Orienteering Australia

Official results for 2017 Australian MTBO Carnival - Long Distance Championships

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: 2017 Australian MTBO Carnival - Long Distance Championships
Organisers: Newcastle Orienteering Club / Orienteering NSW
Date: Sunday 8 October 2017

M12

7 770 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Nat CarrollSH1:18:5510:09
2Aidan GuinnessOrien1:36:24+17:2912:24

W12

7 770 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Erika EnderbyNC.N1:13:539:30

M14

10 590 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Lachlan YoungBushf1:36:009:03

W14

7 770 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Mikayla EnderbyNC.N1:11:569:15
Serena DoyleSandringhamdid not start

M16

12 920 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Riley MartinSW.W1:27:316:46

W16

10 590 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Rhiannon PrenticeNC.N1:10:096:37
2Jorja SimpsonWaitara1:10:10+0:016:37
3Caitlin YoungBushf1:15:34+5:257:08
4Saskia Learmonthqueenstown1:24:36+14:277:59
5Jessica SewellNW.NZL1:25:09+15:008:02
6Serryn EenjesBG.V1:29:13+19:048:25

M17-20

16 320 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Tristan MillerBS.A1:24:405:11
2Alastair GeorgeBF.N1:42:21+17:416:16

W17-20

12 920 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Tegan KnightbridgeNW.NZL1:42:297:55
2Tayla SimpsonWaitara1:58:45+16:169:11

M21

17 640 m, 13 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Fergus MackieBF.N1:17:434:24
2Tom SpencerNew Plymouth1:19:08+1:254:29
3Conal Boland-BristowPP.NZL1:21:37+3:544:37
4Liam DrewWellington1:22:04+4:214:39
5Ricky ThackrayBO.W1:22:05+4:224:39
6Joel YoungMT.Q1:22:30+4:474:40
7Steven TodkillNC.N1:23:11+5:284:42
8Fedor IskhakovRoos1:24:14+6:314:46
9Konsta VanhanenGS.N1:25:39+7:564:51
10Glen CharltonNC.N1:26:40+8:574:54
11Matt BaconNC.N1:38:11+20:285:33
12Simon LouisIK.N1:44:29+26:465:55
13Andrew SlatteryRoos1:54:10+36:276:28
Angus RobinsonBK.Vdid not start
William ThompsonNC.Ndid not start

W21

16 320 m, 13 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Antonia HagaBotni1:22:395:03
2Georgia SkeltonManuk1:24:51+2:125:11
3Sara PrincePP.NZL1:28:17+5:385:24
4Renee BeveridgeNW.NZL1:31:16+8:375:35
5Angela PrattChristchurch1:43:02+20:236:18
6Danielle WinslowAL.T1:43:24+20:456:20
7Cath ChalmersBF.N1:48:25+25:466:38
8Jayne SalesMF.V1:52:25+29:466:53
9Sally-Anne HendersonNC.N1:53:05+30:266:55
10Natasha SpargWO.W2:20:59+58:208:38
Marina IskhakovaRoosmispunched
Marquita GeldermanNW.NZLmispunched Download route in GPX format
Lucy MackieBF.Ndid not finish
Cassandra ThompsonNC.Ndid not start

M40

17 640 m, 10 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Brent SimpsonTA.NZL1:24:364:47
2Hamish MackieBF.N1:25:18+0:424:50
3Peter SwansonRO.NZL1:27:02+2:264:56 Download route in GPX format
4Craig SteffensMT.Q1:27:22+2:464:57
5Greg BarbourBF.N1:30:32+5:565:07
6Damien EnderbyNC.N1:31:38+7:025:11
7Phil Whiteof Pl1:38:46+14:105:35
8Ian DaltonKO.W1:41:52+17:165:46
9Bevan PrattChristchurch1:46:21+21:456:01
10Ori GudesUR.N1:54:08+29:326:28
Shane DoyleSandringhamdid not start
Neil Kerrisonof Pldid not start

W40

16 320 m, 10 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Rachel DrewHV.NZL1:28:385:25
2Carolyn JacksonBK.V1:33:56+5:185:45
3Tamsin BarnesRR.Q1:38:50+10:126:03
4Jacqueline BlaySD.NZL1:44:00+15:226:22
5Jennifer EnderbyNC.N1:45:00+16:226:26
6Cath HeppelthwaiteAK.NZL1:51:41+23:036:50
7Erin SwansonRotorua1:52:00+23:226:51
8Carolyn HauptGO.N1:52:25+23:476:53
9Nicole HaighNC.N1:54:25+25:477:00
10Kelly YoungBushf2:13:58+45:208:12

M50

16 320 m, 22 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Andrew SkeltonManuk1:19:344:52
2Duncan SullivanLOST1:25:10+5:365:13 Download route in GPX format
3Stephen HanlonCH.V1:27:23+7:495:21
4Andrew PowerNC.N1:27:30+7:565:21
5Bruce PatersonBK.V1:27:39+8:055:22
6David KingWN.NZL1:27:52+8:185:23
7Malcolm RobertsNC.N1:28:04+8:305:23
8Andrew HaighNC.N1:30:03+10:295:31
9Darren GosseNW.NZL1:30:19+10:455:32
10Rob GardenNW.NZL1:34:58+15:245:49
11Tony HowesUG.Q1:37:45+18:115:59
12Andrew McNeillNew Plymouth1:40:46+21:126:10
13Alister MetherellPP.NZL1:42:57+23:236:18
14Steve PyattNW.NZL1:47:04+27:306:33
15Michael HalmyBN.N1:47:15+27:416:34
16Ken YoungBushf1:49:45+30:116:43
17John SkiltonMT.Q1:50:21+30:476:45
18Michael KnightbridgeNW.NZL1:51:16+31:426:49
19John BrayanGO.N1:53:46+34:126:58
20Martin EtheringtonOrien2:08:22+48:487:51
21Ben CoetzerWO.W2:10:44+51:108:00
22Tim TewNC.N2:16:32+56:588:21
Richard BegleyKO.Wdid not start
Tim JacksonLeichhardtdid not start
Bob MorganBN.Ndid not start
Michael Ridley-SmithGO.Ndid not start
Sean SunleyTK.Vdid not start

