Official results for Sprint Into Spring Race 5 - Royal Park

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: Sprint Into Spring Race 5 - Royal Park
Organiser: Bayside Kangaroos Orienteers
Date: Saturday 18 November 2017

Mo Farah Men

3 525 m, 53 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1William GardnerMFV Melbourne Forest Racers13:533:56
2Kerrin RattrayMFV Melbourne Forest Racers14:35+0:424:08
3Bruce ArthurMFV Melbourne Forest Racers15:42+1:494:27
4Todd NeveMFV Melbourne Forest Racers15:57+2:044:31
5James RobertsonBGV Bendigo Orienteers16:23+2:304:38
6Glenn JamesBGV Bendigo Orienteers16:24+2:314:39
7Warren KeyMFV Melbourne Forest Racers16:35+2:424:42
8Simon RouseDRV Dandenong Ranges Orienteering16:51+2:584:46
9Tim HatleyBKV Bayside Kangaroos Orienteers17:25+3:324:56
10Matt van der PeetBKV Bayside Kangaroos Orienteers17:33+3:404:58
11Nick MaddockDRV Dandenong Ranges Orienteering17:50+3:575:03
12Alex IkinBKV Bayside Kangaroos Orienteers17:51+3:585:03
13Richard GoonanBGV Bendigo Orienteers18:03+4:105:07
14Brody McCarthyYVV Yarra Valley Orienteering Club18:04+4:115:07
15Jim RussellBGV Bendigo Orienteers18:14+4:215:10
16Ben GoonanBGV Bendigo Orienteers18:22+4:295:12
17Scott GavensBKV Bayside Kangaroos Orienteers19:19+5:265:28
18David BrownridgeBGV Bendigo Orienteers19:29+5:365:31
19Toby CooperEUV Eureka Orienteers19:49+5:565:37
20Daniel StottOV Orienteering Victoria/No club19:51+5:585:37
21Shane MalliaBKV Bayside Kangaroos Orienteers20:41+6:485:52
22Ian DaviesDRV Dandenong Ranges Orienteering20:48+6:555:54
22Blair TrewinYVV Yarra Valley Orienteering Club20:48+6:555:54
24Max DalheimMFV Melbourne Forest Racers20:58+7:055:56
25Chris Godfred-SpenningBKV Bayside Kangaroos Orienteers21:43+7:506:09
26Kristian RuuskaARV Victorian ARDF Group21:46+7:536:10
27Artem OsmerkinOV Orienteering Victoria/No club21:50+7:576:11
28Martin KozmaBKV Bayside Kangaroos Orienteers21:52+7:596:12
29Conan PrendergastOV Orienteering Victoria/No club22:12+8:196:17
30Mark BaxterNEV Nillumbik Emus Orienteering Cl22:21+8:286:20
31Ron ScholesYVV Yarra Valley Orienteering Club22:38+8:456:25
32Stephen BirdBKV Bayside Kangaroos Orienteers23:07+9:146:33
33Thibaut BuesslerOV Orienteering Victoria/No club23:16+9:236:36
34Carl DalheimMFV Melbourne Forest Racers23:21+9:286:37
35Tim WardropYVV Yarra Valley Orienteering Club23:28+9:356:39
36Stephen CollinsBKV Bayside Kangaroos Orienteers23:38+9:456:42
37Russell BulmanYVV Yarra Valley Orienteering Club23:57+10:046:47
38Warwick WilliamsBGV Bendigo Orienteers24:32+10:396:57
39Roch PrendergastEUV Eureka Orienteers24:50+10:577:02
40Bill VandendoolMFV Melbourne Forest Racers25:33+11:407:14
41Andrew HunterBKV Bayside Kangaroos Orienteers26:15+12:227:26
42Stuart McWilliamDRV Dandenong Ranges Orienteering28:12+14:198:00
43David KnightBKV Bayside Kangaroos Orienteers28:18+14:258:01
44Geoff HudsonNEV Nillumbik Emus Orienteering Cl32:53+19:009:19
45Andreas StrasserYVV Yarra Valley Orienteering Club33:42+19:499:33
46Murray HannaBKV Bayside Kangaroos Orienteers35:26+21:3310:03
47Ryan FloydOV Orienteering Victoria/No club35:53+22:0010:10
48Colin QuinnOV Orienteering Victoria/No club37:31+23:3810:38
49Ian MathiesonOV Orienteering Victoria/No club38:48+24:5511:00
Berino LorioOV Orienteering Victoria/No clubmispunched
Peter DalwoodDRV Dandenong Ranges Orienteeringmispunched
Vic SedunaryBKV Bayside Kangaroos Orienteersmispunched
Josh CaOV Orienteering Victoria/No clubdid not finish

