Official results for 2017 MelBushO 5 Plenty Gorge South

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: 2017 MelBushO 5 Plenty Gorge South
Organiser: Dandenong Ranges Orienteering Club
Date: Sunday 23 July 2017

1 - Long Hard

6 100 m, 47 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Bruce ArthurMelbourne Forest Racers40:486:41
2Peter HobbsDandenong Ranges Orienteering43:45+2:577:10
3Glenn JamesBendigo Orienteers43:50+3:027:11
4Fredrik JohanssonMelbourne Forest Racers45:17+4:297:25
5Mikkel Kaae-NielsenMelbourne Forest Racers48:47+7:597:59
6Jim RussellBendigo Orienteers48:50+8:028:00
7Scott GavensBayside Kangaroos Orienteers49:33+8:458:07
8Alex IkinBayside Kangaroos Orienteers51:29+10:418:26
9Tim HatleyBayside Kangaroos Orienteers51:58+11:108:31
10Ian DaviesDandenong Ranges Orienteering52:21+11:338:34
11Martin SteerDandenong Ranges Orienteering53:23+12:358:45
12David RowlandsBayside Kangaroos Orienteers54:30+13:428:56
13Stephen BirdBayside Kangaroos Orienteers55:03+14:159:01
14Blair TrewinYarra Valley Orienteering Club55:38+14:509:07
15Russell BulmanYarra Valley Orienteering Club56:09+15:219:12
16Clare BrownridgeBendigo Orienteers56:35+15:479:16
17Lucy McgarvaWaggaroos57:08+16:209:21
18Brody McCarthyYarra Valley Orienteering Club58:26+17:389:34
19Ron ScholesYarra Valley Orienteering Club1:00:05+19:179:50
20Callum WhiteYarra Valley Orienteering Club1:01:01+20:1310:00
21Tom LothianBayside Kangaroos Orienteers1:01:50+21:0210:08
22Jarrod HarrisDandenong Ranges Orienteering1:02:47+21:5910:17
23Ian DoddDandenong Ranges Orienteering1:05:05+24:1710:40
24Martin KozmaBayside Kangaroos Orienteers1:05:13+24:2510:41
25Geoff ArmstrongNillumbik Emus Orienteering Cl1:05:24+24:3610:43
26Warwick WilliamsBendigo Orienteers1:05:52+25:0410:47
27Steve LeicesterBayside Kangaroos Orienteers1:10:54+30:0611:37
28Jim GlaspoleNillumbik Emus Orienteering Cl1:11:07+30:1911:39
29Thorlene EgertonBayside Kangaroos Orienteers1:11:09+30:2111:39
30Alan KufferYarra Valley Orienteering Club1:11:18+30:3011:41
31Max UedaOrienteering Victoria1:12:19+31:3111:51
32John CarberryNillumbik Emus Orienteering Cl1:14:36+33:4812:13
33Stuart McWilliamDandenong Ranges Orienteering1:14:56+34:0812:17
34Alicia DymowskiDandenong Ranges Orienteering1:16:47+35:5912:35
35Rebecca ShawOrienteering Victoria1:17:14+36:2612:39
36Jonathon SutcliffeBayside Kangaroos Orienteers1:19:05+38:1712:57
37Daniel CahirTuckonie Orienteering Club1:19:40+38:5213:03
38Helen WalpoleDandenong Ranges Orienteering1:23:37+42:4913:42
39Andrew HunterBayside Kangaroos Orienteers1:25:22+44:3413:59
40Nicholas LeongOrienteering Victoria1:30:13+49:2514:47
41Ray WicksOrienteering Victoria1:35:30+54:4215:39
42Mike WhittonDandenong Ranges Orienteering1:39:16+58:2816:16
43Soren BrookeOrienteering Victoria1:44:54+1:04:0617:11
44Josephine YeatmanNillumbik Emus Orienteering Cl1:48:13+1:07:2517:44
45Sasha BrookeOrienteering Victoria2:19:11+1:38:2322:49
Joyce RowlandsNillumbik Emus Orienteering Cldid not finish
Warwick DavisTuckonie Orienteering Clubdid not finish

