Official results for 2017 MelBushO 7 Banksia Park, Bulleen

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: 2017 MelBushO 7 Banksia Park, Bulleen
Organiser: Melbourne Forest Racers
Date: Sunday 10 September 2017

1 - Long Hard

5 875 m, 36 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Bruce ArthurMelbourne Forest Racers34:055:48
2Glenn JamesBendigo Orienteers34:14+0:095:49
3Peter HobbsDandenong Ranges Orienteering35:13+1:085:59
4Ted van GeldermalsenYarra Valley Orienteering Club37:34+3:296:23
5Matt van der PeetBayside Kangaroos Orienteers41:24+7:197:02
6Natasha KeyMelbourne Forest Racers41:37+7:327:05
7Lanita SteerDandenong Ranges Orienteering43:36+9:317:25
8Stephen BirdBayside Kangaroos Orienteers43:48+9:437:27
9Alex IkinBayside Kangaroos Orienteers44:25+10:207:33
10Asha SteerDandenong Ranges Orienteering45:02+10:577:39
11Alan KufferYarra Valley Orienteering Club46:30+12:257:54
12Ian DoddDandenong Ranges Orienteering48:12+14:078:12
13James CattonOrienteering Victoria48:32+14:278:15
14Geoff ArmstrongNillumbik Emus Orienteering Cl48:57+14:528:19
15Russell BulmanYarra Valley Orienteering Club49:14+15:098:22
16Sylvain ClementOrienteering Victoria54:13+20:089:13
17Moira KufferOrienteering Victoria56:24+22:199:36
18Mark BaxterNillumbik Emus Orienteering Cl56:50+22:459:40
19Jim GlaspoleNillumbik Emus Orienteering Cl59:10+25:0510:04
20Helen WalpoleDandenong Ranges Orienteering1:01:23+27:1810:26
21Josephine YeatmanNillumbik Emus Orienteering Cl1:01:51+27:4610:31
22Stuart McWilliamDandenong Ranges Orienteering1:03:06+29:0110:44
23John CarberryNillumbik Emus Orienteering Cl1:03:50+29:4510:51
24Geoff HudsonNillumbik Emus Orienteering Cl1:04:31+30:2610:58
25Andrew HunterBayside Kangaroos Orienteers1:07:05+33:0011:25
26Sue KeyMelbourne Forest Racers1:07:54+33:4911:33
27Soren BrookeOrienteering Victoria1:17:55+43:5013:15
28Deb SutherlandBayside Kangaroos Orienteers1:24:03+49:5814:18
29Laurie NivenNillumbik Emus Orienteering Cl1:35:47+1:01:4216:18
30Pamela KingDandenong Ranges Orienteering1:36:07+1:02:0216:21
31Chiara BoccaOrienteering Victoria1:47:55+1:13:5018:22
32Lauren JacksonDandenong Ranges Orienteering1:59:37+1:25:3220:21
33Andrea JacksonDandenong Ranges Orienteering1:59:39+1:25:3420:21
Mary EnterBayside Kangaroos Orienteersmispunched
Ian DaviesDandenong Ranges Orienteeringmispunched
Martin SteerDandenong Ranges Orienteeringdid not finish

