Official results for Sydney Metropolitan Turkey Trot 2017

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: Sydney Metropolitan Turkey Trot 2017
Organiser: Western and Hills Orienteers
Date: Sunday 2 July 2017

Men Long

18 000 m, 16 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Alastair GeorgeBig Foot Orienteers1:45:185:51
2Andrew HillWestern and Hills Orienteers1:45:58+0:405:53
3Bart VonhoffBig Foot Orienteers1:48:06+2:486:00
4Andrew BrownBig Foot Orienteers1:54:29+9:116:21
5Lee CoadyWestern and Hills Orienteers2:18:51+33:337:42
6Chris JackaBig Foot Orienteers2:29:14+43:568:17
7Gary FarebrotherWestern and Hills Orienteers2:44:52+59:349:09
7Richard FurlongSydney2:44:52+59:349:09
9John BrayanGaringal Orienteers2:45:45+1:00:279:12
10Graeme HillWestern and Hills Orienteers2:54:42+1:09:249:42
11Peter HopperBennelong Northside Orienteers2:59:35+1:14:179:58
12Mark RobertsSpringwood3:07:01+1:21:4310:23
13Clyde McGheeBennelong Northside Orienteers3:10:37+1:25:1910:35
Glenn HorrocksGaringal Orienteersmispunched
Ross MorrisonGaringal Orienteersmispunched
Dan SmithWestern and Hills Orienteersmispunched
Alexander KaravaevIllawarra Kareelah Orienteersdid not start

Men Medium

10 800 m, 19 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Duncan CurrieGaringal Orienteers1:09:136:24
2Ewan ShinglerBig Foot Orienteers1:12:48+3:356:44 Download route in GPX format
3Peter FozoGaringal Orienteers1:17:16+8:037:09
4Mark ShinglerBig Foot Orienteers1:17:18+8:057:09
5Ian JonesUringa Orienteers1:18:13+9:007:14
6Istvan KerteszGaringal Orienteers1:21:38+12:257:33
7Darren SlatteryBennelong Northside Orienteers1:26:51+17:388:02
8Brett SewellBennelong Northside Orienteers1:27:16+18:038:04 Download route in GPX format
9Michael FreeGaringal Orienteers1:30:24+21:118:22
10Wayne PepperBennelong Northside Orienteers1:30:41+21:288:23
11Stuart DeaneGaringal Orienteers1:40:40+31:279:19
12Graeme McLeodBig Foot Orienteers1:41:45+32:329:25
13Rod EckelsGaringal Orienteers1:48:31+39:1810:02
14Bob MorganBennelong Northside Orienteers1:48:50+39:3710:04
15Peter ThomasonBennelong Northside Orienteers2:10:13+1:01:0012:03
16Nick EalesGaringal Orienteers2:11:54+1:02:4112:12
17David BowermanCentral Coast Orienteers2:11:57+1:02:4412:13
Gordon WilsonBennelong Northside Orienteersmispunched
Joel PutnamBennelong Northside Orienteersdid not finish
Ruairidh MacDonaldBig Foot Orienteersdid not start
Martin MansfieldWestern and Hills Orienteersdid not start

Men Short

7 100 m, 13 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Simon GeorgeBig Foot Orienteers56:578:01
2Alex KennedyGaringal Orienteers1:02:07+5:108:44
3Nick StanleyGaringal Orienteers1:03:15+6:188:54
4Jamie KennedyGaringal Orienteers1:04:59+8:029:09
5John BulmanGaringal Orienteers1:12:02+15:0510:08
6Julian LedgerBennelong Northside Orienteers1:14:53+17:5610:32
7Jim MackayUringa Orienteers1:18:30+21:3311:03
8David McGheeBennelong Northside Orienteers1:19:07+22:1011:08
9John AndersonGaringal Orienteers1:34:46+37:4913:20
10Michael RoylanceBig Foot Orienteers1:35:20+38:2313:25
11Ross DukerGaringal Orienteers1:58:57+1:02:0016:45
12YC LeeGaringal Orienteers2:07:41+1:10:4417:59
13Jonathan NolanUringa Orienteers2:30:35+1:33:3821:12
Colin CurrieGaringal Orienteersdid not start
Tom KennedyGaringal Orienteersdid not start

Women Long

18 000 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Paula ShinglerBig Foot Orienteers2:14:257:28
2Nicole MealingBig Foot Orienteers2:24:57+10:328:03
3Ellen BraybonGlenbrook3:07:01+52:3610:23

Women Medium

10 800 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Aniko Fozo-KerteszGaringal Orienteers1:17:277:10
2Rebecca GeorgeBig Foot Orienteers1:30:24+12:578:22
3Sharon LambertBennelong Northside Orienteers2:10:03+52:3612:02
4Kim EalesGaringal Orienteers2:11:51+54:2412:12
5Rochelle CoxGaringal Orienteers2:14:48+57:2112:28
Joanna ParrBig Foot Orienteersmispunched

Women Short

7 100 m, 8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Georgia JonesUringa Orienteers1:01:168:37
2Nikolett HalmaiGaringal Orienteers1:02:22+1:068:47
3Alitia DougallBennelong Northside Orienteers1:04:42+3:269:06
4Tania KennedyGaringal Orienteers1:12:18+11:0210:10
5Sophie JonesUringa Orienteers1:19:58+18:4211:15
6Maria StankovaWestern and Hills Orienteers1:34:45+33:2913:20
7Melanie ChristieUringa Orienteers1:35:21+34:0513:25
8Karen LanganWestern and Hills Orienteers2:00:06+58:5016:54
Margaret JonesUringa Orienteersdid not start

EOD Long Moderate

4 200 m, 8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Matt HackettWestern and Hills Orienteers37:208:53
2Jeff Waud- -42:54+5:3410:12
3Mark BrindleyGaringal Orienteers1:02:30+25:1014:52
4Tim Fraser- -1:03:59+26:3915:14
5Young Family- -1:18:27+41:0718:40
6Clare Murty Nathan ArdrewIllawarra Kareelah Orienteers1:59:44+1:22:2428:30
7Andrea Deighton- -2:21:07+1:43:4733:35
Ecaine MurdochGaringal Orienteersmispunched

EOD Short Moderate

3 100 m, 8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Dave LottyUringa Orienteers43:0213:52
2Caleb Doughaty- -52:20+9:1816:52
3Weston-Cole Family- -57:23+14:2118:30
4Elizabeth BulmanGaringal Orienteers57:53+14:5118:40
5Andrew Vesly-WellsWestern and Hills Orienteers1:09:15+26:1322:20
6Jenny Snapcot Group- -1:30:25+47:2329:10
7Lisa-Jane Taylor- -1:59:44+1:16:4238:37
8Aco Stamenkovski- -2:28:36+1:45:3447:56

EOD Easy

1 300 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Curtis PepperBennelong Northside Orienteers9:207:10
2Weston-Cole FamilyNewcastle Orienteering Club28:08+18:4821:38
Henry Veawer GroupNewcastle Orienteering Clubmispunched

Please report errors in the result list to the organiser.