Official results for NSW Schools Long Distance Championships & State League #10

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: NSW Schools Long Distance Championships & State League #10
Organiser: Illawarra Kareelah Orienteers
Date: Saturday 19 August 2017

M9A

1 720 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Lachlan CoadyMMI.PS13:287:49
2Rory SheddenOXC.PS14:29+1:018:25
3Ben McConaghyGRE.PS14:51+1:238:38
4Wiley WarrenAUS.PS16:33+3:059:37
Aidan NolanVAL.PSmispunched
Alton FreemanBLH.PSdid not finish

W9A

1 720 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Lucy BrindleyWAH.PS40:2723:31
2Charlotte KramerBRI.PS1:05:03+24:3637:49

M10A

1 720 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Jonathan NolanDUL.PS14:018:08
2Emilio ManuelianSGB.PS15:10+1:098:49
3Ivan StukovWAC.PS15:29+1:289:00
4Jake CutbushMOW.PS17:26+3:2510:08
5Seth Weston-ColeSPW.PS21:09+7:0812:17
6Seth AttardOKD.PS23:31+9:3013:40
Tom JanetzkiStP.PSdid not finish

W10A

1 720 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Lauren DaviesNOW.PS12:097:03
2Jamila BuiHOL.PS13:45+1:367:59
3Maggie MackayANN.PS15:45+3:369:09
4Phoebe BroomeSGB.PS16:41+4:329:41
5Caitlin ReynoldsCOB.PS19:52+7:4311:33
6Kate BroomeSGB.PS21:15+9:0612:21
Lyra SimpsonLNC.PSmispunched

M11A

1 820 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Jye JacksonRSH.PS13:397:30
2Timothy McConaghyGRE.PS14:40+1:018:03
3Oliver McFarlaneEPH.PS16:21+2:428:59
4Nat CarrollWAC.PS17:56+4:179:51
5Jesse CochraneGRE.PS18:03+4:249:55
6Arthur De GodoyKVR.PS23:14+9:3512:45
Jett JacksonMtR.PSdid not start

W11A

1 820 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Rebecca CraigNEWE.PS14:057:44
2Erika EnderbyVAL.PS14:34+0:298:00
3Coco MarquesBLH.PS58:57+44:5232:23
Sharmaine RuddBRI.PSdid not finish
Ava StammersCAM.PSdid not start

M11-12B

1 720 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Taine CassarHAGC.S14:558:40
2Daniel ZhangKNOX.S19:00+4:0511:02
3Nathan AdemovicKVR.PS19:01+4:0611:03
4Ziggy BazeleyNil19:28+4:3311:19
5Max CampbellBLH.PS22:36+7:4113:08
6Tyne JonesLFE.PS36:16+21:2121:05
7Brandon ChungKNOX.S48:13+33:1828:01
Ridge ZhaoKNOX.Sdid not start
William WuKNOX.Sdid not start
Ian LinKNOX.Sdid not start

W11-12B

1 720 m, 8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Isobel EdmundsGRE.PS14:558:40
2Millie HollowayPME.PS15:30+0:359:00
3Eloise BairdGRE.PS16:40+1:459:41
4Elly GalazzoGRE.PS16:51+1:569:47
5Tahlia BorckNOW.PS17:30+2:3510:10
6Lilly KramerBRI.PS19:16+4:2111:12
7Bianca WyethTAH.PS22:23+7:2813:00
8Maddison RuddNOW.PS1:11:03+56:0841:18

M12A

1 820 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Oliver FreemanBMG.S19:0810:30
2Dylan MicallefRSH.PS25:12+6:0413:50
3Keagan NolanVAL.PS32:11+13:0317:40
Aleina BeamanBRI.PSdid not start
Trishnan SilvaCRW.PSdid not start

W12A

1 820 m, 8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Nea ShinglerPLC.S11:196:13
2Yekaterina StukovaWAC.PS21:34+10:1511:50
3Sarah PeckMAS.PS23:28+12:0912:53
4Ella RozynMtR.PS23:46+12:2713:03
5Natasha MartinMtR.PS44:27+33:0824:25
6Simarpreet GillPON.S45:38+34:1925:04
7Molly PageKVR.PS1:24:47+1:13:2846:35
Martine ValaisGLW.Sdid not finish

M13A

2 230 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Clyde McGheeNBSC.S14:046:18
2Oskar MellaDGOG.S19:13+5:098:37
3Tom SullivanKNOX.S22:03+7:599:53
4William NolanCBL.S26:57+12:5312:05
Jacob TysonPON.Sdid not finish

W13A

2 230 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Andra LeungCHW.S20:189:06
2Mikayla EnderbyWBAY.S25:34+5:1611:27
3Kyla UptonPON.S37:09+16:5116:39
4Jade OldhamGAL.S37:42+17:2416:54

M13-14B

1 820 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Lachlan TaylorELD.S16:128:54
2Angus RocheTRAC.S27:59+11:4715:22
Callum PerlKNOX.Sdid not start
Noah MikovKIL.Sdid not start
Oliver GordonKNOX.Sdid not start
Dhruv HarihanKNOX.Sdid not start

