Official results for 2017 Australian MTBO Carnival - Middle Distance Championships

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: 2017 Australian MTBO Carnival - Middle Distance Championships
Organisers: Newcastle Orienteering Club / Orienteering NSW
Date: Saturday 7 October 2017

M12

3 920 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Aidan GuinnessOrien1:14:3119:00
2Nat CarrollSH1:20:54+6:2320:38

W12

3 920 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Erika EnderbyNC.N53:0013:31

M14

5 040 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Lachlan YoungBushf1:07:1813:21
2Angus SmithNew Lambton1:45:17+37:5920:53
3Alec PowerNC.N1:45:19+38:0120:53

M16

5 650 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Riley MartinSW.W58:0810:17

W16

5 040 m, 8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Rhiannon PrenticeNC.N42:168:23
2Jorja SimpsonWaitara44:07+1:518:45
3Jessica SewellNW.NZL48:19+6:039:35
4Caitlin YoungBushf50:18+8:029:58
5Mikayla EnderbyNC.N54:08+11:5210:44
6Saskia Learmonthqueenstown1:03:52+21:3612:40
7Serryn EenjesBG.V1:06:05+23:4913:06
Serena DoyleUR.Nmispunched

M17-20

6 910 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Tristan MillerBS.A58:228:26

W17-20

5 650 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Tayla SimpsonTA57:5610:15
2Tegan KnightbridgeNW.NZL58:22+0:2610:19

M21

8 820 m, 13 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Fergus MackieBF.N56:036:21
2Conal Boland-BristowPP.NZL56:33+0:306:24
3Tom SpencerNew Plymouth57:45+1:426:32
4Steven TodkillNC.N58:36+2:336:38
5Konsta VanhanenGS.N58:46+2:436:39
6Ricky ThackrayBO.W1:01:10+5:076:56
7Liam DrewWellington1:01:19+5:166:57
8Fedor IskhakovRoos1:03:43+7:407:13
9Joel YoungMT.Q1:12:21+16:188:12
10Simon LouisIK.N1:12:37+16:348:13
11William ThompsonNC.N1:52:30+56:2712:45
Andrew SlatteryRoosmispunched
Glen CharltonNC.Ndid not finish
Angus RobinsonBK.Vdid not start

W21

6 910 m, 14 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Lucy MackieBF.N54:087:50
2Marquita GeldermanNW.NZL57:46+3:388:21 Download route in GPX format
3Sara PrincePP.NZL58:23+4:158:26
4Marina IskhakovaRoos59:53+5:458:39
5Georgia SkeltonManuk1:01:29+7:218:53
6Renee BeveridgeNW.NZL1:02:28+8:209:02
7Danielle WinslowAL.T1:05:01+10:539:24
8Antonia HagaBotni1:12:25+18:1710:28
9Angela PrattChristchurch1:13:35+19:2710:38
10Cath ChalmersBF.N1:15:53+21:4510:58
11Sally-Anne HendersonNC.N1:22:15+28:0711:54
12Jayne SalesMF.V1:22:37+28:2911:57
13Natasha SpargWO.W1:35:09+41:0113:46
14Cassandra ThompsonNC.N1:35:25+41:1713:48

M40

8 820 m, 10 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Brent SimpsonTA.NZL59:376:45
2Peter SwansonRO.NZL1:01:27+1:506:58
3Craig SteffensMT.Q1:01:41+2:046:59
4Greg BarbourBF.N1:02:25+2:487:04
5Matt BaconNC.N1:05:48+6:117:27
6Phil Whiteof Pl1:12:01+12:248:09
7Bevan PrattChristchurch1:13:31+13:548:20
8Ian DaltonKO.W1:19:53+20:169:03
9Ori GudesUR.N1:26:44+27:079:50
Damien EnderbyNC.Nmispunched
Shane DoyleUR.Ndid not start
Neil Kerrisonof Pldid not start

W40

6 910 m, 11 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Carolyn JacksonBK.V1:02:058:59
2Tamsin BarnesRR.Q1:06:13+4:089:34
3Rachel DrewHV.NZL1:07:40+5:359:47
4Jennifer EnderbyNC.N1:09:27+7:2210:03
5Jacqueline BlaySD.NZL1:09:53+7:4810:06
6Carolyn HauptGO.N1:11:46+9:4110:23
7Nicole HaighNC.N1:15:57+13:5210:59
8Erin SwansonRotorua1:16:39+14:3411:05
9Cath HeppelthwaiteAK.NZL1:21:05+19:0011:44
10Claire HeppenstallPP.NZL1:30:11+28:0613:03
11Kelly YoungBushf1:38:25+36:2014:14

