Official results for Sprint Into Spring Race 3 - VU Edgewater

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: Sprint Into Spring Race 3 - VU Edgewater
Organiser: Tuckonie Orienteering Club
Date: Saturday 28 October 2017

Mo Farah Men

3 825 m, 52 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Brodie NankervisMFV Melbourne Forest Racers15:404:05
2Aston KeyMFV Melbourne Forest Racers15:53+0:134:09
3William GardnerMFV Melbourne Forest Racers16:01+0:214:11
4Kerrin RattrayMFV Melbourne Forest Racers16:36+0:564:20
5Bruce ArthurMFV Melbourne Forest Racers17:11+1:314:29
6James RobertsonBGV Bendigo Orienteers17:30+1:504:34
7Matthew SchepisiBGV Bendigo Orienteers17:39+1:594:36
8Peter HobbsDRV Dandenong Ranges Orienteering17:54+2:144:40
9Ian LawfordAbominable O-Men ACT18:02+2:224:42
10Tim HatleyBKV Bayside Kangaroos Orienteers18:56+3:164:56
11Simon RouseDRV Dandenong Ranges Orienteering19:21+3:415:03
12Scott GavensBKV Bayside Kangaroos Orienteers19:29+3:495:05
13Nick MaddockDRV Dandenong Ranges Orienteering19:35+3:555:07
14Ben GoonanBGV Bendigo Orienteers19:44+4:045:09
15Dion KeechMFV Melbourne Forest Racers19:54+4:145:12
16Jim RussellBGV Bendigo Orienteers20:00+4:205:13
17Alex IkinBKV Bayside Kangaroos Orienteers20:13+4:335:17
18Nicholas CollinsBKV Bayside Kangaroos Orienteers20:18+4:385:18
19Fredrik JohanssonMFV Melbourne Forest Racers20:19+4:395:18
20Richard GoonanBGV Bendigo Orienteers20:26+4:465:20
21Andrew RowanBKV Bayside Kangaroos Orienteers20:30+4:505:21
22Brody McCarthyYVV Yarra Valley Orienteering Club20:44+5:045:25
23Tom LothianBKV Bayside Kangaroos Orienteers20:55+5:155:28
24Ian DaviesDRV Dandenong Ranges Orienteering20:57+5:175:28
25Chris NorwoodEUV Eureka Orienteers21:09+5:295:31
26Lachlan CherryBGV Bendigo Orienteers21:12+5:325:32
27Shane MalliaBKV Bayside Kangaroos Orienteers21:44+6:045:40
28David BrownridgeBGV Bendigo Orienteers21:58+6:185:44
29Robert FellNEV Nillumbik Emus Orienteering Cl22:13+6:335:48
30Peter CollinsBKV Bayside Kangaroos Orienteers22:14+6:345:48
31Martin KozmaBKV Bayside Kangaroos Orienteers22:51+7:115:58
32Stephen CollinsBKV Bayside Kangaroos Orienteers22:55+7:155:59
33Conan PrendergastOV Orienteering Victoria/No club23:28+7:486:08
33Blair TrewinYVV Yarra Valley Orienteering Club23:28+7:486:08
35Max DalheimMFV Melbourne Forest Racers24:33+8:536:25
36Artem OsmerkinOV Orienteering Victoria/No club25:06+9:266:33
37Jonathon SutcliffeBKV Bayside Kangaroos Orienteers25:57+10:176:47
38Bill VandendoolMFV Melbourne Forest Racers26:21+10:416:53
39Ron ScholesYVV Yarra Valley Orienteering Club26:42+11:026:58
40Peter DalwoodDRV Dandenong Ranges Orienteering26:52+11:127:01
41James GrayEUV Eureka Orienteers27:44+12:047:15
42Andrew HunterBKV Bayside Kangaroos Orienteers28:14+12:347:22
43David KnightBKV Bayside Kangaroos Orienteers28:19+12:397:24
44Darren EenjesBGV Bendigo Orienteers29:04+13:247:35
45Ian CollinsTKV Tuckonie Orienteering Club29:46+14:067:46
46Stuart McWilliamDRV Dandenong Ranges Orienteering30:33+14:537:59
47Murray HannaBKV Bayside Kangaroos Orienteers33:55+18:158:52
48Roch PrendergastEUV Eureka Orienteers36:07+20:279:26
Andreas StrasserYVV Yarra Valley Orienteering Clubmispunched
Glen WhiteYVV Yarra Valley Orienteering Clubmispunched
Rod GrayEUV Eureka Orienteersmispunched
Warwick WilliamsBGV Bendigo Orienteersmispunched

