Official results for ACT Long Distance Championships, ACT League #11, Glendale

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: ACT Long Distance Championships, ACT League #11, Glendale
Organiser: Abominable O-Men
Date: Sunday 17 September 2017

M21A

11 800 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Rob WalterRR A1:36:508:12
2Tomas KrajcaRR A1:38:08+1:188:18
3Matt DoyleCH V1:41:56+5:068:38
4Andy HoggPO A1:45:06+8:168:54
5Mark GregsonRR A1:48:59+12:099:14 Download route in GPX format
6Jarrah DayAL T1:56:42+19:529:53
Eric MorrisBN Ndid not finish

M21AS

5 350 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Paul de JonghBS A43:408:09
2Matthew PurcellWanniassa1:04:57+21:1712:08
3Samuel WilsonRR A1:06:31+22:5112:25
4Robert DAscenzoBS A1:20:27+36:4715:02
5Peter AntcliffBS A1:31:18+47:3817:03

M10

1 450 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Ewan GregsonRR A27:4219:06

M12A

2 750 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Connor LineenAO A35:0912:46
2Makhaya HoggPO A58:39+23:3021:19

M14A

4 475 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Toby LangBS A45:4810:14
2Joseph WilsonBS A53:17+7:2911:54
3Patrick Shelton AgarAO A53:29+7:4111:57
4Aidan GuinnessPO A1:28:45+42:5719:49
5Michael GuthriePO A1:30:09+44:2120:08
6Toby WilsonGS A1:33:38+47:5020:55

M16A

5 350 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Tristan MillerBS A40:477:37
2Andrew KerrPO A49:27+8:409:14
3David StocksBS A56:40+15:5310:35
4Brendan WilsonBS A58:05+17:1810:51
Ben HobsonBS Adid not start

M20A

8 025 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Patrick MillerBS A1:08:468:34
2Noah PolandBS A1:17:50+9:049:41
3Zac NeedhamACT1:38:12+29:2612:14
4Mark GlanvillePO A1:42:08+33:2212:43
5Jesse PiiroinenBS A1:47:32+38:4613:23
Ryan StocksBS Adid not start

M35A

8 025 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Stephen StillAO A2:45:4520:39

M45A

6 300 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Jason McCraeRR A1:01:019:41
2Nathan GuinnessPO A1:01:21+0:209:44
3Peter MillerBS A1:45:01+44:0016:40
4Greg WilsonBS A1:59:21+58:2018:56
5Matthew StocksBS A2:17:47+1:16:4621:52

M50A

6 300 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Ari PiiroinenBS A1:22:4813:08
2John Shelton AgarAO A1:24:51+2:0313:28
3Chris AndersenBS A2:09:51+47:0320:36
Martin WehnerWE Adid not start

M55A

5 350 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Phil WalkerPO A56:0310:28
2David PolandBS A56:26+0:2310:32
3Nick MelhuishPO A1:04:35+8:3212:04
4Michael BurtRR A1:09:14+13:1112:56
5Jon GlanvillePO A1:13:55+17:5213:48
Ian ProsserAO Adid not start

M60A

5 350 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1John ScownAO A55:1710:20
2Tony GarrPO A1:09:44+14:2713:02
3Andrew Cumming ThomPO A1:11:31+16:1413:22
David JenkinsBS Adid not finish
John HardingPO Adid not start

M65A

4 525 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Bill JonesRR A55:1312:12
2Bruce BowenPO A57:32+2:1912:42
Geoff WoodPO Amispunched

M70A

4 525 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Jim MerchantGO N59:4513:12
2David HoggPO A1:05:52+6:0714:33
3Eric WainwrightRR A1:16:57+17:1217:00
4Keith FifieldRR A1:22:36+22:5118:15
5John SuominenWE A1:41:23+41:3822:24

M75A

3 525 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Arthur WatsonPO A45:4712:59
2John SuttonRR A48:04+2:1713:38
3Darryl ErbacherPO A50:18+4:3114:16
4John HodsdonSH N1:03:47+18:0018:05
5Frank IngwersenPO A1:13:03+27:1620:43
6Robert MouattRR A1:27:42+41:5524:52

