Official results for Oceania Orienteering Championships - Middle - Elite ONLY

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: Oceania Orienteering Championships - Middle - Elite ONLY
Organiser: Orienteering Australia
Date: Monday 17 April 2017

M21E

4 900 m, 24 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Simon UppillSW S37:367:40
2Leon KeelyVN V38:55+1:197:56
3Matthew CraneCC A39:23+1:478:02
4Tomas KrajcaCC A41:31+3:558:28
5Brodie NankervisTF T41:54+4:188:33
6David ShepherdCC A43:56+6:208:57
7Andrew BarnettCC A45:01+7:259:11
8Felix SpäthGermany45:24+7:489:15
9Ian LawfordCC A46:26+8:509:28
10Jacob LindstamCC A48:03+10:279:48
11Rob BennettST N48:28+10:529:53
12Kerrin RattraySW S51:16+13:4010:27
13Andrew BrownST N52:18+14:4210:40
14Atte LahtinenST N54:49+17:1311:11
15Matthew PattenTF T55:34+17:5811:20
16Ben RattraySW S57:16+19:4011:41
17Andrew HillST N57:22+19:4611:42
18David BrownridgeVN V58:47+21:1111:59
19Ashlay NankervisTF T1:02:17+24:4112:42
20Hamish ProsserCC A1:05:57+28:2113:27
21Peter HobbsVN V1:06:53+29:1713:38
22Jim RussellVN V1:09:21+31:4514:09
23Nicholas CollinsVN V1:09:24+31:4814:09
24John NieuwenhovenSW S1:11:45+34:0914:38

W21E

3 990 m, 17 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Charlotte WatsonCC A34:538:44
2Susen LöschGermany35:48+0:558:58
3Natasha KeyVN V39:50+4:579:58
4Liis JohansonVN V41:21+6:2810:21
5Jo AllisonCC A41:29+6:3610:23
6Katie ReynoldsCC A42:25+7:3210:37
7Krystal NeumannQC Q44:10+9:1711:04
8Grace CraneTF T45:16+10:2311:20
9Belinda LawfordCC A46:00+11:0711:31
10Bridget AndersonSW S48:17+13:2412:06
11Anna SheldonQC Q48:43+13:5012:12
12Rachel EffeneyQC Q48:55+14:0212:15
13Nicola BlatchfordST N50:45+15:5212:43
14Lanita SteerVN V54:11+19:1813:34
15Heather MuirQC Q54:57+20:0413:46
16Clare BrownridgeVN V59:38+24:4514:56
17Mace NeveCC A1:09:03+34:1017:18
Jenna LinehanCC Adid not start

M20A

4 300 m, 13 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Simeon BurrillQC Q39:569:17
2Ewan BarnettCC A41:08+1:129:33
3Jarrah DayTF T42:36+2:409:54
4Joseph DickinsonTF T42:48+2:529:57
5Toby WilsonST N44:50+4:5410:25
6Jack NeumannQC Q49:42+9:4611:33
7Lachlan CherryVN V50:26+10:3011:43
8Nicholas CongediSW S50:57+11:0111:50
9Riley De JongQC Q51:46+11:5012:02
10Ciaran LaneCC A53:15+13:1912:23
11Stephen MelhuishCC A54:59+15:0312:47
12Peter CollinsVN V56:24+16:2813:06
13Alex KennedyST N1:04:58+25:0215:06
Oliver MillCC Adid not start

W20A

3 270 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Zoe DowlingTF T33:2310:12
2Asha SteerVN V36:34+3:1111:10
3Winnie OakhillQC Q38:05+4:4211:38
4Georgia JonesST N41:25+8:0212:39
5Rebecca GeorgeST N47:43+14:2014:35
6Bronte GannonQC Q50:21+16:5815:23
Ella JohnsonTF Tdid not start

M18A

3 420 m, 12 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Aston KeyVN V28:298:19
2Alastair GeorgeST N31:00+2:319:03
3Patrick MillerCC A33:39+5:109:50
4Jed FlemingTF T35:42+7:1310:26
5Mark GlanvilleCC A39:04+10:3511:25
6Daniel GrayQC Q39:22+10:5311:30
7Duncan CurrieST N39:53+11:2411:39
8Johann BurgessTF T42:17+13:4812:21 Download route in GPX format
9Jimmy CameronVN V46:24+17:5513:34
10Max DalheimVN V54:17+25:4815:52
11Glenn JamesVN V54:33+26:0415:57
Angus HainesSW Sdid not finish

W18A

2 620 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Tara MelhuishCC A27:1110:22
2Caroline PigerreQC Q32:20+5:0912:20
3Jo Anna MaynardWN W32:34+5:2312:25
4Rachel AllenTF T33:13+6:0212:40
5Laurel GannonQC Q35:55+8:4413:42
6Miho YamazakiCC A39:31+12:2015:04
Sarah LimSW Smispunched
Lauren BaadeQC Qdid not start

Please report errors in the result list to the organiser.