Official results for ACT Metro & Junior League #5, Black Mt.

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: ACT Metro & Junior League #5, Black Mt.
Organiser: Bushflyers
Date: Saturday 3 June 2017

Orange 1: Men: Open

5 000 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1David LingforsSWE .29:005:48
2Mark van der Ploeg- -40:41+11:418:08
3Stephen StillAO A45:43+16:439:08
4Oliver Johns- -51:46+22:4610:21

Orange 1: M: Junior

5 000 m, 13 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Tristan MillerBS A34:376:55
2Stephen MelhuishPO A35:59+1:227:11
3Andrew KerrPO A38:03+3:267:36
4Mark GlanvillePO A38:16+3:397:39
5David StocksBS A43:50+9:138:46
6Tenzing JohnsonBS A44:57+10:208:59
7Jaxon KneippCampbell47:25+12:489:29
8Toby LangBS A48:08+13:319:37
9Braeden JaugietisGS A50:24+15:4710:04
10Damian CamilleriGS A50:56+16:1910:11
11Tal ZwikaelGS A1:05:11+30:3413:02
12Ryan TurnerGS A1:08:32+33:5513:42
13Kai DewarGS A1:11:20+36:4314:16

Orange 1: M: Masters

5 000 m, 28 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Martin DentRR A33:306:42
2Ross StewartBS A42:23+8:538:28
3Matthew StocksBS A43:33+10:038:42
4Bruce BarnettBS A44:07+10:378:49
5Tate NeedhamRR A44:31+11:018:54
6James DerlackiRed Hill45:15+11:459:03
7Pauli ViljakainenBS A46:05+12:359:13
8Jonathon RicksRR A46:35+13:059:19
9Nick MelhuishPO A46:43+13:139:20
10Ari PiiroinenBS A47:12+13:429:26
11Jack LaingPO A48:12+14:429:38
12Andrew JohnsonBS A48:54+15:249:46
13Jonathan MillerBS A50:38+17:0810:07
14Greg WilsonBS A52:06+18:3610:25
15Aaron BroughtonBS A53:17+19:4710:39
16Greg JolleyPO A55:24+21:5411:04
17Darren RossPO A58:23+24:5311:40
18Peter AntcliffBS A59:36+26:0611:55
19Geoff WoodPO A1:01:53+28:2312:22
20Darryl ErbacherPO A1:03:09+29:3912:37
21Mark ParsonsBS A1:11:50+38:2014:22
22Doug Worrall- -1:12:40+39:1014:32
23Keith FifieldRR A1:18:52+45:2215:46
24Hugh JorgensenRR A1:20:12+46:4216:02
25Jan GoetessonBS A1:39:24+1:05:5419:52
Peter DaffernBS Amispunched
Michael RadajewskiPO Adid not finish
Paul CuthbertBS Adid not finish

Orange 1: W: Junior

5 000 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Ella CuthbertBS A40:068:01
2Zoe MelhuishPO A43:48+3:428:45
3Tara MelhuishPO A50:19+10:1310:03
4Carys ConnickBS A1:05:38+25:3213:07

Orange 1: W: Masters

5 000 m, 9 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Allison JonesRR A38:057:37
2Shannon JonesAO A38:35+0:307:43
3Anita ScherrerBS A41:50+3:458:22
4Marina IskhakovaRR A45:43+7:389:08
5Ana HercegPO A51:22+13:1710:16
6Monika BinderPO A58:11+20:0611:38
7Susanne HarryssonBS A1:02:45+24:4012:33
8Leanne WilkinsonBS A1:14:50+36:4514:58
9Chris BeePO A1:46:07+1:08:0221:13

Orange 1: Teams

5 000 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
Joe Batchelor- -mispunched
Michael Batchelor- -mispunched

Orange 2: Men: Open

3 400 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Dean DaviesGarran27:468:10
2Mark Jillard- -32:41+4:559:36
3Robert DAscenzoBS A42:30+14:4412:30
4Conor BendleAO A55:25+27:3916:17
5Nikolaus ElzPO A1:21:57+54:1124:06