W13-14B

1 820 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Luca SquiresHAGC.S19:0710:30
2Lucy NorthGLW.S23:22+4:1512:50
3Stephanie TaylorELD.S27:47+8:4015:15
4India DaltonGAL.S40:14+21:0722:06
Ash WhiteMAC.Smispunched
Alexis WinardiCHW.Sdid not start

M14A

2 230 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Cameron McDougallWWG.S24:3311:00
2Gregneil OpenaJED.S28:09+3:3612:37
Alex Koch-LowndesKNOX.Sdid not start
Saxon KrauseNCLdid not start

W14A

2 230 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Niamh CassarNHG.S20:089:01
2Aurelie ValaisGLW.S1:03:04+42:5628:16

M15A

2 540 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Ewan ShinglerKNOX.S14:195:38
2Finn MackayIGS.S24:11+9:529:31
3Jack JanetzkiStP.PS24:32+10:139:39
Thomas BartnikKNOX.Sdid not start

W15A

2 540 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Serena DoylePLCC.S30:3012:00

M15+B

2 230 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Aaron WinataFTS.S22:5310:15
2Andrew LiFTS.S40:47+17:5418:17
Justin OpenaJED.Smispunched
Riley GraingerNSB.Sdid not start

W15+B

2 230 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Joannah McDougallWWG.S25:3511:28
2Victoria CullenGAL.S26:50+1:1512:01
3Taylor AngeloRSG.S33:10+7:3514:52
4Cyndell WhiteMAC.S38:40+13:0517:20

M16A

2 540 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Alvin CraigMER.S14:025:31
2Lachlan BillettTRAC.S16:58+2:566:40
3Thomas KennedyCHW.S19:04+5:027:30
4Angus LeungNSB.S19:52+5:507:49
5Oliver PitmanKNOX.S24:57+10:559:49
6Sam PitmanKNOX.S25:39+11:3710:05
7Joseph WuHAGC.S1:25:52+1:11:5033:48

W16A

2 540 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Joanna HillPLC.S24:029:27
2Claire BurgessHSPA.S24:17+0:159:33
3Tshinta HopperNBSC.S24:30+0:289:38

M17+A

3 580 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Thomas WhiteheadMER.S35:469:59
Jackson BoothKNOX.Sdid not start
Thomas GordonKNOX.Sdid not start
Alastair GeorgeTUR.Sdid not start
Isaac RobertsKNOX.Sdid not start

W17+A

3 110 m, 0 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
Zara DoylePLCC.Sdid not start

M20A

4 070 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Toby WilsonGO N26:486:35
2Alex KennedyGO N54:18+27:3013:20

W20A

3 580 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Rebecca GeorgeBF N32:349:05
2Melissa AnnettsGO N42:38+10:0411:54

M21A

5 080 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Itay ManorUR N39:337:47
2Aidan DawsonGO N46:19+6:469:07
3Bart VonhoffBF N56:22+16:4911:05

W21A

4 070 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Briohny SeamanWR N40:399:59
2Anna FitzgeraldGS N40:48+0:0910:01
3Aniko Fozo-KerteszGO N40:52+0:1310:02
4Nikolett HalmaiGO N43:41+3:0210:43

M35A

5 080 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Stephen CraigNC N40:377:59
2Lee CoadyWH N53:17+12:4010:29
3Istvan KerteszGO N55:35+14:5810:56
4Simon LouisIK N57:47+17:1011:22
5Ian McKenzieUR N1:28:44+48:0717:28

M35AS

3 110 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Mark BrindleyGO N29:499:35
2Shane JenkinsNC N35:03+5:1411:16
Brian CarterSH Nmispunched
Dmitry StukovWH Ndid not finish

M40A

4 070 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Angus SheddenSH N34:458:32
2Miles EllisBF N41:12+6:2710:07
3Damien EnderbyNC N45:07+10:2211:05
4Matt HackettWH N1:16:27+41:4218:47

W40A

3 580 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Ruth SheddenSH N41:4911:40

M45A

4 070 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Shane DoyleUR N35:448:46
2Ant NolanUR N40:29+4:459:56
3Ross MorrisonGO N41:20+5:3610:09
4Peter McConaghyGO N58:29+22:4514:22

W45A

3 580 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Jennifer EnderbyNC N31:488:52
2Martina CraigNC N42:40+10:5211:55
Margaret PeelNC Ndid not start

M45AS

3 110 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Stephan WagnerSH N33:3410:47
2Ellis LeungGO N33:43+0:0910:50
3Ian JessupGO N34:10+0:3610:59
4David McGheeBN N34:24+0:5011:03
5Robert BradleyWH N37:01+3:2711:54
6David SquiresSH N38:48+5:1412:28

W45AS

2 540 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Salme FullerIK N24:189:34
2Maria OrrNC N26:02+1:4410:14
3Vanessa FreemanBF N26:23+2:0510:23
4Amanda MackieBF N28:24+4:0611:10
5Sally DevenishWP N34:14+9:5613:28
6Sharon BurgessNC N36:19+12:0114:17
7Gayle ShepherdUR N39:46+15:2815:39

