Official results for Sprint Into Spring Race 4 - RMIT Bundoora West

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: Sprint Into Spring Race 4 - RMIT Bundoora West
Organiser: Yarra Valley Orienteering Club
Date: Saturday 11 November 2017

Mo Farah Men

3 425 m, 41 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Peter HodkinsonMFV Melbourne Forest Racers13:093:50
2Aston KeyMFV Melbourne Forest Racers13:37+0:283:58
3Kerrin RattrayMFV Melbourne Forest Racers13:58+0:494:04
4Bruce ArthurMFV Melbourne Forest Racers14:44+1:354:18
5Matthew SchepisiBGV Bendigo Orienteers15:04+1:554:23
5Todd NeveMFV Melbourne Forest Racers15:04+1:554:23
7Simon RouseDRV Dandenong Ranges Orienteering15:38+2:294:33
8Glenn JamesBGV Bendigo Orienteers15:42+2:334:35
9Fredrik JohanssonMFV Melbourne Forest Racers16:03+2:544:41
10David BrownridgeBGV Bendigo Orienteers16:37+3:284:51
11Richard GoonanBGV Bendigo Orienteers17:07+3:584:59
12Warren KeyMFV Melbourne Forest Racers17:46+4:375:11
13Brody McCarthyYVV Yarra Valley Orienteering Club17:54+4:455:13
13Chris NorwoodEUV Eureka Orienteers17:54+4:455:13
15Ian DaviesDRV Dandenong Ranges Orienteering18:04+4:555:16
16Nick MaddockDRV Dandenong Ranges Orienteering18:30+5:215:24
17Nicholas CollinsBKV Bayside Kangaroos Orienteers18:48+5:395:29
18Peter CollinsBKV Bayside Kangaroos Orienteers18:53+5:445:30
19Jim RussellBGV Bendigo Orienteers19:07+5:585:34
20Blair TrewinYVV Yarra Valley Orienteering Club19:52+6:435:48
21Stephen BirdBKV Bayside Kangaroos Orienteers20:05+6:565:51
22Martin KozmaBKV Bayside Kangaroos Orienteers21:41+8:326:19
23Russell BulmanYVV Yarra Valley Orienteering Club21:42+8:336:20
24Artem OsmerkinOV Orienteering Victoria/No club21:43+8:346:20
25Conan PrendergastOV Orienteering Victoria/No club21:46+8:376:21
26Stephen CollinsBKV Bayside Kangaroos Orienteers22:14+9:056:29
27Tony RadfordBGV Bendigo Orienteers22:31+9:226:34
28David JaffeMFV Melbourne Forest Racers22:41+9:326:37
29Roch PrendergastEUV Eureka Orienteers22:45+9:366:38
30Warwick WilliamsBGV Bendigo Orienteers23:01+9:526:43
31Andrew HunterBKV Bayside Kangaroos Orienteers23:54+10:456:58
32Peter DalwoodDRV Dandenong Ranges Orienteering24:43+11:347:12
33Shane MalliaBKV Bayside Kangaroos Orienteers24:49+11:407:14
34Stuart McWilliamDRV Dandenong Ranges Orienteering25:24+12:157:24
35Damian SpencerDRV Dandenong Ranges Orienteering25:29+12:207:26
36David KnightBKV Bayside Kangaroos Orienteers25:50+12:417:32
37Graham WallisDRV Dandenong Ranges Orienteering27:07+13:587:55
38Murray HannaBKV Bayside Kangaroos Orienteers28:41+15:328:22
39Tim DentYVV Yarra Valley Orienteering Club29:54+16:458:43
40Ian MathiesonOV Orienteering Victoria/No club40:39+27:3011:52
Mark BaxterNEV Nillumbik Emus Orienteering Clmispunched

