Official results for NSW Schools Sprint Championships & State League #11a & b , race 1

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: NSW Schools Sprint Championships & State League #11a & b
Organiser: Illawarra Kareelah Orienteers
Date: Sunday 20 August 2017

Race 1Race 2Race 2 (overall)

M9A

1 420 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Ben McConaghyGRE.PS11:308:05
2Rory SheddenOXC.PS13:45+2:159:40
3Alton FreemanBLH.PS15:55+4:2511:12
4Hunter ElsonMAW.PS18:23+6:5312:56

W9A

1 420 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Lucy BrindleyWAH.PS34:5424:34

M10A

1 420 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Jake CutbushMOW.PS11:127:53
2Daniel Wah DayMOW.PS18:10+6:5812:47
3Tom JanetzkiStPH.ps26:41+15:2918:47
Ivan StukovJPAL.PSdid not start
Seth AttardOKD.PSdid not start
Seth Weston-ColeSPW.PSdid not start
Noah WalkerMAW.PSdid not start

W10A

1 420 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Lyra SimpsonLNC.PS10:347:26
2Jamila BuiHOL.PS12:19+1:458:40
Maggie MackayANN.PSdid not start

M11A

1 880 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Jamie MarshMOW.PS13:317:11
2Arthur De GodoyKVR.PS14:54+1:237:55
3Timothy McConaghyGRE.PS16:34+3:038:48
4Nat CarrollWAC.PS16:46+3:158:55
5Jye JacksonRSH.PS18:41+5:109:56
Dylan LeeMAW.PSmispunched
Harry ElsonMAW.PSmispunched
Jesse CochraneGRE.PSdid not start
Jett JacksonMtR.PSdid not start

W11A

1 880 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Erika EnderbyVAL.PS13:577:25
2Rebecca CraigNEWE.PS17:55+3:589:31
3Azariya BurfordMAW.PS39:23+25:2620:56
4Zoe GillMAW.PS44:25+30:2823:37
5Chelsea OlbrichRSH.PS47:10+33:1325:05
Sheralyn RuddBRI.PSmispunched
Emily BallardOKD.PSdid not start

M11-12B

1 420 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1James Van DykMVL.PS11:127:53
2Nicolas GrazianoMVL.PS13:27+2:159:28
3Tyne JonesLFE.PS15:50+4:3811:09
4max CampbellBLH.PS21:31+10:1915:09
5Nathan AdemovicKVR.PS25:10+13:5817:43
6Daniel ZhangKNOX31:16+20:0422:01
William WuKNOXdid not start
Ian LinKNOXdid not start
Brandon ChungKNOXdid not start
Ridge ZhaoKNOXdid not start

W11-12B

1 420 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Coco MarquesBLH.PS18:2112:55
2Tiana MauceriPON.S29:21+11:0020:40
3Tahlia BorckNOW.PS31:28+13:0722:09
Charli RyanFLI.PSdid not start

M12A

1 880 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Oliver FreemanBMG.S11:456:15
2Dylan MicallefRSH.PS20:01+8:1610:38
3Andrew KotevskiFLI.PS24:37+12:5213:05
Joel HeywardMAW.PSmispunched
Matthew LanyonCRW.PSdid not start
Phillip PecoskiFLI.PSdid not start
Trishnan SilvaCRW.PSdid not start

W12A

1 880 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Nea ShinglerPLC13:437:17
2Sarah PeckMAS.PS22:27+8:4411:56
3Sienna Biurra-HoyRSG.S26:58+13:1514:20
4Skye CallaghanTAH.PS31:41+17:5816:51
Yekaterina StukovaJPAL.PSdid not start
Georgia ConroyFLI.PSdid not start
Simarpreet GillPON.Sdid not start

M13A

1 960 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Oskar MellaDGOG.S13:376:56
2Tom SullivanKNOX19:35+5:589:59
3Seth SweeneyWCC.S22:11+8:3411:19
4William NolanCBL.S26:59+13:2213:46

W13A

1 960 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Mikayla EnderbyWBAY.S12:506:32
2Andra LeungCHW.S14:31+1:417:24

M13-14B

1 880 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Angus RocheTRAC.S15:358:17
Dhruv HarihanKNOXdid not start
Callum PerlKNOXdid not start
Oliver GordonKNOXdid not start

W13-14B

1 880 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Luca SquiresHAGC.S14:337:44
2Lucy NorthGLW.S14:48+0:157:52
3Abbey StewartRSG.S17:13+2:409:09
4Marcelle HakikatRSG.S18:21+3:489:45
5Ashlyn WhiteMAC.S28:25+13:5215:06
6Sophie RobertsRSG.S33:40+19:0717:54

M14A

1 960 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Cameron McDougallWWG.S13:386:57
2Aaron JengBHS.S14:38+1:007:27
3Alan liBHS.S14:43+1:057:30
3Fardin IslamBHS.S14:43+1:057:30
5Selwyn SweeneyWCC.S15:36+1:587:57
6Gregneil OpenaJED.S18:25+4:479:23
7Saxon KrauseNCL20:06+6:2810:15
Pranay KumarBHS.Sdid not start
Alex Koch-LowndesKNOXdid not start