2 - Short Hard

4 150 m, 51 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Andrew RowanBayside Kangaroos Orienteers28:146:48
2Mason ArthurMelbourne Forest Racers28:48+0:346:56
3Jensen KeyMelbourne Forest Racers29:26+1:127:05
4Will DaveyMelbourne Forest Racers31:30+3:167:35
5Anna DowlingOrienteering Victoria33:39+5:258:06
6Bryan StokesOrienteering Victoria33:57+5:438:10
7Aidan MayallBayside Kangaroos Orienteers41:05+12:519:53
8Chris CroweOrienteering Victoria41:27+13:139:59
9David KnightBayside Kangaroos Orienteers43:15+15:0110:25
10Denise PikeDandenong Ranges Orienteering44:46+16:3210:47
11Margi FreemantleYarra Valley Orienteering Club45:40+17:2611:00
12Campbell JamesBendigo Orienteers45:41+17:2711:00
13Damian SpencerDandenong Ranges Orienteering46:00+17:4611:05
14Jenny MitchellDandenong Ranges Orienteering47:04+18:5011:20
15Greg TamblynBayside Kangaroos Orienteers51:35+23:2112:25
16Erin Van der PeetBayside Kangaroos Orienteers52:24+24:1012:37
17Anne RobinsonBayside Kangaroos Orienteers53:43+25:2912:56
18Richard SallmannOrienteering Victoria53:47+25:3312:57
19Mike WhittonDandenong Ranges Orienteering54:33+26:1913:08
20Mark HennessyCentral Highlands Orienteering54:40+26:2613:10
21Lincoln PatersonOrienteering Victoria54:41+26:2713:10
22Peter GroverDandenong Ranges Orienteering55:11+26:5713:17
23Ruth GoddardYarra Valley Orienteering Club55:34+27:2013:23
24Nicole BaxterOrienteering Victoria55:52+27:3813:27
25John RussellOrienteering Victoria58:16+30:0214:02
26Peter YeatesDandenong Ranges Orienteering59:29+31:1514:20
27Ian MathiesonOrienteering Victoria1:01:17+33:0314:46
28Carl StempDandenong Ranges Orienteering1:02:39+34:2515:05
29David PrenticeNillumbik Emus Orienteering Cl1:03:22+35:0815:16
30David GoddardYarra Valley Orienteering Club1:04:54+36:4015:38
31Jeremy HowellOrienteering Victoria1:06:06+37:5215:55
32Sasha BrookeOrienteering Victoria1:06:37+38:2316:03
33Elizabeth HatleyBayside Kangaroos Orienteers1:06:43+38:2916:04
34Judi HerkesBayside Kangaroos Orienteers1:10:38+42:2417:01
35Ian StirlingNillumbik Emus Orienteering Cl1:11:38+43:2417:15
36Debbie DoddDandenong Ranges Orienteering1:11:44+43:3017:17
37Rebecca FordOrienteering Victoria1:12:45+44:3117:31
38Leonie KempOrienteering Victoria1:16:51+48:3718:31
39Douglas HewardOrienteering Victoria1:17:01+48:4718:33
40Leone CarberryNillumbik Emus Orienteering Cl1:17:10+48:5618:35
41Peter and Lisa WrightOrienteering Victoria1:17:52+49:3818:45
42Rachel BrownYarra Valley Orienteering Club1:20:46+52:3219:27
43Gus GilbertOrienteering Victoria1:21:15+53:0119:34
44Jack GilbertOrienteering Victoria1:21:20+53:0619:35
45Stellan JacksonOrienteering Victoria1:21:52+53:3819:43
46Adeline TooheyOrienteering Victoria1:25:03+56:4920:29
47Annette WoodwardOrienteering Victoria1:28:06+59:5221:13
48Leanne WoodwardOrienteering Victoria1:28:09+59:5521:14
49Ilze YeatesDandenong Ranges Orienteering1:35:41+1:07:2723:03
Jeff HughesNillumbik Emus Orienteering Clmispunched
Maia DoddsOrienteering Victoriamispunched

