Official results for 2017 NSW Middle Championships SL3 (Badge Event)

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: 2017 NSW Middle Championships SL3 (Badge Event)
Organiser: Southern Highlands Orienteers
Date: Saturday 13 May 2017

M/W10N

1 500 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
Eleanor ThompsonNC Ncompleted
Harriet ThompsonNC Ncompleted
Ailie CarrollSH Ndid not start
Alton FreemanBF Ndid not start

W10A

1 500 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Lyra SimpsonBF N14:009:20
2Maggie MackayUR N15:33+1:3310:22
3Aoife RotheryBF N20:48+6:4813:52

W12A

2 200 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Erika EnderbyNC N17:067:46
2Rebecca CraigNC N22:34+5:2810:15

W14A

2 800 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Mikayla EnderbyNC N55:4119:53
2Andra LeungGO N55:59+0:1819:59
3Nea ShinglerBF N1:04:44+9:0323:07

W16A

3 800 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Caitlin YoungBS A1:05:2417:12
2Claire BurgessNC N1:08:30+3:0618:01
3Joanna HillGO N1:24:23+18:5922:12
Ellen CurrieGO Ndid not finish
Sophie JonesUR Ndid not start
Serena DoyleUR Ndid not start

W20A

3 800 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Rebecca GeorgeBF N54:4014:23
2Melissa AnnettsGO N1:01:34+6:5416:12
Georgia JonesUR Ndid not start

W21A

4 600 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Nicola BlatchfordNC N56:5812:23
2Anna FitzgeraldGS N1:02:28+5:3013:34
3Briohny SeamanWR N1:10:08+13:1015:14
4Jennifer EnderbyNC N1:14:42+17:4416:14
5Aniko Fozo-KerteszGO N1:15:07+18:0916:19
6Nikolett HalmaiGO N1:29:29+32:3119:27

W21AS

2 700 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Kate AlboroughNC N59:3622:04

W35A

3 800 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Samantha HoweNC N1:02:4016:29

W40A

3 800 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Carolyn HauptGO N1:05:0717:08
2Ruth SheddenSH N1:07:20+2:1317:43

W45A

3 800 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Martina CraigNC N51:0713:27
2Cath ChalmersBF N57:18+6:1115:04
3Kelly YoungBS A1:22:20+31:1321:40
4Margaret PeelNC N1:26:41+35:3422:48
5Helen OCallaghanBB N1:46:08+55:0127:55

W45AS

2 700 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Salme FullerIK N58:0821:31
2Sally DevenishWP N1:05:23+7:1524:12
3Sharon BurgessNC N1:21:56+23:4830:20
4Diana CharltonNC N1:22:53+24:4530:41
5Nicola NyghBF N1:27:29+29:2132:24
6Dayle GreenIK N2:01:33+1:03:2545:01
Elaine MurdochGO Ndid not start
Vanessa FreemanBF Ndid not start

W50A

3 800 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Paula ShinglerBF N47:2812:29
2Karen BlatchfordNC N52:47+5:1913:53
3Linda SestaUR N54:16+6:4814:16
4Tania KennedyGO N1:05:48+18:2017:18

W55A

3 800 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Carolyn MatthewsNC N56:1914:49
2Gayle QuantockNC N1:02:50+6:3116:32
3Airdrie LongGO N1:07:59+11:4017:53
4Joanna ParrBF N1:09:19+13:0018:14

W55AS

2 700 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Carolyn DaviesGO N1:08:3725:24
2Gayle ShepherdUR N1:17:53+9:1628:50
3Maureen FitzpatrickWH N1:21:58+13:2130:21
4Sandra StewartSH N1:25:46+17:0931:45
5Julie MannIK N2:39:20+1:30:4359:00
Barbara DawsonGO Ndid not start

W60A

3 800 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Debbie DaveyWR N1:04:3316:59
2Hilary WoodCC N1:11:36+7:0318:50
Julia PrudhoeCC Nmispunched
Ann ScownAO Adid not start

W65A

2 700 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Lynn DabbsWH N58:5821:50
2Kerryne JonesRR A1:17:46+18:4828:48
3Carol JacobsonGO N1:28:01+29:0332:35
Val HodsdonSH Ndid not finish
Barbara JunghansGO Ndid not start

W70A

2 700 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Jitka KoprivaUR N1:16:1128:12
2Carolyn ChalmersNC N1:30:31+14:2033:31
3Bryony CoxGO N1:36:29+20:1835:44
Ann SuttonRR Amispunched

