Orienteering Australia

Official results for Bendigo Bush Classic 16 - Kimbolton North

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: Bendigo Bush Classic 16 - Kimbolton North
Organiser: Bendigo Orienteers
Date: Saturday 19 August 2017

1

6 750 m, 18 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Matthew SchepisiBG V Bendigo Orienteers38:525:45
2Bruce ArthurMF V Melbourne Forest Racers39:54+1:025:54
3Ben GoonanBG V Bendigo Orienteers41:15+2:236:06
4Mikkel Kaae-NielsemMF V Melbourne Forest Racers41:50+2:586:11
5Craig FeuerherdtBG V Bendigo Orienteers42:41+3:496:19
6Richard GoonanBG V Bendigo Orienteers44:38+5:466:36
7Simon RouseDR V Dandenong Ranges Orienteering45:31+6:396:44
8Jim RussellBG V Bendigo Orienteers46:16+7:246:51
9Jimmy CameronBG V Bendigo Orienteers49:12+10:207:17
10Lachlan CherryBG V Bendigo Orienteers50:25+11:337:28
11Ian DaviesDR V Dandenong Ranges Orienteering54:18+15:268:02
12Leisha MaggsBG V Bendigo Orienteers57:09+18:178:28
13Neil BarrBG V Bendigo Orienteers1:01:39+22:479:08
14Julie FlynnBG V Bendigo Orienteers1:18:30+39:3811:37
15Derek MorrisBG V Bendigo Orienteers1:31:39+52:4713:34
16Andrew WallaceBG V Bendigo Orienteers1:43:50+1:04:5815:22
17Ian CollinsTK V Tuckonie Orienteering Club1:44:34+1:05:4215:29
18Martin KozmaBK V Bayside Kangaroos Orienteers2:38:41+1:59:4923:30

2

4 900 m, 17 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Michael LoughnanBG V Bendigo Orienteers39:017:57
2John WilkinsonBG V Bendigo Orienteers44:45+5:449:07
3Andrew CameronBG V Bendigo Orienteers45:11+6:109:13
4Peter PrimeTK V Tuckonie Orienteering Club59:22+20:2112:06
5Peter SearleBG V Bendigo Orienteers1:08:09+29:0813:54
6Mark HennessyCH V Central Highlands Orienteering1:11:33+32:3214:36
7Heather JonesBG V Bendigo Orienteers1:15:39+36:3815:26
8Peter ForbesBG V Bendigo Orienteers1:15:48+36:4715:28 Download route in GPX format
9Lorraine LevershaBG V Bendigo Orienteers1:16:30+37:2915:36
10Prue DobbinBK V Bayside Kangaroos Orienteers1:16:48+37:4715:40
11David JonesBG V Bendigo Orienteers1:16:55+37:5415:41
12Jenny BallBG V Bendigo Orienteers1:23:47+44:4617:05
13Ruth GoddardYV V Yarra Valley Orienteering Club1:24:19+45:1817:12
14Terry DavidsonBG V Bendigo Orienteers1:27:36+48:3517:52
15Sarah DaviesDR V Dandenong Ranges Orienteering1:33:32+54:3119:05
Louise HallBG V Bendigo Orienteersmispunched
Brett HouldenBG V Bendigo Orienteersmispunched

3

3 825 m, 12 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Henry CameronBG V Bendigo Orienteers40:5910:42
2Reuben CameronBG V Bendigo Orienteers44:44+3:4511:41
3Katherine McMillanBG V Bendigo Orienteers50:46+9:4713:16
4Viv McMillanBG V Bendigo Orienteers50:50+9:5113:17
5Bob CameronBG V Bendigo Orienteers55:45+14:4614:34
6Amos WalzBG V Bendigo Orienteers56:51+15:5214:51
7Archie NeylonBG V Bendigo Orienteers57:17+16:1814:58
8Rob FisherBG V Bendigo Orienteers1:10:10+29:1118:20
9Pam PrimeTK V Tuckonie Orienteering Club1:18:19+37:2020:28
10Margaret KerteszBG V Bendigo Orienteers1:44:41+1:03:4227:22
Peter ChaszcziwskyAUS Australia - No Clubmispunched
Rachel ChipmanAUS Australia - No Clubmispunched

4

3 425 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Tony BirdDR V Dandenong Ranges Orienteering40:4311:53
2Rick McDonaldBG V Bendigo Orienteers51:18+10:3514:58
3Shirley RossBG V Bendigo Orienteers1:01:31+20:4817:57
4Dianne SearleBG V Bendigo Orienteers1:04:05+23:2218:42
5Ian JohnsonBG V Bendigo Orienteers1:49:43+1:09:0032:02
Eleanor WilliamsBG V Bendigo Orienteersdid not finish

5

2 575 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Xavier HeardBG V Bendigo Orienteers30:0911:42
2Jack BarianosBG V Bendigo Orienteers31:24+1:1512:11

Please report errors in the result list to the organiser.