Official results for Oceania Orienteering Championships - Sprint - Elite ONLY

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: Oceania Orienteering Championships - Sprint - Elite ONLY
Organiser: Orienteering Australia
Date: Friday 14 April 2017

M21E

3 600 m, 22 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Simon UppillSW S15:504:23
2Brodie NankervisTF T16:33+0:434:35
3Matthew CraneCC A16:48+0:584:40
4Andrew BarnettCC A17:00+1:104:43
5Leon KeelyVN V17:05+1:154:44
6Kerrin RattraySW S17:42+1:524:55
7Felix SpäthGermany18:03+2:135:00
8Tomas KrajcaCC A18:47+2:575:13
9Andrew BrownST N19:39+3:495:27
10Peter HobbsVN V20:06+4:165:35
11Andrew HillST N20:30+4:405:41
12John NieuwenhovenSW S20:31+4:415:41
13Atte LahtinenST N21:00+5:105:50
14Matthew PattenTF T21:18+5:285:55
15Nicholas CollinsVN V21:36+5:466:00
16Ashlay NankervisTF T21:47+5:576:03
17Jim RussellVN V21:56+6:066:05
18David BrownridgeVN V22:55+7:056:21
19Ben RattraySW S23:54+8:046:38
Rob BennettST Nmispunched
Jacob LindstamCC Amispunched
Ian LawfordCC Amispunched
Hamish ProsserCC Adid not start

W21E

3 120 m, 17 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Charlotte WatsonCC A15:244:56
2Liis JohansonVN V15:40+0:165:01
3Susen LöschGermany15:50+0:265:04
4Belinda LawfordCC A15:58+0:345:07
4Natasha KeyVN V15:58+0:345:07
6Katie ReynoldsCC A16:57+1:335:25
7Krystal NeumannQC Q17:05+1:415:28
8Bridget AndersonSW S17:12+1:485:30
9Nicola BlatchfordST N17:29+2:055:36
10Lanita SteerVN V17:46+2:225:41
11Heather MuirQC Q17:56+2:325:44
12Rachel EffeneyQC Q18:58+3:346:04
13Anna SheldonQC Q19:08+3:446:07
14Clare BrownridgeVN V19:43+4:196:19
15Mace NeveCC A19:44+4:206:19
16Lisa GrantST N21:10+5:466:47
Jenna LinehanCC Amispunched

M20A

3 600 m, 11 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Simeon BurrillQC Q17:214:49
2Joseph DickinsonTF T17:41+0:204:54
3Toby WilsonST N18:03+0:425:00
4Jarrah DayTF T18:08+0:475:02
5Ewan BarnettCC A18:35+1:145:09
6Peter CollinsVN V22:24+5:036:13
7Jack NeumannQC Q22:38+5:176:17
8Ciaran LaneCC A22:49+5:286:20
9Lachlan CherryVN V23:09+5:486:25
10Alex KennedyST N25:16+7:557:01
Riley De JongQC Qmispunched
Oliver MillCC Adid not start
Stephen MelhuishCC Adid not start

W20A

3 120 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Asha SteerVN V17:495:42
2Winnie OakhillQC Q17:50+0:015:42
3Georgia JonesST N18:47+0:586:01
4Zoe DowlingTF T19:34+1:456:16
5Rebecca GeorgeST N21:09+3:206:46
Maree DoyleST Ndid not start
Ella JohnsonTF Tdid not start

M18A

3 190 m, 12 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Aston KeyVN V14:294:32
2Angus HainesSW S16:26+1:575:09
3Duncan CurrieST N16:27+1:585:09
4Jimmy CameronVN V17:34+3:055:30
5Patrick MillerCC A17:49+3:205:35
6Jed FlemingTF T18:20+3:515:44
7Alastair GeorgeST N19:10+4:416:00
8Johann BurgessTF T20:15+5:466:20
9Daniel GrayQC Q20:24+5:556:23
10Max DalheimVN V22:13+7:446:57
11Mark GlanvilleCC A22:34+8:057:04
Glenn JamesVN Vmispunched

W18A

2 670 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Tara MelhuishCC A17:076:24
2Rachel AllenTF T17:43+0:366:38
3Caroline PigerreQC Q17:54+0:476:42
4Sarah LimSW S23:08+6:018:39
5Jo Anna MaynardWN W24:15+7:089:04
6Kathleen LakeAustralia48:12+31:0518:03
Zara DoyleST Ndid not start
Miho YamazakiCC Adid not start
Lauren BaadeQC Qdid not start

Please report errors in the result list to the organiser.