Orienteering Australia

Official results for 2017 Australian MTBO Carnival - Sprint Championships

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: 2017 Australian MTBO Carnival - Sprint Championships
Organisers: Newcastle Orienteering Club / Orienteering NSW
Date: Saturday 7 October 2017

M12

3 760 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Nat CarrollSH47:4512:41
2Aidan GuinnessOrien1:04:23+16:3817:07

W12

3 760 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Erika EnderbyNC.N30:278:05
2Aoife RotheryBF.N45:50+15:2312:11

M14

4 580 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
Alec PowerNC.Nmispunched
Angus SmithNew Lambtonmispunched
Lachlan YoungBushfmispunched

M16

4 870 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Riley MartinSW.W33:366:53

W16

4 580 m, 8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Rhiannon PrenticeNC.N28:256:12
2Caitlin YoungBushf30:18+1:536:36
3Jessica SewellNW.NZL32:54+4:297:11
4Jorja SimpsonWaitara33:27+5:027:18
5Mikayla EnderbyNC.N35:42+7:177:47
6Serryn EenjesBG.V37:20+8:558:09
7Serena DoyleUR.N54:06+25:4111:48
Saskia Learmonthqueenstownmispunched

M17-20

5 670 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Tristan MillerBS.A32:265:43

W17-20

4 870 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Tegan KnightbridgeNW.NZL30:046:10
2Tayla SimpsonTA.NZL31:13+1:096:24

M21

7 070 m, 13 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Fergus MackieBF.N31:574:31
2Joel YoungMT.Q32:42+0:454:37
3Glen CharltonNC.N32:51+0:544:38
4Conal Boland-BristowPP.NZL33:08+1:114:41
5Ricky ThackrayBO.W33:38+1:414:45
6Steven TodkillNC.N33:46+1:494:46
7Fedor IskhakovRoos34:30+2:334:52
8Konsta VanhanenGS.N35:28+3:315:00
9Liam DrewWellington35:30+3:335:01
10Simon LouisIK.N39:37+7:405:36
11Andrew SlatteryRoos43:49+11:526:11
12William ThompsonNC.N1:02:47+30:508:52
Tom SpencerNew Plymouthmispunched
Angus RobinsonBK.Vdid not start

W21

5 670 m, 14 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Lucy MackieBF.N30:145:19
2Antonia HagaBotni30:17+0:035:20
3Georgia SkeltonManuk31:50+1:365:36
4Marquita GeldermanNW.NZL32:17+2:035:41 Download route in GPX format
5Sara PrincePP.NZL34:04+3:506:00
6Angela PrattChristchurch36:20+6:066:24
7Renee BeveridgeNW.NZL37:55+7:416:41
8Danielle WinslowAL.T38:18+8:046:45
9Cath ChalmersBF.N38:58+8:446:52
10Jayne SalesMF.V42:23+12:097:28
11Sally-Anne HendersonNC.N42:49+12:357:33
12Natasha SpargWO.W43:40+13:267:42
Cassandra ThompsonNC.Nmispunched
Marina IskhakovaRoosmispunched

M40

7 070 m, 11 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Brent SimpsonTA.NZL34:274:52
2Peter SwansonRO.NZL35:27+1:005:00
3Craig SteffensMT.Q35:44+1:175:03
4Greg BarbourBF.N37:37+3:105:19
5Ian DaltonKO.W40:23+5:565:42
6Hamish MackieBF.N40:28+6:015:43
7Phil Whiteof Pl41:48+7:215:54
8Damien EnderbyNC.N42:06+7:395:57
9Ori GudesUR.N45:29+11:026:25
10Bevan PrattChristchurch47:40+13:136:44
11Shane DoyleUR.N53:37+19:107:35
Neil Kerrisonof Pldid not start

W40

5 670 m, 10 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Jennifer EnderbyNC.N37:446:39
2Carolyn JacksonBK.V38:40+0:566:49
3Tamsin BarnesRR.Q39:20+1:366:56
4Rachel DrewHV.NZL39:48+2:047:01
5Jacqueline BlaySD.NZL41:11+3:277:15
6Erin SwansonRotorua42:07+4:237:25
7Nicole HaighNC.N42:30+4:467:29
8Cath HeppelthwaiteAK.NZL44:15+6:317:48
9Claire HeppenstallPP.NZL49:11+11:278:40
10Kelly YoungBushf55:18+17:349:45