W75A

2 200 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Ann IngwersenPO A54:2724:44
2Christa SchaferGO N1:07:09+12:4230:31
3Janet MorrisWH N1:16:49+22:2234:55
Sue ThomsonGO Ndid not finish

W80A

2 200 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Maureen OgilvieUR N1:09:0031:21

W Open B

2 800 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Cassandra ThompsonNC N1:02:2922:18
2Kristie CarrollSH N1:07:12+4:4324:00
3Jane BolandUR N1:21:38+19:0929:09

W Junior B

2 800 m, 0 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
Maree DoyleUR Ndid not start

M10A

1 500 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Jonathan NolanUR N15:3910:26
2Curtis PepperBN N18:00+2:2112:00

M12A

2 200 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Nat CarrollSH N26:2411:59
Tommy MellaNC Nmispunched
Oliver FreemanBF Ndid not start

M14A

2 800 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Oskar MellaNC N41:1814:45
2Sam WoolfordBB N41:43+0:2514:53

M16A

3 800 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Ewan ShinglerBF N44:5911:50
2Alvin CraigNC N45:21+0:2211:56
3Lachlan BillettWR N48:15+3:1612:41
4Ryan GrayUG Q53:32+8:3314:05
5Finn MackayUR N54:59+10:0014:28
6Oscar WoolfordBB N1:00:00+15:0115:47
7Angus LeungGO N1:03:04+18:0516:35
Tom KennedyGO Ndid not start

M20A

4 600 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Toby WilsonGO N44:279:39
2Alastair GeorgeBF N46:44+2:1710:09
3Thomas GordonBF N1:06:22+21:5514:25
4Michael ClaydenGO N1:44:12+59:4522:39
Duncan CurrieGO Ndid not start

M21A

6 000 m, 11 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Itay ManorUR N51:358:35
2Robert BennettNC N55:59+4:249:19
3Greg BarbourBF N1:00:00+8:2510:00
4Atte LahtinenGS N1:02:42+11:0710:27
5Aidan DawsonGO N1:02:46+11:1110:27
6Simon RouseDR V1:07:12+15:3711:12
7Alex MasseyNC N1:07:45+16:1011:17
8Blair TrewinYV V1:09:11+17:3611:31
9Andrew MorrisNC N1:19:33+27:5813:15
10James DunlopWH N1:33:09+41:3415:31
11Jason RutkowskiGS N1:39:00+47:2516:30
Bart VonhoffBF Ndid not start

M21AS

3 800 m, 0 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
Daniel Del DotBS Adid not start

M35A

6 000 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Stephen CraigNC N52:528:48
2Jock DavisBF N1:05:39+12:4710:56
3Istvan KerteszGO N1:07:41+14:4911:16
4Simon LouisIK N1:11:38+18:4611:56
5James McQuillanWH N1:11:43+18:5111:57
6Samuel WilsonRR A1:40:15+47:2316:42

M35AS

3 800 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Mark BrindleyGO N1:05:5417:20
2Brian CarterSH N1:42:12+36:1826:53

M40A

4 600 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Miles EllisBF N1:07:0614:35
2Douglas JaySH N1:21:20+14:1417:40
3Damien EnderbyNC N1:41:21+34:1522:01
4Ben CumminsSH N1:43:51+36:4522:34
Angus SheddenSH Nmispunched

M45A

4 600 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Scott SimsonNC N50:5511:04
2Brenton GrayUG Q1:13:13+22:1815:55
3Ant NolanUR N1:14:33+23:3816:12
4Wayne PepperBN N1:14:36+23:4116:13
5Ross MorrisonGO N1:19:19+28:2417:14
6Samuel TsangCC N1:58:41+1:07:4625:48
Rohan HyslopPO Adid not start

M45AS

2 700 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Ian JessupGO N1:11:4526:34
David SquiresSH Ndid not finish
Robert BradleyWH Ndid not start

M50A

4 600 m, 9 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Mark FreemanBF N1:04:3614:02
2Peter AnnettsGO N1:09:17+4:4115:03
3David GreenIK N1:11:14+6:3815:29
4Andy SimpsonBF N1:18:11+13:3516:59
5Tony HillGO N1:18:42+14:0617:06
6Peter CharltonNC N1:21:57+17:2117:48
7Andrew WisniewskiBF N1:23:16+18:4018:06 Download route in GPX format
8Jamie KennedyGO N1:41:15+36:3922:00
Ellis LeungGO Ndid not finish
Luke WilmottCC Ndid not start