Mo Farah Women

3 425 m, 15 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Natasha KeyMFV Melbourne Forest Racers15:274:30
2Liis JohansonMFV Melbourne Forest Racers15:38+0:114:33
3Belinda LawfordEUV Eureka Orienteers16:26+0:594:47
4Asha SteerDRV Dandenong Ranges Orienteering17:18+1:515:03
5Lanita SteerDRV Dandenong Ranges Orienteering17:33+2:065:07
6Clare BrownridgeBGV Bendigo Orienteers17:58+2:315:14
7Melissa GangemiYVV Yarra Valley Orienteering Club20:38+5:116:01
8Jayne SalesMFV Melbourne Forest Racers22:44+7:176:38
9Nicola DalheimMFV Melbourne Forest Racers23:08+7:416:45
10Eleanor JohnstoneOV Orienteering Victoria/No club24:05+8:387:01
11Niina KauttoMFV Melbourne Forest Racers27:42+12:158:05
12Sue KeyMFV Melbourne Forest Racers28:16+12:498:15
13Denise PikeDRV Dandenong Ranges Orienteering28:32+13:058:19
14Katherine TurnerOV Orienteering Victoria/No club28:38+13:118:21
15Summer HallOV Orienteering Victoria/No club30:10+14:438:48

Sally Pearson Men

2 625 m, 35 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Jensen KeyMFV Melbourne Forest Racers13:085:00
2Ian DoddDRV Dandenong Ranges Orienteering13:32+0:245:09
3Mason ArthurMFV Melbourne Forest Racers13:48+0:405:15
4Callum WhiteYVV Yarra Valley Orienteering Club13:50+0:425:16
5Torren ArthurMFV Melbourne Forest Racers14:31+1:235:31
6Rodney PhillipsMFV Melbourne Forest Racers15:19+2:115:50
7Felix CorcoranOV Orienteering Victoria/No club15:55+2:476:03
8Will DaveyMFV Melbourne Forest Racers15:57+2:496:04
9Stephen DunbarBKV Bayside Kangaroos Orienteers16:08+3:006:08
10Archie NeylonBGV Bendigo Orienteers16:32+3:246:17
11Geoff ArmstrongNEV Nillumbik Emus Orienteering Cl16:39+3:316:20
12Hadyn TangMFV Melbourne Forest Racers16:47+3:396:23
13Cormac McCarthyYVV Yarra Valley Orienteering Club17:03+3:556:29
14Mark HennessyCHV Central Highlands Orienteering19:29+6:217:25
15Dennis MewsBKV Bayside Kangaroos Orienteers19:36+6:287:28
16Andras BogdanovitsDRV Dandenong Ranges Orienteering19:59+6:517:36
17Ewen TempletonBKV Bayside Kangaroos Orienteers20:32+7:247:49
18Campbell JamesBGV Bendigo Orienteers21:22+8:148:08
19Greg TamblynBKV Bayside Kangaroos Orienteers21:47+8:398:17
20Barry McCraeYVV Yarra Valley Orienteering Club22:15+9:078:28
21James LoveDRV Dandenong Ranges Orienteering22:59+9:518:45
22Wayne LoveDRV Dandenong Ranges Orienteering26:07+12:599:56
23Dave LottyOV Orienteering Victoria/No club27:24+14:1610:26
24Geoff AdamsBKV Bayside Kangaroos Orienteers27:56+14:4810:38
25David GoddardYVV Yarra Valley Orienteering Club29:08+16:0011:05
26Aidan MayallBKV Bayside Kangaroos Orienteers29:30+16:2211:14
27Peter GroverDRV Dandenong Ranges Orienteering29:46+16:3811:20
28Peter BeggsTKV Tuckonie Orienteering Club30:39+17:3111:40
29Des GregoryBKV Bayside Kangaroos Orienteers38:24+25:1614:37
30Andrew SmartOV Orienteering Victoria/No club38:34+25:2614:41
31Michael HubbertBKV Bayside Kangaroos Orienteers45:30+32:2217:20
Steven OConnellBKV Bayside Kangaroos Orienteersmispunched
Angus DaltonMFV Melbourne Forest Racersmispunched
Phil TorodeDRV Dandenong Ranges Orienteeringmispunched
Matt GoldsworthyYVV Yarra Valley Orienteering Clubdid not finish

