Orienteering Australia

Official results for ACT Metro & Junior League #6, Commonwealth Park

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: ACT Metro & Junior League #6, Commonwealth Park
Organiser: Bushflyers
Date: Saturday 17 June 2017

Classes: Show all | O1MO | O1MJ | O1MM | O1WO | O1WJ | O1WM | O1Team | O2MO | O2MJ | O2MM | O2WO | O2WJ | O2WM | O2Team | GRMO | GRMJ | GRMM | GRWO | GRWJ | GRWM | GRTeam | BLMO | BLMJ | BLMM | BLWO | BLWJ | BLWM | BLTeam

Orange 1: Men: Open

3 200 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Matthew PurcellGS A19:406:08
2Stephen StillAO A22:22+2:426:59
3Robert DAscenzoBS A27:45+8:058:40

Orange 1: M: Junior

3 200 m, 20 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Mark GlanvillePO A16:515:15
2Ewan BarnettBS A17:04+0:135:20
3Tristan MillerBS A17:41+0:505:31
4Ryan StocksBS A20:26+3:356:23
5Braeden JaugietisGS A20:57+4:066:32
6Tenzing JohnsonBS A21:32+4:416:43
7Jaxon KneippCampbell23:38+6:477:23
8Ryan TurnerGS A24:54+8:037:46
9Marcus GellelGS A25:07+8:167:50
10Joseph WilsonBS A25:08+8:177:51
11Damian CamilleriGS A25:33+8:427:59
12Angus KnowlesGS A25:54+9:038:05
13Kai DewarGS A26:19+9:288:13
14Nicholas BrennanGS A26:30+9:398:16
14Tal ZwikaelGS A26:30+9:398:16
16Alex DerlackiGS A28:18+11:278:50
17Alex RicksGS A28:58+12:079:03
18Thomas CharlesRR A29:28+12:379:12
19Angus WorrallGS A34:09+17:1810:40
20Daniel RossGJ A1:14:16+57:2523:12

Orange 1: M: Masters

3 200 m, 33 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Mark GregsonRR A15:404:53
2Eric MorrisBN N17:52+2:125:35
3Tate NeedhamRR A19:08+3:285:58
4Nick MelhuishPO A19:45+4:056:10
5Nathan GuinnessPO A19:48+4:086:11
6Andrew JohnsonBS A21:18+5:386:39
7Ari PiiroinenBS A21:19+5:396:39
7Ross King- -21:19+5:396:39
9Pauli ViljakainenBS A21:38+5:586:45
10James DerlackiRed Hill21:47+6:076:48
11Jon GlanvillePO A21:59+6:196:52
12John Shelton AgarAO A22:18+6:386:58
13Peter MillerBS A22:47+7:077:07
14Peter AntcliffBS A23:10+7:307:14
15Darren RossPO A25:31+9:517:58
16Michael MitchellBS A25:43+10:038:02
17Geoff WoodPO A26:33+10:538:17
18Robert PetersAO A27:39+11:598:38
19Hugh JorgensenRR A28:28+12:488:53
20Ofer Zwikael- -28:50+13:109:00
21Greg WilsonBS A28:52+13:129:01
21Keith FifieldRR A28:52+13:129:01
23Doug Worrall- -28:59+13:199:03
24Bill JonesRR A29:35+13:559:14
25Michael BurtRR A32:19+16:3910:05
26Bryant AllenPO A32:25+16:4510:07
27David HoggPO A34:38+18:5810:49
28John SuominenWE A35:39+19:5911:08
29Michael DAscenzoBS A40:07+24:2712:32
Bill MonaghanPO Amispunched
Jonathon RicksRR Amispunched
Bruce BarnettBS Amispunched
David JenkinsBS Amispunched

Orange 1: W: Open

3 200 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Robyn DAscenzoBS A48:5415:16

Orange 1: W: Junior

3 200 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Tara MelhuishPO A17:185:24
2Zoe MelhuishPO A19:01+1:435:56
3Ella CuthbertBS A19:20+2:026:02
4Carys ConnickBS A22:14+4:566:56
5Pia CunninghamBS A26:24+9:068:15

Orange 1: W: Masters

3 200 m, 11 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Ana HercegPO A21:466:48
2Fleur Maksan- -24:57+3:117:47
3Susanne HarryssonBS A25:33+3:477:59
4Alison InglisBS A28:15+6:298:49
5Tracey Angove- -29:22+7:369:10
6Silke Speier- -33:26+11:4010:26
7Lynwen ConnickBS A34:52+13:0610:53
8Barbara MartinPO A39:12+17:2612:15
Liz TurnerQueanbeyanmispunched
Tara SutherlandBS Amispunched
Monika BinderPO Amispunched

