Official results for 27th Sydney Summer Series - Concord

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: 27th Sydney Summer Series - Concord
Organiser: Uringa Orienteers
Date: Wednesday 6 December 2017

Junior Men

6 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime
1Duncan CurrieGO N53046:03
2Toby WilsonGO N51053:01
3Angus MorrisonNS W40043:49
4Cameron WillIK N35051:20
5Max MorrisonNS W17042:00
6Angus Van SchalkUR N3052:37

Open Men

10 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime
1Ondrej PavluUR N58046:14
2Andrew HillWH N57044:37
3Steve RyanGO N56045:34
4Konsta VanhanenGS N52052:55
5Brian BlackBN N50047:27
6Tristan WhiteNS W46043:28
7Hugh PercivalNS W43042:26
8Aaron MillicanNS W43045:15
9Jack LeverGO N32047:16
10Emmanuel KourosNS W10044:21

Master Men

19 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime
1Glenn HorrocksGO N58046:31
2James McQuillanWH N54046:59
3Michael WeinerUR N51046:45
4Kar-Soon LimNS W50050:32
5Laurent BillotUR N48045:51
5Mark SchaeferCC N48046:31
5Owen ShepherdUR N48048:50
8Vivien de Remy de CourcellesGO N47047:31
9Istvan KerteszGO N46048:57
10Tim ButcherGO N45044:57
11Brett SewellBN N44043:33
12Peter FozoGO N43052:52
13Tim GilesBF N43043:34
14Darren SlatteryBN N42048:25
15Richard PattisonBN N41047:04
15Ken SchaeferUR N41046:36
17Paul RainbowNS W39047:00
18David CatterallGO N35051:17
19Roderick SmithUR N29044:12

Veteran Men

23 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime
1Richard MorrisBN N56045:21
2Andrew SmithGO N52043:59
3Peter AnnettsGO N51045:39
4Anthony PettersonGO N50044:36
5Fergus DixonGO N48044:47
6David StanleyGO N47048:51
6Paul ToomeyIK N47045:50
8Martin CousinsGO N46045:26
9Ian ClitheroeGO N44046:11
9Jamie KennedyGO N44043:40
9Simon NashBN N44049:58
12Andrew GoddardGO N43047:32
13David RedheadGO N41045:35
14Peter MorrisonNS W40043:48
14Roland SimpsonNS W40044:48
16Peter McConaghyGO N38044:45
17David MessengerNS W37046:01
18Pete DayGO N33050:58
19Rob TruscottNS W32051:56
20Michael FreeGO N31055:59
21James StuartIK N28051:29
22Ivan KentNS W23050:50
23Alan GibsonNS W19049:35

Super Veteran Men

22 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime
1Peter HopperBN N50044:53
1Mark ShinglerBF N50046:16
3Brian BranniganBN N48041:43
3Melvyn CoxBN N48047:34
5John BrayanGO N46043:53
5Mike HotchkisNS W46046:02
7John BulmanGO N46047:59
8Nicholas SwanGO N45045:20
9Colin BurnettGO N44040:30
10Tim PerryWH N43045:46
11James LithgowGO N42051:19
11David NobleBF N42047:51
13Larry WeissGO N40046:22
14Paul PrudhoeCC N39049:37
15Peter ThomasonBN N38048:44
16Bob MorganBN N36056:04
16Digby PritchardBN N36046:41
18Jim MackayUR N35051:20
19John FullerUR N34044:32
20Ian CameronGO N31044:27
21John HadrickNS W28046:01
22Jim CooperNS W23045:41

Legend Men

28 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime
1Warwick SelbyGO N46043:23
2Graeme HillWH N45042:30
2Gordon WilsonBN N45043:22
4Ross BarrGO N42043:43
5Roger MailGO N40046:38
5Jim MerchantGO N40047:11
5Martin SladeGO N40044:48
8Mike WardGO N36044:39
9Steve DunlopWH N35044:21
10Terry BluettBN N34043:18
10David BowermanCC N34045:44
10Ken JacobsonGO N34047:53
13Johnny PetersenGO N33042:32
14John GilesGO N32045:23
15Stephen HollowayWH N30047:22
16Terry MurphyUR N29044:01
17Ross CatterallGO N28047:16
17Paul WebsterGO N28041:39
19Keith GoodeBF N26043:48
20Jonathan DarcyGO N24043:45
21Duncan CrossNS W22040:57
21Dave LottyUR N22051:20
23James WellsGO N21045:19
24Graham HorrocksGO N1801:00:59
25Ross DukerGO N17051:55
25Dennis SparlingGO N17051:29
27Ian McKenzieUR N1501:25:21
28David StittGO N801:09:12

Immortal Men

7 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime
1Ted MulherinWH N36045:57
2Malcolm GledhillWH N31053:47
3Brian ClelandUR N29046:46
4Lloyd GledhillGO N28045:45
5Ian BlaydenNS W25046:43
6Heiko SchaeferCC N23054:35
7Bruce StanleyGO N22042:31

Walking Men

2 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime
1Andrew WisniewskiBF N31046:43
2Robert NewmanGO N28044:56

GROUP

3 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime
1Huon WilsonGO N29052:09
2Bramanda GroupNS W22051:29
3Andrew RigbyNS W11050:33

Junior Women

1 starting competitor
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime
1Tshinta HopperBN N41047:34

Open Women

8 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime
1Nicole MealingBF N48045:41
2Aniko Fozo-KerteszGO N47047:46
2Lisa GrantGO N47047:54
4Catherine MurphyUR N44048:24
5Nikolett HalmaiGO N41047:31
6Clare MurphyUR N37048:20
7Lara Rogerson-WoodNS W24037:23
8Rebecca WoodsNS W3054:24

Master Women

5 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime
1Gill FowlerBF N51048:11
2Rachel GrindlayNS W39044:14
3Alitia DougallBN N34045:46
4Eva IkenNS W33046:18
5Heidi Van SchalkUR N12058:42

Veteran Women

13 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime
1Toni BachvovrovaGO N47045:09
2Sharon LambertBN N46044:52
3Lara DabreoBF N42046:00
3Paula ShinglerBF N42044:39
5Tania KennedyGO N38046:01
5Linda SestaUR N38044:30
7Amanda MackieBF N34042:22
7Zoe MellingUR N34045:02
9Melanie ChristieUR N30044:04
10Elizabeth BulmanGO N27048:44
11Teresa LynchNS W26045:54
11Kylie SearyGO N26047:12
13Kate TillerNS W21048:00

Super Veteran Women

7 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime
1Karin HefftnerGO N43046:03
2Robin CameronGO N39041:56
3Airdrie LongGO N37049:40
4Lisa LampeUR N32044:06
5Barbara DawsonGO N29047:48
6Sue FroudeIK N26044:42
6Julia PrudhoeCC N26050:45

Legend Women

6 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime
1Carol JacobsonGO N33046:03
2Adrienne KirbyUR N32042:30
3Helen MurphyUR N31044:48
4Margaret WaughGO N30043:43
5Hester SladeGO N24052:12
6Mary Jane MahonyUR N23046:23

Immortal Women

3 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime
1Janet MorrisWH N20045:10
2Marion GledhillWH N16050:26
2Sue ThomsonGO N16050:12

Walking Women

3 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime
1Emmanuelle ConvertGO N32045:45
2Julie CossellNS W17044:32
3Lesley CoxGO N13055:34

Please report errors in the result list to the organiser.