W14A

1 960 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Tiia MarshCHW.S19:049:43
2Aurelie ValaisGLW.S26:15+7:1113:23
Niamh CassarNHG.Smispunched
Hannah BillettTRAC.Sdid not start

M15A

2 770 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Ewan ShinglerKNOX15:405:39
2Jack JanetzkiStPC23:34+7:548:30
3Thomas BartnikKNOX33:12+17:3211:59
Finn MackayIGS.Sdid not start

W15A

2 240 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Serena DoylePLCC.S18:238:12
2Holly RobertsSSC.S21:27+3:049:34
3Joannah McDougallWWG.S25:47+7:2411:30

M15+B

1 960 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Justin OpenaJED.S1:16:2538:59
Mitchell WellsHAGC.Sdid not start

W15+B

1 960 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Cyndell WhiteMAC.S36:3818:41

M16A

2 770 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Alvin CraigMER.S16:195:53
2Lachlan BillettTRAC.S17:08+0:496:11
3Thomas KennedyCHW.S19:08+2:496:54
4Angus LeungNSB.S20:23+4:047:21
5Oliver PitmanKNOX23:55+7:368:38
6Sam PitmanKNOX29:00+12:4110:28

W16A

2 240 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Tshinta HopperNBSC.S19:458:49
2Claire BurgessHSPA.S21:58+2:139:48
3Joanna HillPLCC.S22:41+2:5610:07

M17+A

2 900 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Alastair GeorgeTUR.S16:155:36
2Thomas WhiteheadMER.S21:33+5:187:25
Charlie CheesleyWWG.Smispunched
Isaac RobertsKNOXdid not start
Thomas GordonKNOXdid not start
Jackson BoothKNOXdid not start

W17+A

2 360 m, 0 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
Zara DoylePLCC.Sdid not start

M20A

2 900 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Toby WilsonGO N15:255:18
2Alex KennedyGO N25:58+10:338:57

W20A

2 360 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Rebecca GeorgeBF N19:078:06
2Melissa AnnettsGO N19:52+0:458:25
3Samantha WallaceWP N29:14+10:0712:23

M21A

2 900 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Aidan DawsonGO N14:254:58
2Andrew BrownBF N15:24+0:595:18
3Itay ManorUR N15:32+1:075:21
4Bart VonhoffBF N16:06+1:415:33
5Andy HillWH N16:18+1:535:37
6Karl BicevskisAL T17:09+2:445:54

W21A

2 770 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Aniko Fozo-KerteszGO N17:576:28
2Briohny SeamanWR N19:02+1:056:52
3Anna FitzgeraldGS N20:46+2:497:29
4Nikolett HalmaiGO N24:32+6:358:51

M35A

2 900 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Stephen CraigNC N16:235:38
2Jock DavisBF N17:14+0:515:56
3Istvan KerteszGO N19:40+3:176:46
4Jose ZapataCC N21:32+5:097:25
5Ian McKenzieUR N25:42+9:198:51

W35A

2 360 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Phoebe DentCC N17:387:28

M35AS

2 240 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Mark BrindleyGO N22:3510:04
2Shane JenkinsNC N22:38+0:0310:06
3Brian CarterSH N22:47+0:1210:10
Dmitry StukovWH Ndid not start

M40A

2 770 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Angus SheddenSH N16:386:00
2Damien EnderbyNC N19:06+2:286:53
3Miles EllisBF N19:41+3:037:06
Matt HackettWH Ndid not start

W40A

2 360 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Ruth SheddenSH N18:137:43

M45A

2 770 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Ant NolanUR N18:026:30
2Shane DoyleUR N19:02+1:006:52
3Paul MarshBF N19:27+1:257:01

W45A

2 360 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Jennifer EnderbyNC N15:206:29
2Martina CraigNC N15:32+0:126:34
3Saffron SweeneyWH N42:45+27:2518:06
Margaret PeelNC Ndid not start

M45AS

2 120 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Ian JessupGO N18:418:48
2Ellis LeungGO N24:31+5:5011:33
3Kevin RobertsGO N24:52+6:1111:43
David SquiresSH Nmispunched
Ron PallasUR Ndid not start
Samuel TsangCC Ndid not start

W45AS

2 010 m, 8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Salme FullerIK N16:528:23
2Sally DevenishWP N19:49+2:579:51
3Sharon BurgessNC N21:46+4:5410:49
4Maria OrrNC N22:33+5:4111:13
5Amanda MackieBF N22:41+5:4911:17
6Vanessa FreemanBF N22:45+5:5311:19
7Gayle ShepherdUR N24:45+7:5312:18
8Nicola NyghBF N25:13+8:2112:32

M50A

2 770 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Peter AnnettsGO N17:236:16
2Andy SimpsonBF N17:51+0:286:26
3Tony HillGO N20:03+2:407:14
4Jamie KennedyGO N20:17+2:547:19
5Andrew WisniewskiBF N21:31+4:087:46