2 - Short Hard

4 300 m, 51 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1James RobertsonBendigo Orienteers32:537:38
2Lanita SteerDandenong Ranges Orienteering36:00+3:078:22
3Carl DalheimMelbourne Forest Racers37:06+4:138:37
4Bryan StokesOrienteering Victoria38:31+5:388:57
5Tim WardropYarra Valley Orienteering Club40:18+7:259:22
6Mark BaxterNillumbik Emus Orienteering Cl41:31+8:389:39
7Melissa GangemiYarra Valley Orienteering Club44:03+11:1010:14
8Andrew MasonOrienteering Victoria44:46+11:5310:24
9Moira KufferOrienteering Victoria46:08+13:1510:43
10Kate GavensBayside Kangaroos Orienteers46:27+13:3410:48
11Nicola DalheimMelbourne Forest Racers47:36+14:4311:04
12Sarah DaviesDandenong Ranges Orienteering49:58+17:0511:37
13Andreas StrasserYarra Valley Orienteering Club51:00+18:0711:51
14David KnightBayside Kangaroos Orienteers52:44+19:5112:15
15Victoria MooreOrienteering Victoria53:08+20:1512:21
16Katherine TurnerOrienteering Victoria53:18+20:2512:23
17Rodney PhillipsOrienteering Victoria53:44+20:5112:29
18Dennis MewsBayside Kangaroos Orienteers54:20+21:2712:38
19Kelly BarrettNillumbik Emus Orienteering Cl54:50+21:5712:45 Download route in GPX format
20Campbell JamesBendigo Orienteers57:18+24:2513:19
21Ruth GoddardYarra Valley Orienteering Club59:43+26:5013:53
22Aidan MayallBayside Kangaroos Orienteers1:00:23+27:3014:02
23Richard SallmannOrienteering Victoria1:01:33+28:4014:18
24Heather O`DonnellYarra Valley Orienteering Club1:02:11+29:1814:27
25Peter MaloneyNillumbik Emus Orienteering Cl1:02:18+29:2514:29
26Deb SutherlandBayside Kangaroos Orienteers1:02:58+30:0514:38
27Denise PikeDandenong Ranges Orienteering1:03:48+30:5514:50
28Peter YeatesDandenong Ranges Orienteering1:05:20+32:2715:11
29Mark KorvinDandenong Ranges Orienteering1:05:42+32:4915:16
30Wayne LoveDandenong Ranges Orienteering1:08:18+35:2515:53
31Debbie DoddDandenong Ranges Orienteering1:15:00+42:0717:26
32David GoddardYarra Valley Orienteering Club1:17:09+44:1617:56
33Leone CarberryNillumbik Emus Orienteering Cl1:17:22+44:2917:59
33Vincent SinickasYarra Valley Orienteering Club1:17:22+44:2917:59
35Elizabeth HatleyBayside Kangaroos Orienteers1:17:43+44:5018:04
36Karen StrachanDandenong Ranges Orienteering1:17:56+45:0318:07
37Pamela KingDandenong Ranges Orienteering1:20:33+47:4018:43
38Maria MainBayside Kangaroos Orienteers1:23:43+50:5019:28
39Laurie NivenNillumbik Emus Orienteering Cl1:26:52+53:5920:12
40Colin MorgansYarra Valley Orienteering Club1:34:06+1:01:1321:53
41Suzanne OCallaghanBayside Kangaroos Orienteers1:35:00+1:02:0722:05
42Amber LouwDandenong Ranges Orienteering1:36:20+1:03:2722:24
43Andrea JacksonDandenong Ranges Orienteering1:45:48+1:12:5524:36
43Jackson LaurenDandenong Ranges Orienteering1:45:48+1:12:5524:36
45Adeline TooheyOrienteering Victoria1:50:41+1:17:4825:44
46Amy GerdsenOrienteering Victoria1:51:44+1:18:5125:59
47Miranda GerdsenOrienteering Victoria1:52:40+1:19:4726:12
48Elizabeth TooheyOrienteering Victoria1:52:41+1:19:4826:12
49Lucy TaylorOrienteering Victoria2:31:53+1:59:0035:19
David PrenticeNillumbik Emus Orienteering Clmispunched
Alex SinickasYarra Valley Orienteering Clubdid not finish

