Official results for NSW 2017 State League #9 - Long

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: NSW 2017 State League #9 - Long
Organiser: Newcastle Orienteering Club
Date: Sunday 16 July 2017

W10A

2 150 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Lyra SimpsonBF.N16:087:30
Maggie MackayUR.Ndid not start

W12A

2 590 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Erika EnderbyNC.N19:237:29
2Yekatrina StukovWH.N29:41+10:1811:27
Tommy MellaNC.Nmispunched

W14A

4 040 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Mikayla EnderbyNC.N38:469:35
2Nea ShinglerBF.N39:07+0:219:40
3Andra LeungGO.N43:30+4:4410:46

W16A

4 330 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Claire BurgessNC.N52:4612:11
2Ellen CurrieGO.N59:03+6:1713:38

W20A

6 170 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Rebecca GeorgeBF.N1:17:0012:28
Melissa AnnettsGO.Ndid not start

W21A

7 350 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Nicola BlatchfordNC.N59:558:09
2Aniko Fozo-KerteszGO.N1:10:24+10:299:34
3Anna FitzgeraldGS.N1:15:41+15:4610:17
4Georgina MackenCC.N1:18:09+18:1410:37
5Nikolett HalmaiGO.N1:26:06+26:1111:42
6Sally-Anne HendersonNC.N1:27:30+27:3511:54
Tamara OrrNC.Nmispunched

W21AS

4 330 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Clare JessupGO.N57:0713:11

W35A

6 170 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Phoebe DentCC.N1:03:2810:17
2Alitia DougallBN.N1:04:43+1:1510:29
3Samantha HoweNC.N1:32:43+29:1515:01

W40A

6 170 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Carolyn HauptGO.N1:20:0812:59

W45A

6 170 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Jennifer EnderbyNC.N55:298:59
2Margaret PeelNC.N1:22:46+27:1713:24
3Helen OCallaghanBB.N1:41:50+46:2116:30
4Alexa TroedsonBF.N1:42:03+46:3416:32

W45AS

3 840 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Gayle ShepherdUR.N50:1413:04
2Sally DevenishWP.N52:37+2:2313:42
3Diana CharltonNC.N1:22:45+32:3121:32
4Sharon BurgessNC.N1:41:13+50:5926:21
Elaine MurdochGO.Nmispunched
Maria OrrNC.Ndid not start

W50A

5 640 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Paula ShinglerBF.N50:388:58
2Linda SestaUR.N53:38+3:009:30
3Tania KennedyGO.N1:14:22+23:4413:11

W55A

4 330 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Carolyn MatthewsNC.N44:4810:20
2Joanna ParrBF.N52:33+7:4512:08
3Gayle QuantockNC.N55:00+10:1212:42
4Lisa LampeUR.N1:00:08+15:2013:53

W55AS

3 840 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Joy GuyNC.N57:2414:56
2Sandra StewartSH.N57:38+0:1415:00
3Lynda HewsonNC.N1:09:50+12:2618:11
4Viola OConnorNC.N1:11:29+14:0518:36
5Maureen FitzpatrickWH.N1:22:38+25:1421:31
6Julie ShepherdIK.N1:47:42+50:1828:02

W60A

4 330 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Hilary WoodCC.N50:5411:45
2Vicki WilmottIK.N1:01:44+10:5014:15
Robyn PallasCC.Nmispunched
Debbie DaveyWR.Ndid not start

W65A

3 840 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Carol JacobsonGO.N48:1212:33
2Val HodsdonSH.N52:18+4:0613:37
3Lynn DabbsWH.N55:54+7:4214:33

W65AS

2 140 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Carolyn RigbyNC.N39:0418:15
2Barbara JunghansGO.N48:13+9:0922:31
3Cheryl BluettBN.N1:08:15+29:1131:53

W70A

3 840 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Margaret DuguidIK.N1:02:5916:24
2Andrea HackneyNC.N1:30:43+27:4423:37

M10A

2 150 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Alex WoolfordBB.N17:458:15
2Ivan StukovWH.N19:06+1:218:53
3Lachlan CoadyWH.N19:42+1:579:09

M12A

2 590 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Jamie WoolfordBB.N20:127:47
2Jack HavranekGO.N24:19+4:079:23

M14A

4 040 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Sam WoolfordBB.N29:317:18
2Oskar MellaNC.N34:11+4:408:27
3Clyde McGheeBN.N36:51+7:209:07

