Orienteering Australia

Official results for Sprint Into Spring Race 2 - Oxley College

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: Sprint Into Spring Race 2 - Oxley College
Organiser: Dandenong Ranges Orienteering Club
Date: Saturday 21 October 2017

Mo Farah Men

3 525 m, 41 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Brodie NankervisMFV Melbourne Forest Racers14:244:05
2Peter HodkinsonMFV Melbourne Forest Racers14:37+0:134:08
3Kerrin RattrayMFV Melbourne Forest Racers15:10+0:464:18
4Bruce ArthurMFV Melbourne Forest Racers16:02+1:384:32
5James RobertsonBGV Bendigo Orienteers16:33+2:094:41
6Peter HobbsDRV Dandenong Ranges Orienteering16:34+2:104:41
7Glenn JamesBGV Bendigo Orienteers17:11+2:474:52
8Simon RouseDRV Dandenong Ranges Orienteering17:57+3:335:05
9Alex IkinBKV Bayside Kangaroos Orienteers18:01+3:375:06
10Tim HatleyBKV Bayside Kangaroos Orienteers18:14+3:505:10
11Dion KeechMFV Melbourne Forest Racers18:29+4:055:14
12Brody McCarthyYVV Yarra Valley Orienteering Club18:32+4:085:15
13Nicholas CollinsBKV Bayside Kangaroos Orienteers18:39+4:155:17
14Jim RussellBGV Bendigo Orienteers18:41+4:175:18
15Scott GavensBKV Bayside Kangaroos Orienteers18:46+4:225:19
16Richard GoonanBGV Bendigo Orienteers18:47+4:235:19
17Chris NorwoodEUV Eureka Orienteers18:48+4:245:20
18Warren KeyMFV Melbourne Forest Racers18:54+4:305:21
19Martin SteerDRV Dandenong Ranges Orienteering19:43+5:195:35
20Nick MaddockDRV Dandenong Ranges Orienteering20:18+5:545:45
21Kristian RuuskaARV Victorian ARDF Group20:35+6:115:50
22Ian DaviesDRV Dandenong Ranges Orienteering21:04+6:405:58
23Shane MalliaBKV Bayside Kangaroos Orienteers21:23+6:596:03
24Conan PrendergastOV Orienteering Victoria/No club22:08+7:446:16
25Chris Godfred-SpenningBKV Bayside Kangaroos Orienteers22:16+7:526:19
26Warwick DavisTKV Tuckonie Orienteering Club22:47+8:236:27
27Stephen CollinsBKV Bayside Kangaroos Orienteers22:52+8:286:29
28Mark BaxterNEV Nillumbik Emus Orienteering Cl23:55+9:316:47
29Martin KozmaBKV Bayside Kangaroos Orienteers24:02+9:386:49
30Andrew HunterBKV Bayside Kangaroos Orienteers25:09+10:457:08
31Peter DalwoodDRV Dandenong Ranges Orienteering25:26+11:027:12
32David KnightBKV Bayside Kangaroos Orienteers26:11+11:477:25
33Onkar KaleOV Orienteering Victoria/No club28:09+13:457:59
34Stuart McWilliamDRV Dandenong Ranges Orienteering28:30+14:068:05
35Hash KaleOV Orienteering Victoria/No club28:32+14:088:05
36Mark BesleyDRV Dandenong Ranges Orienteering30:55+16:318:46
37Murray HannaBKV Bayside Kangaroos Orienteers31:22+16:588:53
38Ian MathiesonOV Orienteering Victoria/No club49:34+35:1014:03
Peter CollinsBKV Bayside Kangaroos Orienteersmispunched
Aston KeyMFV Melbourne Forest Racersmispunched
Roch PrendergastOV Orienteering Victoria/No clubdid not finish