M50

6 910 m, 23 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1David KingWN.NZL57:308:19
2Stephen HanlonCH.V59:26+1:568:36
3Andrew PowerNC.N1:01:07+3:378:50
4Tony HowesUG.Q1:03:23+5:539:10
5Andrew SkeltonManuk1:04:27+6:579:19
6Andrew McNeillNew Plymouth1:04:31+7:019:20
7Andrew HaighNC.N1:04:33+7:039:20
8Malcolm RobertsNC.N1:07:15+9:459:43
9Ken YoungBushf1:10:43+13:1310:14
10John SkiltonMT.Q1:10:48+13:1810:14
11Steve PyattNW.NZL1:14:12+16:4210:44
12Michael KnightbridgeNW.NZL1:14:16+16:4610:44
13John BrayanGO.N1:15:28+17:5810:55
14Michael HalmyBN.N1:16:56+19:2611:08
15Martin EtheringtonOrien1:20:27+22:5711:38
16Ben CoetzerWO.W1:27:08+29:3812:36
17Sean SunleyTK.V1:30:26+32:5613:05
18Alister MetherellPP.NZL1:31:07+33:3713:11
Darren GosseNW.NZLmispunched
Bruce PatersonBK.Vmispunched
Rob GardenNW.NZLmispunched
Duncan SullivanLOSTmispunched Download route in GPX format
Tim JacksonLeichhardtdid not finish
Richard BegleyKO.Wdid not start
Bob MorganBN.Ndid not start
Michael Ridley-SmithGO.Ndid not start

W50

5 650 m, 10 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Deb BainPP.NZL1:03:0511:09
2Carolyn MatthewsNC.N1:06:34+3:2911:46
3Sally DicksonPP.NZL1:09:28+6:2312:17
4Anne Mortimerof Pl1:16:33+13:2813:32
5Norah SkiltonMT.Q1:37:43+34:3817:17
6Diana CharltonNC.N1:41:02+37:5717:52
7Monica DicksonEU.V1:55:28+52:2320:26
Kay HaarsmaTT.Smispunched
Julie SunleyTK.Vmispunched
Dianne MichelsNZC.NZLmispunched

M60

5 650 m, 21 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Nick CollinsTA.NZL53:169:25
2Robert PrenticeNC.N54:19+1:039:36
3Eoin RotheryBF.N55:27+2:119:48
4Joe SherriffAlexandra55:48+2:329:52
5Richard RobinsonSO.Q56:29+3:139:59
6Peter CusworthBK.V56:58+3:4210:04
7Geoff TodkillNC.N59:10+5:5410:28
8Jim SutherlandHV.NZL1:02:24+9:0811:02
9Rick ArmstrongAW.V1:02:43+9:2711:06
10David FirmanEN.Q1:04:08+10:5211:21
11Graeme ReadPP.NZL1:04:19+11:0311:23
12Bill VandendoolBK.V1:06:02+12:4611:41
13John ScownNONE1:08:05+14:4912:03
14Robert LewinNC.N1:20:53+27:3714:18
15James LithgowGO.N1:24:26+31:1014:56
16Neil SinclairTA.NZL1:28:09+34:5315:36
17Grant MacDonaldNelson1:34:24+41:0816:42
18Roel MichelsTaupo1:45:47+52:3118:43
John GavensBK.Vmispunched
Rodney ParkinBN.Nmispunched
Dave ArmstrongChristchurchmispunched

W60

5 040 m, 10 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Vivienne PrincePP.NZL46:519:17
2Jacqui SinclairTA.NZL51:19+4:2810:10
3Alison MacDonaldNelson53:24+6:3310:35
4Heather LeslieBK.V54:29+7:3810:48
5Peta WhitfordYV.V1:00:00+13:0911:54
6Josie BolandPP.NZL1:04:55+18:0412:52
7Jo WilsonSD.NZL1:06:49+19:5813:15
8Sue KeyMF.V1:22:14+35:2316:18
Carolyn CusworthBK.Vmispunched
Ann ScownNONEmispunched

M70

5 040 m, 10 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Michael WoodHV.NZL42:438:28
2Leigh PrivettAW.V44:25+1:428:48
3Keith WadeTK.V45:43+3:009:04
4Reid MoranTF.Q46:50+4:079:17
5Chris GeldermanNW.NZL53:19+10:3610:34
6Andrew CampbellFNO56:55+14:1211:17
7Gavin ScottHV.NZL57:26+14:4311:23
8Blake GordonEU.V59:48+17:0511:51
9Ken DowlingEU.V1:01:51+19:0812:16 Download route in GPX format
10Steve FlickBN.N1:03:23+20:4012:34
Graham FowlerNC.Ndid not start

W70

3 920 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Toy MartinNC.N49:0512:31
2Kathy LileyYV.V1:01:04+11:5915:34
3Ann IngwersenOrien1:05:01+15:5616:35
4Yett GeldermanNW.NZL1:25:23+36:1821:46
5Dale Ann GordonEU.V1:40:35+51:3025:39

M80

3 920 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Graeme CadmanYV.V1:46:1427:06

Recreational

5 040 m, 9 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Liam Wrightsydney53:1810:34
2Rudi LandsiedelNC.N57:24+4:0611:23
3Kay KnightbridgeNW.NZL1:00:15+6:5711:57
4Hamish Learmonth and Janine- -1:03:35+10:1712:36
5Darren EenjesBG.V1:03:47+10:2912:39
6Ian JessupGO.N1:17:32+24:1415:23
7Clare JessupGO.N1:17:54+24:3615:27
8Peter NewtonNC.N1:32:32+39:1418:21
9Lynda HewsonNC.N1:52:27+59:0922:18
Janine Van Leeuwenqueenstowndid not start
Sean Wrightsydneydid not start

Please report errors in the result list to the organiser.