Orienteering Australia

Official results for ACT MTBO Middle Distance Championships

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: ACT MTBO Middle Distance Championships
Organiser: Abominable O-Men
Date: Saturday 14 October 2017

Classes: Show all | M21 | M12 | M14 | M16 | M20 | M40 | M50 | M60 | M70 | M80 | W21 | W12 | W14 | W16 | W20 | W40 | W50 | W60 | W70 | W80 | Open 2 | Open 3 | Open 4 | Open 5

M21

13 900 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Fedor IskhakovRR A43:413:08
2Ricky ThackrayBO W43:52+0:113:09 Download route in GPX format
3David SimpfendorferRR A45:10+1:293:14
4Andrew SlatteryRR A58:48+15:074:13
Kieran MacdonellBS Adid not finish
Tristan MillerBS Adid not start

M12

4 100 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Nat CarrollSH N1:01:1614:56

M14

7 500 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Lachlan YoungBS A38:015:04

M16

11 800 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Noah PolandBS A46:193:55

M40

13 900 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Nathan GuinnessPO A57:274:07
2Davin FifieldACT1:01:56+4:294:27
3Jason RobertsGowrie1:28:12+30:456:20
4Craig GeorgeCanberra1:41:01+43:347:16
Ori GudesNSWmispunched

M50

11 800 m, 7 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Robert PrenticeNC N46:473:57
2Martin EtheringtonPO A50:07+3:204:14
3David PolandBS A50:26+3:394:16
4Andrew CheffersWE A55:29+8:424:42
5Ken YoungBS A56:24+9:374:46
6Dean KenneallyCampbell1:02:18+15:315:16
7Tom de JonghBS A1:09:59+23:125:55

M60

10 500 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Eoin RotheryBF N39:123:44
2Greg BaconNC N46:48+7:364:27
3Bruce BowenPO A53:10+13:585:03
4Rudi LandsiedelNC N55:01+15:495:14
5Andrew Cumming ThomACT56:18+17:065:21
6John GavensBK V1:01:07+21:555:49

M70

7 500 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Andrew CampbellFN Q44:255:55

M80

4 100 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Kevin PaineBS A58:3014:16

W21

11 800 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Marina IskhakovaRR A40:503:27
2Clare LonerganBS A58:11+17:214:55
3Cath ChalmersBF N59:21+18:315:01
4Natasha SpargWO W1:20:16+39:266:48

W16

10 500 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Rhiannon PrenticeNC N51:274:54

W40

11 800 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Kelly YoungBS A1:14:066:16

W50

10 500 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
2Liz AbbottPO A1:02:55+8:195:59
3Julie SunleyTK V1:05:45+11:096:15

W60

7 500 m, 3 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Heather LeslieBK V34:554:39
2Peta WhitfordYV V42:24+7:295:39
3Sue KeyMF V50:14+15:196:41

W70

7 500 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Ann IngwersenPO A51:096:49

Open 3

10 500 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1Tim HackneyNC N54:175:10
2Martyn CarrollSH N1:23:58+29:417:59

Open 5

4 100 m, 2 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time R
1John SheahanBK V40:179:49
2Jennifer SheahanBK V40:53+0:369:58

Please report errors in the result list to the organiser.