Mo Farah Women

3 825 m, 18 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Liis JohansonMFV Melbourne Forest Racers18:214:47
2Lanita SteerDRV Dandenong Ranges Orienteering19:19+0:585:03
3Belinda LawfordEUV Eureka Orienteers19:47+1:265:10
4Clare BrownridgeBGV Bendigo Orienteers20:20+1:595:18
5Asha SteerDRV Dandenong Ranges Orienteering21:47+3:265:41
6Ilka BarrBGV Bendigo Orienteers23:24+5:036:07
7Carolyn JacksonMFV Melbourne Forest Racers24:51+6:306:29
8Nicola DalheimMFV Melbourne Forest Racers25:09+6:486:34
9Jayne SalesMFV Melbourne Forest Racers25:19+6:586:37
9Thorlene EgertonBKV Bayside Kangaroos Orienteers25:19+6:586:37
11Jenny BourneEUV Eureka Orienteers26:20+7:596:53
12Josephine YeatmanNEV Nillumbik Emus Orienteering Cl26:38+8:176:57
13Amy BuckerfieldOV Orienteering Victoria/No club26:43+8:226:59
14Gemma CandyOV Orienteering Victoria/No club29:26+11:057:41
15Rebecca ShawOV Orienteering Victoria/No club30:02+11:417:51
16Denise PikeDRV Dandenong Ranges Orienteering33:27+15:068:44
17Susanne StrasserYVV Yarra Valley Orienteering Club34:00+15:398:53
Sue KeyMFV Melbourne Forest Racersmispunched

Sally Pearson Men

2 725 m, 27 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Mason ArthurMFV Melbourne Forest Racers14:455:24
2Callum WhiteYVV Yarra Valley Orienteering Club15:21+0:365:37
3Bruce PatersonARV Victorian ARDF Group16:19+1:345:59
4Torren ArthurMFV Melbourne Forest Racers16:32+1:476:04
5Will DaveyMFV Melbourne Forest Racers16:38+1:536:06
6Hadyn TangMFV Melbourne Forest Racers16:47+2:026:09
7Steven OConnellBKV Bayside Kangaroos Orienteers17:44+2:596:30
8Rodney PhillipsMFV Melbourne Forest Racers17:49+3:046:32
9Ian DoddDRV Dandenong Ranges Orienteering17:55+3:106:34
10Cormac McCarthyYVV Yarra Valley Orienteering Club19:13+4:287:03
11Peter CusworthBKV Bayside Kangaroos Orienteers19:51+5:067:17
12Dennis MewsBKV Bayside Kangaroos Orienteers21:20+6:357:49
13Ewen TempletonBKV Bayside Kangaroos Orienteers22:06+7:218:06
14Matthew KingBKV Bayside Kangaroos Orienteers22:13+7:288:09
15Phil TorodeOV Orienteering Victoria/No club25:54+11:099:30
16Geoff AdamsBKV Bayside Kangaroos Orienteers26:01+11:169:32
17Barry McCraeYVV Yarra Valley Orienteering Club28:20+13:3510:23
18Aidan MayallBKV Bayside Kangaroos Orienteers28:24+13:3910:25
19Peter GroverDRV Dandenong Ranges Orienteering29:08+14:2310:41
20Martin CorcoranOV Orienteering Victoria/No club31:03+16:1811:23
21Peter BeggsTKV Tuckonie Orienteering Club31:35+16:5011:35
22Peter YeatesDRV Dandenong Ranges Orienteering35:53+21:0813:10
23Michael HubbertBKV Bayside Kangaroos Orienteers49:24+34:3918:07
24Des GregoryBKV Bayside Kangaroos Orienteers50:51+36:0618:39
25Elijah SpencerOV Orienteering Victoria/No club52:55+38:1019:25
Andras BogdanovitsDRV Dandenong Ranges Orienteeringmispunched
Felix CorcoranOV Orienteering Victoria/No clubmispunched

