Orienteering Australia

Official results for 2017 Australian MTBO Carnival - Sprint Championships

Event informationShow result list by classPress result listUpload routePrint

Name: 2017 Australian MTBO Carnival - Sprint Championships
Organisers: Newcastle Orienteering Club / Orienteering NSW
Date: Saturday 7 October 2017

- -

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
3Hamish Learmonth and JanineRecreational (8)43:11+12:459:25

AK.NZL

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
8Cath HeppelthwaiteW40 (10)44:15+6:317:48

AL.T

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
8Danielle WinslowW21 (14)38:18+8:046:45

Alexandra

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
6Joe SherriffM60 (21)29:08+3:065:58

AW.V

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
11Rick ArmstrongM60 (21)31:42+5:406:30
Leigh PrivettM70 (10)mispunched

BF.N

9 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
1Lucy MackieW21 (14)30:145:19
1Fergus MackieM21 (13)31:574:31
2Aoife RotheryW12 (2)45:50+15:2312:11
4Eoin RotheryM60 (21)28:39+2:375:52
4Greg BarbourM40 (11)37:37+3:105:19
6Hamish MackieM40 (11)40:28+6:015:43
7Amanda MackieW50 (11)39:23+11:168:05
9Cath ChalmersW21 (14)38:58+8:446:52
17Michael RoylanceM60 (21)39:31+13:298:06

BG.V

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
2Darren EenjesRecreational (8)32:31+2:057:05
6Serryn EenjesW16 (8)37:20+8:558:09

BK.V

7 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
2Carolyn JacksonW40 (10)38:40+0:566:49
2Heather LeslieW60 (10)34:04+0:157:26
7Peter CusworthM60 (21)29:24+3:226:02
7Bruce PatersonM50 (22)36:38+4:326:27
9Carolyn CusworthW60 (10)43:04+9:159:24
10Bill VandendoolM60 (21)30:31+4:296:15
12John GavensM60 (21)32:32+6:306:40
Angus RobinsonM21 (13)did not start

BN.N

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
7Steve FlickM70 (10)37:51+9:148:15
15Rodney ParkinM60 (21)37:07+11:057:37
22Michael HalmyM50 (22)49:13+17:078:40
Bob MorganM50 (22)did not start

BO.W

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
5Ricky ThackrayM21 (13)33:38+1:414:45

Botni

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
2Antonia HagaW21 (14)30:17+0:035:20

Bushf

5 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
1Tristan MillerM17-20 (1)32:265:43
2Caitlin YoungW16 (8)30:18+1:536:36
10Kelly YoungW40 (10)55:18+17:349:45
16Ken YoungM50 (22)44:23+12:177:49
Lachlan YoungM14 (3)mispunched

CH.V

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
18Stephen HanlonM50 (22)45:13+13:077:58

Christchurch

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
6Angela PrattW21 (14)36:20+6:066:24

Christchurch

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
10Bevan PrattM40 (11)47:40+13:136:44

Christchurch

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
3Dave ArmstrongM60 (21)28:31+2:295:51

EN.Q

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
14David FirmanM60 (21)36:32+10:307:30

EU.V

4 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
3Ken DowlingM70 (10)31:07+2:306:47
3Monica DicksonW50 (11)33:35+5:286:53
4Blake GordonM70 (10)33:30+4:537:18
Dale Ann GordonW70 (5)mispunched

FNO

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
5Andrew CampbellM70 (10)34:07+5:307:26

GO.N

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
5Ian JessupRecreational (8)49:24+18:5810:47
13James LithgowM60 (21)34:26+8:247:04
17John BrayanM50 (22)44:50+12:447:54
Michael Ridley-SmithM50 (22)did not start

GS.N

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
8Konsta VanhanenM21 (13)35:28+3:315:00

HV.NZL

4 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
1Michael WoodM70 (10)28:376:14
4Rachel DrewW40 (10)39:48+2:047:01
8Gavin ScottM70 (10)38:25+9:488:23
9Jim SutherlandM60 (21)30:04+4:026:10

IK.N

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
10Simon LouisM21 (13)39:37+7:405:36

Kentlyn

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
Jason WrightRecreational (8)mispunched

KO.W

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
5Ian DaltonM40 (11)40:23+5:565:42

LOST

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
5Duncan SullivanM50 (22)34:25+2:196:04

Manuk

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
1Andrew SkeltonM50 (22)32:065:39
3Georgia SkeltonW21 (14)31:50+1:365:36

MF.V

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
10Sue KeyW60 (10)52:37+18:4811:29
10Jayne SalesW21 (14)42:23+12:097:28

MT.Q

4 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
2Joel YoungM21 (13)32:42+0:454:37
3Craig SteffensM40 (11)35:44+1:175:03
8John SkiltonM50 (22)36:56+4:506:30
9Norah SkiltonW50 (11)40:46+12:398:22