Mo Farah Women

3 525 m, 16 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Liis JohansonMFV Melbourne Forest Racers16:264:39
2Natasha KeyMFV Melbourne Forest Racers16:37+0:114:42
3Lanita SteerDRV Dandenong Ranges Orienteering18:02+1:365:06
4Clare BrownridgeBGV Bendigo Orienteers18:56+2:305:22
5Asha SteerDRV Dandenong Ranges Orienteering18:57+2:315:22
6Ilka BarrBGV Bendigo Orienteers22:47+6:216:27
7Melissa GangemiYVV Yarra Valley Orienteering Club22:50+6:246:28
8Nicola DalheimMFV Melbourne Forest Racers23:11+6:456:34
9Carolyn JacksonMFV Melbourne Forest Racers23:38+7:126:42
10Eleanor JohnstoneDRV Dandenong Ranges Orienteering24:09+7:436:51
11Erin van der PeetBKV Bayside Kangaroos Orienteers26:53+10:277:37
12Sue KeyMFV Melbourne Forest Racers27:08+10:427:41
13Rebecca ShawOV Orienteering Victoria/No club27:37+11:117:50
14Susan LambeOV Orienteering Victoria/No club28:34+12:088:06
15Denise PikeDRV Dandenong Ranges Orienteering33:14+16:489:25
16Summer HallOV Orienteering Victoria/No club35:58+19:3210:12

Sally Pearson Men

2 625 m, 27 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Jensen KeyMFV Melbourne Forest Racers12:554:55
2Patrick Bradfield SmithMFV Melbourne Forest Racers13:59+1:045:19
3Felix CorcoranOV Orienteering Victoria/No club14:20+1:255:27
4Bruce PatersonARV Victorian ARDF Group14:38+1:435:34
5Torren ArthurMFV Melbourne Forest Racers14:43+1:485:36
6Ian DoddDRV Dandenong Ranges Orienteering14:44+1:495:36
7Stephen DunbarBKV Bayside Kangaroos Orienteers15:16+2:215:48
8Will DaveyMFV Melbourne Forest Racers15:52+2:576:02
9Callum WhiteYVV Yarra Valley Orienteering Club16:53+3:586:25
10Geoff ArmstrongNEV Nillumbik Emus Orienteering Cl16:55+4:006:26
11Andras BogdanovitsDRV Dandenong Ranges Orienteering17:49+4:546:47
12Matthew KingBKV Bayside Kangaroos Orienteers19:53+6:587:34
13Rodney PhillipsMFV Melbourne Forest Racers19:57+7:027:36
14Dennis MewsBKV Bayside Kangaroos Orienteers20:21+7:267:45
15Greg TamblynBKV Bayside Kangaroos Orienteers21:14+8:198:05
16Phil TorodeOV Orienteering Victoria/No club21:23+8:288:08
17Ewen TempletonBKV Bayside Kangaroos Orienteers22:31+9:368:34
18Wayne LoveDRV Dandenong Ranges Orienteering23:17+10:228:52
19Campbell JamesBGV Bendigo Orienteers23:51+10:569:05
20James LoveDRV Dandenong Ranges Orienteering25:46+12:519:48
21Peter GroverDRV Dandenong Ranges Orienteering27:12+14:1710:21
22Steven OConnellBKV Bayside Kangaroos Orienteers27:55+15:0010:38
23Geoff AdamsBKV Bayside Kangaroos Orienteers28:04+15:0910:41
24Terence SweeneyOV Orienteering Victoria/No club29:22+16:2711:11
25Michael HubbertBKV Bayside Kangaroos Orienteers45:03+32:0817:09
26Des GregoryBKV Bayside Kangaroos Orienteers48:05+35:1018:19
Lindsay ThomasTKV Tuckonie Orienteering Clubmispunched

