Official results for 2017 Metro League #3

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: 2017 Metro League #3
Organiser: Orienteering NSW
Date: Sunday 25 June 2017

Divn 1

3 700 m, 27 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Andrew HillWestern and Hills Orienteers44:3312:02
2Richard MountstephensBig Foot Orienteers45:00+0:2712:09
3Alastair GeorgeBig Foot Orienteers48:31+3:5813:06
4Ondrej PavluUringa Orienteers48:57+4:2413:13
5Duncan CurrieGaringal Orienteers50:22+5:4913:36
6Greg BarbourBig Foot Orienteers51:03+6:3013:47
7Andrew BrownBig Foot Orienteers51:11+6:3813:50
8Angus SheddenSouthern Highlands Occasional Orienteers54:38+10:0514:45
9Ewan ShinglerBig Foot Orienteers54:40+10:0714:46
10Simon LouisIllawarra Kareelah Orienteers55:33+11:0015:00
11James McQuillanWestern and Hills Orienteers56:41+12:0815:19
12Alexander KaravaevIllawarra Kareelah Orienteers1:03:17+18:4417:06
13Ruairidh MacDonaldBig Foot Orienteers1:04:15+19:4217:21
14Lee CoadyWestern and Hills Orienteers1:04:24+19:5117:24
15Bart VonhoffBig Foot Orienteers1:06:49+22:1618:03
16Aniko Fozo-KerteszGaringal Orienteers1:07:43+23:1018:18
17Istvan KerteszGaringal Orienteers1:08:19+23:4618:27
18John MorrisIllawarra Kareelah Orienteers1:13:50+29:1719:57
19Benoit PecoudUringa Orienteers1:16:03+31:3020:33
20Callum DavisBig Foot Orienteers1:19:13+34:4021:24
21Csaba PeterGaringal Orienteers1:24:23+39:5022:48
22Gregory DominishGaringal Orienteers1:35:40+51:0725:51
23Michael FreeGaringal Orienteers1:43:47+59:1428:02
24Frederic Pominone2:11:48+1:27:1535:37
Peter AnnettsGaringal Orienteersmispunched
Jock DavisBig Foot Orienteersmispunched
John HavranekGaringal Orienteersmispunched

Divn 2

3 300 m, 33 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Paula ShinglerBig Foot Orienteers46:3314:06
2Ian JonesUringa Orienteers48:04+1:3114:33
3Ross MorrisonGaringal Orienteers48:55+2:2214:49
4Michael Ridley-SmithWestern and Hills Orienteers50:02+3:2915:09
5Finn MackayUringa Orienteers51:38+5:0515:38
6Georgia JonesUringa Orienteers53:25+6:5216:11
7Gordon WilsonBennelong Northside Orienteers54:36+8:0316:32
8Rebecca GeorgeBig Foot Orienteers56:35+10:0217:08
9Dan SmithWestern and Hills Orienteers57:41+11:0817:28
10Benny HolmgrenWestern and Hills Orienteers59:04+12:3117:53
11Wayne PepperBennelong Northside Orienteers1:01:25+14:5218:36
12Darren SlatteryBennelong Northside Orienteers1:03:05+16:3219:06
13Brett SewellBennelong Northside Orienteers1:03:15+16:4219:10 Download route in GPX format
14Nikolett HalmaiGaringal Orienteers1:03:34+17:0119:15
15Andrew WisniewskiBig Foot Orienteers1:04:19+17:4619:29
16Tony HillGaringal Orienteers1:05:36+19:0319:52
17Helen ParkerWestern and Hills Orienteers1:06:12+19:3920:03
18Alex KennedyGaringal Orienteers1:06:13+19:4020:03
19Tom KennedyGaringal Orienteers1:06:31+19:5820:09
20Stuart ButlerBennelong Northside Orienteers1:06:47+20:1420:14
21Peter FozoGaringal Orienteers1:06:57+20:2420:17
22Stefan Kuehnnone1:07:37+21:0420:29
23Luke WilmottCentral Coast Orienteers1:08:44+22:1120:49
24Ian CameronGaringal Orienteers1:11:18+24:4521:36
25John BrayanGaringal Orienteers1:12:20+25:4721:55
26Hamish MackieBig Foot Orienteers1:14:07+27:3422:27
27Rod EckelsGaringal Orienteers1:15:25+28:5222:51
28Jamie KennedyGaringal Orienteers1:17:43+31:1023:33
29Graeme HillWestern and Hills Orienteers1:22:52+36:1925:06
30Larry WeissGaringal Orienteers1:36:18+49:4529:10
Miles EllisBig Foot Orienteersmispunched
Joanna ParrBig Foot Orienteersmispunched
Andy SimpsonBig Foot Orienteersmispunched