M55A

4 600 m, 12 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Bjorn MellaNC N55:5612:09
2Simon GeorgeBF N59:12+3:1612:52
3Robert VincentNC N1:02:08+6:1213:30
4Glenn BurgessNC N1:09:36+13:4015:07
5Malcolm RobertsNC N1:17:09+21:1316:46
6Geoff PeelNC N1:28:18+32:2219:11
7Rod EckelsGO N1:40:02+44:0621:44
8Dan RedfernGO N1:48:05+52:0923:29
9Bob MorganBN N1:52:30+56:3424:27
10Jim MackayUR N1:53:15+57:1924:37
11Peter ThomasonBN N2:27:16+1:31:2032:00
Colin CurrieGO Ndid not finish

M55AS

2 700 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Stephen DunlopWH N1:01:0622:37
2Michael HalmyBN N1:03:00+1:5423:20
3Steve HollowayWH N1:39:46+38:4036:57
Dale WallaceWP Nmispunched

M60A

3 800 m, 11 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Eoin RotheryBF N51:1813:30
2John ScownAO A54:12+2:5414:15
3Alex DaveyWR N54:39+3:2114:22
4Melvyn CoxBN N55:41+4:2314:39
5Warwick DavisTK V55:43+4:2514:39
6Robert PrenticeNC N1:00:16+8:5815:51
7Rudi LandsiedelNC N1:09:02+17:4418:10
8Stuart McWilliamDR V1:12:26+21:0819:03
9Paul PrudhoeCC N1:12:34+21:1619:05
10Johnny PetersenGO N1:31:36+40:1824:06
11John HardingPO A1:59:24+1:08:0631:25
Rodney ParkinBN Ndid not start
Colin PriceCC Ndid not start

M65A

3 800 m, 11 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Nick DentCC N54:2114:18
2Jim LeeNC N1:03:29+9:0816:42
3Hugh MooreRR A1:04:39+10:1817:00
4Bill JonesRR A1:05:09+10:4817:08
5Peter ShepherdIK N1:05:42+11:2117:17
6Gordon WilsonBN N1:10:39+16:1818:35
7Keith JayIK N1:14:17+19:5619:32
8Jim ForbesGO N1:19:41+25:2020:58
9Robert SprySH N1:34:03+39:4224:45
10Michael RoylanceBF N1:46:59+52:3828:09
11Ross DukerGO N2:45:59+1:51:3843:40

M70A

3 800 m, 10 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Steve FlickBN N53:4214:07
2Ross BarrGO N58:24+4:4215:22
3Jim MerchantGO N1:02:39+8:5716:29
4Ron JunghansGO N1:10:24+16:4218:31
5Kevin WilliamsWH N1:17:55+24:1320:30
6Ian MillerWH N1:33:03+39:2124:29
7Ken JacobsonGO N1:34:02+40:2024:44
8Eric WainwrightRR A1:36:57+43:1525:30
9Kevin CurbyIK N2:03:56+1:10:1432:36
Dick OgilvieUR Nmispunched

M75A

2 200 m, 9 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1John Le CarpentierSH N31:1614:12
2Darryl ErbacherPO A35:00+3:4415:54
3Ted MulherinWH N37:05+5:4916:51
4John SuttonRR A39:19+8:0317:52
5John HodsdonSH N41:09+9:5318:42
6Bruce DawkinsBN N43:52+12:3619:56
7Peter KreminskiWA S47:43+16:2721:41
8Frank IngwersenPO A1:04:39+33:2329:23
9Tim CoxGO N1:12:17+41:0132:51
Robert MouattRR Adid not start

M80A

2 200 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Barry HanlonWH N53:2424:16

M Open B

2 800 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1William ThompsonNC N41:2514:47
2John ShawNC N1:22:46+41:2129:33

Open Easy

2 200 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Justine BrindleyGO N37:4217:08
William NolanUR Ndid not finish

EOD Hard 2

4 600 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Peter FozoGO N1:21:1117:38
2Darren HarrowIK N2:21:19+1:00:0830:43

EOD Moderate

2 800 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Geoffrey WilliamsSH N1:42:1936:32
2Murty ArdrenIK N2:07:03+24:4445:22

EOD Easy

2 200 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Dakota Bennett-Ward- -32:0414:34
2Susan Ward- -32:07+0:0314:35
3Harry Morgan- -33:22+1:1815:10
4Rory SheddenSH N44:05+12:0120:02
5Euan SheddenSH N44:29+12:2520:13

EOD Hard 4

2 700 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Kieran HarrisonBN N1:33:3334:38

M65AS

2 200 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Dennis SparlingGO N1:08:0030:54
2Andrew Vesey-WellsWH N1:22:39+14:3937:34

M90A

2 200 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
Neil SchaferGO Ndid not finish

Please report errors in the result list to the organiser.