Mo Farah Women

3 525 m, 13 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Natasha KeyMFV Melbourne Forest Racers17:044:50
2Liis JohansonMFV Melbourne Forest Racers17:20+0:164:55
3Lanita SteerDRV Dandenong Ranges Orienteering17:55+0:515:04
4Asha SteerDRV Dandenong Ranges Orienteering19:12+2:085:26
5Nicola DalheimMFV Melbourne Forest Racers21:26+4:226:04
6Ella JohnsonOV Orienteering Victoria/No club21:59+4:556:14
7Amy BuckerfieldOV Orienteering Victoria/No club23:26+6:226:38
8Josephine YeatmanNEV Nillumbik Emus Orienteering Cl24:46+7:427:01
9Rebecca ShawOV Orienteering Victoria/No club28:13+11:098:00
10Katherine TurnerOV Orienteering Victoria/No club31:26+14:228:55
11Denise PikeDRV Dandenong Ranges Orienteering34:51+17:479:53
12Sheila CollsYVV Yarra Valley Orienteering Club35:13+18:099:59
13Kathryn KnightBKV Bayside Kangaroos Orienteers37:04+20:0010:30

Sally Pearson Men

2 375 m, 34 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Jensen KeyMFV Melbourne Forest Racers11:504:58
2Mason ArthurMFV Melbourne Forest Racers11:51+0:014:59
3Callum WhiteYVV Yarra Valley Orienteering Club12:09+0:195:06
4Hadyn TangMFV Melbourne Forest Racers12:45+0:555:22
5Torren ArthurMFV Melbourne Forest Racers12:59+1:095:28
6Will DaveyMFV Melbourne Forest Racers13:27+1:375:39
7Bruce PatersonARV Victorian ARDF Group14:19+2:296:01
8Geoff ArmstrongNEV Nillumbik Emus Orienteering Cl14:27+2:376:05
9James LoveDRV Dandenong Ranges Orienteering15:09+3:196:22
10Andras BogdanovitsDRV Dandenong Ranges Orienteering15:13+3:236:24
11Cormac McCarthyYVV Yarra Valley Orienteering Club15:20+3:306:27
12Rodney PhillipsMFV Melbourne Forest Racers15:22+3:326:28
13Matthew KingBKV Bayside Kangaroos Orienteers15:56+4:066:42
14Peter CusworthBKV Bayside Kangaroos Orienteers16:01+4:116:44
15Dennis MewsBKV Bayside Kangaroos Orienteers16:23+4:336:53
16Ryan DaviesDRV Dandenong Ranges Orienteering16:41+4:517:01
17Steven OConnellBKV Bayside Kangaroos Orienteers17:39+5:497:25
18Campbell JamesBGV Bendigo Orienteers19:16+7:268:06
19Phil TorodeDRV Dandenong Ranges Orienteering19:36+7:468:15
20Barry McCraeYVV Yarra Valley Orienteering Club19:37+7:478:15
21Felix CorcoranOV Orienteering Victoria/No club19:46+7:568:19
22Geoff AdamsBKV Bayside Kangaroos Orienteers20:16+8:268:32
23Wayne LoveDRV Dandenong Ranges Orienteering20:53+9:038:47
24Peter YeatesDRV Dandenong Ranges Orienteering21:00+9:108:50
25Martin CorcoranOV Orienteering Victoria/No club22:22+10:329:25
26Peter GroverDRV Dandenong Ranges Orienteering23:44+11:549:59
27Aidan MayallBKV Bayside Kangaroos Orienteers24:47+12:5710:26
28Des GregoryBKV Bayside Kangaroos Orienteers32:22+20:3213:37
29Peter BlackYVV Yarra Valley Orienteering Club34:14+22:2414:24
30Michael HubbertBKV Bayside Kangaroos Orienteers35:13+23:2314:49
31Andrew SmartOV Orienteering Victoria/No club38:00+26:1016:00
32Ian StirlingNEV Nillumbik Emus Orienteering Cl40:01+28:1116:50
33John DempsterYVV Yarra Valley Orienteering Club48:56+37:0620:36
Ian DoddDRV Dandenong Ranges Orienteeringdid not finish