Sally Pearson Women

2 625 m, 23 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Heather ODonnellYVV Yarra Valley Orienteering Club16:036:06
2Janine SteerDRV Dandenong Ranges Orienteering18:09+2:066:54
3Sarah DaviesDRV Dandenong Ranges Orienteering19:20+3:177:21
4Wendy TavernaCHV Central Highlands Orienteering19:41+3:387:29
5Julie FrancisMFV Melbourne Forest Racers19:50+3:477:33
6Sophie TavernaCHV Central Highlands Orienteering21:33+5:308:12
7Laura SpoonerOV Orienteering Victoria/No club22:22+6:198:31
8Fiona CaristoOV Orienteering Victoria/No club22:56+6:538:44
9Margi FreemantleYVV Yarra Valley Orienteering Club24:08+8:059:11
10Tasha JamesBGV Bendigo Orienteers24:24+8:219:17
11Debbie DoddDRV Dandenong Ranges Orienteering25:21+9:189:39
12Jenelle TempletonNEV Nillumbik Emus Orienteering Cl25:25+9:229:40
13Ros KingDRV Dandenong Ranges Orienteering28:07+12:0410:42
14Pamela KingDRV Dandenong Ranges Orienteering30:08+14:0511:28
15Janet KingBKV Bayside Kangaroos Orienteers31:32+15:2912:00
16Judy PrendergastEUV Eureka Orienteers32:04+16:0112:12
17Kathy LileyYVV Yarra Valley Orienteering Club32:14+16:1112:16
18Philippa Lohmeyer-CollinsBKV Bayside Kangaroos Orienteers34:14+18:1113:02
19Kate ArmstrongNEV Nillumbik Emus Orienteering Cl38:11+22:0814:32
20Jocelyn WattsYVV Yarra Valley Orienteering Club40:54+24:5115:34
21Rosie SalvarisBKV Bayside Kangaroos Orienteers44:30+28:2716:57
Kate FrancisMFV Melbourne Forest Racersmispunched
Mia GavensBKV Bayside Kangaroos Orienteersmispunched

Usain Bolt Men

2 075 m, 9 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Dale TavernaOV Orienteering Victoria/No club18:008:40
2Ashley WhiteYVV Yarra Valley Orienteering Club18:22+0:228:51
3Jack SweeneyOV Orienteering Victoria/No club21:39+3:3910:26
4Thomas CaristoOV Orienteering Victoria/No club29:24+11:2414:10
5Evan GavensBKV Bayside Kangaroos Orienteers36:49+18:4917:44
6Niko MilneOV Orienteering Victoria/No club1:00:54+42:5429:20
Prague HouseOV Orienteering Victoria/No clubdid not finish
Neo KozmaBKV Bayside Kangaroos Orienteersdid not finish
Newbury CourtOV Orienteering Victoria/No clubdid not finish

Usain Bolt Women

2 075 m, 11 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Milla KeyMFV Melbourne Forest Racers16:117:47
2Annabelle DaveyOV Orienteering Victoria/No club17:40+1:298:30
3Jemima Bradfield smithOV Orienteering Victoria/No club18:06+1:558:43
4Claire AdamsBKV Bayside Kangaroos Orienteers20:03+3:529:39
5Maya BennetteYVV Yarra Valley Orienteering Club22:27+6:1610:49
6Luca BogdanovitsDRV Dandenong Ranges Orienteering24:43+8:3211:54
7Paula DaveyMFV Melbourne Forest Racers26:53+10:4212:57
8Hannah AdamsBKV Bayside Kangaroos Orienteers30:03+13:5214:28
9Amie ChamiOV Orienteering Victoria/No club39:06+22:5518:50
10Emily WardropYVV Yarra Valley Orienteering Club41:09+24:5819:49
11Ali SweeneyOV Orienteering Victoria/No club41:26+25:1519:58

Please report errors in the result list to the organiser.