Official results for 2017 MelBushO 2 Yellow Gum Park, Plenty Gorge

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: 2017 MelBushO 2 Yellow Gum Park, Plenty Gorge
Organiser: Yarra Valley Orienteering Club
Date: Sunday 7 May 2017

1 - Long Hard

6 600 m, 47 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Aston KeyMelbourne Forest Racers41:186:15
2Fredrik JohanssonMelbourne Forest Racers44:57+3:396:48
3Mikkel Kaae-NielsenMelbourne Forest Racers45:35+4:176:54
4Peter HobbsDandenong Ranges Orienteering45:56+4:386:57
5Simon RouseDandenong Ranges Orienteering48:36+7:187:21
6Natasha KeyMelbourne Forest Racers49:40+8:227:31
7Jensen KeyMelbourne Forest Racers51:34+10:167:48
8Ian DaviesDandenong Ranges Orienteering51:38+10:207:49
9James RobertsonBendigo Orienteers52:13+10:557:54
10Glenn JamesBendigo Orienteers52:45+11:277:59
11Chris NorwoodEureka Orienteers53:11+11:538:03
12Tim HatleyBayside Kangaroos Orienteers54:38+13:208:16
13Matt van der PeetBayside Kangaroos Orienteers55:12+13:548:21
14Asha SteerDandenong Ranges Orienteering55:36+14:188:25
15Ted van GeldermalsenYarra Valley Orienteering Club56:05+14:478:29
16Lanita SteerDandenong Ranges Orienteering58:00+16:428:47
17Brody McCarthyYarra Valley Orienteering Club58:20+17:028:50
18Blair TrewinYarra Valley Orienteering Club58:39+17:218:53
19Cormac McCarthyYarra Valley Orienteering Club59:58+18:409:05
20Stephen BirdBayside Kangaroos Orienteers1:00:17+18:599:08
21Warwick WilliamsBendigo Orienteers1:03:34+22:169:37
22Stephen CollinsBayside Kangaroos Orienteers1:05:29+24:119:55
23Lyndon MooreOrienteering Victoria1:06:05+24:4710:00
24Steve LeicesterBayside Kangaroos Orienteers1:07:18+26:0010:11
25Ian DoddDandenong Ranges Orienteering1:11:38+30:2010:51
26Chris Godfred-SpenningBayside Kangaroos Orienteers1:13:30+32:1211:08
27Liliia GlushchenkoBayside Kangaroos Orienteers1:16:25+35:0711:34
28Geoff McLeanBayside Kangaroos Orienteers1:20:08+38:5012:08
29David KehoeOrienteering Victoria1:20:23+39:0512:10
30Tom GormanOrienteering Victoria1:21:46+40:2812:23
31Sylvain ClementOrienteering Victoria1:23:04+41:4612:35
32John CarberryNillumbik Emus Orienteering Cl1:26:15+44:5713:04
33Stuart McWilliamDandenong Ranges Orienteering1:29:27+48:0913:33
34Andreas StrasserYarra Valley Orienteering Club1:30:31+49:1313:42
35Andrew HunterBayside Kangaroos Orienteers1:32:47+51:2914:03
36Don FellNillumbik Emus Orienteering Cl1:35:09+53:5114:25
37Helen WalpoleDandenong Ranges Orienteering1:35:57+54:3914:32
38Daniel CahirTuckonie Orienteering Club1:40:21+59:0315:12
39Paul BensonBayside Kangaroos Orienteers1:45:39+1:04:2116:00
40Peter ChenDandenong Ranges Orienteering1:51:12+1:09:5416:50
41Shane KatzerDandenong Ranges Orienteering1:52:46+1:11:2817:05
Magnus NeergaardOrienteering Victoriamispunched
Simon MorrisDandenong Ranges Orienteeringmispunched
Martin KozmaBayside Kangaroos Orienteersmispunched
Niina KauttoMelbourne Forest Racersmispunched
Katherine TurnerOrienteering Victoriadid not finish
Damian SpencerDandenong Ranges Orienteeringdid not finish