Sally Pearson Women

2 725 m, 29 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Heather O`DonnellYVV Yarra Valley Orienteering Club17:206:21
2Janine SteerDRV Dandenong Ranges Orienteering17:46+0:266:31
3Serryn EenjesBGV Bendigo Orienteers18:22+1:026:44
4Sarah DaviesDRV Dandenong Ranges Orienteering18:59+1:396:57
5Philippa Lohmeyer-CollinsBKV Bayside Kangaroos Orienteers22:54+5:348:24
6Mai De MulderOV Orienteering Victoria/No club23:57+6:378:47
7Raelee EenjesBGV Bendigo Orienteers24:31+7:118:59
8Jenelle TempletonNEV Nillumbik Emus Orienteering Cl24:39+7:199:02
9Ruth GoddardYVV Yarra Valley Orienteering Club24:47+7:279:05
10Louise LambertOV Orienteering Victoria/No club25:35+8:159:23
11Margi FreemantleYVV Yarra Valley Orienteering Club25:50+8:309:28
12Wendy TavernaCHV Central Highlands Orienteering25:54+8:349:30
13Anne ArthurMFV Melbourne Forest Racers27:29+10:0910:05
14Debbie DoddDRV Dandenong Ranges Orienteering27:38+10:1810:08
15Kate FrancisMFV Melbourne Forest Racers27:49+10:2910:12
16Janet KingBKV Bayside Kangaroos Orienteers31:16+13:5611:28
17Kathy LileyYVV Yarra Valley Orienteering Club32:15+14:5511:50
18Pamela KingDRV Dandenong Ranges Orienteering32:57+15:3712:05
19Rosie SalvarisBKV Bayside Kangaroos Orienteers33:01+15:4112:06
20Helen AlexanderBKV Bayside Kangaroos Orienteers35:32+18:1213:02
21Judy PrendergastEUV Eureka Orienteers37:24+20:0413:43
22Ilze YeatesDRV Dandenong Ranges Orienteering38:07+20:4713:59
23Sheila AyresBKV Bayside Kangaroos Orienteers39:15+21:5514:24
24Barbara McCraeYVV Yarra Valley Orienteering Club40:03+22:4314:41
25Brooke AyresBKV Bayside Kangaroos Orienteers40:13+22:5314:45
26Margaret KerteszBGV Bendigo Orienteers43:05+25:4515:48
Sophie TavernaCHV Central Highlands Orienteeringmispunched
Ros KingDRV Dandenong Ranges Orienteeringmispunched
Suzanne OCallaghanOV Orienteering Victoria/No clubmispunched

Usain Bolt Men

2 000 m, 6 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Ashley WhiteYVV Yarra Valley Orienteering Club15:357:47
2Ian MathiesonOV Orienteering Victoria/No club20:37+5:0210:18
3Kevin CheungOV Orienteering Victoria/No club26:14+10:3913:07
4Evan GavensBKV Bayside Kangaroos Orienteers32:25+16:5016:12
5Finn OReganOV Orienteering Victoria/No club33:29+17:5416:44
Sam LothianBKV Bayside Kangaroos Orienteersdid not finish

Usain Bolt Women

2 000 m, 11 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Annabelle DaveyOV Orienteering Victoria/No club16:108:05
2Claire AdamsBKV Bayside Kangaroos Orienteers17:40+1:308:50
3Eleanor WilliamsBGV Bendigo Orienteers18:36+2:269:18
4Maya BennetteYVV Yarra Valley Orienteering Club18:55+2:459:27
5Luca BogdanovitsDRV Dandenong Ranges Orienteering21:39+5:2910:49
6Hannah AdamsBKV Bayside Kangaroos Orienteers31:17+15:0715:38
7Mia GavensBKV Bayside Kangaroos Orienteers32:26+16:1616:13
8Arika BogdanovitsDRV Dandenong Ranges Orienteering34:26+18:1617:13
9Nerrie GoonanOV Orienteering Victoria/No club36:21+20:1118:10
10Athene GoonanOV Orienteering Victoria/No club36:50+20:4018:25
Paula DaveyMFV Melbourne Forest Racersmispunched

Please report errors in the result list to the organiser.