Orange 2: M: Junior

3 400 m, 17 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Patrick Shelton AgarAO A33:359:52
2Will MadlGS A33:48+0:139:56
3Thomas CharlesRR A36:11+2:3610:38
4Ben HobsonBS A38:05+4:3011:12
5Joshua DaffernBS A40:11+6:3611:49
6Angus KnowlesGS A40:30+6:5511:54
6Michael GuthriePO A40:30+6:5511:54
8Alex DerlackiRR A41:36+8:0112:14
9Toby WilsonGS A46:31+12:5613:40
10Harry GibbsGS A50:23+16:4814:49
11Lincoln BattBS A52:04+18:2915:18
12Angus WorrallGS A55:45+22:1016:23
13Dillon McGrath- -57:12+23:3716:49
14Michael McCormackGS A1:00:46+27:1117:52
Nathan PearsonGS Amispunched
Dougal GillGS Amispunched
James GreatbanksGS Amispunched

Orange 2: M: Masters

3 400 m, 21 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Scott WilkinsonBS A28:168:18
2John Shelton AgarAO A29:51+1:358:46
3Martin CharlesRR A30:41+2:259:01
4Michael MitchellBS A35:54+7:3810:33
5Andrew HobsonBS A37:05+8:4910:54
6Bryant AllenPO A40:18+12:0211:51
7Dennis TrewinBS A44:45+16:2913:09
8Michael BurtRR A45:27+17:1113:22
9Merv BendleDR V46:08+17:5213:34
10Aaron KooymansRR A46:53+18:3713:47
11Hannu ManneringBS A47:21+19:0513:55
12Braden McGrath- -47:53+19:3714:05
13Peter BondWatson49:48+21:3214:38
14Michael DAscenzoBS A49:58+21:4214:41
15Bill MonaghanPO A51:45+23:2915:13
16Dick OgilvieUR N53:36+25:2015:45
17Brian Watson- -57:18+29:0216:51
18Michael TedeschiRR A57:42+29:2616:58
19John HardingPO A1:04:24+36:0818:56
Hermann WehnerWE Amispunched
Robert MouattRR Amispunched

Orange 2: W: Open

3 400 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Soumya Sudarshan- -1:38:3228:58

Orange 2: W: Junior

3 400 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Ellen JohnsonBS A35:3710:28
2Justine HobsonBS A36:41+1:0410:47
3Pia Cunningham- -39:27+3:5011:36
4Elise NorthcoteBS A44:31+8:5413:05
5Rosemary GoggsRR A1:21:21+45:4423:55

Orange 2: W: Masters

3 400 m, 17 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Tara SutherlandBS A35:2210:24
2Chris StocksBS A46:53+11:3113:47
3Jane BarnettBS A48:45+13:2314:20
4Kate BondWatson48:50+13:2814:21
5Jo HobsonBS A49:10+13:4814:27
6Valerie BarkerBS A50:21+14:5914:48
7Susan HallissyBS A55:54+20:3216:26
8Silke Speier- -56:57+21:3516:45
9Elizabeth DunbarPO A56:59+21:3716:45
10Barbara MartinPO A58:29+23:0717:12
11Carol MastersRR A59:49+24:2717:35
12Shannan ForrestPO A1:03:46+28:2418:45
13Robyn DAscenzoBS A1:04:41+29:1919:01
14Lynwen ConnickBS A1:12:56+37:3421:27
15Erica LejinsPO A1:13:23+38:0121:35
16Chris BendleDR V1:19:09+43:4723:16
17Crystal OssolinskiCurtin1:19:38+44:1623:25

Orange 2: Teams

3 400 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Fiona WymerPO A56:2316:35
1Boyd WymerPO A56:2316:35
3Clare McAuliffe- -1:10:45+14:2220:48
3Michael McAuliffe- -1:10:45+14:2220:48