Sally Pearson Women

2 625 m, 28 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Janine SteerDRV Dandenong Ranges Orienteering16:136:10
2Heather ODonnellYVV Yarra Valley Orienteering Club16:20+0:076:13
3Sarah DaviesDRV Dandenong Ranges Orienteering18:28+2:157:02
4Sophie TavernaCHV Central Highlands Orienteering19:23+3:107:23
5Kate FrancisMFV Melbourne Forest Racers19:33+3:207:26
6Cassandra DuttonDRV Dandenong Ranges Orienteering19:39+3:267:29
7Julie FrancisMFV Melbourne Forest Racers19:55+3:427:35
8Fiona CaristoOV Orienteering Victoria/No club20:39+4:267:52
9Jenelle TempletonNEV Nillumbik Emus Orienteering Cl21:18+5:058:06
10Wendy TavernaCHV Central Highlands Orienteering22:44+6:318:39
11Margi FreemantleYVV Yarra Valley Orienteering Club23:02+6:498:46
12Philippa Lohmeyer-CollinsBKV Bayside Kangaroos Orienteers23:04+6:518:47
13Alison RadfordBGV Bendigo Orienteers23:10+6:578:49
14Anne ArthurMFV Melbourne Forest Racers23:29+7:168:56
15Libby MeekingYVV Yarra Valley Orienteering Club25:11+8:589:35
16Debbie DoddDRV Dandenong Ranges Orienteering25:13+9:009:36
17Ruth GoddardYVV Yarra Valley Orienteering Club26:41+10:2810:09
18Jocelyn WattsYVV Yarra Valley Orienteering Club27:52+11:3910:36
19Laura SpoonerOV Orienteering Victoria/No club28:25+12:1210:49
20Kathy LileyYVV Yarra Valley Orienteering Club29:08+12:5511:05
21Judy PrendergastEUV Eureka Orienteers31:43+15:3012:04
22Helen AlexanderBKV Bayside Kangaroos Orienteers31:47+15:3412:06
23Rosie SalvarisBKV Bayside Kangaroos Orienteers34:31+18:1813:08
24Pamela KingDRV Dandenong Ranges Orienteering35:35+19:2213:33
25Margaret KerteszBGV Bendigo Orienteers37:53+21:4014:25
Ros KingDRV Dandenong Ranges Orienteeringdisqualified
Barbara McCraeYVV Yarra Valley Orienteering Clubmispunched
Jackie DempsterYVV Yarra Valley Orienteering Clubmispunched

Usain Bolt Men

2 225 m, 5 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Ashley WhiteYVV Yarra Valley Orienteering Club16:447:31
2Thomas CaristoOV Orienteering Victoria/No club36:05+19:2116:13
3John DempsterYVV Yarra Valley Orienteering Club56:48+40:0425:31
4Prague HouseOV Orienteering Victoria/No club57:06+40:2225:39
Shane DoorbarOV Orienteering Victoria/No clubmispunched

Usain Bolt Women

2 225 m, 12 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Milla KeyMFV Melbourne Forest Racers17:227:48
2Eleanor WilliamsBGV Bendigo Orienteers19:49+2:278:54
3Rebecca NeylonOV Orienteering Victoria/No club20:05+2:439:01
4Maya BennetteYVV Yarra Valley Orienteering Club22:06+4:449:55
5Claire AdamsBKV Bayside Kangaroos Orienteers24:06+6:4410:49
6Annabelle DaveyMFV Melbourne Forest Racers25:34+8:1211:29
7Paula DaveyMFV Melbourne Forest Racers27:26+10:0412:19
8Hannah AdamsBKV Bayside Kangaroos Orienteers27:53+10:3112:31
9Luca BogdanovitsDRV Dandenong Ranges Orienteering28:42+11:2012:53
10Sue HealyNEV Nillumbik Emus Orienteering Cl53:07+35:4523:52
Arika BogdanovitsDRV Dandenong Ranges Orienteeringmispunched
Jason WongOV Orienteering Victoria/No clubmispunched

Please report errors in the result list to the organiser.