Official results for Bendigo Bush Classic 10 - Sedgwick Sth

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: Bendigo Bush Classic 10 - Sedgwick Sth
Organiser: Bendigo Orienteers
Date: Saturday 17 June 2017

1

6 900 m, 14 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Bruce ArthurMF V Melbourne Forest Racers44:526:30
2Mikkel Kaae-NielsenMF V Melbourne Forest Racers47:48+2:566:55
3Ben GoonanBG V Bendigo Orienteers48:05+3:136:58
4Richard GoonanBG V Bendigo Orienteers49:46+4:547:12
5Jimmy CameronBG V Bendigo Orienteers52:25+7:337:35
6Geoff LawfordEU V Eureka Orienteers1:03:10+18:189:09
7Warwick WilliamsBG V Bendigo Orienteers1:09:22+24:3010:03
8Ian DaviesDR V Dandenong Ranges Orienteering1:09:31+24:3910:04
9Tony RadfordBG V Bendigo Orienteers1:10:06+25:1410:09
10Derek MorrisBG V Bendigo Orienteers1:19:07+34:1511:27
11Julie FlynnBG V Bendigo Orienteers1:25:10+40:1812:20
12Andrew WallaceBG V Bendigo Orienteers1:50:35+1:05:4316:01
13Peter ForbesBG V Bendigo Orienteers1:53:44+1:08:5216:28
Simon RouseDR V Dandenong Ranges Orienteeringmispunched

2

4 675 m, 27 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Michael LoughnanBG V Bendigo Orienteers37:438:04
2Andrew CameronBG V Bendigo Orienteers42:01+4:188:59
3Warwick DavisTK V Tuckonie Orienteering Club45:10+7:279:39
4Nigel McGuckianBG V Bendigo Orienteers46:03+8:209:51
5John WilkinsonBG V Bendigo Orienteers46:15+8:329:53
6Neil BarrBG V Bendigo Orienteers46:27+8:449:56
7Nick BryneBG V Bendigo Orienteers46:44+9:019:59
8Mason ArthurMF V Melbourne Forest Racers47:25+9:4210:08
9Jacqui KneeBG V Bendigo Orienteers47:40+9:5710:11
10Leisha MaggsBG V Bendigo Orienteers49:06+11:2310:30
11Matt JackelBG V Bendigo Orienteers50:05+12:2210:42
12David KnightBK V Bayside Kangaroos Orienteers51:49+14:0611:05
13Darren EenjesBG V Bendigo Orienteers53:27+15:4411:25
14Mark BaxterAU A Australia - No Club54:44+17:0111:42
15Colin WalkerBG V Bendigo Orienteers55:45+18:0211:55
16Rod GrayEU V Eureka Orienteers55:47+18:0411:55
17Peter HillBG V Bendigo Orienteers1:02:57+25:1413:27
18Margi FreemantleYV V Yarra Valley Orienteering Club1:05:52+28:0914:05
19Imogen FryAU A Australia - No Club1:08:24+30:4114:37
20Ken DowlingEU V Eureka Orienteers1:09:42+31:5914:54
21John ChellewBG V Bendigo Orienteers1:11:31+33:4815:17
22Caitlyn SteerBG V Bendigo Orienteers1:11:48+34:0515:21
23Sarah DaviesDR V Dandenong Ranges Orienteering1:18:44+41:0116:50
24Anitra DowlingEU V Eureka Orienteers1:20:08+42:2517:08
David JonesBG V Bendigo Orienteersmispunched
Margaret KerteszBG V Bendigo Orienteersmispunched
Ryan DaviesDR V Dandenong Ranges Orienteeringdid not finish

3

3 400 m, 17 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Serryn EenjesBG V Bendigo Orienteers37:0610:54
2Charles BrownridgeBG V Bendigo Orienteers42:58+5:5212:38
3Solomon CameronBG V Bendigo Orienteers43:17+6:1112:43
4Alison RadfordBG V Bendigo Orienteers44:16+7:1013:01
5Marcus BinksBG V Bendigo Orienteers45:55+8:4913:30
6Raelee EenjesBG V Bendigo Orienteers46:27+9:2113:39
7Lawrie EdwardBG V Bendigo Orienteers47:38+10:3214:00
8Reuben CameronBG V Bendigo Orienteers49:50+12:4414:39
9Amos WalzBG V Bendigo Orienteers53:09+16:0315:37
10Aidan MayallBK V Bayside Kangaroos Orienteers55:32+18:2616:20
11Terry DavidsonBG V Bendigo Orienteers55:57+18:5116:27
12Viv McMillanBG V Bendigo Orienteers57:36+20:3016:56
13Grace and Jack Coard/JaneAU A Australia - No Club1:03:00+25:5418:31
14Louise EnglishBG V Bendigo Orienteers1:09:29+32:2320:26
15Michael BrenchBG V Bendigo Orienteers1:10:38+33:3220:46
16Sylvia MurphyTK V Tuckonie Orienteering Club1:22:34+45:2824:17
Rob RendellBG V Bendigo Orienteersdid not finish

4

3 125 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Jason CarterBG V Bendigo Orienteers53:0516:59
2Sophia TavernaCH V Central Highlands Orienteering1:11:39+18:3422:55
3Wendy TavernaCH V Central Highlands Orienteering1:11:48+18:4322:58
4Naomi FountainAU A Australia - No Club1:17:41+24:3624:51
5Ian JohnsonBG V Bendigo Orienteers1:30:28+37:2328:56
Eleanor WilliamsBG V Bendigo Orienteersdid not finish

5

2 175 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Hugo ByrneBG V Bendigo Orienteers25:1511:36
2Xavier OughAU A Australia - No Club30:52+5:3714:11
3Charlotte OughAU A Australia - No Club31:15+6:0014:22
4Jack BarianosAU A Australia - No Club34:15+9:0015:44
5Harrison CarterBG V Bendigo Orienteers39:34+14:1918:11
6Rhiannon BinksBG V Bendigo Orienteers45:29+20:1420:54
Allison + 3 kidsAU A Australia - No Clubmispunched

Please report errors in the result list to the organiser.