33
33Sylvain ClementOV/No club Orienteering Victoria2:21:02+1:37:2022:12
Anthony JonesBK Vmispunched
Don FellNE Vmispunched
Lanita SteerDR Vdid not finish
Blair TrewinYV Vdid not finish
Timothy WilsonOV/No club Orienteering Victoriadid not finish
Sebastian TippingOV/No club Orienteering Victoriadid not finish

2 - Short Hard

4 400 m, 32 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Martin SteerDR V41:229:24
2Archie NeylonBG V45:08+3:4610:15
3Ian DoddDR V48:13+6:5110:57
4Mason ArthurMF V49:00+7:3811:08
5Callum WhiteYV V51:44+10:2211:45
6Andrew DixonOV/No club Orienteering Victoria51:59+10:3711:48
7Andras BogdanovitsDR V55:13+13:5112:32 Download route in GPX format
8Mark BaxterOV/No club Orienteering Victoria56:00+14:3812:43
9Niina KauttoMF V57:53+16:3113:09
10Steve PeacockBK V1:01:05+19:4313:52
11Graham WallisDR V1:01:40+20:1814:00
12Ken DowlingEU V1:03:24+22:0214:24
13Dennis MewsBK V1:06:03+24:4115:00
14James EdwardsOV/No club Orienteering Victoria1:07:55+26:3315:26
15Ruth GoddardYV V1:11:21+29:5916:12
16Lincoln PatersonOV/No club Orienteering Victoria1:15:15+33:5317:06
17David GoddardYV V1:17:03+35:4117:30
18Elizabeth HatleyBK V1:20:39+39:1718:19
19Mark KorvinDR V1:21:17+39:5518:28
20Nick WakelingDR V1:23:47+42:2519:02
21John ChellewBG V1:24:57+43:3519:18
22Greg TamblynBK V1:27:07+45:4519:47
23Frank DixonTK V1:27:16+45:5419:49
24Ewen TempletonBK V1:27:25+46:0319:52
25Peter MaloneyNE V1:29:34+48:1220:21
26Ian MathiesonOV/No club Orienteering Victoria1:32:46+51:2421:04
27Sarah DaviesDR V1:33:31+52:0921:15
28Heather O`DonnellYV V1:39:23+58:0122:35
29Jenelle TempletonNE V1:49:08+1:07:4624:48
30Judy PrendergastEU V1:50:54+1:09:3225:12
Kathy LileyYV Vmispunched
Dorothy AdrianNE Vdid not finish

3 - Moderate

3 600 m, 21 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Torren ArthurMF V28:548:01
2Ryan DaviesDR V46:32+17:3812:55
3Merv BendleDR V48:11+19:1713:23
4Maya BennetteYV V51:35+22:4114:19
5Colin KeaneOV/No club Orienteering Victoria51:43+22:4914:21
6Jude KeaneOV/No club Orienteering Victoria51:55+23:0114:25
7Chris BendleDR V1:02:36+33:4217:23
8Richard SallmannOV/No club Orienteering Victoria1:04:29+35:3517:54
9Pete BattrickOV/No club Orienteering Victoria1:05:52+36:5818:17
10Jeff HughesNE V1:07:21+38:2718:42
11Debbie DoddDR V1:09:46+40:5219:22
12Pat MewsBK V1:11:58+43:0419:59
13Kelly ChiuOV/No club Orienteering Victoria1:25:11+56:1723:39
14Rosemarie TippingOV/No club Orienteering Victoria1:30:39+1:01:4525:10
15Jack BottcherOV/No club Orienteering Victoria1:37:51+1:08:5727:10
16Franz ObermoserOV/No club Orienteering Victoria1:40:27+1:11:3327:54
17Sarah KeaneOV/No club Orienteering Victoria1:40:40+1:11:4627:57
18Nicole BaxterOV/No club Orienteering Victoria1:43:07+1:14:1328:38
19Janet KingBK V1:46:49+1:17:5529:40
20Lorraine DixonTK V1:50:39+1:21:4530:44
21Brendon MceniryOV/No club Orienteering Victoria1:52:27+1:23:3331:14

4 - Easy

2 350 m, 22 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Sophie ArthurMF V22:159:28
2Chloe EdwardsOV/No club Orienteering Victoria24:30+2:1510:25
3Wendy TavernaCH V25:41+3:2610:55
4Julie FrancisMF V30:57+8:4213:10
5Benjamin HarperOV/No club Orienteering Victoria33:14+10:5914:08
6Annabelle HarperOV/No club Orienteering Victoria33:19+11:0414:10
7Oliver HarperOV/No club Orienteering Victoria33:20+11:0514:11
8Anthony HarperOV/No club Orienteering Victoria33:37+11:2214:18
9Ashley WhiteYV V36:17+14:0215:26
10Sophie TavernaCH V37:00+14:4515:44
11Evan GavensBK V40:40+18:2517:18
12Mia GavensBK V41:50+19:3517:48
13Rebecca ShawOV/No club Orienteering Victoria41:59+19:4417:51
14Gwendolen GisborneOV/No club Orienteering Victoria50:21+28:0621:25
15Emrys GisborneOV/No club Orienteering Victoria50:27+28:1221:28
16Simon DaviesOV/No club Orienteering Victoria1:11:34+49:1930:27
Hazel ErsvaerOV/No club Orienteering Victoriamispunched
Anne HughesOV/No club Orienteering Victoriamispunched
Hannah SpencerOV/No club Orienteering Victoriamispunched
Clementine NeylonOV/No club Orienteering Victoriamispunched
Henry NeylonOV/No club Orienteering Victoriamispunched
Rebecca NeylonOV/No club Orienteering Victoriamispunched

Please report errors in the result list to the organiser.