Orienteering Australia

Official results for ACT Metro & Junior League #10, Red Hill

Event informationShow result list by classShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: ACT Metro & Junior League #10, Red Hill
Organiser: Red Roos
Date: Saturday 29 July 2017

.

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Ho Tin LeeOrange 1: Teams (2)2:28:0129:15
3Andrew LeeBlue: Teams (10)1:12:18+38:4842:16

AO A

7 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Conor BendleOrange 2: Men: Open (1)1:02:5618:08
2Stephen StillOrange 1: Men: Open (2)52:55+15:0210:27
4Connor LineenGreen: Men: Junior (33)27:21+4:2011:07
8Jennifer WebbOrange 2: W: Masters (15)55:44+13:0716:03
12John Shelton AgarOrange 1: M: Masters (29)59:45+16:5811:48
13Patrick Shelton AgarOrange 1: M: Junior (20)1:02:41+25:5812:23
15Robert PetersOrange 1: M: Masters (29)1:07:34+24:4713:21

BF N

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Cath ChalmersOrange 1: W: Masters (8)46:349:12
3Aoife RotheryOrange 2: W: Junior (7)52:41+10:1515:10
5Eoin RotheryOrange 2: M: Masters (15)54:53+17:1315:48

BS A

53 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Ellen JohnsonOrange 2: W: Junior (7)42:2612:13
1Noah PolandOrange 1: M: Junior (20)36:437:15
1Andrew JohnsonOrange 1: M: Masters (29)42:478:27
1Tara SutherlandOrange 2: W: Masters (15)42:3712:16
1Paul de JonghOrange 1: Men: Open (2)37:537:29
2Natalie MillerOrange 2: W: Junior (7)46:42+4:1613:27
2Ella CuthbertOrange 1: W: Junior (5)45:06+3:358:54
2Valerie BarkerOrange 2: W: Masters (15)45:37+3:0013:08
2Janice BattGreen: Women: Masters (2)55:05+14:2022:23
2Richard BattGreen: Men: Masters (2)54:06+21:3521:59
2Greg WilsonOrange 2: M: Masters (15)44:32+6:5212:50
3David StocksOrange 1: M: Junior (20)43:40+6:578:37
3David PolandOrange 1: M: Masters (29)43:12+0:258:32
3Clare LonerganOrange 1: W: Masters (8)55:24+8:5010:56
3James RobinsonGreen: Teams (12)51:02+9:3020:44
3Joseph WilsonOrange 2: M: Junior (14)43:00+8:2712:23
3Leanne WilkinsonOrange 2: W: Masters (15)45:56+3:1913:14
4Elise NorthcoteOrange 2: W: Junior (7)1:11:06+28:4020:29
4Patrick MillerOrange 1: M: Junior (20)43:45+7:028:38
4Chris StocksOrange 2: W: Masters (15)48:37+6:0014:00
4Rosie Waddell-WoodGreen: Women: Junior (9)42:30+15:2117:16
4David JenkinsOrange 2: M: Masters (15)53:56+16:1615:32
5Angus BurrellGreen: Teams (12)56:27+14:5522:56
5Penny BurrellGreen: Teams (12)56:27+14:5522:56
5Pia CunninghamOrange 1: W: Junior (5)1:15:05+33:3414:50
5Jaxon KneippOrange 1: M: Junior (20)44:49+8:068:51
5Paul CuthbertOrange 1: M: Masters (29)45:29+2:428:59
5Elliot BurrellGreen: Teams (12)56:27+14:5522:56
6Tristan MillerOrange 1: M: Junior (20)46:30+9:479:11
6Geoffrey DabbOrange 2: M: Masters (15)55:22+17:4215:57
7Jo HobsonOrange 2: W: Masters (15)55:38+13:0116:01
7Talia WilsonGreen: Women: Junior (9)48:22+21:1319:39
8Ben HobsonOrange 1: M: Junior (20)47:47+11:049:26
8Lincoln BattOrange 2: M: Junior (14)58:21+23:4816:48
8Michael DAscenzoOrange 2: M: Masters (15)1:01:04+23:2417:35
8Scott WilkinsonOrange 1: M: Masters (29)47:58+5:119:28
9Brendan WilsonOrange 1: M: Junior (20)47:58+11:159:28
9Sandy WilkinsonGreen: Men: Junior (33)35:50+12:4914:33
10Julia Waddell-WoodOrange 2: W: Masters (15)1:07:23+24:4619:25
11Justin WilsonGreen: Men: Junior (33)41:59+18:5817:03
11Robyn DAscenzoOrange 2: W: Masters (15)1:15:41+33:0421:48
12Ryan WilsonGreen: Men: Junior (33)42:24+19:2317:14
12Lynwen ConnickOrange 2: W: Masters (15)1:17:23+34:4622:18
13Susan HallissyOrange 2: W: Masters (15)1:25:46+43:0924:42
13Bruce BarnettOrange 1: M: Masters (29)1:01:41+18:5412:11
14Toby LangOrange 1: M: Junior (20)1:04:16+27:3312:42
18Michael MitchellOrange 1: M: Masters (29)1:10:50+28:0313:59
19Henry LhuedeGreen: Men: Junior (33)47:47+24:4619:25
21Jayden WilsonGreen: Men: Junior (33)48:40+25:3919:46
21Peter AntcliffOrange 1: M: Masters (29)1:13:16+30:2914:28
27Andrew HobsonOrange 1: M: Masters (29)1:32:10+49:2318:12
Tenzing JohnsonOrange 1: M: Junior (20)mispunched
Kieran MacdonellOrange 1: M: Masters (29)mispunched

