Official results for 2017 NSW Long Championships - State League #4

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: 2017 NSW Long Championships - State League #4
Organiser: Uringa Orienteers
Date: Sunday 14 May 2017

M/W10N

2 680 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
Ailie CarrollSH Ncompleted
Alton FreemanBF Ncompleted
Kari MarshBF Ncompleted
Ada WhittenIK Ncompleted
Pippa WhittenIK Ncompleted
Eleanor ThompsonNC Ndid not start
Harriet ThompsonNC Ndid not start

Men 10A

2 680 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Ivan StukovWH N29:0410:50

Women 10A

2 680 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Lyra SimpsonBF N25:379:33
2Maggie MackayUR N28:23+2:4610:35
Aoife RotheryBF Ndid not start

Men 12A

2 780 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Oliver FreemanBF N24:298:48
2Tommy MellaNC N35:34+11:0512:47
3Jamie MarshBF N37:45+13:1613:34
4Nat CarrollSH N43:22+18:5315:35
Aidan GuinnessPO Amispunched

Women 12A

2 780 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Erika EnderbyNC N31:4711:25
2Rebecca CraigNC N56:03+24:1620:09
3Yekatrina StukovWH N57:49+26:0220:47

Men 14A

4 840 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Sam WoolfordBB N43:008:53
2Clyde McGheeBN N1:25:57+42:5717:45
Oskar MellaNC Nmispunched

Women 14A

4 840 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Andra LeungGO N1:31:0318:48
2Mikayla EnderbyNC N1:52:17+21:1423:11
Nea ShinglerBF Nmispunched
Tiia MarshBF Ndid not start

Men 16A

6 620 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Ryan GrayUG Q44:466:45
2Ewan ShinglerBF N53:06+8:208:01
3Lachlan BillettWR N57:43+12:578:43
4Alvin CraigNC N57:47+13:018:43
5Oscar WoolfordBB N1:01:00+16:149:12
Finn MackayUR Ndid not finish
Angus LeungGO Ndid not finish
Tom KennedyGO Ndid not start

Women 16A

5 560 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Caitlin YoungBS A55:229:57
2Claire BurgessNC N1:08:54+13:3212:23
3Sophie JonesUR N1:12:48+17:2613:05
4Joanna HillGO N1:55:02+59:4020:41
Ellen CurrieGO Ndid not start

Men 20A

11 950 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Toby WilsonGO N1:22:446:55
2Alastair GeorgeBF N1:37:43+14:598:10
3Noah PolandBS A1:39:47+17:038:21
4Benoit PecoudUR N2:16:01+53:1711:22
5Michael ClaydenGO N3:49:16+2:26:3219:11
Thomas GordonBF Nmispunched
Duncan CurrieGO Ndid not start

Women 20A

7 220 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Georgia JonesUR N1:15:4810:29
2Rebecca GeorgeBF N1:21:27+5:3911:16
3Melissa AnnettsGO N2:25:41+1:09:5320:10

Men 21A

15 320 m, 9 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1David LingforsAUS1:25:495:36
2Eric MorrisBN N1:48:57+23:087:06
3Atte LahtinenGS N1:50:25+24:367:12
4Simon RouseDR V1:50:44+24:557:13
5Itay ManorUR N2:05:05+39:168:09
6Alex MasseyNC N2:08:23+42:348:22
7Andrew BrownBF N2:11:09+45:208:33
8Andrew MorrisNC N2:13:29+47:408:42
9Aidan DawsonGO N2:28:34+1:02:459:41
Robert BennettNC Ndid not start
Jason RutkowskiGS Ndid not start
Bart VonhoffBF Ndid not start

Women 21A

9 300 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Nicola BlatchfordNC N1:13:567:56
2Aniko Fozo-KerteszGO N1:26:22+12:269:17
3Briohny SeamanWR N1:27:12+13:169:22
4Anna FitzgeraldGS N1:35:20+21:2410:15

Men 21AS

7 220 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Brenton GrayUG Q1:03:488:50
2Darren SlatteryBN N1:21:05+17:1711:13
Daniel Del DotBS Adid not start

Women 21AS

5 560 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
Nikolett HalmaiGO Nmispunched
Kate AlboroughNC Nmispunched
Clare JessupGO Ndid not start

Men 35A

11 950 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Stephen CraigNC N1:19:366:39
2James McQuillanWH N1:44:49+25:138:46
3Simon LouisIK N1:46:58+27:228:57
4Istvan KerteszGO N2:05:44+46:0810:31

Women 35A

7 220 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Alitia DougallBN N1:23:4111:35
2Samantha HoweNC N1:34:06+10:2513:01

Men 35AS

6 620 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Brian CarterSH N1:27:0813:09
2Mark BrindleyGO N1:27:29+0:2113:12
3Dmitry StukovWH N1:36:44+9:3614:36

