Orienteering Australia

Official results for 27th Sydney Summer Series - Kirribilli

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: 27th Sydney Summer Series - Kirribilli
Organiser: Garingal Orienteers
Date: Wednesday 27 December 2017

Junior Men

6 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime
1Nicholas StanleyGaringal Orienteers3506050:05
2Cameron WillIllawarra Kareelah Orienteers31010054:58
3Blake Wiebenone2602046:43
4Owen Mitchellnone2503047:27
5Brian ThorpeBig Foot Orienteers2407051:33
6Alec Mitchellnone210042:55

Junior Women

2 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime
1Tshinta HopperBennelong Northside Orienteers3204048:37
2Abbie Walshnone2701045:17

Open Men

7 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime
1Steve RyanGaringal Orienteers5401045:16
2Andrew HillWestern and Hills Orienteers4808052:07
3Konsta Vanhanennone4701045:51
4David Cameronnone430044:59
4Sebastian FroudeIllawarra Kareelah Orienteers430041:17
6Robert HerkesGaringal Orienteers350044:29
7Brett Leaversnone2901045:33

Open Women

8 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime
1Catherine MurphyUringa Orienteers4602046:48
2Josefine Klintbergnone380041:29
3Lisa GrantGaringal Orienteers3605049:20
4Lara Emily Rogerson-Wnone330043:33
4Clare MurphyUringa Orienteers3304048:16
6Marina IskhakovaRed Roos ACT3202046:38
7Jaclyn Fletchernone3104048:58
8Ashley Kingnone1608052:17

Master Men

13 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime
1Glenn HorrocksGaringal Orienteers5307051:29
2Laurent BillotUringa Orienteers460043:49
2Michael WeinerUringa Orienteers4601045:30
4Tim GilesBig Foot Orienteers430044:44
4Mark SchaeferCentral Coast Orienteers4303047:37
4Brett SewellBennelong Northside Orienteers430044:26
7Stefan KuehnBennelong Northside Orienteers4201045:53
8Richard PattisonBennelong Northside Orienteers3702046:41
8Serje RobidouxUringa Orienteers3703047:48
10Fedor IskhakovRed Roos ACT340043:37
11Andy Forsternone2801045:07
12Ian BilmonUringa Orienteers270044:24
13Jason Mitchellnone2503047:32

Master Women

7 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime
1Gill FowlerBig Foot Orienteers4702046:09
2Rochelle CoxGaringal Orienteers3004049:00
3Hannah WattsUringa Orienteers2704048:02
4Karen Shawnone2404048:09
5Eva Ikennone2301601:00:04
6Paula Mitchellnone210042:53
7Dandan Shawnone808052:12

Veteran Men

12 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime
1Anthony PettersonGaringal Orienteers4701045:46
2Andrew SmithGaringal Orienteers460044:09
3David StanleyGaringal Orienteers410042:30
4Iain McKennanGaringal Orienteers3903047:17
4Roland Simpsonnone3907051:01
6Michael Ridley-SmithGaringal Orienteers3802046:02
7Jason BeddowGaringal Orienteers370043:46
7Paul ToomeyGaringal Orienteers3708052:12
9Simon NashBennelong Northside Orienteers3508052:10
10Ian JessupGaringal Orienteers3401045:17
11Peter DayGaringal Orienteers2806050:21
12James StuartIllawarra Kareelah Orienteers2702046:05

Veteran Women

9 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime
1Mary FienBig Foot Orienteers470044:51
2Sharon LambertBennelong Northside Orienteers4102047:00
3Toni BachvarovaGaringal Orienteers3809053:40
4Teresa Lynchnone330044:46
5Lara D'AbreoBennelong Northside Orienteers3202046:45
5Linda SestaUringa Orienteers320043:42
7Lesley Johnstonnone280044:55
8Meg Croftnone2701045:10
9Liz BulmanGaringal Orienteers2302046:34