3 - Moderate

3 700 m, 44 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Ian DiasDandenong Ranges Orienteering36:269:50
2Celine BoiteuxOrienteering Victoria40:00+3:3410:48
3Graham WallisDandenong Ranges Orienteering40:19+3:5310:53
4Wendy TavernaCentral Highlands Orienteering40:27+4:0110:55
5Sophie TavernaCentral Highlands Orienteering40:33+4:0710:57
6Daniel StantonOrienteering Victoria42:25+5:5911:27
7Matthew StantonOrienteering Victoria43:00+6:3411:37
8Julie FrancisMelbourne Forest Racers44:15+7:4911:57
9Anthony HallDandenong Ranges Orienteering47:29+11:0312:50
10Angus HallDandenong Ranges Orienteering48:02+11:3612:58
11Amber LouwDandenong Ranges Orienteering50:02+13:3613:31
12Carl StempDandenong Ranges Orienteering50:32+14:0613:39
13Jeka MijicOrienteering Victoria53:09+16:4314:21
14Natalie AisbettOrienteering Victoria53:43+17:1714:31
15Sarah LoveOrienteering Victoria54:05+17:3914:37
16Jeff HughesNillumbik Emus Orienteering Cl54:07+17:4114:37
17Maya BennetteYarra Valley Orienteering Club54:23+17:5714:41
18Kathleen BarrettMelbourne Forest Racers54:55+18:2914:50
19Graeme NewtonOrienteering Victoria55:22+18:5614:57
20Ian MathiesonOrienteering Victoria57:35+21:0915:33
21Eric LouwDandenong Ranges Orienteering58:25+21:5915:47
22Rachel StantonOrienteering Victoria59:46+23:2016:09
23Nicole BaxterOrienteering Victoria1:01:28+25:0216:36
24Raul SiirakOrienteering Victoria1:03:37+27:1117:11
24Jack GilbertOrienteering Victoria1:03:37+27:1117:11
26Gus GilbertOrienteering Victoria1:03:41+27:1517:12
27Pat MewsBayside Kangaroos Orienteers1:06:35+30:0917:59
28Joshua LaytonNillumbik Emus Orienteering Cl1:13:55+37:2919:58
29Belinda CarlessOrienteering Victoria1:18:00+41:3421:04
30Josh MooreOrienteering Victoria1:20:32+44:0621:45
31Peter BlackYarra Valley Orienteering Club1:22:30+46:0422:17
32Kitty KenyonOrienteering Victoria1:22:32+46:0622:18
33Christine SinickasYarra Valley Orienteering Club1:22:37+46:1122:19
34Kylie KilcullenOrienteering Victoria1:23:53+47:2722:40
35Rosie SalvarisBayside Kangaroos Orienteers1:24:09+47:4322:44
36Michael HubbertBayside Kangaroos Orienteers1:27:37+51:1123:40
37Rachel BrownYarra Valley Orienteering Club1:27:45+51:1923:42
38Eleanor WilliamsBendigo Orienteers1:28:32+52:0623:55
39Kristen CollinsOrienteering Victoria1:32:37+56:1125:01
40Victoria BeightonOrienteering Victoria1:50:39+1:14:1329:54
41Family OkabeBayside Kangaroos Orienteers2:11:39+1:35:1335:34
42Dylan OldOrienteering Victoria2:14:31+1:38:0536:21
43Yutlo ShiotaOrienteering Victoria2:18:13+1:41:4737:21
Alex RowlandsBayside Kangaroos Orienteersmispunched

4 - Easy

2 900 m, 26 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Ashley WhiteYarra Valley Orienteering Club33:2111:30
2Damian SpencerDandenong Ranges Orienteering52:58+19:3718:15
3Hannah AdamsBayside Kangaroos Orienteers58:01+24:4020:00
4Geoff AdamsBayside Kangaroos Orienteers58:10+24:4920:03
5Finn De PuryOrienteering Victoria58:41+25:2020:14
6Magnus NeergaardOrienteering Victoria59:26+26:0520:29
7Anne LyonOrienteering Victoria1:01:20+27:5921:08
8Evan GavensBayside Kangaroos Orienteers1:02:01+28:4021:23
9Family BarrettMelbourne Forest Racers1:02:24+29:0321:31
10Cameron HunterOrienteering Victoria1:02:46+29:2521:38
11Mia GavensBayside Kangaroos Orienteers1:02:59+29:3821:43
12Artem OsmerkinOrienteering Victoria1:03:02+29:4121:44
13Hannah SpencerOrienteering Victoria1:06:26+33:0522:54
14James CattonOrienteering Victoria1:06:34+33:1322:57
15Max LittleOrienteering Victoria1:16:34+43:1326:24
16Amelia LittleOrienteering Victoria1:16:49+43:2826:29
17Sammy LoveDandenong Ranges Orienteering1:18:19+44:5827:00
18Emily WardropYarra Valley Orienteering Club1:18:38+45:1727:06
19Lori MillsOrienteering Victoria1:23:00+49:3928:37
20Anne HughesNillumbik Emus Orienteering Cl1:24:54+51:3329:16
21Carol MorgansYarra Valley Orienteering Club1:33:15+59:5432:09
22Angelina KozmaBayside Kangaroos Orienteers1:41:04+1:07:4334:51
23Neo KozmaBayside Kangaroos Orienteers1:41:17+1:07:5634:55
24Brad LynchOrienteering Victoria1:42:14+1:08:5335:15
25Charlie DaviesOrienteering Victoria1:53:58+1:20:3739:17
Rebecca HunterOrienteering Victoriadid not finish

Please report errors in the result list to the organiser.