Orienteering Australia

Official results for Hunter Valley Championships

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: Hunter Valley Championships
Organiser: Newcastle Orienteering Club
Date: Sunday 17 September 2017

Hard Medium

5 670 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Thomas GarbelliniEN.Q38:126:44
2Sam GarbelliniEN.Q50:21+12:098:52

Hard Short

3 600 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Kendall OConnorNC.N37:1310:20
2Joseph GarbelliniEN.Q43:47+6:3412:09

Moderate Short

2 120 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Sara GarbelliniEN.Q46:4922:05
2Russell RigbyNC.N1:28:28+41:3941:43

Easy

2 240 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Paul GarbelliniEN.Q25:1611:16
2Dennis Rachel and Jenny GordgeNC.N44:33+19:1719:53
3Josephine GarbelliniEN.Q50:46+25:3022:39

Very Easy

1 830 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Cath Jon Alex and Jeff KingNC.N1:32:1850:26
2Luke Daniel Brook and Steve YouNC.N1:32:45+0:2750:40

MOpenA

8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Alex MasseyNC.N47:13
2Alistair GeorgeBF.N48:33+1:20
3Andrew MorrisNC.N50:42+3:29
4Steven TodkillNC.N56:08+8:55
5Justin StaffordNC.N56:34+9:21
6Rob BennettNC.N57:06+9:53
7Russell BlatchfordNC.N1:34:49+47:36
8Clint LawrenceNC.N1:42:46+55:33

M40+A

7 820 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Stephen CraigNC.N47:476:06
2Scott SimsonNC.N1:02:11+14:247:57
3Greg BarbourBF.N1:05:04+17:178:19
4Damian EnderbyNC.N1:07:09+19:228:35
5Shane TrotterNC.N1:22:52+35:0510:35

M19-49AS

5 670 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Alvn CraigNC.N35:326:16
2Ewan ShinglerBF.N41:43+6:117:21
3Shane JenkinsNC.N1:05:49+30:1711:36
4Andrew KillenNC.N1:08:35+33:0312:05

M50+A

5 670 m, 11 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Robert VincentNC.N40:507:12
2Glenn BurgessNC.N45:53+5:038:05
3Mark ShinglerBF.N47:21+6:318:21
4Andrew HaighNC.N47:29+6:398:22
5Andrew PowerNC.N51:11+10:219:01
6Malcolm RobertsNC.N53:23+12:339:24
7Ian DempseyNC.N58:04+17:1410:14
8David KitchenerNC.N1:00:18+19:2810:38
9Glenn DowneyNC.N1:21:56+41:0614:27
10Johnny PetersenGO.N1:27:40+46:5015:27
Tim TewNC.Nmispunched

M50-59AS

3 600 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Geoff PeelNC.N38:0410:34
2Robert BradleyWH.N46:53+8:4913:01
3John LinichNC.N51:47+13:4314:23
4Peter OrrNC.N52:08+14:0414:28
5Peter NewtonNC.N56:49+18:4515:46

M60+A

3 600 m, 8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Geoff TodkillNC.N30:458:32
2Rudi LandsiedelNC.N36:37+5:5210:10
3Jim LeeNC.N37:22+6:3710:22
4Greigor ScottNC.N39:20+8:3510:55
5Graeme TaplinNC.N43:02+12:1711:57
6Greg BaconNC.N49:30+18:4513:45
7Robert LewinNC.N53:53+23:0814:58
8Paul KillenNC.N1:01:18+30:3317:01

MOpenB

2 780 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Justin GoodwinNC.N40:4114:38
2Kylie and Eamonn SmithNC.N42:51+2:1015:24
3Alex WheelerNC.N1:16:08+35:2727:23

M18B

2 120 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Zachary GoodwinNC.N52:5124:55

M12A

1 830 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1James NewtonNC.N25:2313:52

WOpenA

5 670 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Samantha HoweNC.N53:139:23
2Georgina MackenCC.N53:20+0:079:24
3Rebecca GeorgeBF.N56:48+3:3510:01

W40+A

5 670 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Jenny EnderbyNC.N46:018:06
2Nicole HaighNC.N1:10:45+24:4412:28

W18A

3 600 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Claire BurgessNC.N39:1310:53
2Mikayla EnderbyNC.N48:14+9:0113:23

W19-49AS

3 600 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Kate MorrisNC.N41:1611:27
2Bridget BennettNC.N50:49+9:3314:06
3Margaret PeelNC.N1:11:38+30:2219:53

WOpenB

2 780 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Cassandra ThompsonNC.N39:1414:06
2Caroline JenkinsNC.N50:11+10:5718:03
3Joy TaplinNC.N1:06:00+26:4623:44
Barbara DawsonGO.Nmispunched

W18B

2 120 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Nea ShinglerBF.N24:5611:45

W14A

2 240 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Erika EnderbyNC.N17:447:55

W12A

1 830 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Harriet ThompsonNC.N32:5117:57

W50-59AS

3 600 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Maria OrrNC.N52:3014:35
2Ingrid OblasserNC.N1:05:24+12:5418:10
3Joy GuyNC.N1:08:20+15:5018:58
4Maureen FitzpatrickWH.N1:11:57+19:2719:59
5Viola OConnorNC.N1:12:03+19:3320:00
6Sharon BurgessNC.N1:12:45+20:1520:12

W50+A

5 670 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Carolyn MatthewsNC.N56:089:54
2Gayle QuantockNC.N1:03:45+7:3711:14
3Joanna ParrBF.N1:09:41+13:3312:17
4Paula ShinglerBF.N1:14:06+17:5813:04
Lynda HewsonNC.Nmispunched

W60+A

3 600 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Carolyn RigbyNC.N1:32:2525:40

W70+A

3 600 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Carolyn ChalmersNC.N1:11:1519:47
2Lyn RaywardNC.N2:25:01+1:13:4640:16

M70+A

3 600 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Graham FowlerNC.N40:4611:19
2Chris and Helen WelbourneNC.N1:25:37+44:5123:46

Please report errors in the result list to the organiser.