Super Veteran Men

20 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime
1Peter HopperBennelong Northside Orienteers4504048:17
2Melvyn CoxBennelong Northside Orienteers4305049:48
2Mike Hotchkisnone430043:24
4Brian BranniganBennelong Northside Orienteers420044:30
5Graham FieldGaringal Orienteers410044:45
6John BulmanGaringal Orienteers4003047:45
6Matt PetersUringa Orienteers4003047:31
8Colin BurnettGaringal Orienteers3907051:04
8Bob MorganBennelong Northside Orienteers3901045:23
8David NobleBig Foot Orienteers390044:58
11Ross Emslienone3701045:04
11Andy GrahamGaringal Orienteers3701045:54
11Digby PritchardBennelong Northside Orienteers370044:13
14Martin MansfieldWestern and Hills Orienteers330043:02
14Tim PerryWestern and Hills Orienteers3301601:00:29
16Rodney ParkinBennelong Northside Orienteers310044:08
17Rod EckelsGaringal Orienteers280040:31
18Michael HanrattyGaringal Orienteers200043:05
19Peter ChenDandenong Ranges Orienteering Club1907051:22
20Julian Radomnone80044:33

Super Veteran Women

8 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime
1Robin CameronGaringal Orienteers3804048:27
2Karin HefftnerGaringal Orienteers350042:09
3Carolyn DaviesGaringal Orienteers3101045:38
3Kerry Emslienone310044:47
5Dianne BergenGaringal Orienteers280044:47
5Sue FroudeIllawarra Kareelah Orienteers2801045:12
7Robyn DunlopWestern and Hills Orienteers220045:00
8Alison Loughlinnone160040:05

Legend Men

15 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime
1Warwick SelbyGaringal Orienteers4102046:28
2Graeme HillWestern and Hills Orienteers400042:28
3Jim MerchantGaringal Orienteers340043:15
4David BowermanCentral Coast Orienteers310044:03
5Ross CatterallGaringal Orienteers300043:35
6John GilesGaringal Orienteers2901045:11
6Ron JunghansGaringal Orienteers290044:04
6Ian MillerWestern and Hills Orienteers290043:53
9Steve DunlopWestern and Hills Orienteers280043:03
10Terry MurphyUringa Orienteers250043:14
11Ken JacobsonGaringal Orienteers2401045:34
12Keith GoodeBig Foot Orienteers2205049:59
12Michael RoylanceBig Foot Orienteers220039:19
14Dennis SparlingGaringal Orienteers1902046:21
15Graham HorrocksGaringal Orienteers1101601:00:45

Legend Women

3 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime
1Adrienne KirbyUringa Orienteers310044:06
1Helen MurphyUringa Orienteers310043:05
3Carol JacobsonGaringal Orienteers270041:48

Immortal Men

4 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime
1Ted MulherinWestern and Hills Orienteers3102046:39
2Lloyd GledhillGaringal Orienteers2801045:56
3Bruce StanleyGaringal Orienteers220039:11
4Ian Blaydennone2002046:50

Immortal Women

2 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime
1Sue ThomsonGaringal Orienteers270043:18
2Gwen SewellBennelong Northside Orienteers130039:02

Walking Men

3 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime
1Andrew WisniewskiBig Foot Orienteers2902046:21
2Larry WeissGaringal Orienteers250041:20
3Robert NewmanGaringal Orienteers1005049:22

Walking Women

3 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime
1Barbara JunghansGaringal Orienteers120044:23
2Ainslie CumminsDandenong Ranges Orienteering Club1002101:05:40
3Vicky Lunone903047:50

Group

12 starting competitors
PlacNameOrganisationScorePenaltyTime
1Luke Tsolakides & Matt Lynchnone320041:36
2The Chickensnone2608052:39
3Alex Neill & Jane  Stewartnone230042:57
4Phillip Smyth& Mitchell MurphyBennelong Northside Orienteers2207051:42
5Kristen Blackwellnone210038:26
5Dan Lill & Ellienone2103047:27
5Laura Tsolakides& Sophie Lynchnone210044:56
8Lara Emilia & Patrick Walshnone200043:37
9Melissa & Sammy GrantBennelong Northside Orienteers150043:24
9Kyra Murphy & Bettynone1501045:40
11Bekka & Reneenone1305049:58
12Grandpa Silao Otis Mum&DadGaringal Orienteers01701:01:12

Please report errors in the result list to the organiser.