Divn 3

2 800 m, 34 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Clyde McgheeBennelong Northside Orienteers51:3718:26
2Peter Le Carpentiernone52:54+1:1718:53
3David McGheeBennelong Northside Orienteers53:21+1:4419:03
4Alitia DougallBennelong Northside Orienteers53:25+1:4819:04
5John BulmanGaringal Orienteers55:29+3:5219:48
6Robert HerkesGaringal Orienteers56:09+4:3220:03
7Stuart DeaneGaringal Orienteers56:18+4:4120:06
8Stephan WagnerSouthern Highlands Occasional Orienteers56:30+4:5320:10
9Michael HalmyBennelong Northside Orienteers56:33+4:5620:11
10Joshua BraidwoodWestern and Hills Orienteers57:29+5:5220:31
11Sophie JonesUringa Orienteers57:30+5:5320:32
12Belinda KinneallyWestern and Hills Orienteers57:46+6:0920:37
13Carolyn HauptGaringal Orienteers59:15+7:3821:09
14Hilary WoodCentral Coast Orienteers59:34+7:5721:16
15John Le CarpentierSouthern Highlands Occasional Orienteers1:00:28+8:5121:35
16Jim MerchantGaringal Orienteers1:00:30+8:5321:36
17Tania KennedyGaringal Orienteers1:02:25+10:4822:17
18Airdrie LongGaringal Orienteers1:04:52+13:1523:10
19Keith JayIllawarra Kareelah Orienteers1:05:23+13:4623:21
20Jackson Boothnone1:06:10+14:3323:37
20Jim MackayUringa Orienteers1:06:10+14:3323:37
22Peter ThomasonBennelong Northside Orienteers1:07:30+15:5324:06
23Isaac Robertsnone1:08:54+17:1724:36
24Colin CurrieGaringal Orienteers1:09:25+17:4824:47
25Emmanuelle ConvertWestern and Hills Orienteers1:10:21+18:4425:07
26Sam Pitmannone1:11:31+19:5425:32
27Ollie Pitmannone1:11:38+20:0125:35
28Melissa AnnettsGaringal Orienteers1:14:05+22:2826:27
29Marie RingerWestern and Hills Orienteers1:15:05+23:2826:48
30Angus LeungGaringal Orienteers1:29:14+37:3731:52
31Peter ErlandsenGaringal Orienteers1:29:28+37:5131:57
Thomas Gordonnonemispunched
Margaret JonesUringa Orienteersmispunched
Samuel TsangCentral Coast Orienteersmispunched

Divn 4

2 500 m, 38 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Simon GeorgeBig Foot Orienteers35:2214:08
2Simon NashBennelong Northside Orienteers44:01+8:3917:36
3Rodney ParkinBennelong Northside Orienteers44:50+9:2817:56
4Carl Joiscenone46:38+11:1618:39
5Chris FirbankBig Foot Orienteers49:13+13:5119:41
6Jim ForbesGaringal Orienteers49:19+13:5719:43
7Terry BluettBennelong Northside Orienteers52:02+16:4020:48
8Riley GraingerGaringal Orienteers52:17+16:5520:54
9Mark BrindleyGaringal Orienteers53:23+18:0121:21
10Garry StewartSouthern Highlands Occasional Orienteers53:24+18:0221:21
11Anette LarssonWestern and Hills Orienteers54:45+19:2321:54
12Julian LedgerBennelong Northside Orienteers55:02+19:4022:00
13Oscar Spiersnone55:46+20:2422:18
14Saacha DonaldsonBig Foot Orienteers56:48+21:2622:43
15Ron JunghansGaringal Orienteers57:38+22:1623:03
16Dan RedfernGaringal Orienteers59:10+23:4823:40
17Ted MulherinWestern and Hills Orienteers59:57+24:3523:58
18Johnny PetersenGaringal Orienteers1:01:11+25:4924:28
19Carolyn DaviesGaringal Orienteers1:02:39+27:1725:03
20Joanna HillGaringal Orienteers1:03:35+28:1325:26
21Bob MorganBennelong Northside Orienteers1:03:58+28:3625:35
22Dmitry StukovWestern and Hills Orienteers1:05:46+30:2426:18
23Sandra StewartSouthern Highlands Occasional Orienteers1:07:03+31:4126:49
24Alexander VorstermansGaringal Orienteers1:07:39+32:1727:03
25Michael RoylanceBig Foot Orienteers1:11:38+36:1628:39
26Nathan ButlerBennelong Northside Orienteers1:14:15+38:5329:42
27Amanda MackieBig Foot Orienteers1:16:00+40:3830:24
28Val HodsdonSouthern Highlands Occasional Orienteers1:16:44+41:2230:41
29Clare JessupGaringal Orienteers1:20:15+44:5332:06
30Ellis LeungGaringal Orienteers1:22:03+46:4132:49
31Nicola NyghBig Foot Orienteers1:25:47+50:2534:18
32Keith GoodeBig Foot Orienteers1:40:05+1:04:4340:02
33James StuartIllawarra Kareelah Orienteers1:45:21+1:09:5942:08
Karen LanganWestern and Hills Orienteersmispunched
Kyle Lassau-Wraynonemispunched
Andrew LumsdenBig Foot Orienteersmispunched
Ron PallasUringa Orienteersmispunched
Jay SeehoWestern and Hills Orienteersmispunched