Women 35AS

4 820 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Shannan ForrestPO A1:43:2521:27

Men 40A

11 950 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Angus SheddenSH N1:52:239:24
2Damien EnderbyNC N2:05:53+13:3010:32
3Miles EllisBF N3:40:49+1:48:2618:28

Women 40A

7 220 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Tracy MarshBF N1:05:229:03
2Belinda WhittenIK N1:25:13+19:5111:48
3Ruth SheddenSH N1:29:48+24:2612:26

Men 45A

9 300 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Jock DavisBF N1:01:056:34
2Nathan GuinnessPO A1:07:47+6:427:17
3Blair TrewinYV V1:09:46+8:417:30
4Scott SimsonNC N1:12:04+10:597:44
5Ant NolanUR N1:20:10+19:058:37
6Paul MarshBF N1:20:26+19:218:38
7Ross MorrisonGO N1:24:45+23:409:06
Rohan HyslopPO Adid not start

Women 45A

7 220 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Jennifer EnderbyNC N1:08:189:27
2Cath ChalmersBF N1:15:13+6:5510:25
3Martina CraigNC N1:17:55+9:3710:47
4Kelly YoungBS A1:32:01+23:4312:44
5Margaret PeelNC N1:58:08+49:5016:21
6Helen OCallaghanBB N2:04:35+56:1717:15

Men 45AS

5 560 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Ian JessupGO N1:24:3015:11
2Robert BradleyWH N1:27:03+2:3315:39
3Ellis LeungGO N1:27:30+3:0015:44
4David McGheeBN N1:51:30+27:0020:03

Women 45AS

4 820 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Nicola NyghBF N1:14:2815:26
2Sally DevenishWP N1:17:15+2:4716:01
3Sharon BurgessNC N1:36:37+22:0920:02
Diana CharltonNC Nmispunched
Dayle GreenIK Nmispunched
Vanessa FreemanBF Ndid not finish
Elaine MurdochGO Ndid not start
Salme FullerIK Ndid not start

Men 50A

7 220 m, 11 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Ian JonesUR N55:477:43
2Andy SimpsonBF N58:21+2:348:04
3Mark FreemanBF N59:06+3:198:11
4David GreenIK N1:11:54+16:079:57
5Peter AnnettsGO N1:14:23+18:3610:18
6Andrew WisniewskiBF N1:19:15+23:2810:58 Download route in GPX format
7Peter CharltonNC N1:21:01+25:1411:13
8Tony HillGO N1:22:31+26:4411:25
9Jamie KennedyGO N1:25:48+30:0111:53
10Andrew MacDonaldBF N1:33:45+37:5812:59
11John BrayanGO N1:38:07+42:2013:35
Luke WilmottCC Ndid not start

Women 50A

6 620 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Paula ShinglerBF N57:318:41
2Linda SestaUR N1:01:01+3:309:13
3Tania KennedyGO N1:27:42+30:1113:14

Men 55A

6 620 m, 10 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Robert VincentNC N49:217:27
2Bjorn MellaNC N51:22+2:017:45
3Glenn BurgessNC N53:13+3:528:02
4Malcolm RobertsNC N55:08+5:478:19
5David PolandBS A58:35+9:148:50
6Geoff PeelNC N1:17:47+28:2611:44
7Rod EckelsGO N1:18:42+29:2111:53
8Bob MorganBN N1:26:57+37:3613:08
9Dan RedfernGO N2:45:27+1:56:0624:59
Peter ThomasonBN Ndid not finish
Colin CurrieGO Ndid not start
Ross StewartBS Adid not start
Russell BlatchfordNC Ndid not start
Jim MackayUR Ndid not start

Women 55A

5 560 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Gayle QuantockNC N1:04:3711:37
2Joanna ParrBF N1:17:35+12:5813:57
3Airdrie LongGO N1:26:58+22:2115:38
4Carolyn MatthewsNC N1:55:53+51:1620:50

Men 55AS

4 820 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Colin PriceCC N1:04:0013:16
2Michael HalmyBN N1:13:43+9:4315:17
3Garry StewartSH N1:13:50+9:5015:19
4Dale WallaceWP N1:30:29+26:2918:46
Michael BurtRR Adid not start

Women 55AS

4 820 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Sandra StewartSH N1:16:2615:51
2Carolyn DaviesGO N1:30:23+13:5718:45
3Gayle ShepherdUR N1:56:17+39:5124:07
4Julie MannIK N2:09:17+52:5126:49
5Maureen FitzpatrickWH N2:40:08+1:23:4233:13
Barbara DawsonGO Ndid not start

