Orienteering Australia

Official results for 2017 ACT Sprint Distance Champs National League 3 Aust University Championships Heats

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: 2017 ACT Sprint Distance Champs National League 3 Aust University Championships Heats
Organiser: Parawanga Orienteers
Date: Saturday 25 March 2017

M21EA

2 600 m, 19 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Tomas KrajcaCC A14:225:31
2Matthew CraneCC A14:34+0:125:36
3Jacob LindstamCC A14:49+0:275:41
4Matt DoyleVN V14:54+0:325:43
5Leon KeelyVN V15:04+0:425:47
6David ShepherdCC A16:10+1:486:13
6Jeremy GenarTF T16:10+1:486:13
8Alex MasseyST N18:12+3:507:00
9Christopher NauntonVN V19:05+4:437:20
10Will KennedySW S19:22+5:007:26
11Simon RouseVN V19:34+5:127:31
12James McQuillanST N19:37+5:157:32
13Eric MorrisST N19:51+5:297:38
14Hamish ProsserCC A20:17+5:557:48
14Geoff LawfordVN V20:17+5:557:48
16Peter HobbsVN V21:13+6:518:09
17Karl BicevskisTF T22:03+7:418:28
18Gary BuchanEU V32:15+17:5312:24
19James GrayVN V35:54+21:3213:48
Andrew HillST Ndid not start

M21EB

2 700 m, 15 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Simon UppillSW S14:335:23
2Brodie NankervisTF T15:23+0:505:41
3Ian LawfordCC A16:30+1:576:06
4Aidan DawsonST N19:10+4:377:05
5Andrew BrownST N19:38+5:057:16
6Craig FeuerherdtVN V20:24+5:517:33
7Robert BennettST N20:28+5:557:34
8Jim RussellVN V20:47+6:147:41
9Gareth CandyCC A22:35+8:028:21
10Atte LahtinenST N22:39+8:068:23
11Blair TrewinVN V23:01+8:288:31
12Tate NeedhamRR A23:39+9:068:45
13Dirk NankervisTF T35:03+20:3012:58
Stefano RausSW Smispunched
Mark GregsonCC Amispunched
Matthew PurcellCC Adid not start
Dave MeyerST Ndid not start
Greg BarbourST Ndid not start
Bruce ArthurVN Vdid not start

W21EA

2 100 m, 10 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Bridget AndersonSW S13:116:16
1Charlotte WatsonCC A13:116:16
3Rachel EffeneyQC Q14:12+1:016:45
4Shannon JonesCC A14:13+1:026:46
5Anna SheldonQC Q14:25+1:146:51
6Heather MuirQC Q16:40+3:297:56
7Jenny CasanovaSW S17:00+3:498:05
8Anna FitzgeraldST N18:09+4:588:38
9Sally-Anne HendersonST N23:51+10:4011:21
10Silke Van RooyTF T27:30+14:1913:05
Jo AllisonCC Adid not start

W21EB

2 200 m, 10 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Krystal NeumannQC Q15:056:51
2Katie ReynoldsCC A15:19+0:146:57
3Natasha KeyVN V15:20+0:156:58
4Grace CraneTF T15:41+0:367:07
5Nicola BlatchfordST N15:48+0:437:10
6Lanita SteerVN V17:16+2:117:50
7Marina IskhakovaCC A17:57+2:528:09
8Belinda LawfordCC A17:59+2:548:10
9Briohny SeamanST N19:13+4:088:44
10Marika SuominenBS A23:31+8:2610:41

M20EA

2 600 m, 11 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Joseph DickinsonTF T16:146:14
2Aston KeyVN V16:20+0:066:16
3Patrick MillerCC A16:46+0:326:26
4Stephen MelhuishCC A17:21+1:076:40
5Jack NeumannQC Q17:37+1:236:46
6Alastair GeorgeST N17:38+1:246:46
7Mark GlanvilleCC A18:12+1:587:00
8Ewan BarnettCC A18:19+2:057:02
9Angus HainesSW S19:38+3:247:33
10Nicholas CongediSW S20:05+3:517:43
11Jesse PiiroinenCC A27:34+11:2010:36

M20EB

2 700 m, 8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Toby WilsonST N17:056:19
2Noah PolandCC A19:00+1:557:02
3Duncan CurrieST N19:04+1:597:03
4Ciaran LaneCC A21:14+4:097:51
5Tristan MillerCC A21:45+4:408:03
6Zac NeedhamCC A22:08+5:038:11
7Simeon BurrillQC Q22:38+5:338:22
8Rowan RamamurthyQC Q27:02+9:5710:00
Ryan StocksCC Adid not start
Oliver MillCC Adid not start
Jarrah DayTF Tdid not start

W20EA

2 100 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Asha SteerVN V14:306:54
2Winnie OakhillQC Q14:59+0:297:08
3Rachel AllenTF T15:53+1:237:33
Georgia JonesST Nmispunched

W20EB

2 200 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Tara MelhuishCC A16:167:23
2Zoe DowlingTF T17:50+1:348:06
3Rebecca GeorgeST N19:46+3:308:59
4Maree DoyleST N28:25+12:0912:54

Please report errors in the result list to the organiser.