Official results for Bendigo Bush Classic 13 - Virginia Hill

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: Bendigo Bush Classic 13 - Virginia Hill
Organiser: Bendigo Orienteers
Date: Saturday 15 July 2017

1

5 975 m, 20 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Bruce ArthurMF V Melbourne Forest Racers38:136:23
2Glenn JamesBG V Bendigo Orienteers43:48+5:357:19
3Mikkel Kaae-NielsemMF V Melbourne Forest Racers44:04+5:517:22
4Ben GoonanBG V Bendigo Orienteers45:38+7:257:38
5Matthew SchepisiBG V Bendigo Orienteers46:03+7:507:42
6Christopher NauntonBG V Bendigo Orienteers47:37+9:247:58
7Richard GoonanBG V Bendigo Orienteers52:08+13:558:43
8Blair TrewinYV V Yarra Valley Orienteering Club53:48+15:359:00
9Michael LoughnanBG V Bendigo Orienteers56:41+18:289:29
10Clare BrownridgeBG V Bendigo Orienteers57:39+19:269:38
11Ian DaviesDR V Dandenong Ranges Orienteering57:42+19:299:39
12Lanita SteerDR V Dandenong Ranges Orienteering58:17+20:049:45
13Jenny CasanovaWR S Wallaringa Orienteering Club1:02:33+24:2010:28
14Brody McCarthyYV V Yarra Valley Orienteering Club1:03:34+25:2110:38
15Rod GrayEU V Eureka Orienteers1:04:54+26:4110:51
16Warwick WilliamsBG V Bendigo Orienteers1:10:13+32:0011:45
17James GrayEU V Eureka Orienteers1:17:00+38:4712:53
18Andrew WallaceBG V Bendigo Orienteers1:43:40+1:05:2717:21
Peter ForbesBG V Bendigo Orienteersdid not finish
Sue KeyMF V Melbourne Forest Racersdid not finish

2

4 525 m, 30 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Jimmy CameronBG V Bendigo Orienteers33:107:19
2Mason ArthurMF V Melbourne Forest Racers38:27+5:178:29
3Archie NeylonBG V Bendigo Orienteers39:29+6:198:43
4Stephen BirdBK V Bayside Kangaroos Orienteers45:09+11:599:58
5Abigail GeorgeTT S Tintookies Orienteers45:36+12:2610:04
6Nigel McGuckianBG V Bendigo Orienteers46:12+13:0210:12
7David RowlandsAU A Australia - No Club47:37+14:2710:31
8Tavish EenjesBG V Bendigo Orienteers47:42+14:3210:32
9Torren ArthurMF V Melbourne Forest Racers49:04+15:5410:50
10Leisha MaggsBG V Bendigo Orienteers50:24+17:1411:08
11Callum WhiteYV V Yarra Valley Orienteering Club51:20+18:1011:20
12Joanna GeorgeTT S Tintookies Orienteers54:05+20:5511:57
13Darren EenjesBG V Bendigo Orienteers59:57+26:4713:14
14Henry CameronBG V Bendigo Orienteers1:02:14+29:0413:45
15Caitlyn SteerBG V Bendigo Orienteers1:02:44+29:3413:51
16David KnightBK V Bayside Kangaroos Orienteers1:03:03+29:5313:56
17Julie FlynnBG V Bendigo Orienteers1:03:11+30:0113:57
18David GeorgeTT S Tintookies Orienteers1:04:45+31:3514:18
19Charles BrownridgeBG V Bendigo Orienteers1:06:01+32:5114:35
20Ken DowlingEU V Eureka Orienteers1:07:59+34:4915:01
21Sarah DaviesDR V Dandenong Ranges Orienteering1:10:02+36:5215:28
22Jenny BallBG V Bendigo Orienteers1:15:42+42:3216:43
23Peter PrimeTK V Tuckonie Orienteering Club1:19:36+46:2617:35
24Geoff AdamsBK V Bayside Kangaroos Orienteers1:21:08+47:5817:55
25Lorraine LevershaBG V Bendigo Orienteers1:24:35+51:2518:41
26Heather O`DonnellYV V Yarra Valley Orienteering Club1:29:22+56:1219:44
27John ChellewBG V Bendigo Orienteers1:32:29+59:1920:26
Terry DavidsonBG V Bendigo Orienteersmispunched
Ilka BarrBG V Bendigo Orienteersmispunched
Anitra DowlingEU V Eureka Orienteersdid not finish

3

2 850 m, 22 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Serryn EenjesBG V Bendigo Orienteers27:279:37
2John WilkinsonBG V Bendigo Orienteers28:28+1:019:59
3Karina CherryBG V Bendigo Orienteers31:57+4:3011:12
4Sophie ArthurMF V Melbourne Forest Racers32:56+5:2911:33
5Aidan MayallBK V Bayside Kangaroos Orienteers34:01+6:3411:56
6Anne RobinsonBK V Bayside Kangaroos Orienteers40:21+12:5414:09
7Katherine McMillanBG V Bendigo Orienteers40:24+12:5714:10
8Bob CameronBG V Bendigo Orienteers40:27+13:0014:11
9Reuben CameronBG V Bendigo Orienteers42:54+15:2715:03
10Raelee EenjesBG V Bendigo Orienteers45:36+18:0916:00
11Don CherryBG V Bendigo Orienteers46:43+19:1616:23
12James LoveDR V Dandenong Ranges Orienteering47:17+19:5016:35
13Wayne LoveDR V Dandenong Ranges Orienteering48:46+21:1917:06
14Susan GeorgeTT S Tintookies Orienteers48:57+21:3017:10
15Anne GarveyTK V Tuckonie Orienteering Club50:17+22:5017:38
16Jacqui GleesonBG V Bendigo Orienteers52:45+25:1818:30
17Pam PrimeTK V Tuckonie Orienteering Club55:52+28:2519:36
18Jocelyn WattsYV V Yarra Valley Orienteering Club56:19+28:5219:45
19Lawrie EdwardBG V Bendigo Orienteers59:26+31:5920:51
20Amber LouwAU A Australia - No Club59:27+32:0020:51
21Judy FittBG V Bendigo Orienteers59:51+32:2421:00
22Margaret KerteszBG V Bendigo Orienteers1:14:13+46:4626:02

4

3 550 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Maeve BowmanAU A Australia - No Club51:3014:30
2Ashley WhiteYV V Yarra Valley Orienteering Club1:01:06+9:3617:12
3Claire AdamsBK V Bayside Kangaroos Orienteers1:13:30+22:0020:42
Alexander RowlandsAU A Australia - No Clubdid not finish

5

1 800 m, 11 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Jack BarianosBG V Bendigo Orienteers19:5211:02
2Louis SchenkerAU A Australia - No Club22:39+2:4712:35
3Hannah AdamsBK V Bayside Kangaroos Orienteers23:13+3:2112:53
4Xavier OughAU A Australia - No Club31:55+12:0317:43
5Charlotte OughAU A Australia - No Club32:30+12:3818:03
6Dustan GilesAU A Australia - No Club34:46+14:5419:18
7Jacqui LouwAU A Australia - No Club36:56+17:0420:31
8Izze FountainAU A Australia - No Club38:30+18:3821:23
9Ian JohnsonBG V Bendigo Orienteers40:40+20:4822:35
10Clementine NeylonAU A Australia - No Club44:31+24:3924:43
11Eleanor and IliaBG V Bendigo Orienteers1:18:41+58:4943:42

Please report errors in the result list to the organiser.