W50A

2 240 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Paula ShinglerBF N16:307:21
2Barbara HillGO N17:51+1:217:58
3Linda SestaUR N18:47+2:178:23
4Sharon LambertBN N20:05+3:358:57
5Tania KennedyGO N20:14+3:449:01
Bridget WhiteheadNC Ndid not start

M55A

2 770 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Mark ShinglerBF N18:046:31
2Simon GeorgeBF N21:06+3:027:37
3Bjorn MellaNC N21:46+3:427:51
4Glenn BurgessNC N22:12+4:088:00
5Malcolm RobertsNC N22:37+4:338:09
6Peter HopperBN N22:48+4:448:13
7Russell BlatchfordNC N22:52+4:488:15
Geoff PeelNC Ndid not start

W55A

2 240 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Carolyn MatthewsNC N18:348:17
2Joanna ParrBF N20:29+1:559:08
3Airdrie LongGO N21:02+2:289:23

M55AS

2 010 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Dale WallaceWP N17:588:56
2Garry StewartSH N18:12+0:149:03
3Michael HalmyBN N21:15+3:1710:34
4Robert SprySH N22:54+4:5611:23
Peter OrrNC Nmispunched
Jim MackayUR Ndid not start

W55AS

2 010 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Barbara DawsonGO N26:4613:19
2Sandra StewartSH N26:49+0:0313:20

M60A

2 360 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Geoff TodkillNC N15:316:34
2Alex DaveyWR N16:12+0:416:51
3Larry WeissGO N19:52+4:218:25

W60A

2 240 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Debbie DaveyWR N20:159:02
2Karin HefftnerGO N22:19+2:049:57
3Robyn PallasCC N23:04+2:4910:17

M65A

2 360 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Steve FlickBN N16:166:53
2Gordon WilsonBN N16:57+0:417:10
3Ted WoodleyGO N20:05+3:498:30
4Jim LeeNC N20:06+3:508:31
5Jim ForbesGO N22:10+5:549:23
Michael RoylanceBF Ndid not start

W65A

2 120 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Carol JacobsonGO N21:2110:04

M65AS

2 010 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Dennis SparlingGO N32:4716:18
2Russell RigbyNC N48:02+15:1523:53

W65AS

2 010 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Carolyn RigbyNC N23:5911:55
2Barbara JunghansGO N36:42+12:4318:15
3Cheryl BluettBN N50:28+26:2925:06

M70A

2 240 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Jim MerchantGO N21:159:29
2Terry BluettBN N22:01+0:469:49
3Eric WainwrightRR A23:34+2:1910:31
4Ken JacobsonGO N25:23+4:0811:19
5Dave LottyUR N29:41+8:2613:15
6Ron JunghansGO N39:38+18:2317:41
Dick OgilvieUR Nmispunched
Ian MillerWH Ndid not start

W70A

2 120 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Mary Jane MahonyUR N28:4813:35

M75A

2 120 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1John Le CarpentierSH N17:138:07
2Peter MeyerSH N23:43+6:3011:11

W75A

2 010 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Sue ThomsonGO N40:0419:56

M80A

2 010 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Lloyd GledhillGO N22:4711:20
2Brian ClelandUR N29:31+6:4414:41

MopenB

1 960 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1William ThompsonNC N15:257:51

WopenB

1 960 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Wendy McConaghyGO N18:209:21
2Jane BolandUR N29:35+11:1515:05
Cassandra ThompsonNC Nmispunched

EODH

2 360 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Nick WilsonNIL14:015:56
2Ian WilsonNIL16:51+2:507:08
3Imogen WilsonNIL18:30+4:297:50
4Rodney ParkinBN N19:34+5:338:17
5Chris FitzgeraldGS N22:44+8:439:37

EODM

1 960 m, 8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Marianne BirchBF N23:0311:45
2Caroline JenkinsNC N25:16+2:1312:53
3Daniel ChoateNIL25:36+2:3313:03
4Debbie BrownSH N28:01+4:5814:17
5Jane BernardWR N29:38+6:3515:07
6Sebastian MackintoshNIL35:41+12:3818:12
7Lilly KramerBRI.PS59:25+36:2230:18
8Amma Wendy MackintoshNIL1:05:53+42:5033:36

EODE

1 880 m, 8 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Thomas OlbrichNIL15:228:10
2Debbie PeckNIL21:10+5:4811:15
3J T J JanetzkiNIL26:12+10:5013:56
4Noah Sophra AndersonNIL29:38+14:1615:45
Jacob MicallefNILmispunched
Susie  Tyne JonesNILmispunched
Carolyn WhiteNILdid not finish
Steve KoterskiNILdid not finish

EODVE

1 420 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Euan SheddenSH N14:089:57
2Nicola McConaghyGO N19:41+5:3313:51
3Logan SeamanWR N22:55+8:4716:08
4Harriet ThompsonNC N31:44+17:3622:20
5Charlotte KramerBRI.PS35:27+21:1924:57
Ryder SeamanWR Nmispunched

Please report errors in the result list to the organiser.