M16A

5 640 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Alvin CraigNC.N39:156:57
2Lachlan BillettWR.N50:26+11:118:56
3Ewan ShinglerBF.N51:53+12:389:11
4Oscar WoolfordBB.N55:31+16:169:50
5Angus LeungGO.N1:19:57+40:4214:10
6Tom KennedyGO.N1:21:51+42:3614:30
7Finn MackayUR.N1:33:09+53:5416:30

M20A

9 390 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Alastair GeorgeBF.N1:11:507:38
2Thomas GordonBF.N1:26:39+14:499:13
3Michael ClaydenGO.N2:18:29+1:06:3914:44
Duncan CurrieGO.Nmispunched

M21A

12 320 m, 11 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Robert BennettNC.N1:23:166:45
2Itay ManorUR.N1:27:51+4:357:07
3Alex MasseyNC.N1:28:53+5:377:12
4Simon RouseDR.V1:32:23+9:077:29
5Andrew MorrisNC.N1:38:07+14:517:57
6Steven TodkillNC.N1:38:29+15:137:59
7Justin StaffordNC.N1:39:17+16:018:03 Download route in GPX format
8James McQuillanWH.N2:13:37+50:2110:50
9Andrew HaighNC.N2:16:18+53:0211:03
10Lee CoadyWH.N2:16:34+53:1811:05
11Robert HerkesGO.N2:59:54+1:36:3814:36

M21AS

6 170 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Joshua RobertsBB.N52:478:33
2Darren SlatteryBN.N1:03:14+10:2710:14
3Jose ZapataCC.N1:06:22+13:3510:45

M35A

9 390 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Stephen CraigNC.N1:08:187:16
2Matthew BrownNC.N2:05:30+57:1213:21
Istvan KerteszGO.Ndid not finish

M35AS

5 640 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1David KitchenerNC.N59:0810:29
2Shane JenkinsNC.N1:02:54+3:4611:09
3Mark BrindleyGO.N1:06:38+7:3011:48
4Dmitry StukovWH.N1:21:45+22:3714:29
5Peter FozoGO.N1:23:46+24:3814:51

M40A

9 390 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Matt BaconNC.N1:41:5010:50
2Miles EllisBF.N2:00:11+18:2112:47
3Matt HackettWH.N2:32:46+50:5616:16
Damien EnderbyNC.Nmispunched

M45A

7 350 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Shane DoyleUR.N1:07:269:10
2Warwick DavisTK.V1:08:41+1:159:20
3Shane TrotterNC.N1:11:09+3:439:40
4John HavranekGO.N1:13:07+5:419:56
5Ross MorrisonGO.N1:13:48+6:2210:02

M45AS

4 330 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Colin BaileyNC.N53:4412:24
2Robert BradleyWH.N54:07+0:2312:29
3Ian JessupGO.N55:11+1:2712:44
4Graeme McLeodBF.N57:57+4:1313:23
5David McGheeBN.N59:02+5:1813:38
6Ellis LeungGO.N1:28:52+35:0820:31

M50A

6 170 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Andy SimpsonBF.N47:007:37
2Peter CharltonNC.N1:06:00+19:0010:41
3Tim TewNC.N1:12:57+25:5711:49
4Jamie KennedyGO.N1:16:02+29:0212:19
Peter AnnettsGO.Ndid not start
Ian JonesUR.Ndid not start

M55A

5 640 m, 14 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Tony WoolfordBB.N40:487:14
2Robert VincentNC.N42:45+1:577:34
3Simon GeorgeBF.N45:32+4:448:04
4Glenn BurgessNC.N45:40+4:528:05
5Russell BlatchfordNC.N49:39+8:518:48
6Mark ShinglerBF.N49:53+9:058:50
7Geoff PeelNC.N56:12+15:249:57
8Michael BurtRoos1:05:19+24:3111:34
9Malcolm RobertsNC.N1:07:01+26:1311:52
10Andrew PowerNC.N1:07:40+26:5211:59
11John BrayanGO.N1:14:24+33:3613:11
12Bob MorganBN.N1:23:40+42:5214:50
13Colin CurrieGO.N1:33:03+52:1516:29
Dan RedfernGO.Nmispunched