Orange 1: Teams

3 200 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Charlotte Papworth- -25:007:48
1Paul de JonghBS A25:007:48

Orange 2: Men: Open

2 500 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Dillon McGrath- -19:387:51

Orange 2: M: Junior

2 500 m, 16 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Ben HobsonBS A13:375:26
2David StocksBS A14:21+0:445:44
3Brendan WilsonBS A14:56+1:195:58
4Toby LangBS A15:06+1:296:02
5Mykal MarshamPO A17:24+3:476:57
6Joshua DaffernBS A18:06+4:297:14
7Zack NoyesGS A18:41+5:047:28
8Patrick Shelton AgarAO A23:56+10:199:34
9Timothy LottGS A25:45+12:0810:18
10Michael McCormackGS A28:13+14:3611:17
11Dougal GillGS A32:14+18:3712:53
12William JorgensenGS A42:36+28:5917:02
Darcy BuschGJ Aover max time
Andrew KerrPO Amispunched
Michael GuthriePO Amispunched
Sharang DesaiGJ Amispunched

Orange 2: M: Masters

2 500 m, 8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Andrew HobsonBS A18:387:27
2Braden McGrath- -22:54+4:169:09
3Geoffrey DabbBS A26:09+7:3110:27
4Alan ThompsonRR A28:35+9:5711:26
5Robert MouattRR A33:21+14:4313:20
6Hermann WehnerWE A36:49+18:1114:43
7Peter McDonaldBS A43:12+24:3417:16
Michael McAuliffe- -mispunched

Orange 2: W: Open

2 500 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Melanie StamellMC A25:4210:16
2Kerrie CowanBS A1:13:20+47:3829:20

Orange 2: W: Junior

2 500 m, 11 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Ellen JohnsonBS A16:306:36
2Justine HobsonBS A17:00+0:306:48
3Elise NorthcoteBS A20:10+3:408:04
4Natalie MillerBS A20:23+3:538:09
5Rosie Waddell-WoodBS A23:12+6:429:16
6Hannah DaleyBS A26:12+9:4210:28
7Hannah VardyRR A45:31+29:0118:12
8Kaylee Rawson- -1:01:47+45:1724:42
8Hannah Quispes- -1:01:47+45:1724:42
10Matilda Milton- -1:01:51+45:2124:44
Celeste HodgensGJ Amispunched

Orange 2: W: Masters

2 500 m, 15 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Valerie BarkerBS A20:038:01
2Chris StocksBS A21:54+1:518:45
3Bram SlagmolenPO A22:51+2:489:08
4Jo HobsonBS A22:54+2:519:09
5Linda GregoryPO A23:08+3:059:15
6Jane BarnettBS A23:34+3:319:25
7Shannan ForrestPO A24:40+4:379:52
8Rose PascoePO A24:56+4:539:58
9Julia Waddell-WoodBS A24:57+4:549:58
10Stephanie Quispes- -26:33+6:3010:37
11Helena DaleyBS A26:58+6:5510:47
12Susan HallissyBS A31:43+11:4012:41
13Coral DowBS A32:49+12:4613:07
14Carol MastersRR A38:30+18:2715:24
15Sophie DaviesBS A44:06+24:0317:38

Orange 2: Teams

2 500 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Angus Boshier- -38:1515:18
1Ethan LaverPO A38:1515:18
3Kiffin Bysouth- -43:05+4:5017:14
3Zoe Terrill- -43:05+4:5017:14
5Alex Duncan- -1:02:10+23:5524:52
5Carys Duncan- -1:02:10+23:5524:52

Green: Men: Junior

2 000 m, 32 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Aidan GuinnessPO A15:287:44
2Connor LineenAO A17:00+1:328:30
3Xavier Quispes- -17:16+1:488:38
4Jude Desaubin- -17:18+1:508:39
5Owen RadajewskiPO A18:26+2:589:13
6Jackson MannGJ A18:56+3:289:28
7Lucas HodgensGJ A19:08+3:409:34
8Michael KeatingRR A21:49+6:2110:54
9Ryan WilsonBS A22:31+7:0311:15
10Justin WilsonBS A22:32+7:0411:16
11Sam NelsonGJ A25:03+9:3512:31
12Michael LimGJ A25:59+10:3112:59
13Riley SheldonGJ A26:11+10:4313:05
14Mark DixonGJ A26:54+11:2613:27
15Hamish McLeanGJ A28:26+12:5814:13
16Kai ViljakainenBS A29:11+13:4314:35
17Ellis BirrerGS A29:38+14:1014:49
18Alec WaldronGJ A29:55+14:2714:57
19Henry LhuedeBS A30:20+14:5215:10
20Charlton BishopGJ A48:28+33:0024:14
21Lyndon Meir- -48:56+33:2824:28
22Edward Meir- -49:11+33:4324:35
23Eadan Chapman- -50:20+34:5225:10
Marcus GrayGS Aover max time
Angus HudsonGS Amispunched
Jack SheldonGS Amispunched
Robert MageeGS Amispunched
Jayden WilsonBS Amispunched
Darcy BuschGJ Amispunched
Ewan GregsonRR Adid not finish
Thomas Fletcher- -did not finish
Caleb Quispes- -did not finish