Men 60A

6 620 m, 14 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Melvyn CoxBN N51:087:43
2James LithgowGO N58:35+7:278:50
3John ScownAO A59:38+8:309:00
4Alex DaveyWR N1:00:14+9:069:05
5Eoin RotheryBF N1:01:17+10:099:15
6Warwick DavisTK V1:10:19+19:1110:37
7Mark WilmottAUS1:13:01+21:5311:01
8Rudi LandsiedelNC N1:14:50+23:4211:18
9Paul PrudhoeCC N1:20:58+29:5012:13
10Stuart McWilliamDR V1:29:01+37:5313:26
11Johnny PetersenGO N1:52:49+1:01:4117:02
12John HardingPO A2:11:30+1:20:2219:51
Rodney ParkinBN Ndid not finish
Robert PrenticeNC Ndid not finish

Women 60A

5 560 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Debbie DaveyWR N1:01:3211:04
2Robyn PallasCC N1:17:04+15:3213:51
3Hilary WoodCC N1:22:59+21:2714:55
4Julia PrudhoeCC N1:36:15+34:4317:18
Ann ScownAO Adid not start

Men 65A

6 620 m, 8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Gordon WilsonBN N1:03:379:36
2Hugh MooreRR A1:05:59+2:229:58
3Chris WilmottIK N1:10:29+6:5210:38
4Peter ShepherdIK N1:14:49+11:1211:18
5Jim LeeNC N1:15:24+11:4711:23
6Bill JonesRR A1:22:02+18:2512:23
Ross DukerGO Nmispunched
Keith JayIK Nmispunched
Jim ForbesGO Ndid not start

Women 65A

4 820 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Lynn DabbsWH N52:3610:54
2Kerryne JonesRR A1:11:59+19:2314:56
3Carol JacobsonGO N1:21:04+28:2816:49
4Val HodsdonSH N1:22:21+29:4517:05
Barbara JunghansGO Ndid not finish

Men 65AS

2 330 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Nick DentCC N22:209:35
2John HodsdonSH N29:32+7:1212:40
3Robert SprySH N32:07+9:4713:47
4Michael RoylanceBF N40:01+17:4117:10
Tim CoxGO Ndid not start

Men 70A

5 560 m, 11 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Steve FlickBN N59:5110:45
2Jim MerchantGO N1:02:53+3:0211:18
3Ross BarrGO N1:04:51+5:0011:39
4Kevin WilliamsWH N1:04:58+5:0711:41
5Dick OgilvieUR N1:09:30+9:3912:30
6Ron JunghansGO N1:09:38+9:4712:31
7Darryl ErbacherPO A1:18:00+18:0914:01
8Ken JacobsonGO N1:18:36+18:4514:08
9John AndersonGO N1:24:40+24:4915:13
10Eric WainwrightRR A1:33:56+34:0516:53
11Barry PearceWH N2:26:16+1:26:2526:18

Women 70A

4 820 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Jean BaldwinGS N1:03:0313:04
2Ruth HansenDEN1:28:30+25:2718:21
3Ann SuttonRR A1:52:19+49:1623:18
4Carolyn ChalmersNC N1:55:58+52:5524:03
Jitka KoprivaUR Nmispunched
Bryony CoxGO Ndid not start

Men 75A

4 820 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Mogens HansenDEN55:4011:32
2John SuttonRR A1:03:56+8:1613:15
3Basil BaldwinGS N1:14:11+18:3115:23
4Robert MouattRR A1:39:11+43:3120:34
5Frank IngwersenPO A1:41:03+45:2320:57
6Peter KreminskiWA S1:47:12+51:3222:14
7Peter MeyerSH N1:55:35+59:5523:58

Women 75A

2 330 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Christa SchaferGO N32:0513:46
2Ann IngwersenPO A33:16+1:1114:16
3Janet MorrisWH N43:13+11:0818:32

Men 80A

2 330 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Barry HanlonWH N32:0013:44
2Eino MeuronenBS A35:29+3:2915:13

Women 80A

2 330 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Maureen OgilvieUR N37:5516:16

Men 90A

2 330 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Neil SchaferGO N57:5224:50

Women Junior B

4 840 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Teagan GuinnessPO A1:40:1320:42
2Serena DoyleUR N1:41:04+0:5120:52

Men Open B

4 840 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1William ThompsonNC N1:08:1314:05
2John ShawNC N2:06:13+58:0026:04

Women Open B

4 840 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Cassandra ThompsonNC N1:30:1518:38
2Nicole MealingBF N1:35:42+5:2719:46
3Kristie CarrollSH N1:42:24+12:0921:09

Open Easy

2 780 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Justine BrindleyGO N1:07:1624:11

EOD HL

4 820 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Jane PulfordAL1:27:3118:09

EOD M

4 840 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Kieran HarrisonBN N1:23:1817:12
2Peter FozoGO1:37:51+14:3320:13

EOD E

2 780 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Rory SheddenSH N44:3416:01
2Euan SheddenSH N45:13+0:3916:15
3Janne NelAUS1:14:19+29:4526:43

EODVE

2 680 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Brady KoprivaUR N54:2320:17

Please report errors in the result list to the organiser.