M50

5 670 m, 22 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Andrew SkeltonManuk32:065:39
2Andrew HaighNC.N33:22+1:165:53
3Rob GardenNW.NZL33:34+1:285:55
4Andrew PowerNC.N34:07+2:016:01
5Duncan SullivanLOST34:25+2:196:04
6Tony HowesUG.Q35:38+3:326:17
7Bruce PatersonBK.V36:38+4:326:27
8John SkiltonMT.Q36:56+4:506:30
9David KingWN.NZL37:57+5:516:41
10Malcolm RobertsNC.N38:13+6:076:44
11Darren GosseNW.NZL39:00+6:546:52
12Martin EtheringtonOrien39:14+7:086:55
13Alister MetherellPP.NZL39:56+7:507:02
14Steve PyattNW.NZL40:02+7:567:03
15Ben CoetzerWO.W42:09+10:037:26
16Ken YoungBushf44:23+12:177:49
17John BrayanGO.N44:50+12:447:54
18Stephen HanlonCH.V45:13+13:077:58
19Michael KnightbridgeNW.NZL47:03+14:578:17
20Sean SunleyTK.V48:09+16:038:29
21Andrew McNeillNew Plymouth48:50+16:448:36
22Michael HalmyBN.N49:13+17:078:40
Bob MorganBN.Ndid not start
Michael Ridley-SmithGO.Ndid not start

W50

4 870 m, 11 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Carolyn MatthewsNC.N28:075:46
2Sally DicksonPP.NZL30:58+2:516:21
3Monica DicksonEU.V33:35+5:286:53
4Deb BainPP.NZL33:36+5:296:53
5Dianne MichelsNZC.NZL33:44+5:376:55
6Kay HaarsmaTT.S34:01+5:546:59
7Amanda MackieBF.N39:23+11:168:05
8Anne Mortimerof Pl39:48+11:418:10
9Norah SkiltonMT.Q40:46+12:398:22
10Diana CharltonNC.N53:09+25:0210:54
Julie SunleyTK.Vmispunched

M60

4 870 m, 21 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Richard RobinsonSO.Q26:025:20
2Robert PrenticeNC.N27:30+1:285:38
3Dave ArmstrongChristchurch28:31+2:295:51
4Eoin RotheryBF.N28:39+2:375:52
5Nick CollinsTA.NZL28:57+2:555:56
6Joe SherriffAlexandra29:08+3:065:58
7Peter CusworthBK.V29:24+3:226:02
8Geoff TodkillNC.N29:42+3:406:05
9Jim SutherlandHV.NZL30:04+4:026:10
10Bill VandendoolBK.V30:31+4:296:15
11Rick ArmstrongAW.V31:42+5:406:30
12John GavensBK.V32:32+6:306:40
13James LithgowGO.N34:26+8:247:04
14David FirmanEN.Q36:32+10:307:30
15Rodney ParkinBN.N37:07+11:057:37
16John ScownNONE38:29+12:277:54
17Michael RoylanceBF.N39:31+13:298:06
18Neil SinclairTA.NZL40:00+13:588:12
19Grant MacDonaldNelson40:17+14:158:16
Graeme ReadPP.NZLmispunched
Roel MichelsTaupomispunched

W60

4 580 m, 10 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Peta WhitfordYV.V33:497:23
2Heather LeslieBK.V34:04+0:157:26
3Vivienne PrincePP.NZL34:17+0:287:29
4Alison MacDonaldNelson35:00+1:117:38
5Ann ScownNONE36:46+2:578:01
6Jacqui SinclairTA.NZL37:11+3:228:07
7Jo WilsonSD.NZL38:48+4:598:28
8Josie BolandPP.NZL41:37+7:489:05
9Carolyn CusworthBK.V43:04+9:159:24
10Sue KeyMF.V52:37+18:4811:29

M70

4 580 m, 10 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Michael WoodHV.NZL28:376:14
2Keith WadeTK.V30:17+1:406:36
3Ken DowlingEU.V31:07+2:306:47
4Blake GordonEU.V33:30+4:537:18
5Andrew CampbellFNO34:07+5:307:26
6Chris GeldermanNW.NZL34:58+6:217:38
7Steve FlickBN.N37:51+9:148:15
8Gavin ScottHV.NZL38:25+9:488:23
9Reid MoranTF.Q39:05+10:288:32
Leigh PrivettAW.Vmispunched
Graham FowlerNC.Ndid not start

W70

3 760 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Toy MartinNC.N30:308:06
2Ann IngwersenOrien31:16+0:468:18
Yett GeldermanNW.NZLmispunched
Kathy LileyYV.Vmispunched
Dale Ann GordonEU.Vmispunched

Recreational

4 580 m, 8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Rudi LandsiedelNC.N30:266:38
2Darren EenjesBG.V32:31+2:057:05
3Hamish Learmonth and Janine- -43:11+12:459:25
4Kay KnightbridgeNW.NZL44:22+13:569:41
5Ian JessupGO.N49:24+18:5810:47
6Lynda HewsonNC.N55:20+24:5412:04
Charlie WrightNC.Nmispunched
Jason WrightKentlynmispunched
Janine Van Leeuwenqueenstowndid not start

Please report errors in the result list to the organiser.