Official results for Oceania Orienteering Championships - Long - Elite ONLY

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: Oceania Orienteering Championships - Long - Elite ONLY
Organiser: Orienteering Australia
Date: Saturday 15 April 2017

M21E

13 220 m, 17 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Simon UppillSW S1:36:457:19
2Matthew CraneCC A1:46:30+9:458:03
3Tomas KrajcaCC A1:53:03+16:188:33
4Brodie NankervisTF T1:58:25+21:408:57
5Andrew BarnettCC A2:03:51+27:069:22
6Kerrin RattraySW S2:04:39+27:549:25
7Ian LawfordCC A2:14:49+38:0410:11
8Jacob LindstamCC A2:23:37+46:5210:51
9Felix SpäthGermany2:24:04+47:1910:53
10David BrownridgeVN V2:35:58+59:1311:47
11Rob BennettST N2:36:38+59:5311:50
12Atte LahtinenST N2:40:06+1:03:2112:06
13John NieuwenhovenSW S2:46:00+1:09:1512:33
14Andrew BrownST N2:50:39+1:13:5412:54
15Andrew HillST N3:06:40+1:29:5514:07
David ShepherdCC Adid not finish
Leon KeelyVN Vdid not finish

W21E

8 130 m, 15 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Jo AllisonCC A1:22:2710:08
2Susen LöschGermany1:22:54+0:2710:11
3Krystal NeumannQC Q1:23:40+1:1310:17
4Natasha KeyVN V1:25:11+2:4410:28
5Charlotte WatsonCC A1:28:13+5:4610:51
6Bridget AndersonSW S1:29:57+7:3011:03
7Liis JohansonVN V1:30:13+7:4611:05
8Anna SheldonQC Q1:36:34+14:0711:52
9Rachel EffeneyQC Q1:45:12+22:4512:56
10Lanita SteerVN V1:53:46+31:1913:59
11Mace NeveCC A2:09:07+46:4015:52
12Clare BrownridgeVN V2:21:17+58:5017:22
Katie ReynoldsCC Amispunched
Nicola BlatchfordST Nmispunched
Belinda LawfordCC Amispunched

M20A

8 660 m, 12 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Jarrah DayTF T1:19:069:08
2Toby WilsonST N1:21:37+2:319:25
3Joseph DickinsonTF T1:27:25+8:1910:05
4Jack NeumannQC Q1:31:04+11:5810:30
5Ewan BarnettCC A1:48:25+29:1912:31
6Peter CollinsVN V1:58:21+39:1513:39
7Riley De JongQC Q2:09:08+50:0214:54
8Ciaran LaneCC A2:11:55+52:4915:13
9Stephen MelhuishCC A2:12:03+52:5715:14
10Lachlan CherryVN V2:19:48+1:00:4216:08
11Nicholas CongediSW S2:23:49+1:04:4316:36
Simeon BurrillQC Qmispunched
Oliver MillCC Adid not start

W20A

5 830 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Winnie OakhillQC Q1:27:3715:01
2Georgia JonesST N1:28:50+1:1315:14
3Asha SteerVN V1:37:01+9:2416:38
4Zoe DowlingTF T1:41:15+13:3817:22
5Rebecca GeorgeST N1:49:53+22:1618:50
6Bronte GannonQC Q2:16:39+49:0223:26
Ella JohnsonTF Tdid not start

M18A

6 660 m, 11 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Aston KeyVN V59:018:51
2Patrick MillerCC A1:13:50+14:4911:05
3Alastair GeorgeST N1:21:09+22:0812:11
4Duncan CurrieST N1:33:55+34:5414:06
5Jed FlemingTF T1:45:11+46:1015:47
6Jimmy CameronVN V1:45:56+46:5515:54
7Daniel GrayQC Q1:55:09+56:0817:17
8Mark GlanvilleCC A1:56:15+57:1417:27
9Angus HainesSW S2:01:57+1:02:5618:18
10Johann BurgessTF T2:08:24+1:09:2319:16
Glenn JamesVN Vmispunched
Max DalheimVN Vdid not start

W18A

4 630 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Tara MelhuishCC A56:3012:12
2Rachel AllenTF T1:05:11+8:4114:04
3Caroline PigerreQC Q1:22:52+26:2217:53
4Sarah LimSW S1:25:51+29:2118:32
5Laurel GannonQC Q1:42:54+46:2422:13
6Miho YamazakiCC A2:09:02+1:12:3227:52
Jo Anna MaynardWN Wmispunched
Lauren BaadeQC Qdid not start

Please report errors in the result list to the organiser.