M55AS

3 840 m, 13 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Nick DentCC.N36:459:34
2Jim MackayUR.N45:15+8:3011:47
3John LinichNC.N46:05+9:2012:00
4Dale WallaceWP.N46:44+9:5912:10
5Peter BerkholzNC.N48:09+11:2412:32
6Peter OrrNC.N55:55+19:1014:33
7Robert SprySH.N56:43+19:5814:46
8Garry StewartSH.N56:55+20:1014:49
9Peter NewtonNC.N57:11+20:2614:53
10Colin PriceCC.N1:00:36+23:5115:46
11Ron PallasUR.N1:10:45+34:0018:25
Michael HalmyBN.Nmispunched
Rudi LandsiedelNC.Nmispunched

M60A

5 640 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Geoff TodkillNC.N52:209:16
2Graeme TaplinNC.N1:01:36+9:1610:55
3Neil CurryerNC.N1:14:31+22:1113:12
4Ian DempseyNC.N1:20:07+27:4714:12
5Johnny PetersenGO.N1:23:04+30:4414:43
Robert PrenticeNC.Ndid not finish
Alex DaveyWR.Ndid not start

M65A

5 640 m, 10 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Gordon WilsonBN.N56:4410:03
2Robert PrestonNC.N59:01+2:1710:27
3Peter ShepherdIK.N59:12+2:2810:29
4Jim LeeNC.N1:06:33+9:4911:47
5Greg BaconNC.N1:11:36+14:5212:41
6Robert LewinNC.N1:17:51+21:0713:48
7Warwick SelbyGO.N1:22:27+25:4314:37
8Jim ForbesGO.N1:25:27+28:4315:09
9Michael RoylanceBF.N2:05:28+1:08:4422:14
Ross DukerGO.Nmispunched

M65AS

2 140 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Russell RigbyNC.N1:04:0729:57
2Dennis SparlingGO.N1:31:46+27:3942:52

M70A

4 330 m, 8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Steve FlickBN.N40:229:19
2Terry BluettBN.N48:50+8:2811:16
3Kevin WilliamsWH.N52:08+11:4612:02
4Jim MerchantGO.N57:20+16:5813:14
5Ron JunghansGO.N1:05:07+24:4515:02
6Ken JacobsonGO.N1:08:37+28:1515:50
7Dave LottyUR.N1:09:53+29:3116:08
8Barry PearceWH.N1:42:59+1:02:3723:47

M75A

3 840 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Graham FowlerNC.N42:5611:10
2John HodsdonSH.N50:43+7:4713:12
3Bruce DawkinsBN.N53:35+10:3913:57
4Peter MeyerSH.N1:18:32+35:3620:27

M/W10N

2 150 m, 0 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
Eleanor ThompsonNC.Ndid not start
Harriet ThompsonNC.Ndid not start

Open Easy

2 590 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Agustina RodriguezBB.N37:0014:17

W Open B

4 040 m, 0 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
Cassandra ThompsonNC.Ndid not start

M Open B

4 040 m, 0 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
Michael LloydUR.Ndid not start
William ThompsonNC.Ndid not start

EOD-VE

2 150 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Georgina NewtonNC.N43:2420:11
1Janet DawkinsBN.N31:2314:35
2Tracy Callum Calle Manderson- -43:47+0:2320:21
2Harry Charlie Billy Keiran Fitzgibbon- -56:32+25:0926:17

EOD-M

4 040 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Serena DoyleUR.N41:0310:09
2Nicholas RolfeNC.N48:51+7:4812:05
3Jim WellsGO.N1:02:35+21:3215:29
4Mike ColemanFN Q1:08:39+27:3616:59
5Amanda MackieBF.N1:14:24+33:2118:24
6Joy TaplinNC.N1:53:47+1:12:4428:09
Jamie WoolfordBB.Ndisqualified

EOD-H7

3 840 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Kendall OConnorNC.N42:2311:02
2Hamish MackieBF.N44:42+2:1911:38
3Elaine BennettNCN52:05+9:4213:33
4Bert van NettenNC.N57:26+15:0314:57
5Peter ThompsonBN.N1:04:34+22:1116:48
6Tim HackneyNC.N1:06:00+23:3717:11
7Nerise McQuillanWH.N1:13:07+30:4419:02

EOD-H4

6 170 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Kim van NettenNC.N1:06:1910:44
2Kerry BennettNC.N1:38:25+32:0615:57

EOD-H1

12 320 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Nicole HaighNC.N2:24:2411:43

Please report errors in the result list to the organiser.