Orienteering Australia

Official results for Newcastle Local Bush Event

Event informationShow result list by classShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: Newcastle Local Bush Event
Organiser: Newcastle Orienteering Club
Date: Sunday 13 August 2017

NC.N

73 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
1Justin StaffordHard 1 (32)29:4311:07
1Scott SimsonHard 2 (16)28:2614:21
1Carla AndersonVery Easy (12)44:0025:17
1Zachary GoodwinEasy (3)50:2626:24
1Justin GoodwinModerate (8)52:1722:32
2Scott SimsonHard 1 (32)34:19+4:3612:51
2James NewtonEasy (3)56:48+6:2229:44
2Bjorn and Tommy MellaModerate (8)1:25:55+33:3837:01
2Tariya LambertVery Easy (12)44:04+0:0425:19
2Glenn BurgessHard 2 (16)30:46+2:2015:32
3Asha NewtonEasy (3)56:49+6:2329:44
3Samantha MellaModerate (8)1:28:39+36:2238:12
3Ava WatersVery Easy (12)44:06+0:0625:20
3Geoff TodkillHard 1 (32)35:54+6:1113:26
3Geoff TodkillHard 2 (16)31:23+2:5715:51
4Kerry BaconModerate (8)1:36:33+44:1641:36
4Charlotte BrennanVery Easy (12)44:07+0:0725:21
4Malcolm RobertsHard 2 (16)35:02+6:3617:41
4Kendall OConnorHard 1 (32)39:23+9:4014:45
5Tracy Callum Ebony Callie and Nacho MandersonModerate (8)1:48:34+56:1746:47
5Caitlin AtfieldVery Easy (12)44:24+0:2425:31
5Tim TewHard 2 (16)36:46+8:2018:34
5Glenn BurgessHard 1 (32)40:17+10:3415:05
6Carolyn MatthewsHard 1 (32)40:20+10:3715:06
6Allie Killerby-SmithVery Easy (12)47:19+3:1927:11
6Oscar MellaHard 2 (16)37:45+9:1919:03
7Malcolm RobertsHard 1 (32)40:29+10:4615:09
7Nigella BoydVery Easy (12)47:25+3:2527:15
7Jim LeeHard 2 (16)38:25+9:5919:24
8Jenny EnderbyHard 1 (32)41:51+12:0815:40
8Raymond LambertVery Easy (12)47:26+3:2627:15
8Gayle QuantockHard 2 (16)38:42+10:1619:32
9Samantha HoweHard 1 (32)42:20+12:3715:51
9Kirsty LambertVery Easy (12)47:28+3:2827:16
9Ian DempseyHard 2 (16)38:59+10:3319:41
10Tim TewHard 1 (32)43:32+13:4916:18
10Imagen BoydVery Easy (12)48:20+4:2027:46
10Carolyn MatthewsHard 2 (16)40:53+12:2720:38
11Stuart KurtzHard 1 (32)44:19+14:3616:35
11Sally Emily Max AltmannVery Easy (12)1:05:24+21:2437:35
11Geoff PeelHard 2 (16)42:24+13:5821:24
12Gayle QuantockHard 1 (32)45:08+15:2516:54
12Jeff Dunwoodie Jon King Alex KingVery Easy (12)1:05:39+21:3937:43
12Thomas WhiteheadHard 2 (16)44:56+16:3022:41
13Greg BaconHard 2 (16)48:48+20:2224:38
13Arthur KingslandHard 1 (32)45:32+15:4917:03
14Oscar MellaHard 1 (32)46:23+16:4017:22
14Lynda HewsonHard 2 (16)1:03:54+35:2832:16
15Elaine BennettHard 2 (16)1:12:48+44:2236:46
15Geoff PeelHard 1 (32)46:24+16:4117:22
16Jim LeeHard 1 (32)46:32+16:4917:25
16Carolyn RigbyHard 2 (16)1:13:32+45:0637:08
17Mikayla EnderbyHard 1 (32)46:52+17:0917:33
18Claire BurgessHard 1 (32)49:30+19:4718:32
19Ian DempseyHard 1 (32)51:11+21:2819:10
20Thomas WhiteheadHard 1 (32)51:33+21:5019:18
21Graham FowlerHard 1 (32)54:17+24:3420:19
22Robert LewinHard 1 (32)1:00:33+30:5022:40
23Margaret PeelHard 1 (32)1:04:19+34:3624:05
24Toy MartinHard 1 (32)1:11:05+41:2226:37
25Andrea HackneyHard 1 (32)1:21:33+51:5030:32
26Paul KillenHard 1 (32)1:25:22+55:3931:58
27Lynda HewsonHard 1 (32)1:25:23+55:4031:58
28Ingrid OblasserHard 1 (32)1:30:13+1:00:3033:47
29Tim HackneyHard 1 (32)1:37:31+1:07:4836:31
30Carolyn ChalmersHard 1 (32)1:39:48+1:10:0537:22
31Sharon BurgessHard 1 (32)1:47:16+1:17:3340:10
32Chris and Helen WelbourneHard 1 (32)1:48:52+1:19:0940:46Download route in GPX format
Kelly KurtzModerate (8)mispunched
Russell RigbyModerate (8)mispunched
Justin StaffordHard 2 (16)did not finish
Jill NorburnVery Easy (12)did not finish
Erika EnderbyModerate (8)did not finish

Please report errors in the result list to the organiser.