Orienteering Australia

Official results for 2017 NSW and ACT Ski-O Championship

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: 2017 NSW and ACT Ski-O Championship
Organisers: Orienteering ACT / Orienteering NSW
Date: Sunday 13 August 2017

LONG

7 300 m, 12 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Christoph GascheSC Obergoms59:348:09
2Caelen McleanYOA1:14:56+15:2210:15
3Warwick DavisTuckonie Orienteering Club1:31:55+32:2112:35
4Tristan MillerBushflyers1:32:37+33:0312:41
5Peter MillerBushflyers1:32:38+33:0412:41
6Jock DavisBig Foot Orienteers1:37:09+37:3513:18
7David PolandBushflyers1:38:32+38:5813:29
8Nathan GuinnessParawanga Orienteers1:39:59+40:2513:41
9Thorlene EgertonOrienteering Victoria1:50:06+50:3215:04
10Callum DavisBig Foot Orienteers2:20:32+1:20:5819:15
11Ken YoungBushflyers2:28:19+1:28:4520:19
12Natasha SpargWullundigong Orienteers of the West3:40:41+2:41:0730:13

MIDDLE

5 200 m, 16 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Carys ConnisckBushflyers51:479:57
2Hugo HinckfessNo club55:29+3:4210:40
3Noah PolandBushflyers1:03:39+11:5212:14
4Andy SimpsonBig Foot Orienteers1:15:15+23:2814:28
5Jonathan SutcliffeOrienteering Victoria1:16:50+25:0314:46
6Nicole SellinGaringal Orienteers1:21:34+29:4715:41
7Caitlin YoungBushflyers1:21:42+29:5515:42
8Lachlan YoungBushflyers1:22:22+30:3515:50
9Samuel WilsonRed Roos1:24:28+32:4116:14
10Cath ChalmersBig Foot Orienteers1:25:24+33:3716:25
11Kelly YoungBushflyers1:33:41+41:5418:00
12Lynwen ConnickBushflyers1:59:08+1:07:2122:54
13Nicola NyghBig Foot Orienteers2:20:41+1:28:5427:03
Alexa TroedsonBig Foot Orienteersmispunched
Ori GudesUringa Orienteersmispunched
Alastair GeorgeBig Foot Orienteersmispunched

SHORT

2 400 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Alan SargeantBushflyers40:5717:03
2Jamie MarshBig Foot Orienteers1:17:05+36:0832:07
3Paul MarshBig Foot Orienteers1:17:22+36:2532:14
3Tiia MarshBig Foot Orienteers1:17:22+36:2532:14
5Kerrin DavisBig Foot Orienteers1:18:26+37:2932:40
Aoife RotheryBig Foot Orienteersmispunched
Ariadna IskhakovaRed Roosdid not start

SNOGAINE

2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Julie and Sean Sunley (2)Tuckonie Orienteering Club1:49:43
2Snakes on a game (3)No club1:57:36+7:53

Family Treasure-Hunt

5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
Nigel, Blake, Amber McDonald (3)Garingal Orienteerscompleted
Veronika, Marina Iskhakova (2)Red Rooscompleted
Tracy, Kari Marsh (2)Big Foot Orienteerscompleted
Greg Nassan (2)No clubcompleted
Lyra SimpsonBig Foot Orienteerscompleted

Please report errors in the result list to the organiser.