Official results for Newcastle Bush Series (NOY) #6

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: Newcastle Bush Series (NOY) #6
Organiser: Newcastle Orienteering Club
Date: Sunday 2 July 2017

Hard Long

7 060 m, 17 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Alex MasseyNC.N51:507:20
2Steven TodkillNC.N1:00:02+8:128:30
3Robert VincentNC.N1:03:01+11:118:55
4Malin AnderssonNolas1:03:47+11:579:02
5Shane TrotterNC.N1:05:26+13:369:16
6Scott SimsonNC.N1:11:43+19:5310:09
7Stuart KurtzNC.N1:15:07+23:1710:38
8Russell BlatchfordNC.N1:21:08+29:1811:29
9Jenny EnderbyNC.N1:23:41+31:5111:51
10Nicole HaighNC.N1:32:06+40:1613:02
11Matt BaconNC.N1:33:05+41:1513:11
12Geoff TodkillNC.N1:34:06+42:1613:19
13Kim van NettenNC.N1:39:21+47:3114:04
14Jim LeeNC.N1:42:54+51:0414:34
15Matt BrownNC.N1:43:30+51:4014:39
16Grant and Hamish WatsonNC.N2:00:29+1:08:3917:03
Justin StaffordNC.Ndid not finish

Hard Medium

5 020 m, 21 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Joshua BlatchfordNC.N39:347:52
2Andrew HaighNC.N49:10+9:369:47
3Georgina MackenCC.N54:42+15:0810:53
4Andrew PowerNC.N55:52+16:1811:07
5Malcolm RobertsNC.N1:00:20+20:4612:01
6Peter CharltonNC.N1:00:21+20:4712:01
7Samantha HoweNC.N1:01:05+21:3112:10
8Caleb TaplinNC.N1:02:07+22:3312:22
9Ross BarrGO.N1:05:28+25:5413:02
10Carolyn MatthewsNC.N1:06:40+27:0613:16
11Thomas WhiteheadNC.N1:06:52+27:1813:19
12Margaret PeelNC.N1:19:28+39:5415:49
13Sally-Anne HendersonNC.N1:20:26+40:5216:01
14David KitchenerNC.N1:33:00+53:2618:31
15Johnny PetersenGO.N1:38:37+59:0319:38
16Dan RedfernGO.N1:38:55+59:2119:42
17Peter NewtonNC.N1:40:33+1:00:5920:01
18Neil CurryerNC.N1:47:48+1:08:1421:28
19Lynda HewsonNC.N2:22:01+1:42:2728:17
Phil RobeyNC.Nmispunched
Greigor ScottNC.Ndid not finish

Hard Short

3 350 m, 22 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Kendall OConnorNC.N37:4011:14
2Rudi LandsiedelNC.N38:54+1:1411:36
3Geoff PeelNC.N44:30+6:5013:17
4Hilary WoodCC.N46:10+8:3013:46
5Robyn PallasCC.N46:12+8:3213:47
6Shane JenkinsNC.N46:57+9:1714:00
7Clint LawrenceNC.N48:33+10:5314:29
8Graham FowlerNC.N50:01+12:2114:55
9Bronwyn StaffordNC.N58:43+21:0317:31
10Greg BaconNC.N1:01:22+23:4218:19
11Peter BerkholzNC.N1:02:55+25:1518:46
12Joy GuyNC.N1:06:07+28:2719:44
13Viola OConnorNC.N1:07:40+30:0020:11
14Lisa LampeUR.N1:15:38+37:5822:34
15Ingrid OblasserNC.N1:19:51+42:1123:50
16Tim HackneyNC.N1:22:21+44:4124:34
17Diana CharltonNC.N1:25:53+48:1325:38
18Andrea HackneyNC.N1:27:52+50:1226:13
19Carolyn RigbyNC.N1:32:02+54:2227:28
20Amy and Tracy Phillips and Ann MontgomeryNC.N1:51:00+1:13:2033:08
21Chris and Helen WelbourneNC.N1:53:14+1:15:3433:48
22Paul KillenNC.N1:53:41+1:16:0133:56

Moderate Long

2 880 m, 14 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Graeme TaplinNC.N29:1610:09
2William ThompsonNC.N30:16+1:0010:30
3Bridget WhiteheadNC.N40:49+11:3314:10
4Cassandra ThompsonNC.N42:11+12:5514:38
5Bert van NettenNC.N43:22+14:0615:03
6Justin GoodwinNC.N48:52+19:3616:58
7Glenn DowneyNC.N52:46+23:3018:19
8Kerry BaconNC.N58:19+29:0320:14
9Digby RaywardNC.N1:05:41+36:2522:48
10Terry LittleNC.N1:10:19+41:0324:24
11Gillian Kate Robert Weatherall and Chris MaytomNC.N1:12:03+42:4725:01
12Mike ColemanFN.Q1:26:55+57:3930:10
Monique and Heath BartoliNC.Ndid not finish
Laura and Riley BurrNC.Ndid not finish

Moderate Short

2 190 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Mikayla EnderbyNC.N29:5713:40
2Jessica LawrenceNC.N37:52+7:5517:17
3Kelly KurtzNC.N48:15+18:1822:01
4Lachlan CurryerNC.N48:32+18:3522:09
5Joy Shay and Zoey TaplinNC.N57:47+27:5026:23
6Lyn Rayward and Jenny CrealNC.N1:56:17+1:26:2053:05
Linda VincentNC.Ndid not finish

Easy

2 360 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Erika EnderbyNC.N20:538:50
2Zachary GoodwinNC.N30:18+9:2512:50
3Callum Manderson and Tracy CallieNC.N1:01:06+40:1325:53
4Mellisa Caslick and Karen SewellNC.N1:04:39+43:4627:23
5Alex and Sam KurtzNC.N1:17:50+56:5732:58
Kathryn Patchett and Sam ReesNC.Ndisqualified

Very Easy

1 420 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Adam Sam Annabel Rees and Kathryn PatchettNC.N23:4716:44
2Luke Erica Georgia Digby and Fergus JonesNC.N43:52+20:0530:53

Please report errors in the result list to the organiser.