DR V

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
12Merv BendleOrange 2: M: Masters (15)1:09:52+32:1220:08
14Chris BendleOrange 2: W: Masters (15)1:32:18+49:4126:35

GJ A

26 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Celeste HodgensGreen: Women: Junior (9)27:0911:02
2Lachlan HoGreen: Men: Junior (33)26:47+3:4610:53
3Darcy BuschGreen: Men: Junior (33)27:10+4:0911:02
3Mika PaceGreen: Women: Junior (9)32:09+5:0013:04
3Joseph TerrellBlue: Men: Junior (13)24:50+7:3014:31
5Oliver TerrellBlue: Men: Junior (13)25:18+7:5814:47
6Nicole McLeanGreen: Women: Junior (9)46:49+19:4019:01
8Lucas HodgensGreen: Men: Junior (33)31:55+8:5412:58
9Caitlin WoottenGreen: Women: Junior (9)1:01:39+34:3025:03
9Sam NelsonBlue: Men: Junior (13)32:46+15:2619:09
10Nicholas LawranceGreen: Men: Junior (33)35:54+12:5314:35
10Tianshuo HuangBlue: Men: Junior (13)37:08+19:4821:42
11James BatesBlue: Men: Junior (13)40:53+23:3323:54
13Jackson MannGreen: Men: Junior (33)43:29+20:2817:40
15Oliver GoltzingerGreen: Men: Junior (33)46:51+23:5019:02
16Mark DixonGreen: Men: Junior (33)46:53+23:5219:03
17Hamish McLeanGreen: Men: Junior (33)47:29+24:2819:18
18Daniel RossGreen: Men: Junior (33)47:42+24:4119:23
22Charlton BishopGreen: Men: Junior (33)51:42+28:4121:00
24Samuel MichaelisGreen: Men: Junior (33)54:44+31:4322:14
25Riley SheldonGreen: Men: Junior (33)55:01+32:0022:21
26Campbell AngoveGreen: Men: Junior (33)56:10+33:0922:49
28Hugh HolmanGreen: Men: Junior (33)56:53+33:5223:07
30Henry GotzingerGreen: Men: Junior (33)1:11:31+48:3029:04
31Sébastien BouGreen: Men: Junior (33)1:11:37+48:3629:06
Sharang DesaiGreen: Men: Junior (33)mispunched

GS A

22 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Nicholas BrennanGreen: Men: Junior (33)23:019:21
4Harry GibbsOrange 2: M: Junior (14)45:35+11:0213:08
5Will MadlOrange 2: M: Junior (14)45:58+11:2513:14
6Angus KnowlesOrange 2: M: Junior (14)47:49+13:1613:46
7Toby WilsonOrange 2: M: Junior (14)51:51+17:1814:56
8Lizzie CaoGreen: Women: Junior (9)58:27+31:1823:45
9William ThompsonOrange 2: M: Junior (14)1:00:19+25:4617:22
10Dougal GillOrange 2: M: Junior (14)1:03:13+28:4018:13
11Braeden JaugietisOrange 1: M: Junior (20)56:07+19:2411:05
12Jack CareyOrange 1: M: Junior (20)56:40+19:5711:11
12Michael McCormackOrange 2: M: Junior (14)1:17:03+42:3022:12
14William JorgensenGreen: Men: Junior (33)45:31+22:3018:30
15Zack NoyesOrange 1: M: Junior (20)1:11:23+34:4014:06
16Marcus GellelOrange 1: M: Junior (20)1:12:44+36:0114:22
17Ryan TurnerOrange 1: M: Junior (20)1:13:35+36:5214:32
18Kai DewarOrange 1: M: Junior (20)1:18:38+41:5515:32
23Angus HudsonGreen: Men: Junior (33)52:08+29:0721:11
29Jack SheldonGreen: Men: Junior (33)1:10:41+47:4028:43
32Ellis BirrerGreen: Men: Junior (33)1:12:07+49:0629:18
Alex DerlackiOrange 2: M: Junior (14)over max time
Robert MageeOrange 2: M: Junior (14)mispunched
Nathan PearsonOrange 2: M: Junior (14)did not finish