Green: Men: Junior

2 300 m, 39 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Lachlan HoGJ A21:139:13
2James DixonBS A22:05+0:529:36
3Connor LineenAO A24:11+2:5810:30
4Alex RicksGS A25:27+4:1411:03
5Darcy BuschGJ A26:39+5:2611:35
6Aidan GuinnessPO A27:01+5:4811:44
7Xavier Quispes- -27:55+6:4212:08
8Jude Desaubin- -27:58+6:4512:09
9Michael LimGJ A30:56+9:4313:26
10Sandy WilkinsonBS A31:53+10:4013:51
11Nicholas LawranceGJ A32:23+11:1014:04
12James BollardRR A33:47+12:3414:41
13Owen RadajewskiPO A33:57+12:4414:45
14Oliver GoltzingerGJ A35:25+14:1215:23
15Daniel RossGJ A35:34+14:2115:27
16Angus HudsonGS A35:50+14:3715:34
17Henry LhuedeBS A37:28+16:1516:17
18Timothy LottGS A38:03+16:5016:32
19Kai ViljakainenBS A39:00+17:4716:57
20Marcus GrayGS A39:07+17:5417:00
21Ben McGintyCaves Beach40:12+18:5917:28
22Jackson MannGJ A42:39+21:2618:32
23Riley SheldonGJ A43:34+22:2118:56
24Sam NelsonGJ A46:23+25:1020:10
25Mark DixonGJ A46:25+25:1220:10
26Hamish McLeanGJ A48:45+27:3221:11
27Samuel MichaelisGJ A48:55+27:4221:16
27Sharang DesaiGJ A48:55+27:4221:16
29William JorgensenGS A49:53+28:4021:41
30James BatesGJ A50:22+29:0921:53
31Charlton BishopGJ A56:19+35:0624:29
32Sébastien BouGJ A57:24+36:1124:57
32Henry GotzingerGJ A57:24+36:1124:57
34Ryan SchneiderGS A1:02:08+40:5527:00
35Ellis BirrerGS A1:02:23+41:1027:07
36Wilbur Robinson- -1:17:43+56:3033:47
37Stephen Ruuskanen- -1:18:05+56:5233:56
Robert MageeGS Amispunched
Lucas HodgensGJ Amispunched

Green: Men: Masters

2 300 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Bram SlagmolenPO A32:3414:09
2Gavin KeatingRR A33:05+0:3114:23
3Richard BattBS A1:04:18+31:4427:57
Peter McDonaldBS Amispunched

Green: Women: Junior

2 300 m, 20 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Celeste HodgensGJ A26:4611:38
2Lauren CharlesRR A34:20+7:3414:55
3Rosie Waddell-WoodBS A34:41+7:5515:04
4Josie SlagmolenPO A37:15+10:2916:11
5Hannah VardyRR A42:11+15:2518:20
6Kiara Worrall- -44:58+18:1219:33
7Sophie CurtisGJ A46:15+19:2920:06
8Nicole McLeanGJ A47:05+20:1920:28
9Jennifer LiuGS A48:05+21:1920:54
10Lizzie CaoGS A48:17+21:3120:59
11Alicia Purba- -55:28+28:4224:06
12Caitlin WoottenGJ A1:00:40+33:5426:22
13Ivy Ross- -1:03:01+36:1527:23
14Matilda Milton- -1:03:07+36:2127:26
15Hannah Quispes- -1:03:23+36:3727:33
16Kaylee Rawson- -1:03:40+36:5427:40
17Anna McGinty- -3:28:34+3:01:481:30:40
Rosie Sheehan- -mispunched
Alice Begbie- -mispunched
Zara Horn- -mispunched

Green: Women: Masters

2 300 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Elizabeth McGrath- -31:0913:32
2Sally VardyRR A42:23+11:1418:25
3Janice BattBS A1:04:18+33:0927:57

Green: Teams

2 300 m, 39 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Steven Halpin- -35:0715:16
1Thurein Halpin- -35:0715:16
1Elliot Burrell- -35:0715:16
4Georgia HallamPO A38:22+3:1516:40
4Philippa HallamPO A38:22+3:1516:40
4William HallamPO A38:22+3:1516:40
4Diana HallamPO A38:22+3:1516:40
8Jennifer WebbAO A42:54+7:4718:39
8James WebbAO A42:54+7:4718:39
10Bodie Terrill- -43:45+8:3819:01
10Morgan Fairhurst- -43:45+8:3819:01
12Zoe Terrill- -45:04+9:5719:35
12Kiffin Bysouth- -45:04+9:5719:35
14Alec Tattersall- -45:59+10:5219:59
14Isabella Tattersall- -45:59+10:5219:59
14Jasme Tattersall- -45:59+10:5219:59
14Sandra MartensWeston45:59+10:5219:59
18Carys Duncan- -48:14+13:0720:58
18Alex Duncan- -48:14+13:0720:58
20Keith Sircombe- -52:08+17:0122:40
20Robin Swindell- -52:08+17:0122:40
20Keith Sircombe- -52:08+17:0122:40
23Grace Harris- -52:11+17:0422:41
23Bella Pahl- -52:11+17:0422:41
23Brendan HarrisGarran52:11+17:0422:41
26Charlotte Henry- -59:38+24:3125:55
26Joshua Henry- -59:38+24:3125:55
26Kristine Henry- -59:38+24:3125:55
26Matthew Gill- -59:38+24:3125:55
30Akira Radajewski- -1:04:02+28:5527:50
30Marie Radajewski- -1:04:02+28:5527:50
30Mia Radajewski- -1:04:02+28:5527:50
30Richard Radajewski- -1:04:02+28:5527:50
34Rochelle OHagan- -1:19:28+44:2134:33
34Eamon OLeary- -1:19:28+44:2134:33
36Annebe Burrell- -1:21:19+46:1235:21
36Nieve Edwards- -1:21:19+46:1235:21
36Sanda Halpin- -1:21:19+46:1235:21
36Penny Burrell- -1:21:19+46:1235:21