W50

12 920 m, 10 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Deb BainPP.NZL1:37:447:33
2Carolyn MatthewsNC.N1:40:15+2:317:45
3Sally DicksonPP.NZL1:42:57+5:137:58
4Anne Mortimerof Pl1:46:02+8:188:12
5Kay HaarsmaTT.S1:47:04+9:208:17
6Dianne MichelsNZC.NZL1:59:32+21:489:15
7Amanda MackieBF.N2:00:06+22:229:17
8Monica DicksonEU.V2:06:59+29:159:49
9Diana CharltonNC.N2:39:52+1:02:0812:22
10Norah SkiltonMT.Q3:16:25+1:38:4115:12
Julie SunleyTK.Vdid not start

M60

12 920 m, 20 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Nick CollinsTA.NZL1:25:496:38
2Peter CusworthBK.V1:27:05+1:166:44
3Dave ArmstrongChristchurch1:27:53+2:046:48
4Richard RobinsonSO.Q1:30:19+4:306:59
5Joe SherriffAlexandra1:31:31+5:427:05
6Graeme ReadPP.NZL1:33:02+7:137:12
7Geoff TodkillNC.N1:34:39+8:507:19
8Eoin RotheryBF.N1:35:54+10:057:25
9Rick ArmstrongAW.V1:36:55+11:067:30
10Jim SutherlandHV.NZL1:40:24+14:357:46
11Bill VandendoolBK.V1:43:46+17:578:01
12David FirmanEN.Q1:44:59+19:108:07
13John ScownNONE1:46:22+20:338:13
14Roel MichelsTaupo1:49:26+23:378:28
15Graeme TaplinNC.N1:57:20+31:319:04
16Chris WilmottIK.N1:58:25+32:369:09
17James LithgowGO.N2:01:37+35:489:24
18Robert LewinNC.N2:09:31+43:4210:01
19Grant MacDonaldNelson2:15:47+49:5810:30
20John GavensBK.V2:17:18+51:2910:37

W60

10 590 m, 8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Vivienne PrincePP.NZL1:11:166:43
2Jacqui SinclairTA.NZL1:14:56+3:407:04
3Heather LeslieBK.V1:17:19+6:037:18
4Josie BolandPP.NZL1:20:19+9:037:35
5Alison MacDonaldNelson1:22:15+10:597:46
6Peta WhitfordYV.V1:26:58+15:428:12
7Jo WilsonSD.NZL1:42:40+31:249:41
8Carolyn CusworthBK.V1:50:24+39:0810:25
Ann ScownNONEdid not start

M70

10 590 m, 9 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Michael WoodHV.NZL1:06:516:18
2Leigh PrivettAW.V1:08:52+2:016:30
3Ken DowlingEU.V1:16:56+10:057:15 Download route in GPX format
4Andrew CampbellFNO1:18:36+11:457:25
5Keith WadeTK.V1:19:37+12:467:31
6Chris GeldermanNW.NZL1:20:40+13:497:37
7Gavin ScottHV.NZL1:27:06+20:158:13
8Blake GordonEU.V1:52:11+45:2010:35
Reid MoranTF.Qmispunched
Steve FlickBN.Ndid not start

W70

7 770 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Toy MartinNC.N1:04:118:15
2Kathy LileyYV.V1:08:34+4:238:49
3Ann IngwersenOrien1:10:37+6:269:05
4Dale Ann GordonEU.V1:39:15+35:0412:46
5Yett GeldermanNW.NZL1:49:31+45:2014:05

M80

7 770 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Graeme CadmanYV.V2:05:0216:05

Recreational

7 770 m, 18 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Tim HackneyNC.N1:09:348:57
2Simon GeorgeBF.N1:09:53+0:198:59
3Tony Hunt- -1:10:23+0:499:03
4Rudi LandsiedelNC.N1:13:39+4:059:28
5Darren EenjesBG.V1:24:35+15:0110:53
6Claire HeppenstallPP.NZL1:25:33+15:5911:00
7Michael RoylanceBF.N1:28:15+18:4111:21
8Neil SinclairTA.NZL1:28:43+19:0911:25
9Kay KnightbridgeNW.NZL1:33:32+23:5812:02
10Clare JessupGO.N1:40:49+31:1512:58
11Ian JessupGO.N1:40:59+31:2512:59
12Jason WrightKentlyn1:50:44+41:1014:15
13Liam Wrightsydney1:52:54+43:2014:31
14Peter NewtonNC.N2:15:01+1:05:2717:22
Lynda HewsonNC.Nmispunched
John SheehanBK.Vmispunched
Mandy Notley- -mispunched
Jenny SheehanBK.Vmispunched
Hamish Learmonth- -did not start
Mariana Noriegasydneydid not start

Please report errors in the result list to the organiser.