Green: Men: Masters

2 000 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1John GuthriePO A18:449:22

Green: Women: Junior

2 000 m, 14 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Josie SlagmolenPO A19:089:34
2Lizzie CaoGS A19:32+0:249:46
3Lauren CharlesRR A19:51+0:439:55
4Jennifer LiuGS A25:25+6:1712:42
5Nicole McLeanGJ A28:32+9:2414:16
6Alicia Purba- -30:14+11:0615:07
7Kiara Worrall- -30:28+11:2015:14
8Abby McCraeRR A31:13+12:0515:36
9Emma King- -31:17+12:0915:38
10Zoe McCraeRR A32:49+13:4116:24
11Astrid Evans- -32:51+13:4316:25
12Caitlin WoottenGJ A35:47+16:3917:53
13Jolyon Ross- -1:03:18+44:1031:39
Talia WilsonBS Amispunched

Green: Women: Masters

2 000 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Elizabeth McGrath- -17:178:38
2Sally VardyRR A22:02+4:4511:01

Green: Teams

2 000 m, 13 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Bodie Terrill- -21:5410:57
1Morgan Fairhurst- -21:5410:57
3Anthea BollardRR A29:13+7:1914:36
3James BollardRR A29:13+7:1914:36
5Cait Rawson- -31:47+9:5315:53
5Michael Rawson- -31:47+9:5315:53
5Megan Rawson- -31:47+9:5315:53
8Amelie Burrell- -32:07+10:1316:03
8Angus Burrell- -32:07+10:1316:03
8Penny Burrell- -32:07+10:1316:03
8Elliot Burrell- -32:07+10:1316:03
12Alice Matthews- -44:57+23:0322:28
12Ana Boshier- -44:57+23:0322:28

Blue: Men: Junior

1 500 m, 20 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Max Bradley- -13:359:03
2Robert LavertyPO A14:36+1:019:44
3William LavertyGJ A14:37+1:029:44
4Campbell AngoveGJ A14:45+1:109:50
5Ben McGinty- -14:51+1:169:54
6Stephen Ruuskanen- -15:04+1:2910:02
7Wilbur Robinson- -15:16+1:4110:10
8James BatesGJ A19:50+6:1513:13
9Andrew WinfieldGJ A20:05+6:3013:23
10Joseph TerrellGJ A21:42+8:0714:28
11Oliver TerrellGJ A22:45+9:1015:10
12Hugh HolmanGJ A26:58+13:2317:58
13Arlan LeanePO A27:26+13:5118:17
14Spencer Lawrence- -55:30+41:5537:00
Marcus DaffernBS Aover max time
Nathan Prescott- -over max time
Leo Sinclair- -over max time
Ty ToddBS Amispunched
Kristian Maksan- -mispunched
Tianshuo HuangGJ Amispunched

Blue: Women: Junior

1 500 m, 12 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Izzie DerlackiRR A10:477:11
2Ariadna IskhakovaRR A12:59+2:128:39
3Anna McGinty- -14:50+4:039:53
4Mira WalterRR A16:39+5:5211:06
5Chloe Duff- -18:21+7:3412:14
6Alma WalterRR A18:30+7:4312:20
7Alice RadajewskiPO A21:34+10:4714:22
8Aurelie LeanePO A26:10+15:2317:26
9Kitty Duff- -29:51+19:0419:54
10Imogen Oakleigh- -55:42+44:5537:08
Isla JofordWE Amispunched
Livia Ellmers- -mispunched

Blue: Women: Masters

1 500 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Karyn Lim- -13:068:44

Blue: Teams

1 500 m, 11 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Kirsty Linehan- -32:3521:43
1Sam Pahl- -32:3521:43
3Connor Pahl- -35:06+2:3123:24
3Bella Pahl- -35:06+2:3123:24
5Banjo Bluett-JonesAO A57:15+24:4038:10
5Rui Bluett-JonesAO A57:15+24:4038:10
5Shannon JonesAO A57:15+24:4038:10
5Zaf Bluett-JonesAO A57:15+24:4038:10
Amelia Bryan- -did not finish
Lara Bryan- -did not finish
Sarah Bryan- -did not finish

Please report errors in the result list to the organiser.