2 - Short Hard

4 025 m, 43 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Martin SteerDandenong Ranges Orienteering36:179:00
2Mason ArthurMelbourne Forest Racers39:48+3:319:53
3Sam PortOrienteering Victoria43:23+7:0610:46
4Mark BaxterOrienteering Victoria47:18+11:0111:45
5Ralph KochYarra Valley Orienteering Club47:28+11:1111:47
6Daniel TinkerOrienteering Victoria48:27+12:1012:02
7Andras BogdanovitsDandenong Ranges Orienteering50:13+13:5612:28
8Robert EdmondsNillumbik Emus Orienteering Cl54:05+17:4813:26
9Alan DaleyMelbourne Forest Racers56:59+20:4214:09
10Mark HennessyCentral Highlands57:35+21:1814:18
11David KnightBayside Kangaroos Orienteers57:47+21:3014:21
12Will DaveyMelbourne Forest Racers1:02:42+26:2515:34
13Aidan MayallBayside Kangaroos Orienteers1:02:46+26:2915:35
14Dennis MewsBayside Kangaroos Orienteers1:03:15+26:5815:42
15Matthew KingBayside Kangaroos Orienteers1:05:22+29:0516:14
16Margi FreemantleYarra Valley Orienteering Club1:05:28+29:1116:15
17Philippa Lohmeyer-CollinsBayside Kangaroos Orienteers1:06:10+29:5316:26
18Greg TamblynBayside Kangaroos Orienteers1:07:51+31:3416:51
19Kelly BarrettOrienteering Victoria1:08:14+31:5716:57
20Campbell JamesBendigo Orienteers1:08:51+32:3417:06
21Angus HallDandenong Ranges Orienteering1:10:56+34:3917:37
22Sarah DaviesDandenong Ranges Orienteering1:17:10+40:5319:10
23Karen StrachanDandenong Ranges Orienteering1:17:21+41:0419:13
24Mark KorvinDandenong Ranges Orienteering1:19:50+43:3319:50
25Geoff AdamsBayside Kangaroos Orienteers1:20:05+43:4819:53
26Helen EdmondsNillumbik Emus Orienteering Cl1:21:01+44:4420:07
27Mike WhittonDandenong Ranges Orienteering1:22:08+45:5120:24
28Peter KempsterNillumbik Emus Orienteering Cl1:24:32+48:1521:00
29Peter RossOrienteering Victoria1:26:40+50:2321:31
30Alex ShepherdNillumbik Emus Orienteering Cl1:28:54+52:3722:05
31Leone CarberryNillumbik Emus Orienteering Cl1:29:02+52:4522:07
32Jenelle TempletonNillumbik Emus Orienteering Cl1:33:00+56:4323:06
33Laurie NivenNillumbik Emus Orienteering Cl1:40:01+1:03:4424:50
34Margaret KerteszBendigo Orienteers1:41:16+1:04:5925:09
35Zoe MorrisDandenong Ranges Orienteering1:43:36+1:07:1925:44
36Matthew BaileyOrienteering Victoria1:48:05+1:11:4826:51
37Ian MathiesonOrienteering Victoria1:48:24+1:12:0726:55
38Peter MaloneyNillumbik Emus Orienteering Cl1:49:50+1:13:3327:17
39Rebecca FordOrienteering Victoria2:06:55+1:30:3831:31
40Ainslie CumminsDandenong Ranges Orienteering2:15:59+1:39:4233:47
41Dorothy AdrianNillumbik Emus Orienteering Cl2:18:18+1:42:0134:21
Richard SallmannOrienteering Victoriamispunched
Eloise MorrisDandenong Ranges Orienteeringmispunched

3 - Moderate

3 250 m, 49 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Jenny MitchellDandenong Ranges Orienteering41:1312:40
2Josh MccallumOrienteering Victoria47:31+6:1814:37
3Amy TerryMelbourne Forest Racers51:16+10:0315:46
4Chloe EdwardsOrienteering Victoria52:04+10:5116:01
5Julie FrancisMelbourne Forest Racers52:27+11:1416:08
6Maya BennetteYarra Valley Orienteering Club54:53+13:4016:53
7Mark PearsonBayside Kangaroos Orienteers55:19+14:0617:01
8Chloe DaleyOrienteering Victoria57:53+16:4017:48
9Ray WicksOrienteering Victoria58:26+17:1317:58
10Janet KingBayside Kangaroos Orienteers59:47+18:3418:23
11Nick MathewsOrienteering Victoria1:01:31+20:1818:55
12Richard PaineOrienteering Victoria1:02:03+20:5019:05
13Pat MewsBayside Kangaroos Orienteers1:05:25+24:1220:07
14James LoveDandenong Ranges Orienteering1:10:18+29:0521:37
15Nathaniel WhiteOrienteering Victoria1:11:52+30:3922:06
16Jeff HughesNillumbik Emus Orienteering Cl1:13:43+32:3022:40
17Tom CroweOrienteering Victoria1:13:55+32:4222:44
18Jocelyn WattsYarra Valley Orienteering Club1:15:17+34:0423:09
19Lindsay ThomasTuckonie Orienteering Club1:16:13+35:0023:27
20South Morang ScoutsOrienteering Victoria1:16:43+35:3023:36
21Nicole BaxterOrienteering Victoria1:17:12+35:5923:45
22South morang BombersOrienteering Victoria1:17:36+36:2323:52
23Zoe DaviesMelbourne Forest Racers1:20:49+39:3624:52
24Gus GilbertOrienteering Victoria1:21:39+40:2625:07
25Craig RindererOrienteering Victoria1:22:38+41:2525:25
26Kelly ChiuOrienteering Victoria1:23:17+42:0425:37
27Chris TraceyOrienteering Victoria1:24:02+42:4925:51
28Ayako ClementOrienteering Victoria1:24:03+42:5025:51
29Chelsea TraceyOrienteering Victoria1:24:07+42:5425:52
30Rosie SalvarisBayside Kangaroos Orienteers1:24:25+43:1225:58
31Kathleen BarrettOrienteering Victoria1:28:31+47:1827:14
32Barbara RindererOrienteering Victoria1:29:51+48:3827:38
33Graeme NewtonOrienteering Victoria1:30:55+49:4227:58
34Doug HewardOrienteering Victoria1:31:28+50:1528:08
35Christine PalmerDandenong Ranges Orienteering1:32:07+50:5428:20
36Peter BlackYarra Valley Orienteering Club1:36:47+55:3429:46
37William ThurlowOrienteering Victoria1:41:20+1:00:0731:10
38Michael HubbertBayside Kangaroos Orienteers1:48:02+1:06:4933:14
39Katrien JanssenOrienteering Victoria1:56:16+1:15:0335:46
40Brendon MceniryOrienteering Victoria2:11:12+1:29:5940:22
41Family OkabeBayside Kangaroos Orienteers2:17:44+1:36:3142:22
42Lyndon WhiteOrienteering Victoria2:19:43+1:38:3042:59
Joyce RowlandsNillumbik Emus Orienteering Clmispunched
Sheila CollsYarra Valley Orienteering Clubmispunched
Jason KeeganOrienteering Victoriamispunched
South Morang CubsOrienteering Victoriamispunched
Aden WilmshurstOrienteering Victoriamispunched
Pete BattrickOrienteering Victoriadid not finish
John ClaytonOrienteering Victoriadid not finish