M80A

2 050 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Pauli PiiroinenBS A31:4315:28
2Eino MeuronenBS A57:17+25:3427:56

M85A

2 050 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Kevin PaineBS A47:4123:15

M90A

2 050 m, 0 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
Hermann WehnerWE Adid not start

W21A

8 025 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Marina IskhakovaRR A1:27:4210:55
2Shannon JonesAO A1:41:01+13:1912:35
Tara MelhuishPO Adid not finish

W10

1 450 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Luca HoggPO A10:297:13
2Ariadna IskhakovaRR A11:45+1:168:06
3Ella HoggPO A13:29+3:009:17
4Mira WalterRR A14:20+3:519:53
5Katy HoggPO A15:52+5:2310:56
6Abby McCraeRR A17:56+7:2712:22
7Zoe McCraeRR A17:57+7:2812:22

W12A

2 750 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Ingrid Shelton AgarAO A38:5414:08
2Aoife RotheryBF N46:34+7:4016:56

W14A

3 200 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Natalie MillerBS A35:3311:06
Justine HobsonBS Adid not start

W16A

3 525 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Zoe MelhuishPO A29:458:26
2Ella CuthbertBS A32:17+2:329:09
3Teagan GuinnessPO A1:20:43+50:5822:53
4Elise NorthcoteBS A1:42:55+1:13:1029:11

W40A

5 350 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Allison JonesRR A48:189:01
2Belinda AllisonRR A55:48+7:3010:25
3Cathy HoggPO A1:00:38+12:2011:20
4Natalie SmithPO A1:08:07+19:4912:43
5Shannan ForrestPO A2:18:19+1:30:0125:51
Jo AllisonRR Adid not start

W45A

5 350 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Alison InglisBS A1:00:3711:19
2Cath ChalmersBF N1:02:07+1:3011:36
Chris StocksBS Adid not start

W50A

4 525 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Anita ScherrerBS A51:0211:16
2Tara SutherlandBS A1:02:07+11:0513:43
3Susanne HarryssonBS A1:06:39+15:3714:43
4Sue GarrPO A1:29:59+38:5719:53

W55A

4 525 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Ana HercegPO A49:4210:59
2Toni BrownBS A1:05:57+16:1514:34
3Jane SayeAO A1:20:15+30:3317:44
4Carol HardingBS A1:36:07+46:2521:14
5Elizabeth DunbarPO A1:49:34+59:5224:12

W60A

3 525 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Robyn DAscenzoBS A1:14:0020:59

W65A

3 525 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Judy AllisonRR A46:1613:07
2Val HodsdonSH N50:01+3:4514:11
3Jenny HawkinsBS A52:46+6:3014:58
4Kerryne JonesRR A54:32+8:1615:28
5Pat MiethkePO A55:59+9:4315:52

W70A

2 050 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Ann SuttonRR A1:02:1930:23
2Sandra HoggPO A1:08:17+5:5833:18

W75A

2 050 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Ann IngwersenPO A28:3213:55

M35AS

4 525 m, 0 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
Andrew HobsonBS Adid not start

M55AS

3 525 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Michael DAscenzoBS A1:24:0423:50
2Alan SargeantBS A1:29:17+5:1325:19

W35AS

3 525 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Edith GrayAO A1:02:4317:47
Jill WalkerPO Amispunched
Jo HobsonBS Adid not start

MOpenB

4 475 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Conor BendleAO A1:11:1115:54
2Merv BendleDR V1:17:57+6:4617:25
Michael TedeschiRR Adid not finish
Andrew CheffersWE Adid not start

WOpenB

3 200 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Chris BendleDR V1:07:0720:58
2Rebecca TedeschiRR A1:27:38+20:3127:23

M/WOpenEasy

2 750 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Susan HallissyBS A56:4820:39

M/WOpenVeryEasy

1 450 m, 0 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
Alicia RobertsonFordedid not start

RedEOD

4 525 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Eoin RotheryBF N1:08:3115:08

OrangeEOD

4 475 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
John GuthriePO Adid not finish

GreenEOD

2 750 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Jane BarnettBS A51:1418:37
2Carol MastersRR A1:39:48+48:3436:17

Please report errors in the result list to the organiser.