Blue: Men: Junior

1 900 m, 21 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Max Bradley- -21:5611:32
2Robert LavertyPO A22:21+0:2511:45
3William LavertyGJ A22:47+0:5111:59
4Ty ToddBS A24:29+2:3312:53
5Justin WilsonBS A25:54+3:5813:37
6Ryan WilsonBS A25:56+4:0013:38
7Alec WaldronGJ A28:35+6:3915:02
8Ross WilkinsonBS A29:56+8:0015:45
9Campbell AngoveGJ A30:38+8:4216:07
10Kristian Maksan- -30:41+8:4516:08
11Callum OsentonGJ A33:46+11:5017:46
12Nicholas EllistonPO A36:57+15:0119:26
13Lyndon Meir- -38:52+16:5620:27
14Tianshuo HuangGJ A40:39+18:4321:23
15Edward Meir- -40:48+18:5221:28
16Eadan Chapman- -41:02+19:0621:35
17Hugh HolmanGJ A45:54+23:5824:09
18Spencer Lawrence- -1:01:35+39:3932:24
19Andrew WinfieldGJ A1:11:16+49:2037:30
20Thomas Fletcher- -1:31:31+1:09:3548:10
Caleb Quispes- -mispunched

Blue: Men: Masters

1 900 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1John Guthrie- -31:5016:45

Blue: Women: Junior

1 900 m, 17 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Zoe McCraeRR A19:0710:03
2Astrid Evans- -19:10+0:0310:05
3Abby McCraeRR A21:37+2:3011:22
4Emma King- -21:38+2:3111:23
5Mika PaceGJ A23:42+4:3512:28
6Mira WalterRR A24:27+5:2012:52
7Ariadna IskhakovaRR A24:32+5:2512:54
8Jayden WilsonBS A31:51+12:4416:45
9Talia WilsonBS A31:53+12:4616:46
10Kitty Duff- -46:21+27:1424:23
11Chloe Duff- -46:25+27:1824:25
12Isla JofordWE A49:38+30:3126:07
13Aurelie LeanePO A49:46+30:3926:11
14Sophie Harris- -51:12+32:0526:56
15Imogen Oakleigh- -1:03:59+44:5233:40
Livia Ellmers- -mispunched
Alice RadajewskiPO Amispunched

Blue: Teams

1 900 m, 23 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Jono ORourkeRR A34:3418:11
1Natalie ORourkeRR A34:3418:11
1Jamie ORourkeRR A34:3418:11
4Stephanie Quispes- -37:05+2:3119:31
4Cait Rawson- -37:05+2:3119:31
4Megan Rawson- -37:05+2:3119:31
7Jaidah Ly-diep- -38:12+3:3820:06
7Kierah Ly-diep- -38:12+3:3820:06
7Tanya Ford- -38:12+3:3820:06
10Connor Pahl- -51:14+16:4026:57
10Sam Pahl- -51:14+16:4026:57
12Elliott MintyRR A1:11:27+36:5337:36
12Zach MintyRR A1:11:27+36:5337:36
14Craig CowanBS A1:12:12+37:3838:00
14Kerrie CowanBS A1:12:12+37:3838:00
14Zahlia CowanBS A1:12:12+37:3838:00
14Archie CowanBS A1:12:12+37:3838:00
18Kieran OLeary- -1:13:45+39:1138:48
18Attirus Singley- -1:13:45+39:1138:48
18Rory OLeary- -1:13:45+39:1138:48
21Jackson BroughtonBS A1:42:02+1:07:2853:42
21Liam BroughtonBS A1:42:02+1:07:2853:42
21Shelley DoreyBS A1:42:02+1:07:2853:42

Please report errors in the result list to the organiser.