4 - Easy

2 300 m, 44 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Sarah LoveDandenong Ranges Orienteering22:089:37
2Wendy TavernaCentral Highlands23:38+1:3010:16
3Sophie TavernaCentral Highlands23:39+1:3110:16
4Shawn MitchellDandenong Ranges Orienteering26:55+4:4711:42
5Ryan CiacicNillumbik Emus Orienteering Cl29:14+7:0612:42
6Noah FreemanOrienteering Victoria29:18+7:1012:44
7Kristy FlayDandenong Ranges Orienteering31:52+9:4413:51
8Jesse FiggOrienteering Victoria33:07+10:5914:23
9The VuatsOrienteering Victoria33:14+11:0614:26
10Erin GleesonOrienteering Victoria33:24+11:1614:31
11Claire AdamsBayside Kangaroos Orienteers36:23+14:1515:49
12Louise SmithOrienteering Victoria41:03+18:5517:50
13Trevor SmithOrienteering Victoria41:07+18:5917:52
14Jasmine CroweOrienteering Victoria42:27+20:1918:27
15Lachlan RupeOrienteering Victoria42:34+20:2618:30
16Annabelle HarperOrienteering Victoria43:42+21:3419:00
17Benjamin HarperOrienteering Victoria43:49+21:4119:03
18Anthony HarperOrienteering Victoria43:52+21:4419:04
19Kyra MooreOrienteering Victoria48:19+26:1121:00
20Barrett FamilyOrienteering Victoria51:47+29:3922:30
21Luca BogdanovitsDandenong Ranges Orienteering52:50+30:4222:58
22Angus HewittMelbourne Forest Racers53:07+30:5923:05
23Christopher BellOrienteering Victoria54:48+32:4023:49
24Arika BogdanovitsDandenong Ranges Orienteering55:48+33:4024:15
25Michael BellOrienteering Victoria57:27+35:1924:58
26Eleanor WilliamsBendigo Orienteers58:13+36:0525:18
27Emily BellOrienteering Victoria58:44+36:3625:32
28Anne HughesNillumbik Emus Orienteering Cl1:02:41+40:3327:15
29Ben CollsYarra Valley Orienteering Club1:10:51+48:4330:48
30Kevin BarryOrienteering Victoria1:10:54+48:4630:49
31Murray AllenOrienteering Victoria1:13:24+51:1631:54
32Amelie CollsYarra Valley Orienteering Club1:13:35+51:2731:59
33Mimi BeuchatOrienteering Victoria1:14:29+52:2132:23
34Matt MooreOrienteering Victoria1:17:00+54:5233:28
35Simon DaviesOrienteering Victoria1:18:49+56:4134:16
36Miles CrawfordOrienteering Victoria1:35:31+1:13:2341:31
37Delian MillsOrienteering Victoria1:37:38+1:15:3042:26
Ivy ErsvaerOrienteering Victoriamispunched
Angelina KozmaBayside Kangaroos Orienteersmispunched
Neo KozmaBayside Kangaroos Orienteersmispunched
Charlie RobertsonOrienteering Victoriamispunched
Jackie DempsterYarra Valley Orienteering Clubmispunched
John DempsterYarra Valley Orienteering Clubmispunched
Hannah SpencerOrienteering Victoriadid not finish

Please report errors in the result list to the organiser.