M50A

4 070 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Andy SimpsonBF N31:017:37
2Peter AnnettsGO N36:46+5:459:02
3Jamie KennedyGO N43:54+12:5310:47
4Mark FreemanBF N46:56+15:5511:31
5Tony HillGO N47:38+16:3711:42
6Andrew WisniewskiBF N48:12+17:1111:50

W50A

3 110 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Paula ShinglerBF N24:517:59
2Barbara HillGO N26:17+1:268:27
3Tania KennedyGO N32:01+7:1010:17
4Sharon LambertBN N32:09+7:1810:20
Bridget WhiteheadNC Ndid not start

M55A

4 070 m, 11 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Simon GeorgeBF N35:518:48
2Mark ShinglerBF N39:05+3:149:36
3Glenn BurgessNC N45:38+9:4711:12
3John BrayanGO N45:38+9:4711:12
5Malcolm RobertsNC N47:26+11:3511:39
6Russell BlatchfordNC N48:24+12:3311:53
7Tim PerryWH N51:20+15:2912:36
8Bjorn MellaNC N54:34+18:4313:24
9Peter HopperBN N54:52+19:0113:28
10Dan RedfernGO N57:19+21:2814:04
11Bob MorganBN N1:19:40+43:4919:34
Geoff PeelNC Ndid not start

W55A

3 110 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Carolyn MatthewsNC N26:338:32
2Joanna ParrBF N36:31+9:5811:44
3Airdrie LongGO N36:32+9:5911:44

M55AS

2 540 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Michael HalmyBN N20:468:10
2Jim MackayUR N23:25+2:399:13
3Garry StewartSH N24:47+4:019:45
4Dale WallaceWP N26:21+5:3510:22
5Colin PriceCC N34:17+13:3113:29
Robert SprySH Nmispunched
Peter OrrNC Nmispunched

W55AS

2 200 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Sandra StewartSH N28:0412:45
2Barbara DawsonGO N31:37+3:3314:22
3Maureen FitzpatrickWH N40:48+12:4418:32

M60A

3 580 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Alex DaveyWR N30:298:30
2Geoff TodkillNC N36:31+6:0210:12
3Johnny PetersenGO N50:38+20:0914:08

W60A

2 540 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Debbie DaveyWR N23:199:10
2Robyn PallasCC N25:53+2:3410:11

M65A

3 580 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Gordon WilsonBN N34:289:37
2Jim LeeNC N37:28+3:0010:27
3Steve FlickBN N37:29+3:0110:28
4Michael RoylanceBF N50:47+16:1914:11
5Ted WoodleyGO N54:42+20:1415:16
6Jim ForbesGO N58:29+24:0116:20

W65A

2 540 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Carol JacobsonGO N27:3310:50

M65AS

2 200 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Dennis SparlingGO N43:2919:45
2Russell RigbyNC N1:22:15+38:4637:23

W65AS

2 200 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Carolyn RigbyNC N29:2713:23
2Barbara JunghansGO N45:58+16:3120:53
3Cheryl BluettBN N50:18+20:5122:51

M70A

3 110 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Terry BluettBN N31:0610:00
2Jim MerchantGO N31:18+0:1210:03
3Dick OgilvieUR N32:57+1:5110:35
4Ken JacobsonGO N39:13+8:0712:36
5Eric WainwrightRR A39:36+8:3012:43
6Dave LottyUR N42:57+11:5113:48
7Barry PearceWH N1:43:31+1:12:2533:17
Ron JunghansGO Ndid not start
Ian MillerWH Ndid not start

W70A

2 540 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Mary Jane MahonyUR N51:3420:18

M75A

2 540 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1John Le CarpentierSH N21:488:34
2Peter MeyerSH N31:55+10:0712:33

W75A

2 200 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Janet MorrisWH N41:1518:45

M80A

2 540 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Brian ClelandUR N40:2415:54

MopenB

2 230 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1William ThompsonNC N17:217:46

WopenB

2 230 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Cassandra ThompsonNC N20:279:10
2Wendy McConaghyGO N25:01+4:3411:13
3Jane BolandUR N32:41+12:1414:39

EODH

3 580 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Chris FitzgeraldGS N34:079:31
2Colin BurnettGO N36:06+1:5910:05

EODM

2 230 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Ben RuddNil40:1718:03

EODE

1 820 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Carolyn WhiteNil22:3012:21
2Debbie PeckNil23:37+1:0712:58
3Jennifer TranNil35:00+12:3019:13
4Lien BuiNil44:50+22:2024:38

EODVE

1 720 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Euan SheddenSH N14:518:38
2Oscar CumminsNil20:12+5:2111:44
3Ryder SeamanWR N28:37+13:4616:38
4Nicola McConaghyGO N37:23+22:3221:44
Gala WarrenNildid not finish

Please report errors in the result list to the organiser.