Divn 5

2 200 m, 33 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Ian FroudeIllawarra Kareelah Orienteers45:5020:49
2Jeff Lulandnone46:36+0:4621:10
3Kevin CurbyIllawarra Kareelah Orienteers48:08+2:1821:52
4Dave LottyUringa Orienteers49:16+3:2622:23
5Robert SprySouthern Highlands Occasional Orienteers50:58+5:0823:09
6Margaret WilmottUringa Orienteers51:53+6:0323:34
7Vicki WilmottIllawarra Kareelah Orienteers57:20+11:3026:03
8Nerise McQuillanWestern and Hills Orienteers58:10+12:2026:26
9Melanie ChristieUringa Orienteers58:58+13:0826:48
10Andra LeungGaringal Orienteers59:27+13:3727:01
11David BowermanCentral Coast Orienteers1:01:59+16:0928:10
12Bryony CoxGaringal Orienteers1:02:15+16:2528:17
13YC LeeGaringal Orienteers1:03:01+17:1128:38
14Peter MeyerSouthern Highlands Occasional Orienteers1:03:08+17:1828:41
15Stephen HollowayWestern and Hills Orienteers1:04:14+18:2429:11
16John HodsdonSouthern Highlands Occasional Orienteers1:04:35+18:4529:21
17Robert NewmanGaringal Orienteers1:04:45+18:5529:25
18Jolan LeForestiernone1:06:59+21:0930:26
19Elizabeth BulmanGaringal Orienteers1:07:23+21:3330:37
20Lyn MalmgronSouthern Highlands Occasional Orienteers1:09:10+23:2031:26
21Maria StankovaWestern and Hills Orienteers1:10:49+24:5932:11
22Tim CoxGaringal Orienteers1:11:04+25:1432:18
23Sue FroudeIllawarra Kareelah Orienteers1:13:49+27:5933:33
24Janet MorrisWestern and Hills Orienteers1:16:21+30:3134:42
25Gayle ShepherdUringa Orienteers1:21:00+35:1036:49
26Dennis SparlingGaringal Orienteers1:21:41+35:5137:07
27Ernest WindschuttelGaringal Orienteers1:27:05+41:1539:34
28Margaret WaughGaringal Orienteers1:27:10+41:2039:37
29Jannie NelBennelong Northside Orienteers2:10:49+1:24:5959:27
Linda ChanWestern and Hills Orienteersmispunched
Ross DukerGaringal Orienteersmispunched
Sue ThomsonGaringal Orienteersmispunched
James WellsGaringal Orienteersmispunched

Easy

1 600 m, 23 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Curtis PepperBennelong Northside Orienteers26:3316:35
2Sonia and Rachelnone32:01+5:2820:00
3Robyn and Patsynone32:28+5:5520:17
4Oliver McFarlaneBig Foot Orienteers32:52+6:1920:32
5Lyra SimpsonBig Foot Orienteers35:24+8:5122:07
6Karina Zabbarovnone35:25+8:5222:08
7Angus LeungGaringal Orienteers35:27+8:5422:09
8Marion LeForestiernone37:06+10:3323:11
9Blake Wiebenone37:11+10:3823:14
10Sarah and Courtneynone37:22+10:4923:21
11Jack HavranekGaringal Orienteers38:11+11:3823:51
12Siobhan and Janicenone38:51+12:1824:16
13Hannah and Sabella Storeynone42:42+16:0926:41
14Sam CrispBig Foot Orienteers44:19+17:4627:41
15Barbara JunghansGaringal Orienteers50:21+23:4831:28
16Luke Ces and Suenone53:20+26:4733:20
16Celine Yinone53:20+26:4733:20
18Petra Jacinta and JamesWestern and Hills Orienteers57:12+30:3935:45
19Lachlan CoadyWestern and Hills Orienteers57:38+31:0536:01
20Robin DonnadieuIllawarra Kareelah Orienteers1:15:20+48:4747:05
21Philippe DonnadieuIllawarra Kareelah Orienteers1:15:26+48:5347:08
22Zhz Cheng Hunone1:21:40+55:0751:02
Jay Cheongnonemispunched

Please report errors in the result list to the organiser.