3 - Moderate

2 975 m, 43 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Sophie TavernaCentral Highlands Orienteering25:128:28
2Chloe EdwardsOrienteering Victoria27:17+2:059:10
3Wendy TavernaCentral Highlands Orienteering35:02+9:5011:46
4Tegan MooreOrienteering Victoria38:50+13:3813:03
5Natalie AisbettOrienteering Victoria41:04+15:5213:48
6Peter BeggsTuckonie Orienteering Club41:35+16:2313:58
7Laura JeffersonOrienteering Victoria41:38+16:2613:59
8Rachel StantonOrienteering Victoria42:45+17:3314:22
9Maya BennetteYarra Valley Orienteering Club43:56+18:4414:46
10Ambrose GlaspoleNillumbik Emus Orienteering Cl44:00+18:4814:47
11Barry MooreOrienteering Victoria44:35+19:2314:59
12Tasha JamesBendigo Orienteers45:14+20:0215:12
13Ian BakerBayside Kangaroos Orienteers46:38+21:2615:40
14Kyle WrightOrienteering Victoria47:38+22:2616:00
15Lindsay ThomasTuckonie Orienteering Club48:37+23:2516:20
16Rosie SalvarisBayside Kangaroos Orienteers50:56+25:4417:07
17Simon CookOrienteering Victoria51:34+26:2217:20
18Ebony BainbridgeOrienteering Victoria55:44+30:3218:44
19Michael JellisOrienteering Victoria57:49+32:3719:26
20Jan ThomasTuckonie Orienteering Club58:03+32:5119:30
21Hannah SpencerOrienteering Victoria58:12+33:0019:33
22Jeanette FineganOrienteering Victoria1:00:11+34:5920:13
23Des GregoryBayside Kangaroos Orienteers1:00:17+35:0520:15
24Family JeanesOrienteering Victoria1:00:21+35:0920:17
25Schon HudsonNillumbik Emus Orienteering Cl1:00:24+35:1220:18
26Keith AnkerBayside Kangaroos Orienteers1:01:03+35:5120:31
27Jackie DempsterYarra Valley Orienteering Club1:01:22+36:1020:37
28John DempsterYarra Valley Orienteering Club1:01:23+36:1120:37
29Michael HubbertBayside Kangaroos Orienteers1:03:06+37:5421:12
30Austin CookOrienteering Victoria1:03:15+38:0321:15
31Kate DickensonOrienteering Victoria1:04:02+38:5021:31
32Ayako ClementOrienteering Victoria1:05:01+39:4921:51
33Damian CollinsOrienteering Victoria1:07:11+41:5922:34
34Becky HallidayOrienteering Victoria1:12:14+47:0224:16
35Noel McVeyTuckonie Orienteering Club1:13:35+48:2324:44
36Brendon MceniryOrienteering Victoria1:15:18+50:0625:18
37Alex KorobkinOrienteering Victoria1:17:58+52:4626:12
38Artem OsmerkinOrienteering Victoria1:18:17+53:0526:18
39Matilda LaceyOrienteering Victoria1:23:24+58:1228:02
40Jackson SchneiderOrienteering Victoria1:24:41+59:2928:27
41Noah SchneiderOrienteering Victoria1:25:06+59:5428:36
Ian MorganOrienteering Victoriamispunched
William RainbirdOrienteering Victoriamispunched

4 - Easy

2 225 m, 36 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Shawn MitchellDandenong Ranges Orienteering18:088:08
2Jasmine CroweOrienteering Victoria20:28+2:209:11
3Spencer RodwellOrienteering Victoria26:27+8:1911:53
4Finley RodwellOrienteering Victoria26:33+8:2511:55
5Max LittleOrienteering Victoria28:12+10:0412:40
6Glenn CollinsOrienteering Victoria28:27+10:1912:47
7Jacqui WardOrienteering Victoria30:06+11:5813:31
8Alex RowlandsBayside Kangaroos Orienteers32:09+14:0114:26
9Kaylee PriceOrienteering Victoria32:35+14:2714:38
10Matthew LaytonNillumbik Emus Orienteering Cl34:48+16:4015:38
11Wes PriceOrienteering Victoria37:10+19:0216:42
12Claudia MewsBayside Kangaroos Orienteers37:37+19:2916:54
13Zoe DaviesMelbourne Forest Racers37:42+19:3416:56
14Jem LeggeOrienteering Victoria39:35+21:2717:47
15Angus HewittMelbourne Forest Racers39:39+21:3117:49
16Joshua LaytonNillumbik Emus Orienteering Cl40:26+22:1818:10
17Carlie RussellOrienteering Victoria40:54+22:4618:22
18Toby Van der PeetBayside Kangaroos Orienteers41:04+22:5618:27
19Danielle WoodwardOrienteering Victoria42:30+24:2219:06
20Jesse & Sam GrahamOrienteering Victoria43:40+25:3219:37
21Siri jonas NeergaardOrienteering Victoria44:14+26:0619:52
22George PeckOrienteering Victoria44:22+26:1419:56
23Freddie PeckOrienteering Victoria44:28+26:2019:59
24Neo KozmaBayside Kangaroos Orienteers48:07+29:5921:37
25Evie LeggeOrienteering Victoria48:50+30:4221:56
26Leo RickertsOrienteering Victoria49:28+31:2022:13
27Alexandra LaceyOrienteering Victoria49:45+31:3722:21
28Finn PallotOrienteering Victoria50:02+31:5422:29
29Georgia HaralambopoulosOrienteering Victoria51:03+32:5522:56
30Anthony HaralambopoulosOrienteering Victoria51:05+32:5722:57
31Keiko ShimizuOrienteering Victoria56:10+38:0225:14
32Simon DaviesOrienteering Victoria1:24:45+1:06:3738:05
33Kate TaylorOrienteering Victoria1:24:51+1:06:4338:08
Kristine CookOrienteering Victoriamispunched
Prague HouseOrienteering Victoriamispunched
Warwick EdmondsOrienteering Victoriamispunched

Please report errors in the result list to the organiser.