NC.N

23 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
1Rhiannon PrenticeW16 (8)28:256:12
1Erika EnderbyW12 (2)30:278:05
1Jennifer EnderbyW40 (10)37:446:39
1Toy MartinW70 (5)30:308:06
1Carolyn MatthewsW50 (11)28:075:46
1Rudi LandsiedelRecreational (8)30:266:38
2Robert PrenticeM60 (21)27:30+1:285:38
2Andrew HaighM50 (22)33:22+1:165:53
3Glen CharltonM21 (13)32:51+0:544:38
4Andrew PowerM50 (22)34:07+2:016:01
5Mikayla EnderbyW16 (8)35:42+7:177:47
6Lynda HewsonRecreational (8)55:20+24:5412:04
6Steven TodkillM21 (13)33:46+1:494:46
7Nicole HaighW40 (10)42:30+4:467:29
8Geoff TodkillM60 (21)29:42+3:406:05
8Damien EnderbyM40 (11)42:06+7:395:57
10Malcolm RobertsM50 (22)38:13+6:076:44
10Diana CharltonW50 (11)53:09+25:0210:54
11Sally-Anne HendersonW21 (14)42:49+12:357:33
12William ThompsonM21 (13)1:02:47+30:508:52
Cassandra ThompsonW21 (14)mispunched
Charlie WrightRecreational (8)mispunched
Alec PowerM14 (3)mispunched
Graham FowlerM70 (10)did not start

Nelson

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
4Alison MacDonaldW60 (10)35:00+1:117:38
19Grant MacDonaldM60 (21)40:17+14:158:16

New Lambton

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
Angus SmithM14 (3)mispunched

New Plymouth

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
Tom SpencerM21 (13)mispunched

New Plymouth

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
21Andrew McNeillM50 (22)48:50+16:448:36

NONE

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
5Ann ScownW60 (10)36:46+2:578:01
16John ScownM60 (21)38:29+12:277:54

NW.NZL

11 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
1Tegan KnightbridgeW17-20 (2)30:046:10
3Jessica SewellW16 (8)32:54+4:297:11
3Rob GardenM50 (22)33:34+1:285:55
4Kay KnightbridgeRecreational (8)44:22+13:569:41
4Marquita GeldermanW21 (14)32:17+2:035:41Download route in GPX format
6Chris GeldermanM70 (10)34:58+6:217:38
7Renee BeveridgeW21 (14)37:55+7:416:41
11Darren GosseM50 (22)39:00+6:546:52
14Steve PyattM50 (22)40:02+7:567:03
19Michael KnightbridgeM50 (22)47:03+14:578:17
Yett GeldermanW70 (5)mispunched

NZC.NZL

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
5Dianne MichelsW50 (11)33:44+5:376:55

of Pl

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
7Phil WhiteM40 (11)41:48+7:215:54
8Anne MortimerW50 (11)39:48+11:418:10
Neil KerrisonM40 (11)did not start

Orien

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
2Aidan GuinnessM12 (2)1:04:23+16:3817:07
2Ann IngwersenW70 (5)31:16+0:468:18
12Martin EtheringtonM50 (22)39:14+7:086:55

PP.NZL

9 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
2Sally DicksonW50 (11)30:58+2:516:21
3Vivienne PrinceW60 (10)34:17+0:287:29
4Deb BainW50 (11)33:36+5:296:53
4Conal Boland-BristowM21 (13)33:08+1:114:41
5Sara PrinceW21 (14)34:04+3:506:00
8Josie BolandW60 (10)41:37+7:489:05
9Claire HeppenstallW40 (10)49:11+11:278:40
13Alister MetherellM50 (22)39:56+7:507:02
Graeme ReadM60 (21)mispunched

queenstown

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
Saskia LearmonthW16 (8)mispunched

queenstown

0 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
Janine Van LeeuwenRecreational (8)did not start

RO.NZL

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
2Peter SwansonM40 (11)35:27+1:005:00

Roos

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
7Fedor IskhakovM21 (13)34:30+2:334:52
11Andrew SlatteryM21 (13)43:49+11:526:11
Marina IskhakovaW21 (14)mispunched

Rotorua

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
6Erin SwansonW40 (10)42:07+4:237:25

RR.Q

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
3Tamsin BarnesW40 (10)39:20+1:366:56

SD.NZL

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
5Jacqueline BlayW40 (10)41:11+3:277:15
7Jo WilsonW60 (10)38:48+4:598:28

SH

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
1Nat CarrollM12 (2)47:4512:41

SO.Q

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
1Richard RobinsonM60 (21)26:025:20

SW.W

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
1Riley MartinM16 (1)33:366:53

TA.NZL

5 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
1Brent SimpsonM40 (11)34:274:52
2Tayla SimpsonW17-20 (2)31:13+1:096:24
5Nick CollinsM60 (21)28:57+2:555:56
6Jacqui SinclairW60 (10)37:11+3:228:07
18Neil SinclairM60 (21)40:00+13:588:12

Taupo

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
Roel MichelsM60 (21)mispunched

TF.Q

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
9Reid MoranM70 (10)39:05+10:288:32

TK.V

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
2Keith WadeM70 (10)30:17+1:406:36
20Sean SunleyM50 (22)48:09+16:038:29
Julie SunleyW50 (11)mispunched

TT.S

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
6Kay HaarsmaW50 (11)34:01+5:546:59

UG.Q

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
6Tony HowesM50 (22)35:38+3:326:17

UR.N

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
7Serena DoyleW16 (8)54:06+25:4111:48
9Ori GudesM40 (11)45:29+11:026:25
11Shane DoyleM40 (11)53:37+19:107:35

Waitara

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
4Jorja SimpsonW16 (8)33:27+5:027:18

Wellington

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
9Liam DrewM21 (13)35:30+3:335:01

WN.NZL

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
9David KingM50 (22)37:57+5:516:41

WO.W

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
12Natasha SpargW21 (14)43:40+13:267:42
15Ben CoetzerM50 (22)42:09+10:037:26

YV.V

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
1Peta WhitfordW60 (10)33:497:23
Kathy LileyW70 (5)mispunched

Please report errors in the result list to the organiser.