PO A

24 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Tara MelhuishOrange 1: W: Junior (5)41:318:12
1Darren RossGreen: Men: Masters (2)32:3113:13
2Ana HercegOrange 1: W: Masters (8)54:55+8:2110:51
2William HallamBlue: Men: Junior (13)22:31+5:1113:10
3Zoe MelhuishOrange 1: W: Junior (5)47:39+6:089:25
4Nicholas EllistonBlue: Men: Junior (13)25:10+7:5014:43
4Phil WalkerOrange 1: M: Masters (29)44:26+1:398:46
6Diana HallamOrange 2: W: Masters (15)54:19+11:4215:39
6Nathan GuinnessOrange 1: M: Masters (29)45:58+3:119:05
7Mark GlanvilleOrange 1: M: Junior (20)47:05+10:229:18
7Aidan GuinnessGreen: Men: Junior (33)31:38+8:3712:51
8Chris BeeOrange 1: W: Masters (8)1:45:39+59:0520:52
10Mykal MarshamOrange 1: M: Junior (20)55:21+18:3810:56
11Bill MonaghanOrange 2: M: Masters (15)1:08:43+31:0319:48
11Martin EtheringtonOrange 1: M: Masters (29)58:24+15:3711:32
12Christopher GuthrieBlue: Men: Junior (13)44:31+27:1126:01
13John HardingOrange 2: M: Masters (15)1:12:04+34:2420:46
16Darryl ErbacherOrange 1: M: Masters (29)1:09:09+26:2213:39
19Michael GuthrieOrange 1: M: Junior (20)1:49:55+1:13:1221:43
23Geoff WoodOrange 1: M: Masters (29)1:17:21+34:3415:17
24David HoggOrange 1: M: Masters (29)1:22:35+39:4816:19
25Jon GlanvilleOrange 1: M: Masters (29)1:23:19+40:3216:27
26Bryant AllenOrange 1: M: Masters (29)1:25:32+42:4516:54
Nick MelhuishOrange 1: M: Masters (29)did not finish

RR A

24 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
1Sally VardyGreen: Women: Masters (2)40:4516:33
1Martin CharlesOrange 2: M: Masters (15)37:4010:51
1James BollardBlue: Men: Junior (13)17:2010:08
2Zac NeedhamOrange 1: M: Junior (20)42:58+6:158:29
2Tate NeedhamOrange 1: M: Masters (29)42:50+0:038:27
2Lauren CharlesGreen: Women: Junior (9)31:47+4:3812:55
2Thomas CharlesOrange 2: M: Junior (14)42:00+7:2712:06
2Zoe McCraeBlue: Women: Junior (5)18:45+0:5410:57
3Michael BurtOrange 2: M: Masters (15)53:44+16:0415:29
4Kathie DentOrange 1: W: Masters (8)1:00:05+13:3111:52
5Rosemary GoggsOrange 2: W: Junior (7)1:14:58+32:3221:36
5Judy AllisonOrange 2: W: Masters (15)51:16+8:3914:46
7Hannah VardyOrange 2: W: Junior (7)2:23:52+1:41:2641:27
7Alan ThompsonOrange 2: M: Masters (15)1:01:02+23:2217:35
9Kerryne JonesOrange 2: W: Masters (15)57:15+14:3816:29
9Andrew SlatteryOrange 1: M: Masters (29)52:04+9:1710:17
9Michael TedeschiOrange 2: M: Masters (15)1:07:25+29:4519:25
10Jonathan RicksOrange 1: M: Masters (29)58:02+15:1511:28
11Alex RicksOrange 2: M: Junior (14)1:06:29+31:5619:09
14Bill JonesOrange 1: M: Masters (29)1:02:14+19:2712:17
19Hugh JorgensenOrange 1: M: Masters (29)1:12:12+29:2514:16
20Keith FifieldOrange 1: M: Masters (29)1:12:31+29:4414:19
Ewan FarquharsonOrange 1: M: Masters (29)mispunched
Robert MouattOrange 2: M: Masters (15)mispunched

WE A

4 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm time
4Miho YamazakiOrange 1: W: Junior (5)1:00:47+19:1612:00
6Kirsten WehnerOrange 1: W: Masters (8)1:17:29+30:5515:18
Hermann WehnerOrange 2: M: Masters (15)did not finish
John SuominenOrange 2: M: Masters (15)did not finish

Please report errors in the result list to the organiser.