Sally Pearson Women

2 375 m, 32 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Heather O`DonnellYVV Yarra Valley Orienteering Club14:075:56
2Janine SteerDRV Dandenong Ranges Orienteering14:46+0:396:13
3Sarah DaviesDRV Dandenong Ranges Orienteering15:03+0:566:20
4Caitlyn SteerBGV Bendigo Orienteers16:48+2:417:04
5Julie FrancisMFV Melbourne Forest Racers17:37+3:307:25
6Sophie TavernaCHV Central Highlands Orienteering17:43+3:367:27
7Louise LambertOV Orienteering Victoria/No club17:49+3:427:30
8Jenelle TempletonNEV Nillumbik Emus Orienteering Cl17:56+3:497:33
9Prue DobbinBKV Bayside Kangaroos Orienteers18:21+4:147:43
10Philippa Lohmeyer-CollinsBKV Bayside Kangaroos Orienteers19:28+5:218:11
11Fiona CaristoOV Orienteering Victoria/No club19:39+5:328:16
12Anne ArthurMFV Melbourne Forest Racers20:11+6:048:29
13Laura SpoonerOV Orienteering Victoria/No club20:32+6:258:38
14Debbie DoddDRV Dandenong Ranges Orienteering20:41+6:348:42
15Margi FreemantleYVV Yarra Valley Orienteering Club20:49+6:428:45
16Libby MeekingOV Orienteering Victoria/No club21:26+7:199:01
17Kate FrancisMFV Melbourne Forest Racers21:52+7:459:12
18Janet KingBKV Bayside Kangaroos Orienteers22:52+8:459:37
19Jocelyn WattsYVV Yarra Valley Orienteering Club23:42+9:359:58
20Carolyn CusworthBKV Bayside Kangaroos Orienteers23:56+9:4910:04
21Ros KingDRV Dandenong Ranges Orienteering24:23+10:1610:16
22Pamela KingDRV Dandenong Ranges Orienteering24:26+10:1910:17
23Kathy LileyYVV Yarra Valley Orienteering Club24:56+10:4910:29
24Lauris StirlingNEV Nillumbik Emus Orienteering Cl25:04+10:5710:33
25Brooke AyresBKV Bayside Kangaroos Orienteers26:08+12:0111:00
26Rosie SalvarisBKV Bayside Kangaroos Orienteers26:43+12:3611:14
27Helen AlexanderBKV Bayside Kangaroos Orienteers26:48+12:4111:17
28Sheila AyresBKV Bayside Kangaroos Orienteers27:10+13:0311:26
29Judy PrendergastEUV Eureka Orienteers27:28+13:2111:33
30Ilze YeatesDRV Dandenong Ranges Orienteering29:45+15:3812:31
31Jackie DempsterYVV Yarra Valley Orienteering Club31:38+17:3113:19
32Barbara McCraeYVV Yarra Valley Orienteering Club31:48+17:4113:23

Usain Bolt Men

2 200 m, 9 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Ashley WhiteYVV Yarra Valley Orienteering Club15:287:01
2Reynah TangOV Orienteering Victoria/No club18:20+2:528:20
3Evan GavensBKV Bayside Kangaroos Orienteers19:25+3:578:49
4Campbell QuelleOV Orienteering Victoria/No club23:57+8:2910:53
5Finn QuelleOV Orienteering Victoria/No club24:02+8:3410:55
6Levi DalyOV Orienteering Victoria/No club28:14+12:4612:49
7Elijah DalyOV Orienteering Victoria/No club28:17+12:4912:51
8Allan MillerDRV Dandenong Ranges Orienteering30:38+15:1013:55
9Thomas CaristoOV Orienteering Victoria/No club32:05+16:3714:35

Usain Bolt Women

2 200 m, 10 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Milla KeyMFV Melbourne Forest Racers18:488:32
2Luca BogdanovitsDRV Dandenong Ranges Orienteering21:40+2:529:50
3Annabelle DaveyOV Orienteering Victoria/No club22:27+3:3910:12
4Arika BogdanovitsDRV Dandenong Ranges Orienteering23:53+5:0510:51
5Claire AdamsBKV Bayside Kangaroos Orienteers23:55+5:0710:52
6Hannah AdamsBKV Bayside Kangaroos Orienteers25:03+6:1511:23
7Paula DaveyMFV Melbourne Forest Racers26:07+7:1911:52
8Mia GavensOV Orienteering Victoria/No club29:22+10:3413:20
9Pat MillerDRV Dandenong Ranges Orienteering34:03+15:1515:28
10Lisa JenningsOV Orienteering Victoria/No club44:04+25:1620:01

Please report errors in the result list to the organiser.